Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: BOLLO »

Mam do was drodzy subskrybenci/widzowie bardzo ważne pytanie.

Czy jeżeli oglądacie jakąś recenzje/opinie to lubicie format : Wstęp(gadajaca głowa nakreślająca o czym będzie recenzja)-Skrót zasad (przeważnie omówienie bardzo ogólne gry z widoku z góry)-Podsumowanie (gadająca głowa mówi o swoich odczuciach podczas rozgrywek)

Czy wolicie jednak recenzje bez skrótu zasad? Chodzi mi o to że zacząłem sie zastanawiać jako widz które ja wolę nagrania i zdecydowanie wole osobno obejrzeć recenzję która trwa ok 15min z jakimiś wstawkami z gry w formie zdjęć lub klipów a zasady czy wideoinstrukcję osobno. Oczywiście w/w format nie jest zły bo w jednym nagraniu mamy i opinie i z grubsza zarys tego co w danej grze się robi, ale jestem ciekaw co wy o tym myślicie?
Spoiler:
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 323
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 197 times
Been thanked: 242 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: BasiekD »

Nie znoszę tego formatu: wstęp, zasady, pitolenie. Wszystkie wyglądają tak samo. Jak prezentacja w liceum. Czegokolwiek.
Prezentacja garnków ma w sobie wiecej życia i energii.
Osobiście tłumaczenie akcji jakie mogę podejmować w grze (czyli ten skrót zasad) jest mi potrzebny tyle co zeszłoroczny śnieg.
Sprzedaj mi emocje. Zamiast pokazać krok po kroku co mogę robić, pokaż jakie emocje będą przy stole. Jak mnie zagną koledzy. Jakie dylematy mnie czekają... Jaki będziemy mieli dobry wieczór.
Shut up and sit down tak robi i ja to kupuję.

Ogólnie uważam format "recenzji" za trupa w szafie. Gry planszowe to ani medium wysokie, które wymaga super rzetelnych recenzji czy opracowań, ani więszkosć graczy to nie audycja która tego potrzebuje. Daj po prostu rozrywkę :)

Nie twierdzę, że każdy twórca musi być od razu Casey Nestatem. Ale dodanie interakcji twórca-kamera, twórca-otoczenie, twórca-widz jest tak bardzo potrzebne... żeby w ogóle wysiedzień do końca filmu.
20 minut filmu gadającej głowy ogląda się zupełnie inaczej niż 20 minut SUSD czy z innej beczki np: Gonciarza czy Casey Nestata. Ich głównym napędem jest historia, którą chcą opowiedzieć i w to komponują ewentualny produkt.

Historia napędza bliskie (w pewnym sensie) i obecne też tu na forum hobby modelarskie.
Zobacz sobie dla inspiracji filmy np: Midwinter Minis, ebayMiniatures rescue i innych. Linki poniżej.
Mogliby zrobić film: o 40 minut teraz malujemy goblina i oceniamy farbki. Ale wolą przedstawić historię. Nie da się tego przełożyć 1 na 1 i ja to wiem. Ale skoro szukasz własnej drogi to łap inspirację wszędzie :)

https://www.youtube.com/watch?v=mc_vaEpOEKQ
https://www.youtube.com/watch?v=sPENXIKosJc
https://www.youtube.com/watch?v=adc8qtMBTlo
https://www.youtube.com/watch?v=CHbffvz5Sao
https://www.youtube.com/watch?v=-bXAnbCb08Q&t=613s
https://www.youtube.com/watch?v=X16jagQdNIE


I tak btw. Na humble bundle jest jeszcze 3 dni bundle w software do filmów. Edytor wideo, konwenter itd. Może się przyda.
https://www.humblebundle.com/software/c ... warebundle
Pouzy
Posty: 68
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: Pouzy »

