Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1594
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: ave.crux »

arian pisze: 03 lis 2022, 10:14
Jestem w restauracji. Zamawiam "ziemniaki, surówkę i frytki oraz placek z warzywami i lody." Dla mnie podział na zestawy przebiega w określonym miejscu, łatwym do zidentyfikowania za pomocą tego specyficznego użycia spójnika. Jasne, można się wyrazić precyzyjniej, ale dla mnie "oraz" podkreśla w mowie potocznej pewną odrębność. I wiem, że sporo ludzi stosuje to zamiennie z "i" mówiąc że kupiło "kawę oraz ciastko" ale mnie to nie brzmi dobrze.

Akurat podajesz taki niefortunny przykład jedzeniowy, w których rzeczywiście są jakieś zestawy. Jeżeli sprowadzimy to do dwóch wyrazów to już nie jest tak kolorowo, bo jak powiesz Zamówiłem "Zielona i czerwoną farbę" / "Zieloną oraz czerwoną farbę" to wyjdzie z tego dokładnie to samo. No i właśnie w tym wątku mówimy o rozdzieleniu dwóch pojedynczych akcji na karcie.

Używanie "oraz" w mowie jest głównie po to aby nie mówić kolejny raz "i" co nie brzmi dobrze.
"Mam ze sobą colę i fantę oraz sprite'a" brzmi po prostu lepiej niż "mam ze sobą colę i fantę i sprite'a. "
Ostatnio zmieniony 03 lis 2022, 10:24 przez ave.crux, łącznie zmieniany 1 raz.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ppeter
Posty: 530
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 153 times
Been thanked: 59 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: ppeter »

esubotowicz pisze: 03 lis 2022, 09:10 Jestem Polką "native speaker" i od zawsze w moim rozumieniu języka "albo" oraz "lub" to były synonimy.
Pomimo zawodowych informatycznych przyzwyczajeń, raczej staram się oddzielać sferę zawodową od potocznego znaczenia wyrazów i podpisuję się pod powyższym.
Jakiś czas temu szukałem informacji czy w Polsce istnieją jakieś standardy, jeżeli chodzi o pisanie różnych dokumentów coś na wzór amerykańskiego "plain language/tekst".
W USA jest taki zbiór rządowych wytycznych/reguł, co do tego, jak powinny być pisane tego typu dokumenty, żeby były zrozumiałe dla przeciętnego Amerykanina. Jeżeli dobrze pamiętam, to w ramach tego opracowanie funkcjonuje również słownik, w którym jest opisane, jak należy rozumieć konkretne słowo/wyrażenie w dokumentach pisanych zgodnie z tymi regułami. Przypuszczam, że głównie tutaj chodzi o względy prawne, ale tego typu publiczny słownik, pozwala uniknąć rozważań, czy "albo" jest tożsame z "lub", ponieważ zawsze można się odwołać do takiego słownika.
W Polsce niestety, na razie mamy próby wprowadzenia czegoś takiego, ale te próby trwają już kilkanaście lat, ale jeszcze nie zostało to wypracowana w takim zakresie, w jakim to funkcjonuje w USA.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: ArnhemHorror »

MichalStajszczak pisze: 02 lis 2022, 13:00 Głównym problemem jest moim zdaniem to, że w języku polskim nie ma ścisłego rozgraniczenia między spójnikiem, obsługującym zwykłą alternatywę od spójnika obsługującego alternatywę wykluczającą (XOR). Zresztą o ile pamiętam w podstawowym kursie logiki matematycznej jest tylko pięć relacji (negacja, alternatywa, koniunkcja, implikacji i ekwiwalencja) i z alternatywą wykluczającą mają do czynienia tylko matematycy i informatycy (być może też prawnicy). Już nawet to, że określenie "alternatywa wykluczająca" jest dwuwyrazowe świadczy o jego mniejszym osadzeniu w języku.
Przypuszczam, że podstawowym czynnikiem wprowadzenia konstrukcji i/lub była sprzeczność między "lub" w logice (A, B oraz AB) a "lub" w języku potocznym, które zazwyczaj rozumiane jest jako alternatywa wykluczająca.
Jeśli to faktycznie problem, to chyba język polski nie jest w tym odosobniony, prawda? W języku angielskim alternatywa rozłączna jest również dwuwyrazowa. XOR to przecież nic innego jak skrót od "exclusive or". I mimo to jakoś nikt nie kruszy kopii o zaprzestanie używania "and/or" w wersji angielskiej tej samej gry. :)
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 524 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: Harun »

