through the ages

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: BloodyBaron »

Dominusmaris pisze:Masz rację. ,,Jeżeli kochać to nie indywidualnie. Jak się zakochać to tylko we dwóch" (do czterech) ;)
z tym, że żeby kochać się w TtA we czterech na raz, to - jak twierdzą wtajemniczeni - naprawdę trzeba zarezerwować sobie całą noc :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: through the ages

Post autor: siepu »

BloodyBaron pisze:
Dominusmaris pisze:Masz rację. ,,Jeżeli kochać to nie indywidualnie. Jak się zakochać to tylko we dwóch" (do czterech) ;)
z tym, że żeby kochać się w TtA we czterech na raz, to - jak twierdzą wtajemniczeni - naprawdę trzeba zarezerwować sobie całą noc :)
Nie był studentem ten, dla kogo noc trwa 4 godziny :roll:
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: through the ages

Post autor: siepu »

siepu pisze:
BloodyBaron pisze:
Dominusmaris pisze:Masz rację. ,,Jeżeli kochać to nie indywidualnie. Jak się zakochać to tylko we dwóch" (do czterech) ;)
z tym, że żeby kochać się w TtA we czterech na raz, to - jak twierdzą wtajemniczeni - naprawdę trzeba zarezerwować sobie całą noc :)
Owszem, całą noc studencką: 4-godzinną :roll:
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: through the ages

Post autor: cezner »

Pytanko:
Zagrywamy agresję niszcząca miejskie budynki. Po zniszczeniu budynku małe zółte ludziki lądują na polu bezrobotnych? Czy lądują w polu populacji?
I tak apropo tej karty agresji.
Czy nie uważacie, że ta agresja jest trochę przegięta? Zniszczenie dwóch lub trzech budynków np laboratoriów w początkowej/środkowej fazie gry praktycznie ustawia całą grę. Na odbudowanie nowych laboratoriów potrzeba 2-3 kolejek. Przy dobrych graczach oznacza to praktycznie przegraną.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: through the ages

Post autor: Sandman »

cezner pisze:Pytanko:
Zagrywamy agresję niszcząca miejskie budynki. Po zniszczeniu budynku małe zółte ludziki lądują na polu bezrobotnych? Czy lądują w polu populacji?
I tak apropo tej karty agresji.
Czy nie uważacie, że ta agresja jest trochę przegięta? Zniszczenie dwóch lub trzech budynków np laboratoriów w początkowej/środkowej fazie gry praktycznie ustawia całą grę. Na odbudowanie nowych laboratoriów potrzeba 2-3 kolejek. Przy dobrych graczach oznacza to praktycznie przegraną.
Przy zniszczeniu budynków żółte tokeny wracają do worker poola.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

cezner pisze:Czy nie uważacie, że ta agresja jest trochę przegięta? Zniszczenie dwóch lub trzech budynków np laboratoriów w początkowej/środkowej fazie gry praktycznie ustawia całą grę. Na odbudowanie nowych laboratoriów potrzeba 2-3 kolejek. Przy dobrych graczach oznacza to praktycznie przegraną.
Dlatego czasem nie warto mieć 2(3) budynków na tym samym poziomie. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: Nataniel »

cezner pisze:Czy nie uważacie, że ta agresja jest trochę przegięta? Zniszczenie dwóch lub trzech budynków np laboratoriów w początkowej/środkowej fazie gry praktycznie ustawia całą grę. Na odbudowanie nowych laboratoriów potrzeba 2-3 kolejek. Przy dobrych graczach oznacza to praktycznie przegraną.
Jezeli jest sie slaby militarnie to trzeba po prostu uwazac i nie budowac 2-3 budynkow na tym samym levelu. Widzialem ludzi, ktorzy podnosili sie z takich zniszczen i wygrywali - przy dobrej ekipie. Niedawno na Politechnice Bard dostal kilka agresji oraz wojne na 28 punktow roznicy - a mimo to wygral.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: Don Simon »

Ostatnio sie przekonuje do gry 4-osobowej.

