Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Za mną 2 partie 1v1. Spodobało się nam, ale na razie nie na tyle żeby sięgać po dodatki.
Z Dominionem jest taki paradoks, że z dodatkami jest dużo ciekawiej, ale podstawka może nie zachęcić do kupna dodatków, z którymi jest ciekawiej... ;). I zostaniesz z grą, która ma zwinięte skrzydła ;).
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: RUNner »

Nie mówię, że dodatki mnie nie zainteresują. Już sama obecność w kolekcji to duże wyróżnienie, a stąd już krótka droga do rozbudowy gry. Musiałbym tylko ogarnąć, który z dodatków mógłby mnie czymś przekonać do siebie.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

RUNner pisze: 28 lis 2022, 11:15 Nie mówię, że dodatki mnie nie zainteresują. Już sama obecność w kolekcji to duże wyróżnienie, a stąd już krótka droga do rozbudowy gry. Musiałbym tylko ogarnąć, który z dodatków mógłby mnie czymś przekonać do siebie.
Najwięcej opcji dostarczy Ci Imperium - mnóstwo różnorodnych stosów kart, bardziej skomplikowane efekty, alternatywne sposoby zdobywania punktów których nie ma w żadnym innym dodatku (karty krajobrazów) i karty dające jednorazowe efekty po zakupie, ale nie wchodzące do talii (karty zdarzeń). Jest nówka na OLX, szczerze mówiąc jeśli miałbym rozszerzać Dominiona wyłącznie o jeden dodatek, byłoby to Imperium ;). https://www.olx.pl/d/oferta/dominion-im ... S0cDi.html
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

RUNner pisze: 28 lis 2022, 11:15 Nie mówię, że dodatki mnie nie zainteresują. Już sama obecność w kolekcji to duże wyróżnienie, a stąd już krótka droga do rozbudowy gry. Musiałbym tylko ogarnąć, który z dodatków mógłby mnie czymś przekonać do siebie.
Może sam autor gry Ci w tym pomoże - viewtopic.php?p=1148867#p1148867 (ten przewodnik jednakowoż nie zawiera 3 ostatnich dodatków - Menagerie, Allies i Plunder).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

warlock pisze: 28 lis 2022, 11:36
Jest nówka na OLX, szczerze mówiąc jeśli miałbym rozszerzać Dominiona wyłącznie o jeden dodatek, byłoby to Imperium ;).
I ja uważam tak samo, jeśli chodzi o wybór jedynego dodatku. I tak też zrobiłam :)
Natomiast może nie ma potrzeby kupować teraz na olx, jeśli teraz jeszcze ten dodatek nie jest potrzebny, a za jakiś czas powinien się pojawić od IUVI. I będzie tańszy :)
Minus planu jest taki, że nie wiadomo za jaki czas.

Ostatnio udało nam się zagrać w Imperium po raz pierwszy. I fakt, bardzo dużo zmienia :)
Karty Królestwa wzięliśmy tylko z rozszerzenia, by zniwelować różnice w ograniu poszczególnych graczy. No i wrażenie jakbyśmy grali w zupełnie inną grę :) Niby coś znanego, ale jednocześnie wszystko jakieś nowe :)
A rozgrywka zajęła nam chyba 2h :lol:

Z podstawki na Imperium jest duży przeskok. Oczywiście można mieszać te zestawy, wprowadzać karty stopniowo, i będzie łatwiej.
Gdybyśmy wzięli np. Złoty wiek, to na pewno byłoby łatwiej. Nadal jednak uważam, że na jedyny dodatek najlepsze będzie Imperium :)
morris pisze: 28 lis 2022, 11:39
RUNner pisze: 28 lis 2022, 11:15
Musiałbym tylko ogarnąć, który z dodatków mógłby mnie czymś przekonać do siebie.
Może sam autor gry Ci w tym pomoże - viewtopic.php?p=1148867#p1148867 (ten przewodnik jednakowoż nie zawiera 3 ostatnich dodatków - Menagerie, Allies i Plunder).
Bardzo ten przewodnik polecam.
A w następnym kroku jeszcze bardziej polecam przyjrzeć się, na Dominion Wiki Polska, zawartości poszczególnych zestawów. W tym, jakie konkretnie karty zawiera dany zestaw i czy Tobie one pasują.
To naprawdę super, że jest taka możliwość (dzięki, morris :) ).
Ja dzięki takim oględzinom wiem, że moim kolejnym jedynym rozszerzeniem będzie zapewne Złoty wiek, a że Przystań raczej mnie nie jara. :D
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: RUNner »

Pamiętajcie, że gram z małolatą, więc dodatek nie może wywracać mechaniki i komplikować zasad :) Wczoraj pozwoliłem jej wybrać rynek. Byłem pewien, że postawi na karty z prostym działaniem, a tu proszę zaskoczenie, bo pojawiły się takie karty jak Wasal, Bandyta, Fosa czy Ogrody. Nie mówię, że to skomplikowane karty, ale liczyłem że wybierze jakąś Kuźnię czy inny Festyn :)
Młoda coraz lepiej ogarnia zależności między kartami, a także moment zakupu kart zwycięstwa, co mnie bardzo cieszy.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