Trochę wbrew opinii większości, ale jako osoba zmanierowana wykonywanym zawodem, przyjmuję po pierwsze, że instrukcja do gry nie jest tekstem potocznym, ale jest tekstem bardzo bliskim tekstom prawnym i jako taka powinna być edytowana starannie i wyrażać zasady precyzyjnie. Wychodząc z takiego założenia, czytając instrukcję do gry (a nie zapis prywatnych rozmów przy kawie), jako punkt wyjścia przyjmuję, że "lub" oznacza alternatywę nierozłączną, czyli możliwy jest ruch A, B albo A+B.

Zapis "i/lub" mi nie przeszkadza, choć jest obcy moim zawodowym przyzwyczajeniom i jest nielogiczny - gdyby go oceniać w ramach zasad nauki logiki. Niemniej przyjmuję, że jest dla polskiego odbiorcy jednoznaczny.

Natomiast podawane przez niektórych przykład typu "Jeżeli w instrukcji napisali weź 1 lub 2 surowce, to twoje rozumienie lub prowadziłoby do tego, że mogę wziąć 3 surowce" świadczy moim zdaniem nie o tym, że powinniśmy nadać słowu "lub" znaczenie alternatywy rozłącznej, tylko że instrukcja jest niechlujnie napisana.
Ostatnio zmieniony 03 lis 2022, 13:10 przez Harun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9435
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: MichalStajszczak »

wilecki pisze: 03 lis 2022, 10:43 Jeśli to faktycznie problem, to chyba język polski nie jest w tym odosobniony, prawda? W języku angielskim alternatywa rozłączna jest również dwuwyrazowa.
Było to bardzo dawno temu, więc nie wiem, czy dobrze pamiętam ale wydaje mi się, że zanim poznałem logikę matematyczną spójników lub oraz albo używałem wymiennie i traktowałem jako alternatywę wykluczającą. Nie jestem pewien, czy znałem pojęcie "alternatywa" (było to na wiele lat przez serialem "Alternatywy 4") ale jeżeli nawet znałem, to rozumiałem je tak, jak to było wyjaśnione w Słowniku Frazeologicznym Języka Polskiego i Słowniku Poprawnej Polszczyzny czyli jako "dwie wykluczające się możliwości". Dopiero w pierwszej klasie liceum logika matematyczna zrobiła mi "wodę z mózgu" poprzez definicję alternatywy jako prawdziwej wtedy, gdy co najmniej jedno stwierdzenie jest prawdziwe, a nie gdy dokładnie jedno. Przypuszczam jednak, że wiele osób, nawet jak logikę matematyczną w szkole miało, to nie przyjęło do wiadomości (a może raczej do świadomości) naukowej definicji alternatywy i używa (szczególnie w mowie potocznej) spójnika "lub" do opisu alternatywy wykluczającej.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: menelobej »

Swoją drogą ciekawe czemu pisanie "dobierz 1 albo 2 karty" przegrywa z "dobierz 1 lub 2 karty" skoro ten pierwszy wariant jest jednoznaczny?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9435
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: MichalStajszczak »

menelobej pisze: 03 lis 2022, 11:39 Swoją drogą ciekawe czemu pisanie "dobierz 1 albo 2 karty" przegrywa z "dobierz 1 lub 2 karty" skoro ten pierwszy wariant jest jednoznaczny?
Czy jesteś pewien, że dla wszystkich spójnik "albo" zdecydowanie różni się od spójnika "lub"? Na tyle zdecydowanie, że "albo" jest jednoznacznie przypisane do alternatywy wykluczającej, podczas gdy "lub" niekoniecznie.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: menelobej »

