Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: MichalStajszczak »

Geko pisze:Bez urazy, ale mąż jeszcze nie wie, ile się zmieniło od czasów Fortuny. Proponuję nie martwić się Fortuną a kupić jakiegoś nowoczesnego pewniaka. Choćby wspomnianych Osadników z Catanu.
Megamaniac pisze:Fortuna z powodzeniem może bawić nadal, szczególnie tych którzy dopiero poznają planszówki, lub grają okazjonalnie, a gry planszowe nie są ich hobby. Ocena każdej gry zależy w dużym stopniu od tego z kim gramy. Jeśli np współgraczami będą moi rodzice to Le Havre nie ma szans, natomiast przy Fortunie spędzimy miły wieczór dobrze się bawiąc.
Podobnie jak Megamaniac uważam, że sugerowanie osobom, które pytają o Fortunę (Monopoly, Eurobusiness, Ryzyko itd.), żeby zamiast tego zagrały w Osadników z Catanu nie ma sensu. Nie ma wcale pewności, że Osadnicy spodobaja się każdemu początkującemu graczowi. (Nawiasem mówiąc był kilka lat temu na forum watek "Najgorszy zakup gry" i własnie Osadnicy byli tam wymieniani chyba najczęściej, a Monopoly ani razu.)
Już prędzej mozna napisać tak: Fortuny poza allegro nie ma szans kupić. Jezeli szukasz gry podobnej, to kup Monopoly, Eurobusiness lub Biznes po polsku. Jezeli chcesz, by rozgrywka wyglądała identycznie jak w Fortunie, wyrzuć z gry kości, weź talię kart i każdemu graczowi daj jeden z kolorów (bez asa i króla).
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Megamaniac »

Dokładnie. Zgadzam się z Michałem.
Oczywiście wszyscy którzy zajrzeli tutaj ponieważ szukają Fortuny i jest to jedna z nielicznych lub jedyna planszówka jaką znają, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie rynek gier jest o wiele szerszy niż przed laty i warto rozejrzeć się również za czymś bardziej współczesnym. Ja np polecam Carcassonne jako grę rodzinną, szczególnie Carcassonne the City. W moim przypadku ta gra to niespodziewanie prawdziwy hit, szczególnie z dziewczyną ;)
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: redy »

:lol:

Kiedy elle_d podbiła temat swoim pytaniem i przeczytałem wszystkie poprzednie wpisy i molestowanie sławka, który wcześniej pytał o to samo, chciałem się jej spytać czy nie obawiała się zadawać tutaj tego pytania :lol:

Skoro ktoś szuka Fortuny to szuka Fortuny, a nie Osadników czy czegoś tam innego nowoczesnego i fajniejszego. Odzywa się w wątku dotyczącym Fortuny, a nie w wątku pt. Od czego można zacząć przygodę z nowoczesnymi planszówkami.

Nie zachowujcie się jak świadkowie pewnej znanej sekty :wink:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Geko »

Megamaniac pisze:Dokładnie. Zgadzam się z Michałem.
Oczywiście wszyscy którzy zajrzeli tutaj ponieważ szukają Fortuny i jest to jedna z nielicznych lub jedyna planszówka jaką znają, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie rynek gier jest o wiele szerszy niż przed laty i warto rozejrzeć się również za czymś bardziej współczesnym. Ja np polecam Carcassonne jako grę rodzinną, szczególnie Carcassonne the City. W moim przypadku ta gra to niespodziewanie prawdziwy hit, szczególnie z dziewczyną ;)
No właśnie. Założę się, że większość ludzi, którzy pytają o Fortunę, albo inną, kojarzącą się sentymentalnie, grę z dzieciństwa, którą w dodatku trudno dostać, nie ma pojęcia, że mamy teraz bogaty rynek nowoczesnych planszówek. Więc nie widzę nic złego, żeby im o tym wspomnieć. A konfrontacja sentymentów z dzieciństwa z dzisiejszą rzeczywistością najczęściej kończy się na stwierdzeniach, że teraz to już nie to samo, jak kiedyś.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: MichalStajszczak »

Ja też myślę, że w wielu przypadkach konfrontacja gry ze wspomnieniami o niej może być dla tej gry druzgocąca. Szczególnie, gdy ktoś za ten powrót do wspomnień zapłacił ponad 300 złotych, jak to było niedawno z aukcją Manewrów Morskich.
Ale z drugiej strony nie ma też pewności, że gra polecana "zamiast", okaże się dla kazdego lepsza od tej juz niedostępnej.
W dyskusjach na forum pojawiało sie czasem porównanie Monopoly do potraw z McDonalda. I często nowe osoby, które pojawiają się na forum, traktowane są jak dzieci, którym mamusia (babcia, ciocia) mówi:
"Zamiast tego świństwa z McDonalda (Monopoly) powinieneś jeść kaszkę (Osadników) albo szpinak (Agricolę)."
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Geko »

Racja, Michale. Ale to już kwestia poziomu pisania postów.

