Gry z długą kołderką...

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Langus
Posty: 90
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:42
Has thanked: 19 times
Been thanked: 86 times

Gry z długą kołderką...

Post autor: Langus »

...czyli w co można zagrać żeby ciągle nie odmrażać sobie nogów? (;

Czasami to bym sobie chciał zagrać w w jakąś grę w której będę miał mnóstwo wszystkiego. Mnoooostwo! Super zbroję, wielki mieczor, złoto, samochody, kobiety, koks, +5 do wszystkich umiejętności i żeby wystarczało "do pierwszego", tzn do następnej rundy (: Żeby na te kilka godzin, raz na jakiś czas porzucić odmienną rzeczywistość (;
Oczywiście zdaję sobie sprawę dlaczego planszówki mają krótką kołderkę i że, zbyt długa może skutkować nudą podczas rozgrywki, ale może są jakieś, które potrafią połączyć przyjemną rozgrywkę z brakiem stresu powodowanym przez nieustający niedostatek zasobów?

Gra, która mi przychodzi do głowy to:
Spartakus - nie zawsze, ale czasami siądzie taka rozgrywka w której mam właśnie wszystko. Pieniądze, niewolników/strażników/gladiatorów i uzbrojenie dla nich. Czasami nawet w tej samej rozgrywce więcej graczy ma podobnie. Co wcale nie powoduje nudy, bo nawet jak faza intryg czy targu są prostsze to faza areny nadal powoduje wielkie emocje jak gracze mogą wystawić równorzędnych wojowników.

Macie swoje propozycje?
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 69 times
Been thanked: 162 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: MowMiStefan »

Nie wiem, czy to się do końca wpisuje w Twoje oczekiwania, ale dla mnie gry, gdzie nie boli mnie to czego mi brak, bo zawsze jest coś co można zrobić, to takie typowe sandboxy jak Xia, Western Legends czy (moze) Merchants and Marauders. Równie przyjemnie gra mi sie w Brzdęka czy Zewnętrzne Rubieże - zawsze jest coś, co możesz zrobić i nie jest dużo mniej warte niż alternatywa.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: Cyel »

Ja mam takie odczucia w Clash of Cultures. Owszem początek naszej cywilizacji jest powolny i wszystkiego brakuje ale potem, jak już rozkręcisz ekonomię, szlaki handlowe, podatki, skuteczna produkcję w miastach (i je rozsądnie zabezpieczysz przed wjazdem współgraczy ;)) to nic, tylko wydawać kasę i zasoby. A często jesteś wtedy dopiero w jakichś 2/3 gry.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Langus
Posty: 90
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:42
Has thanked: 19 times
Been thanked: 86 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: Langus »

Cyel pisze: 14 paź 2022, 10:51 Ja mam takie odczucia w Clash of Cultures. Owszem początek naszej cywilizacji jest powolny i wszystkiego brakuje ale potem, jak już rozkręcisz ekonomię, szlaki handlowe, podatki, skuteczna produkcję w miastach (i je rozsądnie zabezpieczysz przed wjazdem współgraczy ;)) to nic, tylko wydawać kasę i zasoby. A często jesteś wtedy dopiero w jakichś 2/3 gry.
Mam podobne odczucia co do surowców, ale w tym momencie jak mamy ich dużo, to wtedy brakuje innego zasobu - akcji (:
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 69 times
Been thanked: 162 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: MowMiStefan »

Cyel pisze: 14 paź 2022, 10:51 Ja mam takie odczucia w Clash of Cultures. Owszem początek naszej cywilizacji jest powolny i wszystkiego brakuje ale potem, jak już rozkręcisz ekonomię, szlaki handlowe, podatki, skuteczna produkcję w miastach (i je rozsądnie zabezpieczysz przed wjazdem współgraczy ;)) to nic, tylko wydawać kasę i zasoby. A często jesteś wtedy dopiero w jakichś 2/3 gry.
To tak patrząc to mamy TTA :P Jak już rozkręcisz..... to w sumie gra się kończy :D
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: Abizaas »

Ja bym zaproponował Wiedźmią Skałę - tam nie ma krótkiej kołderki, co prawda nie ma też zasobów :D ale jest to bezstresowa gra przy której nie odmrozicie sobie nóg a pozwala na ciekawe kombinowanie. Jeżeli szukacie czegoś bardziej w stylu ameri, cięższego lub dłuższego to niestety Wiedźmia odpada.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: SetkiofRaptors »

Na razie tylko ja chyba bronie tej gry w wątku ale Twilight Inscription, bardzo długa kołderkę (ogólnie nie jest tak mozgozerna i trudna jak wyglada) I dla mnie to właśnie taki miły cieply wieczór solo. Przy wysokich wynikach około 100 to już bardziej kwestią tego żeby umiejętnie wykorzystać masę rzeczy które masz. Bo każda kostka czy technologia której nie używasz oznacza że zmarnowałeś akcje którymi je odblokowałeś. Gra w mikrozarzadzanie wieloma zasobami, których rzadko jakoś bardzo brakuje. Ale mimo to "czujesz" podczas gry że idziesz na wynik 70 a nie 105 i idzie ci gorzej, bo chodzi o detale.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: Michito »