MichalStajszczak pisze: 03 lis 2022, 12:02
menelobej pisze: 03 lis 2022, 11:39 Swoją drogą ciekawe czemu pisanie "dobierz 1 albo 2 karty" przegrywa z "dobierz 1 lub 2 karty" skoro ten pierwszy wariant jest jednoznaczny?
Czy jesteś pewien, że dla wszystkich spójnik "albo" zdecydowanie różni się od spójnika "lub"? Na tyle zdecydowanie, że "albo" jest jednoznacznie przypisane do alternatywy wykluczającej, podczas gdy "lub" niekoniecznie.
Nie poznałem jeszcze nikogo, kto by "albo" interpretował inaczej niż wykluczająco. Natomiast co do interpretacji "lub" spotykam się z tym, że np. prawnicy zwracają na to uwagę, czasem na poważnie a czasem żartobliwe.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: esubotowicz »

Darkstorm pisze: 03 lis 2022, 09:39
esubotowicz pisze: 03 lis 2022, 09:10
Mogę też zrozumieć, że osoby wyształcone w ww kierunkach mają inny pogląd na sprawę. Kiedyś znajomy powiedział, że zaczynając politechnikę myślał, że 1 kilobajt = 1000 bajtów, a jak ją kończył, to przeliczał 1 kilometr na 1024 metry.
Uczelnie kierunkowe wykształcają pewien sposób myślenia.
Jasne, że osoby wykształcone mają inny pogląd na sprawę, z tego oczywistego powodu, że mają większą wiedzę i lepsze spojrzenie na daną sytuację niż osoby, które takiej wiedzy nie mają.

A Twój znajomy ewidentnie powinien powtórzyć swoją edukację :wink:
OK, ale wiedz, że ja jestem wykształcona w kierunkach, jednak nie w powyższych. Nie jestem też polonistką ani inną lingwistką. Ale mam z pewnością różne zboczenia w swoich dziedzinach ;) A kolega jest dobrze wykształcony, to miała być taka anegdotka mająca na celu pokazanie wyrobionego przez lata nawyku, a nie poziomu posiadanej wiedzy :wink:
arian pisze: 03 lis 2022, 09:40 Ale mam odwrotny przykład do "lub" i "albo". "I" i "oraz" znaczą w zasadzie to samo. Nie ma tu innej interpretacji z punktu widzenia matematyki/logiki/prawa. Ale czy powiedzenie:
"Mam sałatkę i chleb oraz ciasto" będzie odebrane tak samo jak "Mam sałatkę oraz chleb i ciasto". No nie bardzo, bo zmiana kolejności spójników sugeruje różne zestawy w mowie potocznej. Więc nie wiem, czy język potoczny to dobry sposób na interpretowanie zasad, w których nawet kolejność zapisu może mieć ogromne znaczenie.
Tak, jeszcze "i" oraz "oraz"... Przyznaję, też bym miała problem z wychwyceniem subtelnej różnicy w instrukcji.

Używanie spójników w danym języku pownno być automatyczne i powszechnie zrozumiałe, i sama ta dyskusja powoduje, że coś tu jednak nie działa tak jak powinno. Instrukcja to nie jest dokument prawny, a jeśli mam zatrudnić specjalistę, który będzie mi musiał ją przetłumaczyć z polskiego "na nasze", to powinno to być zawarte w instrukcji :lol:
Ewa
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1151 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: Bruno »

Trochę na boku dyskusji o alternatywach wyłączających - z poniższego filmu można się dowiedzieć, skąd się to - jak widać - kłopotliwe "lub" w naszym języku wzięło:
https://youtu.be/Z390HY0SlCw
:wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 213 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: Darkstorm »

esubotowicz pisze: 03 lis 2022, 14:57
Darkstorm pisze: 03 lis 2022, 09:39
esubotowicz pisze: 03 lis 2022, 09:10
Mogę też zrozumieć, że osoby wyształcone w ww kierunkach mają inny pogląd na sprawę. Kiedyś znajomy powiedział, że zaczynając politechnikę myślał, że 1 kilobajt = 1000 bajtów, a jak ją kończył, to przeliczał 1 kilometr na 1024 metry.
Uczelnie kierunkowe wykształcają pewien sposób myślenia.
Jasne, że osoby wykształcone mają inny pogląd na sprawę, z tego oczywistego powodu, że mają większą wiedzę i lepsze spojrzenie na daną sytuację niż osoby, które takiej wiedzy nie mają.