Zdecydowanie nie oglądam (słucham) recenzji. Opierają się one na indywidualnych odczuciach i preferencjach recenzenta. Opis zasad jest akceptowalny do obejrzenia w formie w jakiej robi to ,,Watch it played" czyli dokładnie, szczegółowo, podzielone na odpowiednie segmenty. Natomiast to co mi odpowiada najbardziej to forma, którą ostatnio przyjęły ,,Planszówki online" czyli gameplay, podczas którego zasady tłumaczone są niejako na gorąco. Po obejrzeniu takiego materiału wiem czy jest to dla mnie czy nie. Nie akceptuję godzinnego tłumaczenia zasad, które często przebiega na zasadzie,, że pies, że Jasiek, że koń, że drzewo" a ostatecznie okazuje się, że i tak jest pełno błędów.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: sliff »

Raczej z zasadami przyczym skrót zasad skrótowi zasad nie równy. Sam ma 2 tryby oglądania, pierwszy 'prezentacja' aby sprawdzić czy gra jest warta uwagi i tutaj maks 10-15 min i drugi 'recenzja' aby sprawdzić czy gra ląduje w koszyku gdzie oczekuję prawie że wideoinstrucji i takiej solidnej opini po kilkunastu partiach.

Osobiście najbardziej pasuje mi wariant jak robi Zee z diceTower.
-Naprawdę krótki opis jak w to się gra
- ustrykturyzowna ocena, takie mocne słabe strony
- ogólny score bgg, aby wiedzieć jak dana gra się mniejwięcej plasuje w opini recenzenta.
Jedyne czego mi brakuje u niego to zawartości pudełka także często jeszcze jakiś unboxing przeskocze aby zobaczyć komponenty. Także też często 'pudełko bez tajemic' od Agro

Jeśli chodzi o długie recenzje to królem jest Gambit, ale tutaj zazwyczaj zaczyniam od 'czech' 3 pytań i cofam się aby obejrzeć zasady już przez pryzmat ogólnej opinii.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: Miszon »

BasiekD pisze: 21 paź 2022, 15:55 Shut up and sit down tak robi i ja to kupuję.
No ale oni mówią przecież, jak się gra, można to nazwać prezentacją zasad.

I taki format mi odpowiada. Nie chodzi o pokazanie przez pół godziny, jak się gra (sorry Gambit ;-) ), tylko kilkuminutowe zaprezentowanie, jak gra działa (OK, nie wszystkie gry da się tak zrobić, Cywilizacja Poprzez Wieki w 3 minuty raczej nie do zrealizowania).
Czyli jednak: krótki wstęp (im bardziej klimatyczny i nawet luźno nawiązujący do gry, tym lepiej), prezentacja ogólna jak to działa (żebyśmy chociaż wiedzieli, czy to suche euro, deckbuilding, dungeon crawler i jak wygląda plansza) i własna opinia (im bardziej własna, tym lepiej).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
mirukan
Posty: 1580
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 87 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: mirukan »

Tak naprawdę YT-ber powinien sobie odpowiedzieć na pytania: co chce osiągnąć? czy tworzę w określonym celu? dla kogo tworzę itd.
Wbrew pozorom to jest działalność twórcza czyli z grubsza dzieląc może być artystyczna lub rzemieślnicza. Jeśli ma być w głównym założeniu dochodowa to raczej trzeba celować w jak największą rzeszę odbiorców a to niestety wymusza pewne "kiczowate" zachowania. Jeśli jest bardziej ambitna to wydaje mi się że YT-ber powinien być po prostu sobą i raczej swoją wizję realizować niż taką która ma być akceptowana przez "sponsorów" . Czy ludzie mają odwiedzać kanał dla treści czy dla YT-bera? To wszystko trzeba rozważyć . W zasadzie jesteś jak np. malarz który ma przed sobą zagruntowane płótno i decyzję jak je zapełnić. itd. Czy chce to płótno zapełnić dla siebie (i tych widzów którzy rozumieją jego przekaz) to artysta, czy chce je zapełnić by widz zapłacił za to co na płótnie zobaczy i co jemu się podoba to raczej rzemieślnik tworzący pod publikę.
Co do pytania to ja raczej szukam szczerych recenzji bez względu na "warsztat" autora. I dobrze gdy nie są zbyt długie :) . Instrukcje w recenzjach interesują mnie tylko gdy są komentowane w częściach ułatwiających recenzje. Czyli jeśli autorowi coś się spodobało lub nie to miło gdy wskaże konkretną przyczynę jeśli jest ona w instrukcji.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: trixon »

