Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Już było wielokrotnie: rewersy są (zasadniczo) takie same.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Miszon pisze: 08 gru 2022, 11:05 Już było wielokrotnie: rewersy są (zasadniczo) takie same.
Mówisz o tym, że rewersy wszystkich kart z rozszerzeń i podstawki są takie same?
To wiem. :)
Zaskórniak to karta promo i jako jedyna karta ma inny rewers, bo potrzebne jest do jego działania to, żeby się wyróżniał.
Wiem jak wyglądał rewers Zaskórniaka (żółto-czerwony ogólnie). Ale teraz ma inną wersję tekstu na karcie i zastanowiło mnie czy rewers został taki jak był. On był chyba z okazji przyznania Spiel des Jahres dla gry Dominion w 2009 roku czy coś.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion: Zaskórniak

Post autor: morris »

agt pisze: 08 gru 2022, 10:55 Czy nowy Zaskórniak ma taki sam rewers jak miał stary?
Niewykluczone, że to pytanie do morrisa :)
Nowy Zaskórniak ma taki sam rewers jak pozostałe karty. O rewersach decyduje oryginalny wydawca gry - czyli Rio Grande Games.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion: Zaskórniak

Post autor: agt »

morris pisze: 08 gru 2022, 11:26 Nowy Zaskórniak ma taki sam rewers jak pozostałe karty. O rewersach decyduje oryginalny wydawca gry - czyli Rio Grande Games.
:shock:
A to mnie zaskoczyłeś..
Byłam przekonana, że jego ideą jest to, żeby się wyróżniał.

Ale to chyba siłą rzeczy oznacza, że jeśli Zaskórniak bierze udział w grze to gracz może przed tasowaniem przejrzeć swój stos kart odrzuconych?
Bo jak go zlokalizuje?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion: Zaskórniak

Post autor: morris »

agt pisze: 08 gru 2022, 11:44
morris pisze: 08 gru 2022, 11:26 Nowy Zaskórniak ma taki sam rewers jak pozostałe karty. O rewersach decyduje oryginalny wydawca gry - czyli Rio Grande Games.
:shock:
A to mnie zaskoczyłeś..
Byłam przekonana, że jego ideą jest to, żeby się wyróżniał.
Ale co - zaskoczyłeś? Przecież to nie ja o tym decyduję, tylko informuję jaki jest stan faktyczny.
agt pisze: 08 gru 2022, 11:44 Ale to chyba siłą rzeczy oznacza, że jeśli Zaskórniak bierze udział w grze to gracz może przed tasowaniem przejrzeć swój stos kart odrzuconych?
Na to wychodzi, że tak. ¯\_(ツ)_/¯
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion: Zaskórniak

Post autor: agt »

morris pisze: 08 gru 2022, 11:56 Ale co - zaskoczyłeś? Przecież to nie ja o tym decyduję, tylko informuję jaki jest stan faktyczny.
Haha, luźno :D
Zaskoczyłeś mnie tą informacją :)
Nie posądzam Cię o sprawczość w tej kwestii :lol:
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

morris pisze: 07 gru 2022, 21:39 Niewydajemiesie aby korzystanie z dodatkowych elementów było kryterium wymiany kart.
Nie uważam, że jest to kryterium :wink: Jednak w dobie zwiększonych kosztów praktycznie na każdym etapie rozwoju gry planszowej, na pewno nie bez znaczenia dla wydawnictwa było zminimalizowanie kosztów produkcji przy jednoczesnym zachowaniu/zwiększeniu jakości tytułu, biorąc na cel właśnie te karty, które występują w pakiecie z dodatkowymi elementami.

Embargo, Statek Piracki czy Szlak Handlowy wręcz prosiły się o takie potraktowanie, jako że podając rotacji właśnie je, koszt wydania egzemplarza gry mocno zmalał. Wyprodukowanie dodatkowych kilkunastu monet do Złotego Wieku czy żetonów embarga w Przystani na pewno nie ginęło jakoś mocno w kosztach, nawet przy dużym nakładzie. Jednak nie ma powodu do narzekań - okolicznością "łagodzącą" dla wydawcy na pewno jest dodatkowa karta królestwa w nowych edycjach. Bo jakby nie było w Dominionie właśnie one są najważniejsze, a nie o żetony czy tekturki :)
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: noowy »