A Twój znajomy ewidentnie powinien powtórzyć swoją edukację :wink:
OK, ale wiedz, że ja jestem wykształcona w kierunkach, jednak nie w powyższych. Nie jestem też polonistką ani inną lingwistką. Ale mam z pewnością różne zboczenia w swoich dziedzinach ;) A kolega jest dobrze wykształcony, to miała być taka anegdotka mająca na celu pokazanie wyrobionego przez lata nawyku, a nie poziomu posiadanej wiedzy :wink:
Przedrostek kilo (k) oznaczający krotność 10 do potęgi 3 to jednak nie to samo co kilo (K) oznaczające krotność 2 do potęgi 10. Inżynier nie powinien mieć w nawyku mylenia tych dwóch wielokrotności jednostek miar mimo, że są podobne.

A skoro zeszło na "kilo" to w mowie potocznej często funkcjonuje to jako określenie jednostki wagi (kilogram). A to że funkcjonuje to w mowie potocznej nie oznacza, że jest to sformułowanie prawidłowe i że tego typu nawyki powinno się propsować.

W mojej ocenie osoby tworzące/tłumaczące instrukcje do gier powinny to robić w sposób ścisły, zgodny zasadami logiki matematycznej gdzie spójniki mają swoje ścisłe określone i sformalizowane znaczenie. I w taki sam sposób instrukcja powinna być odczytywana - bez miejsca na różnorakie interpretacje czy mowę potoczną. I nie trzeba tu mieć żadnej specjalistycznej wiedzy. Jest to poziom podstawówki. Jak ktoś ma z takim poziomem kłopot - no cóż. Jego problem.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3404
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: psia.kostka »

Darkstorm pisze: 03 lis 2022, 19:04
esubotowicz pisze: 03 lis 2022, 14:57 to miała być taka anegdotka
Przedrostek kilo (k) oznaczający krotność 10 do potęgi 3 to jednak nie to samo co kilo (K) oznaczające krotność 2 do potęgi 10. Inżynier nie powinien mieć w nawyku mylenia tych dwóch wielokrotności jednostek miar mimo, że są podobne.
My na Politechnice Warszawskiej na pierwszym semestrze mielismy, poza wstepem do programowania, takze wyklady z poczucia humoru. A kolega Darkstorm po ktorej uczelni? ;)
W mojej ocenie osoby tworzące/tłumaczące instrukcje do gier powinny to robić w sposób ścisły, zgodny zasadami logiki matematycznej gdzie spójniki mają swoje ścisłe określone i sformalizowane znaczenie. I w taki sam sposób instrukcja powinna być odczytywana - bez miejsca na różnorakie interpretacje czy mowę potoczną. I nie trzeba tu mieć żadnej specjalistycznej wiedzy. Jest to poziom podstawówki. Jak ktoś ma z takim poziomem kłopot - no cóż. Jego problem.
To sa zabawki, nie dokumentacja IEEE. Tlumaczy to zapewne "Pani Krysia", a nie tlumacz przysiegly. Nie trzeba uzywac "zasad logiki matematycznej", aby instrukcja byla jednoznacznie zrozumiala. Trzeba uzyc zdrowego rozsadku oraz wszelkie potencjalne niescislosci doprecyzowac, zdefiniowac.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: BartP »

Ja też uważam, że sama gra jak i jej instrukcja powinny być napisane tak przystępnie, jak to możliwe. Zazwyczaj nie potrzeba do tego wyższego wykształcenia i tajemnej wiedzy. Wystarczy umiejętność czytania ze zrozumieniem. Dobra instrukcja wszystko wyjaśni, a do tego zobrazuje przykładem. Nie sztuką jest napisać coś niby zrozumiale, ale 1/3 osób się przy tym rąbnie. Sztuką jest napisać tak, żeby po przeczytaniu prawie każdy siada i pyka.