Ja to wrażenie, które opisałeś, miałem dotychczas podczas rozgrywki w Terraformację Marsa. Zawsze jest co zrobić, trudno zablokować sobie drogę do kolejnych sensownych ruchów, czasami nie wiadomo na co wydać złoto a zmiana energii w ciepło występuje wydawałoby się cały czas. Kosteczki są mielone na okrągło.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: roadrunner »

Patchwork i Calico.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: Abizaas »

Jeszcze bym zapomniał - jeżeli chodzi o grę z zasobami, to Yokohama ma długą kołderkę.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: michcic »

roadrunner pisze: 15 paź 2022, 14:35 Patchwork i Calico.
Nie jestem pewien czy tam kołderka jest długa, ale za to często jest dziurawa. ;)
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: tekknoboy »

5ta runda O:NI
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: VivoBrezo »

Z najnowszych gier to Bitoku ma bardzo długą kołderkę. Niby są zasoby, ale ich pozyskanie jest banalne, a to co chcemy kupić kosztuje 1-2 zasoby. No i nie ma sytuacji, żeby się zablokować jakoś specjalnie.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: SetkiofRaptors »

tekknoboy pisze: 16 paź 2022, 10:28 5ta runda O:NI
Ta gra jest zdecydowanie za długa o jedną rundę. Nigdy nie byłem fanem.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: Piaskoryb »

La Cosa Nostra

Będziesz miał kobiety, koks, przekupionych gliniarzy, polityków, zorganizujesz demolkę czyjegoś lokalu, podpalanie firm, szantaż emocjonalny, interesy nad stołem, łapówki, morderstwa i wszystko to w 1,5h :)
Awatar użytkownika
snoopek
Posty: 34
Rejestracja: 09 wrz 2010, 14:58
Been thanked: 1 time

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: snoopek »

SetkiofRaptors pisze: 16 paź 2022, 10:52 Ta gra jest zdecydowanie za długa o jedną rundę. Nigdy nie byłem fanem.
tekknoboy pisze: 16 paź 2022, 10:28 5ta runda O:NI
Tekknoboy - zdecydowanie. Z tego co zauważyłem podobnie jest w Arnaku aczkolwiek muszę dłużej pograć aby definitywnie to potwierdzić (lub nie).
Dla mnie obydwie gry o rundę za mało - dopiero co mam i mogę wszystko i byłoby fajnie pociągnąć to dalej :D
Siłą rzeczy więc nie zgadzam się z SetkiofRaptors, ale jestem w stanie zrozumieć.
Mieszkam w Bieszczadach i nie mam z kim grać. Help!
Lista gier "na stanie"
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: Argue »

Terraformacja Marsa - zdecydowanie gra z najdłuższą kołdrą.
Langus
Posty: 90
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:42
Has thanked: 19 times
Been thanked: 86 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: Langus »

Michito pisze: 14 paź 2022, 21:34 Ja to wrażenie, które opisałeś, miałem dotychczas podczas rozgrywki w Terraformację Marsa. Zawsze jest co zrobić, trudno zablokować sobie drogę do kolejnych sensownych ruchów, czasami nie wiadomo na co wydać złoto a zmiana energii w ciepło występuje wydawałoby się cały czas. Kosteczki są mielone na okrągło.
Argue pisze: 19 paź 2022, 10:41 Terraformacja Marsa - zdecydowanie gra z najdłuższą kołdrą.
Z Terraformacją to bym się zgodził gdyby nie ostatnia rozgrywka w której uczestniczyłem i brakowało mi kompletnie wszystkiego przez całą grę i skończyłem bardziej ostatni niż Bruce Willis w filmie o skaucie...
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: Faziee »

Może najpierw trzeba zdefiniować pojęcie długiej kołderki. Rozumiem, że tu jest to interpretowane, że generalnie dosyć bez problemu, stać na robienie wszystkiego na co pozwala gra. Ja generalnie czuję, że gra ma dość długą kołdrę, jeżeli jesteśmy w stanie się rozwinąć, na tzw. prawie maxa. Ja takie odczucie mam np. w Amerigo (w piątej rundzie już się dużych punktów nie da robić), Signorie, chociaż na początku kołdra jest dość krótkawa, to jednak w późniejszej fazie gry już raczej bez problemu, wszystko kupujemy, a i tak wszystkie zasoby dostępne gry są wzięte (co prawda jest wariant skracający grę o 1 turę, ale w niego nie grałem), z ostatnio granych dosyć długą kołdrę ma także Boonlake, czuję tam możliwość rozwinięcia wszystkiego, Hallertau ma całkiem długawą kołdrę Starałem się podawać takie gry chociaż od średnio ciężkiego Euro, bo w wielu "Gate-Way" tudzież "Gate-Way+" to kołdra jest po prostu długa i tyle....
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Gry z długą kołderką...

Post autor: Faziee »

Abizaas pisze: 15 paź 2022, 14:45 Jeszcze bym zapomniał - jeżeli chodzi o grę z zasobami, to Yokohama ma długą kołderkę.
Niby zgodzę się, że zasoby zdobywa się łatwo, to jednak pieniędzy przynajmniej mi zawsze brakuje i ja ja jednak mam odczucia, że zawsze chciałbym więcej zrobić, więcej kontraktów, technologii, customów i trzeba wybierać co najlepsze, a gra kończy się dosyć szybko, dla mnie jest tutaj kołdra może nie bardzo krótka, ale stopy na pewno wystają :)
ODPOWIEDZ