Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Arcziwald »

Generalnie wydaje się, że ten dodatek nadal idzie w stronę prostych zasad co jest oczywiście pozytywne. Ciekawy jestem również kart "Traits/Cech", które losowo będą zmieniać bądź dodawać określone zdolności dla danej karty w królestwie. Niby proste a jednak dużo może namieszać sprawiając, że karta której zazwyczaj byśmy nie kupili nagle stanie się o wiele bardziej opłacalna.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: UncleLion »

Prostota to niejako cecha Dominiona - mało w nim rozwiązań mega komplikujących rozgrywkę, ale jest sporo niuansów, które czynią ją głębszą. W mojej opinii najbardziej zakręcony pod tym względem jest dodatek "Pieśń nocy" - tam jest sporo żonglowania, które wpływa na dynamikę.
Chociaż przy kartach następstw które działają przy pierwszej nadążającej się okazji nowe osoby mogą mieć podniesioną poprzeczkę - tu już nie pomoże zwykłe przesuwanie kart między rzędami gdy wchodzą do następnej tury. nie będzie to też widoczne jak w przypadku kart takich jak Archiwum, gdzie to podłożone karty przypominały kiedy ta spadnie znów do stosu kart odrzuconych.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Moim zdaniem nie ma powodów by zakładać, że każdy dodatek powinien być na poziomie przyjaznym dla osób nowych. A jest taki wybór dodatków, że każdy może znaleźć coś dla siebie :)
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Traity są bardzo fajne. Rozwinięcie pomysłu z wydarzeniami, które modyfikują karty z dodatku Adventures. Dzięki nim Dominion ma teraz więcej kombinacji niż jest gwiazd we wszechświecie :)
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Arcziwald »

Teaser #5

Obrazek

Obrazek
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: UncleLion »

No i jest. premiera cyfrowej wersji (i teoretycznie angielskiej drukowanej). Ktoś próbował już na Dominion.Game albo poprzez aplikacje? Jakie pierwsze wrażenia?
Awatar użytkownika
Senior
Posty: 45
Rejestracja: 16 mar 2008, 00:58
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Senior »

Tak tylko zostawię.
Obrazek
Miłego Dominionowania....
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Haha, dobry spoiler spoilera :-P
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

To co?
Chyba konkurs czas zacząć? :wink:
Ktoś ma jakieś typy?

I jest jakaś nagroda? :P

Ciekawam ile było prób odpowiedniego zasłonięcia tej nazwy :D
Marcussz
Posty: 50
Rejestracja: 04 maja 2011, 19:45
Been thanked: 2 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Marcussz »

Bardziej ciekawe czy to egzemplarz "testowy" z drukarni, czy cała dostawa nowego dodatku?

Niby na któryś targach na stoisku IUVI, gdy pytałem się co i jak z Dominionem, to padły słowa od wydawcy że może się uda jeszcze jakąś niespodziankę zrobić. Ale jak potem pojawiały się kolejne przedsprzedaże to pomyślałem że pewnie chodziło o promki nowe, ale teraz może......
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Marcussz pisze: 23 gru 2022, 11:12 Bardziej ciekawe czy to egzemplarz "testowy" z drukarni, czy cała dostawa nowego dodatku?
Myślę, że cała dostawa mniej więcej wtedy gdy ten sam tytuł w innych wersjach językowych w odpowiednich państwach :)
IUVI wiele razy mówiło, że kolejność dodatków zależna od grafiku drukarni.
Czyli jak sądzę niebawem, ale niekoniecznie w tym roku :wink:
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Arcziwald »

Czyli Plunder? Na grafice maszt statku a z tyłu posągi syren, które to chyba są na kartach z tego dodatku? ;)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Tak czy owak cieszymy się, że wydawnictwo IUVI przeszło od tego:
Spoiler:
przez to:
Spoiler:
do "planujemy wydać całą serię" :-D
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Arcziwald pisze: 23 gru 2022, 12:13 Czyli Plunder? Na grafice maszt statku a z tyłu posągi syren, które to chyba są na kartach z tego dodatku? ;)
"Zamazana" nazwa na to wskazuje :)
Marcussz
Posty: 50
Rejestracja: 04 maja 2011, 19:45
Been thanked: 2 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Marcussz »