Tak na marginesie to logika nie jest poziomem podstawówki.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: menelobej »

Wrzucam właśnie przeczytany fragment polskiej instrukcji do Star Wars Deckbuilding Game: "Gdy zdolność mówi o anihilacji karty z ręki lub ze stosu kart odrzuconych, gracz może wybrać tylko taką kartę, którą ma odpowiednio na ręce albo na swoim stosie kart odrzuconych w momencie rozpatrywania zdolności anihilacji." Czyli można doprecyzować znaczenie "lub" jak się chce.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: Losiek »

Ja mam jeszcze gorzej bo pracuję w IT a z wykształcenia jestem elektronikiem wychowanym na bramkach AND, OR, XOR i NOT.
Dla mnie lub i albo zdecydowanie się różnią jednak niechętnie ale dopuszczam zrównanie lub i albo w mowie potocznej. Choć wewnętrzny inżynier gotuje się ;)
I również nie wiem jak można pomylić k z K.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: esubotowicz »

Darkstorm pisze: 03 lis 2022, 19:04 Przedrostek kilo (k) oznaczający krotność 10 do potęgi 3 to jednak nie to samo co kilo (K) oznaczające krotność 2 do potęgi 10. Inżynier nie powinien mieć w nawyku mylenia tych dwóch wielokrotności jednostek miar mimo, że są podobne.
Widzę, że się chyba sama zapędziłam w kozi róg, jeśli w anegdotce jest błąd, to pewnie wynika z mojej nieznajomości tematu. Przypuszczam, ze kolega ma na myśli te różnicę - za wikipedią:
1 KB = 2^10 B = 1024 B
1 kB = 10^3 B = 1000 B
(powinnam napisać Kilobajt zamiast kilobajt?)
Na swoją obronę powiem, że anegdotka przekazana ustnie 😁 Ale lepiej jak już nie będę brnąć dalej.

A jeszcze przyszło mi do głowy, ze może rzeczywiście jest to poziom podstawówki … dziś :lol:
Ewa
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3404
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: psia.kostka »

Chyba nie bylo to jeszcze wspomniane w tym watku, ale jezyk polski czesto zajmuje wiecej miejsca na karcie niz oryginalny angielski, dlatego tlumacz/edytor musi czasem isc na zgnile kompromisy. Nie uda sie ustandaryzowac tego w branzy, bo zawsze znajdzie sie jakis esteta, ktory nie bedzie akceptowal "i/lub" i bedzie stosowal swoj ulubiony styl.

Ciekawe jest to, co padlo o grach A. Kwapinskiego. Widac jego tlumacz to taki wlasnie uparciuch, ktory rzuca klody pod nogi ludzom :P

A czy aby traktowac instrukcje jako logike matematyczna, to nie wypadaloby stosowac symboli tej logiki?
Widze "v" to mam logike.
Widze "lub" to mam mowe potoczna.

Niektorzy tutaj zachowuja sie jakby zawodowy kierowca TIRa po wyjsciu z szoferki szukal kierunkowskazu, aby skrecic idac na chodniku. :P
esubotowicz pisze: 03 lis 2022, 21:49 Widzę, że się chyba sama zapędziłam w kozi róg, jeśli w anegdotce jest błąd, to pewnie wynika z mojej nieznajomości tematu.
Anegdotka jest ok, ten sam poziom absurdalnego humoru jak:
- Informatyk, pozyczysz tysiaka?
- OK, ale dam ci 1024zl, zeby bylo rowno i latwo zapamietac dlug.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: ScorpZero »

Ja to bym w sumie chętnie kupował angielskie wersje z pominięciem tych całych koślawych tłumaczeń...

Niestety, wydawcy nie mogą tylko się dystrybucją zająć, żeby taniej było, a wszystko muszą tłumaczyć, byle tylko po polsku było i potem jest problem. :P

Tak, wiem, wiem, nie wszyscy z angielskim dają radę. A szkoda. :wink: I tak, wiem, że mogę sobie kupować angielskie wersje, ale niestety jest drożej i często gorzej z dostępnością.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9435
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: MichalStajszczak »

Losiek pisze: 03 lis 2022, 20:36 I również nie wiem jak można pomylić k z K.
Przy pisaniu drukowanymi literami raczej nie można. W piśmie odręcznym już prędzej. A na słuch jak odróżniasz? :wink:
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: Marooned »

Darkstorm pisze: 03 lis 2022, 19:04Przedrostek kilo (k) oznaczający krotność 10 do potęgi 3 to jednak nie to samo co kilo (K) oznaczające krotność 2 do potęgi 10. Inżynier nie powinien mieć w nawyku mylenia tych dwóch wielokrotności jednostek miar mimo, że są podobne.
To jako inżynier z >20 letnim stażem w programowaniu przyznam, że pierwsze słyszę, by do oznaczania kilobajta używało się wielkiego K. Do tej pory wydawało mi się, że się z tym nie spotkałem [ale widzę, że nawet sam Windows korzysta z KB], po tym wpisie trafiłem na taki opis na Wikipedii, ale kto go tam wpisał to już nie analizowałem, ale to nie ma sensu, bo jak w takim razie w takim zapisie miałoby się rozróżniać megabajty, gigabajty, terabajty etc?
Był moment w historii, gdzie próbowano przemycić takie kwiatki jak KiB, MiB, GiB etc, ale widać to się nie przyjęło.

