Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: SetkiofRaptors »

asd123 pisze: 11 wrz 2022, 11:12 Trochę partii za mną, kilka ostatnich z PoK (na 14 pkt). Mam bardzo mieszane uczucia co do technologii "algorytm rozwoju si". Z jednej strony sam chętnie korzystam, ale w każdej grze ta technologia robi się "must have" w pierwszych rundach i w 3 rundzie już na planszy mamy warsuny. Czasami warsun jest to druga wynaleziona technologia przez graczy.
Podobał mi się ten wyścig zbrojeń, stopniowe budowanie technologii i pojawienie się technologii warsunow po kilku rundach, gdy była jakaś kalkulacja czy opłaca się inwestować czy też nie. Gdyby ta karta miała np. w wymaganiach 2xczerwony też by to inaczej działało.
Rozumiem, że ta technologia została dodane tam by w grze do 10 pkt można było też zdąrzyć pocieszyć się słońcami na planszy, ale no właśnie...

Zastanawiałem się nad rozgrywka gdzie usuwamy algorytm si z gry lub korzystamy tylko z jej drugiej części? Jakie macie odczucia w tym temacie?
Grałem już kilka razy z POK (powiedzmy kolo 7 razy? nie zapisuje), ale zawsze do 10 pkt i nie odczuwałem tam tego problemu, choć faktem jest, że Słońc Wojny przybyło bardzo. Też przez eksploracje i Artefakty które pozwalają sobie zrobić dowolną technologie. Słońca Wojny bez dodatku były praktycznie niespotykane poza bardzo rzadkimi przypadkami i oczywiście Muaat. Czasem ktoś Sarrdakami próbował np. Ale ogólnie było to nie nieopłacalne bo wymagania są wysokie (RRRY) i jeśli ktoś nie zaczynał z czerwonym techem albo nie miał tego po drodze naturalnie to było to zupełne marnowanie Akcji Technologii. Może faktycznie niepotrzebnie naprawiali to kartą technologii, zamiast w jakiś inny sposób... trochę straciło to na elitarności. Swoją drogą w jaki sposób warsun może być drugą wynalezioną technologia? Jaka jest taka scieżka i dla której rasy?

Trzeba też pamiętać, że do 14 to gra mały procent graczy, ciężko balansować całego kolosa pod kątem tego trybu. My np. gramy do 14 naprawdę od święta (a w sama gra w TI4 to już w ogóle Święto...)
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Moonday »

Platfus pisze: 11 wrz 2022, 18:02 Pytanie do osób które kupiły PoK z ostatniego dodruku. Czy macie poprawione kolory figurek oraz karty? Mam wrażenie, że jakimś cudem oberwałem starym egzemplarzem...
Nie wiem, co wcześniej było nie tak, ale w moim egzemplarzu kupionym ze 2 m-c temu kolory mechów są identyczne jak te w armiach z podstawki.
Tilgor
Posty: 85
Rejestracja: 12 paź 2018, 23:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Tilgor »

asd123 pisze: 11 wrz 2022, 11:12 Trochę partii za mną, kilka ostatnich z PoK (na 14 pkt). Mam bardzo mieszane uczucia co do technologii "algorytm rozwoju si". Z jednej strony sam chętnie korzystam, ale w każdej grze ta technologia robi się "must have" w pierwszych rundach i w 3 rundzie już na planszy mamy warsuny. Czasami warsun jest to druga wynaleziona technologia przez graczy.
Podobał mi się ten wyścig zbrojeń, stopniowe budowanie technologii i pojawienie się technologii warsunow po kilku rundach, gdy była jakaś kalkulacja czy opłaca się inwestować czy też nie. Gdyby ta karta miała np. w wymaganiach 2xczerwony też by to inaczej działało.
Rozumiem, że ta technologia została dodane tam by w grze do 10 pkt można było też zdąrzyć pocieszyć się słońcami na planszy, ale no właśnie...