Arcziwald pisze: 23 gru 2022, 12:13 Czyli Plunder? Na grafice maszt statku a z tyłu posągi syren, które to chyba są na kartach z tego dodatku? ;)
Jeśli to "Plunder" to pewnie koło marca - taka data jest przy zapowiedzi wer. Niemieckiej.
Osobiście nie zdziwił bym się, gdyby były to Hinterlands (Druga Edycja) - wer. Japońskiej premiera była w październiku, więc mogliby mieć polską już nawet na stanie :wink: i czekać na premierę na spokojnie po świętach. (A wiadomo, był by to dodatek którego jeszcze w PL nie było, więc większa szansa na dobrą sprzedaż na start). Puls jakoś kolorystycznie bardziej do oryginalnej okładki pasuję :lol:
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Marcussz pisze: 23 gru 2022, 13:32
Arcziwald pisze: 23 gru 2022, 12:13 Czyli Plunder? Na grafice maszt statku a z tyłu posągi syren, które to chyba są na kartach z tego dodatku? ;)
Jeśli to "Plunder" to pewnie koło marca - taka data jest przy zapowiedzi wer. Niemieckiej.
Nie sądzę aby premiera wersji niemieckiej miała tu jakiekolwiek znaczenie. Jedynie to jest ważne, żeby wersja tłumaczona nie była wydana przed wersją oryginalną. Tzn. tak mi się wydaje, że to jest jedyny warunek.

A co do tego, CO TO jest za tajemniczy dodatek, to chyba trzeba śledzić Planszowe Newsy na YT - bo zdaje się, że wydawnictwo zapowiedziało, że na tym live streamie ogłosi swoje plany wydawnicze na rok 2023. :-)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Nieee, to MUSI być Plunder. A to dlatego, że Hinterlands już mam w oryginale, a też chcę wreszcie kupić coś nowego do swojej kolekcji, razem ze wszystkimi. Dlatego właśnie musi :lol:
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Grellenort pisze: 23 gru 2022, 15:26 Nieee, to MUSI być Plunder. A to dlatego, że Hinterlands już mam w oryginale, a też chcę wreszcie kupić coś nowego do swojej kolekcji, razem ze wszystkimi. Dlatego właśnie musi :lol:
Argument konkretny :lol:
Myślę, że możesz być spokojny. Polskie Hinterlands raczej mało pasuje do tego ukrytego napisu :)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

morris pisze: 23 gru 2022, 15:19 A co do tego, CO TO jest za tajemniczy dodatek, to chyba trzeba śledzić Planszowe Newsy na YT - bo zdaje się, że wydawnictwo zapowiedziało, że na tym live streamie ogłosi swoje plany wydawnicze na rok 2023. :-)
To będzie niewątpliwie najpewniejsze źródło informacji :)
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: UncleLion »

Wiadomo kiedy ten live?
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Arcziwald »

UncleLion pisze: 23 gru 2022, 20:48 Wiadomo kiedy ten live?
Na początku roku jeśli dobrze pamiętam.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: RUNner »

Muszę powiedzieć, że Dominion to chyba jedyny deckbuilder w którym przed partią muszę się chwilę zastanowić nad strategią zakupową. I jedyny w którym po partii analizuję powiązania między kartami, których nie zdołałem wprowadzić w życie w czasie rozgrywki lub ich wcześniej nie zauważylem.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Dziami »

RUNner pisze: 26 gru 2022, 18:26 Muszę powiedzieć, że Dominion to chyba jedyny deckbuilder w którym przed partią muszę się chwilę zastanowić nad strategią zakupową. I jedyny w którym po partii analizuję powiązania między kartami, których nie zdołałem wprowadzić w życie w czasie rozgrywki lub ich wcześniej nie zauważylem.
Ze znanych mi deckbuilderow jeszcze Trains ma tą cechę... I byc moze Aeons End, ale w tego z kolei gralem solo ze dwa razy
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: samszef »

Strzelam, że nadchodzącym dodatkiem będzie Hinterlands 2ed 8) .
Pytanie do znawców Dominiona:
Czy znając Seaside, Prosperity i Nocturne nadal warto kupować Hinterlands?
Każdy dotychczas wydany przez IUVI dodatek wprowadzał nowe mechaniki, a efekty " przy zakupie" pojawiają się w Pieśni Nocy (Błogosławiona Wioska) oraz Złotym Wieku (Mincerz).
Czy Hinterlands to nie jest po prostu "więcej tego samego" ?
Czy ten dodatek nie blednie na tle serii?
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Motywem przewodnim dodatku są karty, które dają coś, gdy są kupowane/dodawane do talii oraz parę reakcji, które dają coś gdy gracz zmuszony jest je odrzucić z ręki, czyli niejako pasywne bonusy. Kart takich jest tu sporo i choć nie jest to mechanika tak prominentna jak boons/hexes albo duration cards, to nadająca dodatkowi pewien unikalny charakter. Ja bym brał, ale też daleko mi do bycia obiektywnym przy zakupach kolejnych dodatków.
Zdecydowanie jest przydatny jeśli czujesz, że do Pieśni Nocy nie chcesz wracać zbyt często, z uwagi na złożoność zasad względem reszty serii i szukasz czegoś bardziej klasycznego.
ODPOWIEDZ