Dwie ostatnie rozgrywki przy takiej ilosci graczy trwaly lekko ponad 3 godziny. Jak ma sie zaawansowana ekipe to spokojnie mozna siadac w komplecie.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: ragozd »

Zgadza sie, gra sie bardzo ciekawie, choc trzeba zaakceptowac fakt ze do zwyciestwa w 4 potrzebna jest odrobina szczescia. No ale dobry wynik wbrew przeciwnoscia losu moze byc jeszcze bardziej satysfakcjonujacy ;)
mst pisze:
cezner pisze:Czy nie uważacie, że ta agresja jest trochę przegięta? Zniszczenie dwóch lub trzech budynków np laboratoriów w początkowej/środkowej fazie gry praktycznie ustawia całą grę. Na odbudowanie nowych laboratoriów potrzeba 2-3 kolejek. Przy dobrych graczach oznacza to praktycznie przegraną.
Dlatego czasem nie warto mieć 2(3) budynków na tym samym poziomie. :)
warto, ale najlepiej zaczynac od tych na czerwonych kartach ;)
Na tej samej zasadzie mozna narzekac, ze przegieta jest kazda wojna :P
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: through the ages

Post autor: mefiug »

Don Simon pisze:Ostatnio sie przekonuje do gry 4-osobowej.

Dwie ostatnie rozgrywki przy takiej ilosci graczy trwaly lekko ponad 3 godziny. Jak ma sie zaawansowana ekipe to spokojnie mozna siadac w komplecie.
Dobry czas nam zeszlo ponad 6h we 3-4 (w polowie jeden sie poddal), ale to pierwsza gra byla. Mnie denerwowalo ze inni zaczynali myslec co zrobi dopiero jak przychodzila ich kolej i cofali po kilka razy swoj ruch, ja szybciutko zawsze wiedzialem co zrobie i w minutke moze dwie sie wyrabialem.

Mimo ze bylem mocno atakowany na poczatku przez wszystki, udalo mi sie wygrac bo koncentrowalem sie na dobrych eventach dla mnie zwlaszcza w koncowej fazie gry :]
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: kolderek »

mefiug pisze: Mnie denerwowalo ze inni zaczynali myslec co zrobi dopiero jak przychodzila ich kolej i cofali po kilka razy swoj ruch, ja szybciutko zawsze wiedzialem co zrobie i w minutke moze dwie sie wyrabialem.
to fajnie, że jesteś taki inteligentny i masz tak dobrze wyrobiony umysł. ja również należę do osób, które "zaczynają myśleć co zrobią dopiero jak przychodzi moja kolej i cofam po kilka razy swój ruch", i denerwuje mnie, że tacy jak Ty mnie poganiają :-P

a wystarczy trochę tolerancji i gra się dużo przyjemniej :-)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: yosz »

a dlaczego kolderku nie myślisz o tym co chcesz zrobić jak inni grają? Czas Ci szybciej będzie płynął między ruchami. A cofanie ruchów jest ogólnie nieeleganckie (sorki, zboczenie po graniu w Go)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: kolderek »

bo nie mam bladego pojęcia co chcę zrobić :-) "nie ogarniam tej kuwety" - dopiero jak jest moja tura to mam przegląd jakie karty mogę wziąć i co ewentualnie mógłbym zrobić, ale i tak często jest tak, że jednak wcale tego nie chcę zrobić, bo właśnie przyszła myśl o "lepszym" ruchu. :-P
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: Nataniel »

To sie nie dziw, ze inni gracze sie denerwuja. Mnie wkurza gdy ktos:
- przychodzi jego kolej i nie wie jaka akcje polityczna ma zagrac a jakie karty odrzucic
- na koniec kolejki dobiera karty militarne i je czyta zamiast sie punktowac
- robi produkcje przed punktowaniem
- cofa swoje ruchy (poza ostatnim)

Nie mam problemu, gdy ktos zastanawia sie nad swoim ruchem - mecza mnie natomiast ludzie, ktorzy w kolejkach innych graczy mysla o niebieskich migdalach, czytaja ksiazke albo gadaja zamiast zastanowic sie co chca zrobic. Naprawde nie ma problemu, aby przed rozpoczeciem kolejki dokladnie wiedziec ile musisz wydac aby nie dosiegla Cie korupcja, wiedziec przynajmniej czesc akcji jaka sie wykona na swojej planszy, obserwowac poprzednie kolejki aby wiedziec jakie karty sa na stole i ktora moze mi sie przydac.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: through the ages