Zastanawiałem się nad rozgrywka gdzie usuwamy algorytm si z gry lub korzystamy tylko z jej drugiej części? Jakie macie odczucia w tym temacie?
14 pkt to nie jest standardowa zbalansowana rozgrywka. Jest to tryb w którym właśnie można bardzo mocno rozwinąć swoje imperium. W standardowej grze na 10 pkt. jeżeli już ktoś wymyśli warsun to rzadko je nawet użyje (chyba że do obrony home systemu). Do tego warsun potrzebuje obstawy myśliwców bez tego tańsza standardowa armia je spokojnie szybko zniszczy, więc nawet jeśli ktoś robi "rush" warsun to zazwyczaj są one wtedy jeszcze dość proste do zniszczenia a i ekonomia tego gracza osłabiona brakiem innych przydatnych technologii. Spróbujcie zagrać na 12 pkt. moim zdaniem rozgrywka wtedy jest spoko zbalansowana i nie czuje się niedosytu jak przy 10 pkt.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: SetkiofRaptors »

Zgadzam się, 12 pkt rozgrywka to super kompromis, graliśmy tak raz i dodaje trochę więcej ciągnięcia w dół lidera. Jednak wiele gier do 10 pkt rozgrywa się wedle scenariusza: ktoś w ktorymś momencie odskakuje na 7-8 punkt i doczłapuje z zadyszką do 10 pkt.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Strud
Posty: 314
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 41 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Strud »

asd123 pisze: 11 wrz 2022, 11:12 Mam bardzo mieszane uczucia co do technologii "algorytm rozwoju si". Z jednej strony sam chętnie korzystam, ale w każdej grze ta technologia robi się "must have" w pierwszych rundach i w 3 rundzie już na planszy mamy warsuny. Czasami warsun jest to druga wynaleziona technologia przez graczy.
U nas w grupie (gramy do 12 pkt) owszem, pojawiają się częściej, niż przed POK, ale bez przesady, to dalej jest poświęcenie by je wynaleźć, szczególnie jak się nie zaczyna z żadną czerwoną lub żółta technologią, a za darmo tez ich się nie buduje ;)
Za to AIDA się czasem przydaje do innych jednostek - głównie dreadów i cruiserów, o ile planujesz jej użyć więcej, niż raz.
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: asd123 »

SetkiofRaptors pisze: 12 wrz 2022, 10:05 Swoją drogą w jaki sposób warsun może być drugą wynalezioną technologia? Jaka jest taka scieżka i dla której rasy?
Nie pamiętam która rasa dokładnie. Jedna żółta technologia na start, planeta z czerwoną specjalnością technologiczna. Pierwsza technologia algorytm si, druga słońce.

Głownie o ta elitarność mi chodzi. Przy grze bez dodatku było takie o wow, ktoś ma warsuna. A teraz mają wszyscy to w sumie tak jakby nikt nie miał. Chyba rozwiązaniem jest to co wspominacie, powrót do gry na 10pkt, max 12.
Awatar użytkownika
BigBadSheep
Posty: 122
Rejestracja: 05 cze 2019, 13:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: BigBadSheep »

Cześć, nie wiem dokładnie gdzie do spradzić :/

Jak chodzi to TI ed4 w języku polskim to jakie
Jakie jest obecnie najlepszego polskie wydanie (rok / numer druku)? Słyszałem kiedyś o tym że była masa błędów :-(

Gdzie sprawdzić z jakiego wydania jest podstawka/dodatek w języku polskim?
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: michaldz1 »

BigBadSheep pisze: 23 paź 2022, 01:48 Jak chodzi to TI ed4 w języku polskim to jakie
Jakie jest obecnie najlepszego polskie wydanie (rok / numer druku)? Słyszałem kiedyś o tym że była masa błędów :-(
W sumie to najlepiej bylo pierwsze wydanie w przedsprzedazy kupic. Byly dodatkowe akrylowe zetony dodane w przedsprzedazy a po zakupie byly dosylane poprawione planszetki po okazaniu dowodu zakupu. O ten blad na planszetkach byl najwiekszy szum. Nie slyszalem o innych problemach
kubajakub
Posty: 64
Rejestracja: 13 cze 2010, 09:59
Has thanked: 65 times
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: kubajakub »

Jest gdzieś dostępny do samodzielnego wydruku tekst i karty do Codex 3 po polsku?
Awatar użytkownika
Elros.
Posty: 164
Rejestracja: 01 lis 2020, 16:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 163 times
Been thanked: 132 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Elros. »

Cześć,
da się gdzieś zdobyć ramkę, która trzymałaby mapę w całości?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Na thingiverse.com są pliki ramek do druku, trzeba by tylko znaleźć kogoś kto wydrukuje w przyzwoitej cenie.