RUNner pisze: 29 lis 2022, 14:53 Pamiętajcie, że gram z małolatą, więc dodatek nie może wywracać mechaniki i komplikować zasad :)
To pewnie najlepsza byłaby Intryga. :) Imperium za trudne.
Ale przecież nic nie musisz rozszerzać na razie. Podstawka daje Wam wiele kombinacji.
A jeśli już będzie się Wam nudzić, to możesz użyć jakąś kartę Krajobrazu lub Zdarzenia z Imperium i od razu będzie inaczej.
Może też dorwiesz gdzieś jakiś zestaw kart promo. Kiedyś. To też dużo zmienia. :)
Młoda coraz lepiej ogarnia zależności między kartami, a także moment zakupu kart zwycięstwa, co mnie bardzo cieszy.
Super :D
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Asurmar »

agt pisze: 29 lis 2022, 15:39 To pewnie najlepsza byłaby Intryga. :) Imperium za trudne.
Ja akurat mocno się z tą tezą nie zgadzam, bo moim zdaniem Imperium nie jest dodatkiem trudniejszym od Intrygi. To właśnie Intryga ma dużo kart z interakcją, sporo nieoczywistej taktyki. Imperium ma dużo kart skarbu (które mają najprostszą taktykę). Poza tym Imperium ma dość różnorodne karty - trochę następstw, trochę kart dających żetony zwycięstwa, trochę podwójnych stosów. Zaletą Imperium jest różnorodność kart i to, że karty nie są przekombinowane.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Asurmar pisze: 29 lis 2022, 22:09
agt pisze: 29 lis 2022, 15:39 To pewnie najlepsza byłaby Intryga. :) Imperium za trudne.
Ja akurat mocno się z tą tezą nie zgadzam, bo moim zdaniem Imperium nie jest dodatkiem trudniejszym od Intrygi. To właśnie Intryga ma dużo kart z interakcją, sporo nieoczywistej taktyki. Imperium ma dużo kart skarbu (które mają najprostszą taktykę). Poza tym Imperium ma dość różnorodne karty - trochę następstw, trochę kart dających żetony zwycięstwa, trochę podwójnych stosów. Zaletą Imperium jest różnorodność kart i to, że karty nie są przekombinowane.
Ja nie znam Intrygi w praktyce, więc bardzo możliwe, że to Ty masz rację :)
Opierałam się tylko na opisach dodatków, w tym na tym, co pisał Vaccarino w tym poradniku o rozszerzeniach.

Wiem za to już z doświadczenia, że karty Imperium są dużo bardziej złożone w działaniu niż te w podstawce (i instrukcji na kartach jest więcej). Jak wypadają na tle innych rozszerzeń - nie wiem.

I rzeczywiście - Imperium ma 7 kart typu Skarb. Nie ma tego w moim doświadczeniu, i nie byłam tego świadoma, bo w proponowanym na początek zestawie kart Królestwa nie ma ani jednej z nich :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: RUNner »

Posiadam drugą edycję od IUVI, więc w razie czego powinienem raczej szukać dodatków od tego wydawcy żeby nie ryzykować jakichś różnic?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

RUNner pisze: 30 lis 2022, 17:56 Posiadam drugą edycję od IUVI, więc w razie czego powinienem raczej szukać dodatków od tego wydawcy żeby nie ryzykować jakichś różnic?
Nie, wszystko jest kompatybilne w 100% ;). Ewentualne różnice w odcieniach rewersów kart z różnych dodatków występują i wewnątrz oryginalnych wydań, także nie masz się czym przejmować ;). Terminologia, grafiki, wszystko jest identyczne.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: staniach21 »

RUNner pisze: 30 lis 2022, 17:56 Posiadam drugą edycję od IUVI, więc w razie czego powinienem raczej szukać dodatków od tego wydawcy żeby nie ryzykować jakichś różnic?
Wyszły już 3 także masz z czego wybierać :D U mnie Złoty Wiek będzie zamawiany pozostałe 2 odpuszczam i czekam na Adventures, Empires i Hinterlands
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: noowy »

RUNner pisze: 30 lis 2022, 17:56 Posiadam drugą edycję od IUVI, więc w razie czego powinienem raczej szukać dodatków od tego wydawcy żeby nie ryzykować jakichś różnic?
Dodatki od IUVi dostaniesz w drugich, lepszych edycjach (jeśli akurat 2 edycja danego dodatku istnieje), z ładniejszym, pasującymi okładkami i w lepszej cenie. Imho nie ma co szukać poprzednich wydań z drugiej ręki i przepłacać, tym bardziej że IUVI zapowiedzieli wydanie wszystkiego. No chyba że Intrygę czy Imperium musisz mieć teraz, zaraz, już.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

RUNner pisze: 30 lis 2022, 17:56 Posiadam drugą edycję od IUVI, więc w razie czego powinienem raczej szukać dodatków od tego wydawcy żeby nie ryzykować jakichś różnic?
Jedyne na co może chciałbyś zwrócić uwagę to to, że kupując na wtórnym rynku Intrygę, Przystań lub Złoty Wiek, możesz nabyć pierwszą, a nie drugą edycję. Druga jest poprawioną przez autora, część kart jest usunięta i zastąpiona nowymi. Szczegóły, jak zwykle, na Dominion Wiki Polska :D
A może być i tak, że z jakichś względów będziesz wolał pierwszą - więc jest ten wybór jakby co.