Do nas w końcu dotarł do nas Złoty Wiek i jesteśmy po rozgrywce zestawem "Początkujący". Co tu się wyprawiało! Tiary, Banki, Platyny. Potężne tury i niedowierzanie oraz kupa śmiechu przy osiąganych kwotach. Moja końcowa talia to jedna akcja i mnóstwo różnych Skarbów. Wszyscy zgodnie uznaliśmy, że z dotychczas wydanych dodatków:
Złoty Wiek > Przystań > Pieśń Nocy
Czekamy na kolejne, ale to co wyszło i tak już zapewnia sporą różnorodność i mnóstwo grania.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: RUNner »

Wczoraj rozegraliśmy pierwszą partię ze ZW. Nie chciałem robić totalnej rewolucji, więc ustaliliśmy proporcje kart w stosunku 50:50. Prawdę mówiąc oparliśmy się o ustawienia domyślne z instrukcji dodatku. Platyna i Kolonie to już jest duża zmiana, która konkretnie poszerza opcje dla graczy. Świetna sprawa, bo powstaje dylemat czekania na Kolonie, czy kupno tańszych Prowincji. Ale czy zdąży się kupić tak drogie karty? Z Platyną na ręku nie jest to wielkim problemem, ale najpierw trzeba ją mieć :) Córka szła w Prowincje i Powiaty, a ja cierpliwie ustawiałem ekonomię pod Kolonie i ograłem małolatę 101:45. Fakt, że zrobiła błąd, zbyt wczesnym zakupem kart zwycięstwa, ale to w końcu dzieciak. Ważne że sama mnie namawia na granie.
Największy dla mnie problem w temacie dodatków do Dominiona jest to, że te pudła zajmują tyle miejsca. Z jednym dodatkiem sobie poradzę, ale docelowo setup będzie mega upierdliwy. Chyba najlepszą opcją by była jakaś skrzynia ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

RUNner pisze: 09 gru 2022, 08:14 Chyba najlepszą opcją by była jakaś skrzynia ;)
No i otworzyłeś puszkę Pandory. :D
Za chwilę prawdopodobnie pojawią się pomysły na przechowywanie zawartości pudełek (i to oczywiście fajnie, gdy jest odzew). Np. Skrzynie, jak sobie wymarzyłeś :)
A później będziesz kupował dodatki, żeby powietrza nie przechowywać.. :wink:
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Hrosskar »

Ja zachęcony skrzynią, jaką zrobił @Nosiadbt1100 kupiłem nieco inną skrzynię i zrobiłem do niej insert piankowy oraz przekładki :)

Skrzynia ma zewnętrze wymiary: 37 cm x 31 cm x 11 cm. Na zdjęciu Podstawka, 3 dodatki oraz 4 zestawy kart promo. Jeszcze jeden lub dwa dodatki powinny wejść do skrzyni. W zapasie mam drugą identyczną skrzynię, ale pewnie nie wystarczy na całość Dominiona.

Obrazek
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

RUNner pisze: 09 gru 2022, 08:14 Wczoraj rozegraliśmy pierwszą partię ze ZW. Nie chciałem robić totalnej rewolucji, więc ustaliliśmy proporcje kart w stosunku 50:50. Prawdę mówiąc oparliśmy się o ustawienia domyślne z instrukcji dodatku. Platyna i Kolonie to już jest duża zmiana, która konkretnie poszerza opcje dla graczy. Świetna sprawa, bo powstaje dylemat czekania na Kolonie, czy kupno tańszych Prowincji. Ale czy zdąży się kupić tak drogie karty? Z Platyną na ręku nie jest to wielkim problemem, ale najpierw trzeba ją mieć :) Córka szła w Prowincje i Powiaty, a ja cierpliwie ustawiałem ekonomię pod Kolonie i ograłem małolatę 101:45. Fakt, że zrobiła błąd, zbyt wczesnym zakupem kart zwycięstwa, ale to w końcu dzieciak. Ważne że sama mnie namawia na granie.
Największy dla mnie problem w temacie dodatków do Dominiona jest to, że te pudła zajmują tyle miejsca. Z jednym dodatkiem sobie poradzę, ale docelowo setup będzie mega upierdliwy. Chyba najlepszą opcją by była jakaś skrzynia ;)
W 2016 roku pisałem recenzję Dominona więc podkradnę fotę i wkleję tekst o swojej metodzie przechowywania z dawnych lat (działa jesli nie koszulkujesz kart) ;).
Niżej podpisany postanowił zakupić drewniany insert zaprojektowany specjalnie pod Osadników: Narodziny Imperium i zaadaptować go na potrzeby Dominiona (o taki: https://www.warbox.pl/pl/p/Insert-pasuj ... sadnicy/49). Wykorzystałem z niego dwie duże przegródki, w których trzymam karty królestwa ułożone w porządku alfabetycznym (każdą talię 10 kart trzymam w jednej koszulce Ultra Pro Deck Protector). Pozostałe elementy, w tym maty i metalowe żetony z Przystani i Złotego Wieku, a także “zapasowe” talie kart skarbu/zwycięstwa z Intrygi trzymam w woreczkach strunowych obok przegródek (mieszczą się idealnie).
Obrazek