Wydaje mi się, że mam bardzo specyficzny gust, ale większość recenzji i materiałów jest przegadanych. w dobie, gdzie cierpimy na chroniczny brak czasu, wydają się być przeżytkiem.
Jak oglądam recenzje Gambita, to zazwyczaj oglądam wstęp, 2-3 minuty jak wygląda rozłożona gra i podsumowanie. Tak aby na szybko ocenić, czy gra w ogóle ma prawo mi się spodobać. Jeżeli bardziej mnie zaciekawi, to dopiero wtedy oglądam resztę materiału.

Mnie brakuje w polskim YT 2 rzeczy:
-Przekrojowych informacji na temat dużej ilości mniej znanych dobrych gier. Krótkie info - co to za gra, mechaniki, ogólne wrażenia z rozgrywki. Max 5-6 minut bez zbędnego gadania. Coś podobnego jak mają chłopaki z SMGP Kości.
-Zwięzłych wideoinstrukcji. Kaczmar robi fajne w mojej ocenie materiały, ale są strasznie przegadane. Duża część treści to wstawki, które nie niosą żadnej informacji. Na zagranicznych kanałach są fajnie pociete klipy, gdzie każdy z nich zawiera treść. Bez zbędnego przedłużania i powtarzania tej samej informacji po 3 razy, tylko innymi słowami.
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: kokosowy14 »

To ja zagram dżokera

To zależy :D

Jak pierwszy raz obczajam jakąś grę to czytam opis, oglądam zdjęcia i najlepiej wtedy oglądam recenzje Toma Vasel'a bo potrafi bardzo dobrze moim zdaniem wytłumaczyć o co chodzi w grze i jak się w nią gra w bardzo krótkim czasie. Jeżeli nie ma jego recenzji to jest trochę kiepsko bo inni już tak dobrze w moim odczuciu nie tłumaczą o co chodzi w grze a jak już dobrze tłumaczą to te tłumaczenia są strasznie długie.
Jak już po takiej krótkiej recenzji się zainteresuje grą to oglądam rozgrywkę, ostatnio planszówki online mi bardzo podpasowaly pod tym względem z polskich recenzentów a z zagranicznych lubię Rolling Solo.
Po takiej porcji informacji z grubsza wiem czy gra mi podejdzie. Jak nie to odpalam inne recenzje ale tylko fragment z opinią co się podobało a co nie żeby wiedzieć jak to odnieść do siebie i swojej grupy.

Reasumując moim zdaniem powinieneś się zastanowić jakie materiały chcesz robić i co Ci najlepiej wychodzi. Ilu ludzi tyle preferencji z tego co widzę.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: anitroche »

trixon pisze: 21 paź 2022, 16:24 -Zwięzłych wideoinstrukcji. Kaczmar robi fajne w mojej ocenie materiały, ale są strasznie przegadane. Duża część treści to wstawki, które nie niosą żadnej informacji. Na zagranicznych kanałach są fajnie pociete klipy, gdzie każdy z nich zawiera treść. Bez zbędnego przedłużania i powtarzania tej samej informacji po 3 razy, tylko innymi słowami.
Tu polecam Zaku BoardGames, naprawdę świetna robota z wideoinstrukcjami, niestety póki co mało materiałów mają, bo to w miarę nowy kanał.