No i jeszcze taki fakt, że Imperium wydane przez GFP ma tekturowe żetony Zwycięstwa. W wydaniu pozaeuropejskim były metalowe. Nie wiem czy IUVI Games wypowiedziało się oficjalnie na temat tego jak będzie w tym wydaniu. Kiedy pytałam na wiosnę to odpowiedzieli, że jeszcze nie wiedzą. Więc ja na wszelki wypadek kupiłam egzemplarz z GFP :wink:

EDIT: Czy to znaczy, że już ich szukasz? :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Tomzaq »

Czy jest gdzieś jakiś wykaz zestawów kart do grania innych od tych zamieszczonych w instrukcjach? Jakieś polecajki fanów albo coś takiego?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: czarny kapelusz »

Moja polecajka fana: losujesz i grasz tym co wyjdzie 😎
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Tomzaq pisze: 30 lis 2022, 19:12 Czy jest gdzieś jakiś wykaz zestawów kart do grania innych od tych zamieszczonych w instrukcjach? Jakieś polecajki fanów albo coś takiego?
Nie wiem.
Może coś będzie na bgg?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

noowy pisze: 30 lis 2022, 18:38
RUNner pisze: 30 lis 2022, 17:56 Posiadam drugą edycję od IUVI, więc w razie czego powinienem raczej szukać dodatków od tego wydawcy żeby nie ryzykować jakichś różnic?
Dodatki od IUVi dostaniesz w drugich, lepszych edycjach (jeśli akurat 2 edycja danego dodatku istnieje), z ładniejszym, pasującymi okładkami i w lepszej cenie. Imho nie ma co szukać poprzednich wydań z drugiej ręki i przepłacać, tym bardziej że IUVI zapowiedzieli wydanie wszystkiego. No chyba że Intrygę czy Imperium musisz mieć teraz, zaraz, już.
Intryga 2 ed. nie ukazała się po polsku, i pewnie nieprędko to nastąpi. 2 edycji Imperium na razie nie ma, więc spoko można kupować to co wyszło.

Z drugimi edycjami jest tak, że nigdy nie są zapowiadane z wyprzedzeniem, więc w zasadzie do ostatniej chwili nic nie wiadomo. ¯\_(ツ)_/¯
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: RUNner »

agt pisze: 30 lis 2022, 18:40 EDIT: Czy to znaczy, że już ich szukasz? :)
Na razie się upewniam czego szukać :) Na pewno będę szedł w wydania IUVI. Właśnie wychodzi Złoty Wiek i chyba w ten dodatek wyceluję na początek. Pieśń Nocy nie bardzo się nada do gry z 8-latką ;) Przystań też biorę pod uwagę, ale jakoś nie jestem tutaj przekonany.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Pomarańczowe karty z Przystani będą trudniejsze dla 8-latki niż karty ze Złotego Wieku ;). Kup to drugie.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: noowy »

RUNner pisze: 01 gru 2022, 07:37
agt pisze: 30 lis 2022, 18:40 EDIT: Czy to znaczy, że już ich szukasz? :)
Pieśń Nocy nie bardzo się nada do gry z 8-latką ;)
Moje dzieciaki właśnie skończyły 9 lat i wolą Pieśń Nocy od Przystani i zawsze się cieszą jak apka wylosuje akurat ten dodatek. Sporo frajdy sprawiają im talia Łask, a w szczególności Uroków i Stany jakie można otrzymać. Widzę też, że lubią z tego dodatku sporo kart i chętnie je kupują.
Pomarańczowe karty z Przystani skumały i teraz już sobie w miarę dobrze z nimi radzą, ale na początku miały problemy.
Na Złoty Wiek dopiero czekamy, ale myślę, że szybko i bdb się przyjmie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Tomzaq »

czarny kapelusz pisze: 30 lis 2022, 19:18 Moja polecajka fana: losujesz i grasz tym co wyjdzie 😎
Dzięki, ale to już mam 8)
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Tomzaq pisze: 30 lis 2022, 19:12 Czy jest gdzieś jakiś wykaz zestawów kart do grania innych od tych zamieszczonych w instrukcjach? Jakieś polecajki fanów albo coś takiego?
Możesz zerknąć tu: http://kingscourt.io/#!/kingdoms ale to nie było chyba dawno aktualizowane i nie wykracza poza Adventures.
Podobnie też i tu: http://www.dominiondeck.com/games/popular
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Złoty Wiek już jest?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Wczoraj miał premierę. A przedpremierowo można go było kupić na różnych targach w dwa ostatnie weekendy.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
ODPOWIEDZ