Obecnie wygląda to u mnie tak, że polską linię Dominiona mam w skrzyni, a niezależnie od niej rozbudowałem sobie anglojęzyczną kolekcję i nadal korzystam z tego insertu właśnie na jej potrzeby :D.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Arcziwald »

No i mamy pierwszą serię nowych kart. Na tą chwilę raczej takie, które mają dosyć podstawowe działanie. Zobaczymy jak będzie w następnych dniach.

Jaka jest różnica między tą nową kartą "Pendant" a Bankiem z Prosperity?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

"Differently named"

Za 3 Miedziaki i Bank dostaniesz $7.
Za 3 Miedziaki i Pendant dostaniesz $5.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2022, 11:56 przez morris, łącznie zmieniany 3 razy.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Hrosskar »

Bank punktuje każdy Skarb, który masz w grze, a Pendant tylko ilość różnych Skarbów.
HeWhoSawTheDeep
Posty: 35
Rejestracja: 01 gru 2018, 10:44
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: HeWhoSawTheDeep »

Nie rozumiem sensu takiego wordingu na karcie „Tools” - czemu jest „anyone”? Da się by ktoś inny niż aktywny gracz jakimś efektem miał karty w grze? Chyba że chodzi o nasze + następstwa? I czy książę i karta podpięta też się będą liczyć?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

HeWhoSawTheDeep pisze: 12 gru 2022, 16:31 Nie rozumiem sensu takiego wordingu na karcie „Tools” - czemu jest „anyone”? Da się by ktoś inny niż aktywny gracz jakimś efektem miał karty w grze? Chyba że chodzi o nasze + następstwa? I czy książę i karta podpięta też się będą liczyć?
Tak, chodzi w głównej mierze o karty Następstwa.

Karta "podpięta" pod Księcia nie znajduje się w grze.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: UncleLion »

Warto zajrzeć na Dominion Wiki Polska - tam zarówno tłumaczenia jak i pierwsze objaśnienia nowych kart. Jak zwykle wielkie podziękowania dla Morrisa!
https://www.dominion.przystanekplanszow ... le=Plunder
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Arcziwald »

Teaser 2

Obrazek

Obrazek
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: UncleLion »

podobno premiera angielskiej wersji w poniedziałek. Ktoś może potwierdzić? Znalezione na grupie facebook Dominiona, na www rio grande ciągle "coming soon"
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Arcziwald »

UncleLion pisze: 13 gru 2022, 10:01 podobno premiera angielskiej wersji w poniedziałek. Ktoś może potwierdzić? Znalezione na grupie facebook Dominiona, na www rio grande ciągle "coming soon"
To chyba chodzi o premierę cyfrową. Autor potwierdził na forum Dominion Strategy.
**Release date!** Odds are Plunder will come out digitally Monday December 19, both on dominion.games and TGG. And we expect the physical version around the same time.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Arcziwald »

Teaser #3

Nowa talia "łupów" składająca się z 30 kart, a więc każda karta jest w 2 kopiach. Dobierane w ciemno za pomocą kart ze specjalną zdolnością.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 gru 2022, 10:05 przez Arcziwald, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Arcziwald »

Teaser #4

Zapowiedziane karty, które odpalają swoją zdolność w przypadku spełnienia warunku na karcie. Zostają w grze dopóki do tego nie dojdzie.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Szczerze? Karty o treści "the next time" wydają się być najfajniejszą odmianą kart następstwa. Genialne w swojej prostocie, aż się dziwię, że tego nie było wcześniej ;).
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Najbardziej oczywiste są zwykle te rzeczy, które ktoś już wymyślił :)
ODPOWIEDZ