Ja osobiście lubię jak w recenzji jest skrót zasad, jak u Gambita, bo potem mam jakiś ogląd, do czego się odnosi w dalszym podsumowaniu zalet i wad gry. Za to ja za emocjonalnym podejście do pokazywania gry nie przepadam i wcale nie chcę oglądać ani recenzji ani rozgrywek, gdzie ktoś pokazuje emocje (lub opowiada o nich), które pojawiły się u niego i jego znajomych podczas gry, bo ludzie są różni i np. moja grupa nie będzie się ekscytowała zagraniem jakiegoś combo, raczej cisi introwertycy z nas :D. Więc po obejrzeniu emocjonalnej recki jak to jest np. u Rahdo zwykle rósł mi hype, który po zakupie gry mocno opadał, bo się okazywało, że nam ta gra takich emocji nie daje i dupa, kasa wydana i sprzedaję grę taniej. Dlatego cenie sobie "suche" materiały o grach. Ale pytanie, ile osób jest takich jak ja? Jak widać po oglądalności SU&SD czy Rhado raczej jestem w mniejszości i ludzie lubią emocjonalne show, więc, jak już ktoś wcześniej pisał, zależy na jakiego odbiorcę się recenzent nastawia - niszowego czy na bardziej masowego.

Ciekawostką dla mnie jest za to format recenzji, jaki wprowadził u siebie Jakub (SoloGram). Jest to coś w stylu słuchowiska, w którym w historię gry są wplecione informacje o mechanikach i opinia o grze. Akurat format nie jest zupełnie w moim typie i jak obejrzałam pierwszy materiał, to sobie pomyślałam wręcz "o kurczę, moim zdaniem słabe i się pewnie nie przyjmie, no ale każdy robi, co lubi". No i jak bardzo się myliłam, bo jest gro ludzi, którzy oglądają i lubią i pozytywnie komentują te filmiki. Więc z mojej strony gratulacje, za świeży pomysł na recenzję, choć nie jest on dla mnie :). Fajnie, że wciąż można coś nowego wymyślić w kwestii formatu recenzji.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: donmakaron »

Z formatu wstęp-zasad-opinia, wyciąłbym tylko wstęp. Zasady czasem lubię sobie obejrzeć z dwóch powodów: czasem o mechanice nie wiem nic i w ten sposób w kilka minut można ogarnąć z czym to się je i wyrobić sobie swoją wstępną opinię, a czasem na tłumaczeniu zasad widać, że prowadzący nie umie w to grać i potem źle ocenia ;) A jak nie potrzeba mi tłumaczenia zasad, zawsze można sobie skipnąć ten fragment.
Lubię sposób w jaki recenzje robi Dice Tower.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: vikingowa »

BOLLO ja powiem krótko:
Nie lubię w recenzjach streszczenia zasad, zawsze ten element przewijam, chcę usłyszeć opinię recenzenta a jak chcę się nauczyć grać to oglądam wideoinstrukcję.
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: SosnowyPatyk »

Ja nie lubię recenzji na zasadzie gadającej głowy, która pokaże tylko pudełko. Nie musi mi ktoś w takiej recenzji zdradzać zaawansowanych niuansów rozgrywki, ale warto by pokazał mechanikę, podstawowe zasady, akcje, itd. Cóż mi przyjdzie z zachwytów recenzenta, skoro tylko na sucho będzie o grze mówił, a po to chcę oglądać recenzje, by nie szukać informacji po całym internecie. Dla mnie idealnym rozwiązaniem jest krótki wstęp, potem ogólne informacje o grze, krótkie wstawki z zasad i gameplaya i na końcu podsumowanie wraz z oceną. Jeśli będę chciał się zapoznać z zasadami rozgrywki, to sięgnę do videoinstrukcji, a jeśli mi będzie mało, to do gameplaya.
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: trance-atlantic »

Kiedyś oglądałem dla recenzji, teraz oglądam dla przykładowych rozgrywek i zasad - najlepiej jedno z drugim.

Najbardziej podoba mi się format GameNight!, chociaż i tam widzę kilka mankamentów:
- klimat przy stole zależy od gości; są niestety tacy, którzy swoją osobą próbują wyjść przed szereg, tj. przed grę co bardzo psuje odczucia z rozgrywki (u oglądającego, czyli u mnie :mrgreen: )
- brakuje cięższych rzeczy
- mam wrażenie, ze wszystkie gry są 'cool' albo 'neat'. Chyba że wybierają tylko takie, które faktycznie im się podobają? Na szczęście podsumowanie jest krótkie w stosunku do całej reszty i można je z czystym sumieniem odpuścić, bo w przypadku 99% gier jest ono niemalże identyczne.