Ot, trzeba pamiętać, że w świecie IT kB to 1024 bajty i tyle. Zapis KB uznałbym za literówkę czy wręcz błąd, bo nie ma sensu, by tylko kilo różniło się od prefiksów SI, a inne przedrostki już nie.
To wg tej logiki to MB to 1000x1000 czy 1024x1024? Co tylko pokazuje bezsens tego KB vs kB.

No ale to już spory odpływ z dyskusji o "lub" ;-)
Awatar użytkownika
daro69
Posty: 118
Rejestracja: 02 gru 2015, 01:07
Has thanked: 93 times
Been thanked: 10 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: daro69 »

menelobej pisze: 03 lis 2022, 20:13 Wrzucam właśnie przeczytany fragment polskiej instrukcji do Star Wars Deckbuilding Game: "Gdy zdolność mówi o anihilacji karty z ręki lub ze stosu kart odrzuconych, gracz może wybrać tylko taką kartę, którą ma odpowiednio na ręce albo na swoim stosie kart odrzuconych w momencie rozpatrywania zdolności anihilacji." Czyli można doprecyzować znaczenie "lub" jak się chce.
czyli jak się chce może bbyć precyzyjnie, tylko potrzeba trochę wiedzy i chęci.
Instrukcja jest instrukcją a nie zapisem rozmowy dwóch ziomali... powinna być precyzyjna i zgodna z zasadami języka. nie widzę w niej miejsca dla słów elowina, ziomal , spoko itd.. :p
A to, że język potoczny schodzi na psy , byle szybciej coś powiedzieć bez względu na formę to straszne zjawisko i powinniśmy z nim walczyć. Mamy kurde "albo" jasne i przejrzyste to je kurde stosujmy.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: ArnhemHorror »

Marooned pisze: 04 lis 2022, 08:42
Darkstorm pisze: 03 lis 2022, 19:04Przedrostek kilo (k) oznaczający krotność 10 do potęgi 3 to jednak nie to samo co kilo (K) oznaczające krotność 2 do potęgi 10. Inżynier nie powinien mieć w nawyku mylenia tych dwóch wielokrotności jednostek miar mimo, że są podobne.
To jako inżynier z >20 letnim stażem w programowaniu przyznam, że pierwsze słyszę, by do oznaczania kilobajta używało się wielkiego K. Do tej pory wydawało mi się, że się z tym nie spotkałem [ale widzę, że nawet sam Windows korzysta z KB], po tym wpisie trafiłem na taki opis na Wikipedii, ale kto go tam wpisał to już nie analizowałem, ale to nie ma sensu, bo jak w takim razie w takim zapisie miałoby się rozróżniać megabajty, gigabajty, terabajty etc?
Był moment w historii, gdzie próbowano przemycić takie kwiatki jak KiB, MiB, GiB etc, ale widać to się nie przyjęło.

Ot, trzeba pamiętać, że w świecie IT kB to 1024 bajty i tyle. Zapis KB uznałbym za literówkę czy wręcz błąd, bo nie ma sensu, by tylko kilo różniło się od prefiksów SI, a inne przedrostki już nie.
To wg tej logiki to MB to 1000x1000 czy 1024x1024? Co tylko pokazuje bezsens tego KB vs kB.