Post autor: mefiug »

Ale sie duskusja rozpetala, a ja sie chcialem pochwali ze wreszcie udalo mi sie zagrac. Jesli chodzi o poganianie to raczej tego nie robie, ale gralem z taka maruda co jak nie byla jego kolej to siedzial i smecil ze dlugo sie czeka ze nudy itd, a jak mial sie ruszczyc to nie mial bladego pojecia jakie karty ma na reku i co lezy na stole.

A teraz z innej beczki:
1. kiedy odrzuca sie nadmiar kart militanych??
2. czy mozna dobrac wiecej kart cywilnych niz ma sie akcji i kiedy trzeba je zrzucic do limitu??
3. czy mozna przeniesc robola np z kopalni na farme, czy trzeba najpierw do puli dostepnych roboli??
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: through the ages

Post autor: Sandman »

mefiug pisze: A teraz z innej beczki:
1. kiedy odrzuca sie nadmiar kart militanych??
2. czy mozna dobrac wiecej kart cywilnych niz ma sie akcji i kiedy trzeba je zrzucic do limitu??
3. czy mozna przeniesc robola np z kopalni na farme, czy trzeba najpierw do puli dostepnych roboli??
1. Na początku swojej tury, po wykonaniu akcji militarnej politycznej.
2. Nie można. Na dodatek kart cywilnych nie można w ogóle wyrzucać z własnej woli.
3. najpierw trzeba stracić akcje na przeniesienie go do worker poola, potem drugą i surowce na wybudowanie farmy.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: yosz »

mefiug pisze:A teraz z innej beczki:
1. kiedy odrzuca sie nadmiar kart militanych??
2. czy mozna dobrac wiecej kart cywilnych niz ma sie akcji i kiedy trzeba je zrzucic do limitu??
3. czy mozna przeniesc robola np z kopalni na farme, czy trzeba najpierw do puli dostepnych roboli??
Ad1. Po akcji politycznej, czyli po rozstrzygnięciu licytacji o kolonie, wykonaniu wydarzenia, rozstrzygnięciu ataku

Ad2. Zawsze dobierasz tyle kart, ile masz niewykorzystanych akcji militarnych ale nigdy więcej niż 3. Czasem wydarzenia / kolonie pozwalają dobrać więcej kart militarnych. Odrzucenie: patrz punkt 1 Nie można. Trzeba pamiętać też o Bibliotece aleksandryjskiej, która zwiększa limit kart.

Ad3. Musisz zdjąć robola do puli, czyli żeby z farmera zrobić górnika, potrzebujesz dwóch akcji.
Ostatnio zmieniony 15 lip 2009, 12:37 przez yosz, łącznie zmieniany 1 raz.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: kolderek »

Nataniel pisze:To sie nie dziw, ze inni gracze sie denerwuja. Mnie wkurza gdy ktos:
- przychodzi jego kolej i nie wie jaka akcje polityczna ma zagrac a jakie karty odrzucic
- na koniec kolejki dobiera karty militarne i je czyta zamiast sie punktowac
- robi produkcje przed punktowaniem
- cofa swoje ruchy (poza ostatnim)

Nie mam problemu, gdy ktos zastanawia sie nad swoim ruchem - mecza mnie natomiast ludzie, ktorzy w kolejkach innych graczy mysla o niebieskich migdalach, czytaja ksiazke albo gadaja zamiast zastanowic sie co chca zrobic. Naprawde nie ma problemu, aby przed rozpoczeciem kolejki dokladnie wiedziec ile musisz wydac aby nie dosiegla Cie korupcja, wiedziec przynajmniej czesc akcji jaka sie wykona na swojej planszy, obserwowac poprzednie kolejki aby wiedziec jakie karty sa na stole i ktora moze mi sie przydac.
- no nie zawsze wiem
- tego nie robie
- j.w.
- zdarza się


nie myślę o niebieskich migdałach, cze czytam książek i staram się nie gadać. dla mnie to jest problem, co mam zrobić by nie dosięgła mnie korupcja. czasem kilka ruchów wiem co chcę zrobić ale zawsze się zastanawiam czy to dobry ruch. obserwuję poprzednie kolejki ale nie wiem, która karta może mi się przydać - a raczej wiem... wszystkie. dlatego biorę na co mnie stać a nie to co mi jest potrzebne i wiem, że użyję - często na koniec ery wyrzucam kilka kart z poprzedniej nie wykorzystanych.