Dobrze robi to też Heavy Cardboard, ale tam czasami jest to za bardzo rozwleczone, zwłaszcza w sytuacjach, gdy prowadzący urządza sobie "pogawędki" z oglądającymi na żywca.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: BOLLO »

Na spokojnie to przez weekend wszystko przeczytam i przetrawie bo widze ze fajne rzeczy piszecie ktore moga pomoc nie tylko mi.

Super
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: tomp »

mi brakuje krótkiego formatu (maks. 5min.) w którym dowiem się najważniejszych informacji m.in.: o czym jest gra (chyba, że to jest euro), podstawowe mechaniki wykorzystywane w grze, opis wrażeń po grze, opis komu może gra się spodobać (lub nie).
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: kokosowy14 »

tomp pisze: 21 paź 2022, 20:40 mi brakuje krótkiego formatu (maks. 5min.) w którym dowiem się najważniejszych informacji m.in.: o czym jest gra (chyba, że to jest euro), podstawowe mechaniki wykorzystywane w grze, opis wrażeń po grze, opis komu może gra się spodobać (lub nie).
Sprawdź sobie 3 minute board games na yt. Brzmi jak idealnie pod Ciebie format.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: Miszon »

Albo Regały Marcińskie, tam też jest 3 minuty o grze.
Tyle że niestety tych filmów jest bardzo mało :-( .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:40 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kocia
Posty: 101
Rejestracja: 12 sty 2021, 17:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 39 times
Been thanked: 61 times
Kontakt:

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: Kocia »

Ja osobiście np. u Gambita przewijam zazwyczaj skrót zasad, chociaż nie zawsze. U mnie wynika to pewnie z tego, że konsumuje te treści zazwyczaj słuchając, lecą w tle podczas jakiejś czynności. Gdy chce zobaczyć grę, szukam materiałów, które będą wizualnie ciekawe i na wysokim poziomie.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: _Berenice_ »

Sedna dotknął PanFantomas - jeżeli zebralibyśmy wszystkie opinie z tego wątku, to takiej recenzji... nie da się stworzyć. Jedni wolą podejście konkretne i rzetelną ocenę mechaniki (tutaj plasuje się i ja), inni emocje, dowcipy, aktorskie ruchy :D Ktoś potrzebuje zasad, reszta przechodzi do podsumowania. Nie dogodzi się wszystkim, a gdzie trzech Polaków tam 4 opinie :wink: :wink: :wink:

Jestem w podobnej sytuacji jak BOLLO, bo jakiś czas temu ruszyłam z własnym kanałem. Przed tem przez wiele lat pisałam recenzje i to był świat mi znany. Moja praca wiąże się z pisaniem, więc wiedziałam z czym to się je. Świat youtuba i nagrywania to była dla mnie czarna magia. Musieliśmy pokonać problemy techniczne :wink: zajmowało to mnóstwo czasu itd. Oczywiście najpierw przepytanie znajomych. Dla jednych moje mówienie było super, inni dziwili się, że nie czytam z promptera, kolejni, że powinnam być bardziej ekspresyjna, a potem parę osób, że powinnam być mniej. Nie da się z tego stworzyć jednej osoby :D Potem jeszcze dokładne przejście przez wszystkie możliwe kanały polskie i zagraniczne. I tam też cuda wianki i kawałek szkła. To by się chciało, i tamto by się chciało, i jeszcze coś... wyszłaby z tego naprawdę niestrawna ku.. :wink:

I w końcu otrzymałam najlepszą radę na świecie (przynajmniej z mojej perspektywy) - najważniejsze to starać się być w każdym kolejnym filmie lepszym od samego siebie. Oczywiście przyjmować krytykę, uwagi i wrażenia, ale tak ogólnie to nie oglądać się na to, że kanał A rozdaje cukierki, podcast B zawsze daje ciekawostki, a widzowie C i D chcieliby więcej zasad. Chyba najlepiej wybrać taki format, który jest dla nas najlepszy i go usprawniać, ulepszać i ewentualnie eksperymentować, jak i podążać za swoimi pomysłami. Jeżeli jest kilkunastu wiernych widzów z tobą - to coś robi się dobrze :lol:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3353
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 2010 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: Ardel12 »

Ja już w subskrypcjach "gadających głów" mam aż nadto i jak widzę kolejnego recenzenta na tle ściany ze statycznym ujęciem to spokojnie mogę taki kanał odpuścić. Brak mi takich kanałów jak SUSD lub Watch It PLayed, gdzie jednak coś się dzieje więcej.