No ale to już spory odpływ z dyskusji o "lub" ;-)
Dokładnie. Otóż nie ma większego sensu używania przedrostków SI dla bajtów (a raczej bitów, bo bit to podstawowa jednostka informacji), bo bity i bajty to nie są jednostki systemu SI. To tak jakby chcieć powiedzieć, że w Polsce żyje 37.8 Mludzi. W systemie SI istnieją różne przedrostki oparte na tej samej literze, np mili, czy Mega. Czy jak zapiszę megabajta jako mB, to czy ktokolwiek pomyśli, że chodzi mi o milibajta? Ale tak się już przyjęło, że używa się zawsze przedrostków pisanych duża literą, w kontekście skrócenia zapisu wielokrotności w systemie dwójkowym, i to nie powinno inżyniera dziwić ;)
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: Marooned »

wilecki: ale już taki metr pochodzi z systemu SI, a jednak zamiast pisać 1Mm (mega metr), to widzę absurdalne zapisy typu 1kk (tysiąc kilometrów), więc te niespójności są generalnie na każdym kroku :wink:
Dlatego jako inżynier preferuję standard, a więc zostanę przy kb i kB 8) zgodnie z brzytwą Ockhama, nie będę mnożył bytów.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 213 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: Darkstorm »

Marooned pisze: 04 lis 2022, 08:42 [
Był moment w historii, gdzie próbowano przemycić takie kwiatki jak KiB, MiB, GiB etc, ale widać to się nie przyjęło.

Ot, trzeba pamiętać, że w świecie IT kB to 1024 bajty i tyle. Zapis KB uznałbym za literówkę czy wręcz błąd, bo nie ma sensu, by tylko kilo różniło się od prefiksów SI, a inne przedrostki już nie.
To wg tej logiki to MB to 1000x1000 czy 1024x1024? Co tylko pokazuje bezsens tego KB vs kB.

No ale to już spory odpływ z dyskusji o "lub" ;-)
Trochę się dziwię, że jako osoba zajmująca się naukami ścisłymi uważasz, że nie ma potrzeby rozróżnienia sposobu oznaczeń. Nie też żadnego "tajemniczego" świata IT rządzącego się własnymi osobnymi prawami. Jest tylko system binarny, który powinien być właściwie oznaczony przedrostkami by było jasno wiadomo co liczymy. W końcu matematyka to nauka ścisła. Właśnie dlatego takie rzeczy powinny być sformalizowane, uściślone i stosowane by później kolega przeliczający kilometry nie pomieszał przez przypadek systemu binarnego z dziesiętnym. Ja niestety nie zostałem informatykiem i nie czuję się kompetentny by wchodzić głębiej w te tematy ale Wikipedia podpowiada, że "kwiatki", o których pisałeś to był pomysł globalnej organizacji zajmującej się opracowywaniem międzynarodowych norm elektrycznych i elektronicznych czyli organizacji jak się zdaje kompetentnej. Nie wiem na ile to zostało faktycznie znormalizowane, ale zakładając hipotetycznie, że zapisy z Wikipedii są prawdziwe, to potwierdza że stosowanie oznaczenia k w obu systemach równorzędnie jest błędem a powinno się stosować właśnie MiB, GiB itd. Mikrosyf to jak widać olewa, ale podobno Linuks już nie. (info z neta, jak ktoś wie niech potwierdzi lub zaprzeczy).
Ma to np. też o tyle istotne i praktyczne znaczenie, że przykładowo producenci twardych dysków mogą dalej "nabierać" nieświadomych klientów na dyski o pojemności faktycznej mniejszej niż opis na pudełku.


Ucinając już tę matematyczno-informatyczną dygresję i przenosząc ją na kanwę obecnej dyskusji wciąż uważam, że jeśli mamy jasno zdefiniowane znaczenie różnych słów, (w naszym przypadku są to spójniki stosowane w instrukcjach) to powinno się je stosować i rozpatrywać w kontekście tych definicji a nie tego jak jakaś grupa ludzi sobie je potocznie używa czy indywidualnych interpretacji jak tam komu zawieje.

Języka prawniczego bym tu w ogóle nie mieszał bo tam to dopiero jest pole do różnorakich dziwnych interpretacji :wink:
Ostatnio zmieniony 04 lis 2022, 11:09 przez Darkstorm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Znaczenie, interpretacja i stosowanie spójnika "lub" (wydzielony)

Post autor: ArnhemHorror »

Marooned pisze: 04 lis 2022, 10:51 Dlatego jako inżynier preferuję standard, a więc zostanę przy kb i kB 8) zgodnie z brzytwą Ockhama, nie będę mnożył bytów.
Jeśli jesteś w opozycji do większości, która operuje ogólnie przyjętym standardem, to właśnie mnożysz byty ;)
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
ODPOWIEDZ