Osobiście polecam takie coś: link
Spoiler:
Trochę trzeba się nakleić magnesów, ale ramki na "puzzle" były bardzo niewygodne.
Awatar użytkownika
Elros.
Posty: 164
Rejestracja: 01 lis 2020, 16:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 163 times
Been thanked: 132 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Elros. »

Dzięki,
wolałbym jednak zwykłą ramkę dookoła planszy :lol:
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Zwykłe ramki dookoła planszy też znajdziesz do druku na thingiverse.
(Nie wiedziałem, że to aż takie zabawne :| )
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: gogovsky »

Elros. pisze: 07 gru 2022, 08:38 Dzięki,
wolałbym jednak zwykłą ramkę dookoła planszy :lol:
Sformułowanie zwykła ramka do trzymania planszy do Twilight Imperium edycja IV brzmi co najmniej niezwykle btw.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1490
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Tringa »

Hej,

Tak mnie naszło na koszulkowanie dodatku i Codexow z MBPrint i powiem szczerze, że jestem zawiedziona. Karty z Codexow są wyraźnie cieńsze i podczas koszulkowania się wyginały. Musiałam bardzo ostrożnie wkładać je do koszulek. :(
donmakaron pisze: 06 gru 2022, 13:05 Na thingiverse.com są pliki ramek do druku, trzeba by tylko znaleźć kogoś kto wydrukuje w przyzwoitej cenie.

Osobiście polecam takie coś: link
Spoiler:
Trochę trzeba się nakleić magnesów, ale ramki na "puzzle" były bardzo niewygodne.
To wygląda mega fajnie. Jakie dokładnie magnesy są potrzebne do tej ramki? I ile?
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Tringa pisze: 22 sty 2023, 01:51
Spoiler:
To wygląda mega fajnie. Jakie dokładnie magnesy są potrzebne do tej ramki? I ile?
Tak jak w opisie na thingiverse: 1 mm grubości, 4 średnicy. Jeden magnes na każdej ściance, wyjdzie 222 magnesy. Na allegro idzie tyle kupić za 3-4 dychy. Z klejeniem jest trochę roboty, bo trzeba pamiętać o klejeniu biegunami na przemian, ale warto ;)
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Montesque »

Fajna sprawa, na pewno ułatwia budowanie planszy.
Z ramką mam jednak ten problem, że na szerokość stołu (120cm) wchodzi mi idealnie zbudowana plansza i dwie planszetki ras. Z ramkami się nie zmieści, co niestety wyklucza zakup.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

Wczoraj zagraliśmy w Twilight imperium, który jak zawsze zaczął się wspaniale, ale finalnie zaczął nużyć i męczyć. Nie wiem czy po prostu nie wyrośliśmy z niego. Teraz, gdy na rynku mamy Paxy, Eclipse, i Sidereal Confluence, Ti4 nie oferuje już tego efektu "wow". Drugim problemem jest straszna powtarzalność rozgrywki, gdzie pierwsza połowa płynie fantastycznie, a druga strasznie męczy z powodu beznadziejnego systemu walki. Mieliśmy długą rozmowę po partii i najprawdopodobniej Ti4 opuści kolekcję. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że w tym samym czasie możemy zagrać w dwa Paxy i Sidereal Confluence i ta opcja zdecydowanie da nam więcej funu.

Ti4 mimo homerules okazał się być kolosem na glinianych nogach :(
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: dżodżo »

U nas bardzo podobnie, ostatnia rozgrywka bardzo frustrująca. Początek jak zawsze spoko, potem męczenie się. Podejrzewam, że ostatni raz w ekipie zagraliśmy.
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: gregoff »