Popieram Berenice. Rób kanał taki jaki Ty chcesz, bo dopasowując się, niekoniecznie będziesz z tego czerpał przyjemność. Patrz na takiego Gambita co robi od lat po swojemu i nic nie zmienił odkąd go oglądam(upgrade sprzętu się trafił po drodze). Nawet na krytykę nie widzę by reagował w jakikolwiek sposób, ot ma swój plan i go realizuje.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: menelobej »

Jak dla mnie to ważniejsze jest co oferuje twórca treści i czy umie przekazać swoje myśli. Format ma znaczenie drugorzędne. Co do nowych twórców to uważam, że w pierwszej kolejności powinni zrobić ze 20 filmów i zobaczyć jakiego widza gromadzą i jaki będzie odzew co do materiałów i wtedy podejmować decyzje co do ewentualnych zmian/nowych formatów. Osobiście uważam, że jednak treści pisane stoją na wyższym poziomie merytorycznym niż duża część Youtuba planszowego. Przekaz pisany jest trudniejszy bo nie można pokazać wizualnie pewnych rzeczy, trzeba to opisać i musze stwierdzić, że całkiem fajnie to wychodzi wielu piszącym. A Youtuberzy chyba za bardzo pokładają wiarę w obraz i ich przekaz słowny często się rozmywa. I nie ma to znaczenia jaki to format.
Awatar użytkownika
gotrek992
Posty: 93
Rejestracja: 16 cze 2018, 15:45
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: gotrek992 »

Do tego wszystkiego mogę dodać, że dla mnie najważniejsze są znaczniki czasu na osi filmu, dzięki którym mogę szybko wskoczyć na to co mnie w danej chwili interesuje:unboxing, recenzja, plusy, minusy, a czasem wracam do danego filmu, żeby przypomnieć sobie rozgrywkę. Brakuje mi w filmach kilku przykładów, do jakich gier prezentowana gra jest podobna, no poza przypadkami, gdy gra ma oryginalne mechaniki.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: BOLLO »

No i przeczytałem wsio. Bardzo ciekawe każdy z was ma spostrzeżenia i z wieloma się zgadzam. Moje zapytanie co prawda było w pewnym sensie skierowane do was abym miał obraz tego jaki format najbardziej lubią oglądać widzowie co nie oznaczało że byłbym w stanie się całkowicie zmienić.

Ja patrząc sam po sobie nie umiem jednoznacznie stwierdzić jaki format lubię oglądać najbardziej bo to wszystko zależy od dnia i miejsca.

Auto i dojazdy do pracy to moje główne miejsce do oglądania:
Np. Gradania oraz KPiB słucham podczas jazdy autem i jestem jak widać w stanie wysłuchać czasem odcinków po 2h. Nie byłbym w stanie ich fizycznie obejrzeć (strata czasu) a ze słuchaniem nie ma problemu.

OnTable, a dokładniej aktualnie tylko BoardNews "oglądam" również podczas jazdy do pracy zerkając ukratkiem na GPS jak coś mnie zainteresuje. Asia dobrze prezentuje wszystko ale nie ukrywam że nie było problemem dla mnie jak Asia nagrywała odcinki bez siebie.