A szpinaku nie lubię :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Veridiana »

To ja tylko przypadek z osobistej autopsji.
Kiedy ponad półtora roku temu zaczęłam nabywać nowoczesne planszówki byłam akurat w trakcie odnawiania ze znajomymi SENTYMENTÓW do Eurobiznesu. schodziliśmy się niemal co wieczór aby kupować Benelux i marudzic na hotel w Wiedniu. I chociaż w dzieciństwie był to totalny szał ciał to po ćwierćwieczu i kilku rozgrywkach mi się po prostu odechciało. wtedy właśnie kupiłam pierwszą wypasioną nową planszówkę... a sąsiedzi dalej uparcie chcieli w Eurobiznes stanowczo odmawiając nawet spróbowania nowości! bo po co, skoro tak sie dobrze bawią... (świetny argument!)
zbuntowałam się, schowałam EB, wmusiłam w nich nowinkę i ... dziś chcą grać tylko w gry pokroju AoE3

oczywiście zawsze można bronić sentymentów do upadłego i czytać przy lampce z knotem (jak u babci) czy wysyłać wiadomości gołębiami pocztowymi (wujek) :twisted:
grelala
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2012, 20:42

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: grelala »

Właśnie sprzedaję tą grę na
http://allegro.pl/show_item.php?item=2411909487
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: bartek_mi »

grelala pisze:Właśnie sprzedaję tą grę na
http://allegro.pl/show_item.php?item=2411909487
No chyba sobie jaja robisz?????????????????
Dice Hate Me :(
grelala
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2012, 20:42

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: grelala »

nie nie robię,(jak zazdrościsz ze mam to sobie kup) :lol:
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: bartek_mi »

grelala pisze:nie nie robię,(jak zazdrościsz ze mam to sobie kup) :lol:
Czy jakis admin moze usunac 4 powyzsze posty (lacznie z tym)?

kochani admini: trolla widzicie i nic nie robicie?
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Figas »

To i ja dorzucę parę drewienek do tego ogniska...
Fortuna była moją pierwszą grą planszową. Granie w cztery osoby i budowanie fortuny to było coś. Choć czasami zdarzało mi się psuć rozgrywkę jak źle mi szło. :roll: Byłem najmłodszy, nawet nie pamiętam ile miałem lat, sami wiecie... 8)
I rozumiem osobę, która chce przy pomocy rzeczy za kilkadziesiąt złociszy cofnąć się choć na trochę do lat młodości i poczuć ten klimat. I nie ma przeproś, jak ktoś się napali to musi kupić inaczej nie zazna spokoju. A, że są lepsze gry to już inna historia. Sławek pewnie jeszcze kupi niejedną planszówkę (mowa o tych nowszych)
To tak jakby ktoś mi mówił, że gry na Commodore 64 były słabe i w ogóle shit. Były jakie były ale ile się w nie nagrałem. A w The Last Ninja zagrałbym nawet i teraz.
jaroslawpiatek
Posty: 3
Rejestracja: 03 lis 2022, 16:03

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: jaroslawpiatek »

grał ktoś we wznowienie PRL -owskiej Fortuny?
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 512 times

Re: Gry planszowe z IPN

Post autor: gogovsky »

jaroslawpiatek pisze: 03 lis 2022, 20:00 grał ktoś we wznowienie PRL -owskiej Fortuny?
Po co?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Propi »

Ktoś wznowił tytuł sprzed lat? :-) W niezmienionej postaci graficznej?
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: bardopondo »

Pamiętam jak kserowałem banknoty z Wyspiańskim i Moniszuszką u mamy w pracy bo ta gra się nigdy nie kończyła. Dorabialiśmy się wielotysięcznych fortun, poruszając się po planszy w koło Macieja po bezpiecznych polach i inkasując co rusz 2 500 tys za start. Partia trwała kilka wieczorów zapisywaliśmy stan gry i nie pamiętam aby kiedykolwiek ktoś przegrał. Dziś nazwałbym tą grę popsutą ale wtedy bawiliśmy się przednio.

Chyba o to w niej chodziło - w realiach gdy każdy klepał peerelowską biedę z paździerza zgromadzenie pliku wielotysięcznych banktontów to było coś.
jaroslawpiatek
Posty: 3
Rejestracja: 03 lis 2022, 16:03

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: jaroslawpiatek »

Jestem już szczęśliwym posiadaczem wznowionego wydania Fortuny. Dla zainteresowanych, wydanie jest ładne, szczególnie plansza , rekwizyty niemalże identyczne. Niewątpliwie gra ma ten klimat sprzed lat. Ciekawostką są inne żetony, trzeba je wyciąć po części samodzielnie, co wydawało się dziwne ale sprawiło frajdę moim dzieciakom. Fajne też dodatkowe polecenia w Los i Szansa, 5000 dukatów jest złote, czy raczej złotawe zamiast żółte. Minus za jednokomorowy organizer, to raczej wypełniacz. Ogólnie jednak duży plus, łza się w oku kręci jak dzieciaki uczą się liczenia kasy, negocjacji, i pilnowania swoich interesów tak jak ja kiedyś.
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: anonim »

Może zrób zdjęcie tej gry i tu wstaw bo na allegro to są komputerowe rendery a z chęcią zobaczę jak ona wygląda w rzeczywistości.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
jaroslawpiatek
Posty: 3
Rejestracja: 03 lis 2022, 16:03

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: jaroslawpiatek »

Obrazek
Z rozgrywki z córką, graliśmy kostkami ale są też żetony.
ODPOWIEDZ