Mimo, że ja też nie pałam super miłością do Twilight to polecam chociaż raz lub dwa razy zagrać w życiu. To taka gra z gatunku trzeba poznać ;)
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

gregoff pisze: 26 lut 2023, 07:20 Mimo, że ja też nie pałam super miłością do Twilight to polecam chociaż raz lub dwa razy zagrać w życiu. To taka gra z gatunku trzeba poznać ;)
Oczywiście! Jednak bardzo polecam zagrać w ekipie, która nie zamula i potrafi wysiedzieć w skupieniu te kilka godzin.
Niestety z biegiem czasu zwiększa się zmęczenie i łatwo jest zapomnieć o jakiejś kluczowej karcie akcji czy umiejętności lidera, która mogłaby nam dać zwycięstwo w bitwie.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Abizaas »

Ja grałem 1 raz i miałem ekipę gdzie 40 minut czekałem na swoją turę i namawiano mnie na ponowne partie, ale niestety nie mam ochoty z nimi grać. Tłumaczą się, że ti4 to jak oglądanie filmu (sory 10h filmu???) i nie powinno mi się nudzić jak czekam tyle na swoją turę. Ale niestety mi się nudzi. Odniosłem wrażenie, że to świetna gra, która jednak wymaga bardzo dużego i długotrwałego zaangażowania wszystkich współgraczy, a do tego posiada irytujące losowe elementy które trzeba potrafić tolerować.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

Abizaas pisze: 26 lut 2023, 13:01 Ja grałem 1 raz i miałem ekipę gdzie 40 minut czekałem na swoją turę i namawiano mnie na ponowne partie, ale niestety nie mam ochoty z nimi grać. Tłumaczą się, że ti4 to jak oglądanie filmu (sory 10h filmu???) i nie powinno mi się nudzić jak czekam tyle na swoją turę. Ale niestety mi się nudzi. Odniosłem wrażenie, że to świetna gra, która jednak wymaga bardzo dużego i długotrwałego zaangażowania wszystkich współgraczy, a do tego posiada irytujące losowe elementy które trzeba potrafić tolerować.
Dla mnie to asburd. My z ekipą wykonujemy akcje symultanicznie i nikt nikogo nie pilnuje.
Ja prowadzę każdą rozgrywkę i np gdy ktoś odpala kafelek strategii to deklaruję np PRZYWÓDZTWO, KAŻDY MOŻE WZIĄĆ TRÓJKĄT ZA 3 WPŁYWU/ZASOBÓW. I lecimy dalej. Jedyne przestoje są gdy np ktoś odpala HANDEL, ale to oczywiste, bo wtedy trzeba negocjować.
kasztan4321k
Posty: 144
Rejestracja: 08 sty 2021, 23:46
Has thanked: 12 times
Been thanked: 67 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: kasztan4321k »

XLR8 pisze: 26 lut 2023, 13:19
Dla mnie to asburd. My z ekipą wykonujemy akcje symultanicznie i nikt nikogo nie pilnuje.
Ja prowadzę każdą rozgrywkę i np gdy ktoś odpala kafelek strategii to deklaruję np PRZYWÓDZTWO, KAŻDY MOŻE WZIĄĆ TRÓJKĄT ZA 3 WPŁYWU/ZASOBÓW. I lecimy dalej. Jedyne przestoje są gdy np ktoś odpala HANDEL, ale to oczywiste, bo wtedy trzeba negocjować.
Aua. To brzmi strasznie źle, w pewnym momencie dwóch graczy w ty samym momencie kontruje tego samego gracza bo nikt nie kontrował go wcześniej.
Już pomijam fakt, że karty strategii nie zawsze bierze się dla tej strategii ale dla kolejności gracza - np, by być przed przed kimś, kto w Ciebie może wjechać więc wolisz się zabunkrować. A tak symultanicznie, możesz nie zdążyć wyprodukować wojsk jak już obca flota wbije.
Jak to rozstrzygacie? :shock:

Mnie Twilight zaczął męczyć, trzecią grę pod rząd zostałem zjechany do zera w połowie gry i jedyne co mogłem zrobić to siedzieć i się nudzić albo iść do domu bo szansa na wygraną wynosiła 0.
Szkoda, że graliśmy u mnie w domu albo to był mój egzemplarz.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: XLR8 »

Spoiler:
Nie zrozumiałeś mojego posta. Akcje z kart strategi lecą symultanicznie. Resztę robimy po bożemu, ale nadal pilnuję żeby nie było przestojów.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2023, 08:39 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cytowanie
ODPOWIEDZ