GeekFactor i jego recenzje są przeważnie pozytywne. Brak w nich negatywizmu (coś jak u mnie) co powoduje u mnie dobre odczucia ale ......no właśnie ktoś z zewnątrz może pomyśleć że są one zatem "kupione" bo Kaczmar rzadko mówi źle o grach (nawet taka Diuna Sekrety Rodu mu się podobała). I chwała mu za to. Jak zrecenzuję Pędzące Żółwie i dam im 10/10 bo mi się naprawdę podobają i chcę o nich powiedzieć dobre słowo to mogę? Czy to oznacza że jeżeli mówię dobrze o grach które naprawdę lubię to źle i na pewno zostałem kupiony?
Generalnie jego recki są bez skrótu zasad i kompletnie mi to nie przeszkadza w odbiorze

Gambit. Pan Gaduła (idę w jego ślady widać) ma najbardziej wpasowujący się format w to co lubię. Prostota i minimalizm a jednocześnie wszystko to co potrzebuje skondensowane w tych 30-50min. Dla mnie totalnie nie potrzebne 3pytania i odpowiedzi. Reszta na plus łącznie z tym że Tomek widać bierze sobie nasze uwagi i są "światełka" :-). Jego opinia jest dla mnie ważna ale nie najważniejsza. Wiem że chłop ma specyficzny gust ale też ograł tysiące tytułów więc wie co dobre.

WojennikTV. Michela mogę słuchać i oglądać a i tak w każdą prezentowaną grę CHCĘ zagrać. Michel ma tak przekonywujące argumenty że już kiedyś pisałem że przyjadę do Lublina i umówię się nawet na gre wojenną ;-) Podoba mi się gadająca głowa gdzie w tle widzę kadry z gier. Również i bez głowy by mi się dobrze oglądało. Brak cieć w filmie to już wogóle jakiś kosmos....nie ten lvl.

Wszystkich wymienionych odtwarzam z prędkością 1,5x

UWAGA!!! Do powyższego co napisałem nie róbcie tego jeżeli macie ruch na drodze.

Dom 99% toaleta:

Sorki Kaczmar ale to własnie tam się uczę najczęściej wideoinstrukcji od ciebie :-)
Czasem kogoś jeszcze włączę ale to bardziej dla zabicia czasu.

Nie mam raczej ani okazji ani możliwości aby oglądać/słuchać naszych YT w inny sposób i w innych okolicznościach. Tak wiec takie SU&SD które jest bardziej formą teatru/przedstawienia totalnie do mnie nie przemawia.
Wyjdzie w Graniu z tego co pamiętam miało zadatki do tego żeby być polskim SU&SD ale chyba zobaczyli ile to kosztuje czasu i stwierdzili że jest to "nieopłacalne".

No własnie zatrzymajmy się chwile nad tym "nieopłacalne". Kanał który założyłem na tę chwile jest pewną formą spełnienia samego siebie i hobbistycznym podejściem do całości. Robię to w wolnej chwili a takowe mam ( 22-2:00 w innych godzinach jeszcze nie udao mi się nagrywać) 1-2 razy w miesiącu. Chciałbym prowadzić kanał inaczej ale wiem że bedzie to gigantycznym kosztem rodziny i jeżeli faktycznie tak bym zrobił to fajnie by było móc powiedzieć żonie "Kochanie wiem nie było mnie w domu ale dzięki temu polecimy z całą rodziną na Dominikanie". Tak u nas nie ma i raczej nie będzie a tym samym nagrywając kolejne odcinki nie jestem w stanie się im oddać tak jak bym to chciał. Pozostaje zatem mierzenie sił na zamiary i stanie w szeregu jak inni. Trochę to smutne no ale prawdziwe i trzeba się z ty pogodzić.

Dziekuję wszystkim za opinię i tak jak słusznie napisała Berenice nie da się dogodzić wszystkim. Jestem sobą i to bym chciał utrzymać bo widać niektórym już na głowę sufit spadł i to dosyć mocno (GTTV). Jestem otwarty na zmiany, próby i modyfikacje....o ile będą one dla mnie akceptowalne czasowo/jakościowo.

Pozostaje zatem nadal próbować i modyfikować własne nagrania tak by obrać tę właściwą i optymalną dla siebie drogę.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Filmy/Recenzje/Opinie na YT- jaki format?

Post autor: tomp »

@Bollo jak chcesz robić wideo-instrukcje to polecam materiały jako instruktaż z kanału NitHrania.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
ODPOWIEDZ