przepraszam, że żyję.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: Nataniel »

kolderek pisze:
Nataniel pisze:- przychodzi jego kolej i nie wie jaka akcje polityczna ma zagrac a jakie karty odrzucic
- no nie zawsze wiem
A dlaczego nie wiesz? Co sie moglo zmienic tak bardzo, ze przez kolejki innych graczy nie mogles sie nad tym zastanowic?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

Kolderek, nie przesadzaj. :) Jeśli skupiasz się na grze ale nie zawsze masz przygotowane swoje ruchy gdy przychodzi twoja tura to jest zupełnie normalne. Z kolejnymi partiami, zwłaszcza na początku, będzie Ci się grało łatwiej i szybciej ale zawsze może się zdarzyć zagranie przeciwnika/wydarzenie/nowe karty, które całkowicie burzą wcześniejsze plany i wszystko trzeba przemyśleć od nowa. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: through the ages

Post autor: mefiug »

yosz pisze:
mefiug pisze:A teraz z innej beczki:
1. kiedy odrzuca sie nadmiar kart militanych??
2. czy mozna dobrac wiecej kart cywilnych niz ma sie akcji i kiedy trzeba je zrzucic do limitu??
3. czy mozna przeniesc robola np z kopalni na farme, czy trzeba najpierw do puli dostepnych roboli??
Ad1. Po akcji politycznej, czyli po rozstrzygnięciu licytacji o kolonie, wykonaniu wydarzenia, rozstrzygnięciu ataku

Ad2. Zawsze dobierasz tyle kart, ile masz niewykorzystanych akcji militarnych ale nigdy więcej niż 3. Czasem wydarzenia / kolonie pozwalają dobrać więcej kart militarnych. Odrzucenie: patrz punkt 1 Nie można. Trzeba pamiętać też o Bibliotece aleksandryjskiej, która zwiększa limit kart.

Ad3. Musisz zdjąć robola do puli, czyli żeby z farmera zrobić górnika, potrzebujesz dwóch akcji.
Dzieki przyda sie do dzisiejszej rozgrywki 2 osobowej :]
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

Nataniel pisze:
kolderek pisze:
Nataniel pisze:- przychodzi jego kolej i nie wie jaka akcje polityczna ma zagrac a jakie karty odrzucic
- no nie zawsze wiem
A dlaczego nie wiesz? Co sie moglo zmienic tak bardzo, ze przez kolejki innych graczy nie mogles sie nad tym zastanowic?
Siła/ilość surowców/ogólny kierunek rozwoju cywilizacji przeciwników - ale fakt, że można to śledzić na bieżąco. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: through the ages

Post autor: cezner »

Sandman pisze: 2. Nie można. Na dodatek kart cywilnych nie można w ogóle wyrzucać z własnej woli.
Karty mogą odpaść z ręki, jeśli przyjdzie nowa era a karty są jeszcze z ery poprzedzającej erę właśnie zakończoną. To jedyna metoda na pozbycie się niepotrzebnych kart.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: through the ages

Post autor: Sandman »

cezner pisze:
Sandman pisze: 2. Nie można. Na dodatek kart cywilnych nie można w ogóle wyrzucać z własnej woli.
Karty mogą odpaść z ręki, jeśli przyjdzie nowa era a karty są jeszcze z ery poprzedzającej erę właśnie zakończoną. To jedyna metoda na pozbycie się niepotrzebnych kart.
Tylko, że to odbywa się pod przymusem, nie z własnej woli.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: through the ages

Post autor: cezner »

Oczywiście, ale czasami ten przymus jest przydatny.
ODPOWIEDZ