Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Dewon23
Posty: 38
Rejestracja: 27 cze 2016, 16:59
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Dewon23 »

bogas pisze: 19 sty 2023, 19:18
psia.kostka pisze: 19 sty 2023, 18:17 A ja pohamowalem swoj zakupowy hajp/fomo, bo czuje ze sporo uzywanych ("raz zagrana") szybko nasyci rynek wtorny. Gra wspaniala dla rachmistrzow, ale na okladce brak o tym wzmianki. Bedzie placz.
Nie będzie używek. Tak jak nie było przy Feudum czy właśnie FCM. Przede wszystkim ludzie nie zagrają od razu tylko będą kisić na półkach, wierząc, że w końcu się uda zagrać. Teraz można znaleźć za Ok. 250 zł co i tak jest dobrą ceną IMO. Jak mawia klasyk „tanio już było”.
A czy gra tak dobrze idzie? No nie wiem. Patrząc na wysyp info o grze na youtubie i fb, niestety info merytorycznie bardzo słabej jakości, to trochę mam wątpliwości.
Poczekamy zobaczymy :D
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Szewa »

PytonZCatanu pisze: 19 sty 2023, 16:05 Obrazek


Zdaje się, że Phalanx nie zrezygnował z pomysłu ukrycia czegoś na planszy lub kafelkach...🙂
To Alaadyn na dywanie? W grze o ewolucji gatunków? xD Phalanx, co wy...?
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3394
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: psia.kostka »

Moze to taka Planeta Malp? Szukajcie Statuy Wolnosci ;)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: warlock »

Ktoś nie umie w easter eggi... i to tak bardzo mocno ;). W Zimnej Wojnie też przemycili Królewnę Śnieżkę?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: konradstpn »

Szewa pisze: 20 sty 2023, 08:27
PytonZCatanu pisze: 19 sty 2023, 16:05 Obrazek


Zdaje się, że Phalanx nie zrezygnował z pomysłu ukrycia czegoś na planszy lub kafelkach...🙂
To Alaadyn na dywanie? W grze o ewolucji gatunków? xD Phalanx, co wy...?
Cudowne wyczucie. Jest trend, więc trzeba mu sprostać bez względu na wszystko. Teraz czekam na podobne smaczki w kolejnej edycji This War of Mine.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Abizaas »

warlock pisze: 20 sty 2023, 08:39 Ktoś nie umie w easter eggi... i to tak bardzo mocno ;). W Zimnej Wojnie też przemycili Królewnę Śnieżkę?
Zero wyczucia mają. Co innego easter egg w lekkim euro a co innego w grze wojennej.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: SetkiofRaptors »

No tragedia. Ew. gdyby to nawiązywało do innych ich gier. Ale spodziewałbym się tutaj razej Easter Eggów z jakimiś mitycznymi stworzeniami, potworami etc. Ew. znanymi zwierzątkami z popkultury? A ktoś mi wytłumaczy czemu ten Alladyn, jaki jest powód.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: warlock »

Ktoś na grupie facebookowej dobrze napisał: jakiś mały wiewiór z Epoki Lodowcowej na karcie Epoki Lodowcowej były jeszcze całkiem uzasadniony ;). Ale to? Ktoś napisał też (ale nie wiem czy żartował) że na planszy jest ponoć zaparkowany w lesie samochód, ale tego póki co nie mogę zweryfikować... ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: bogas »

SetkiofRaptors pisze: 20 sty 2023, 11:27 No tragedia. Ew. gdyby to nawiązywało do innych ich gier. Ale spodziewałbym się tutaj razej Easter Eggów z jakimiś mitycznymi stworzeniami, potworami etc. Ew. znanymi zwierzątkami z popkultury? A ktoś mi wytłumaczy czemu ten Alladyn, jaki jest powód.
Może żeby "wszyscy" mieli ból 4 liter i wszędzie o tym pisali?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: ave.crux »

No tragedia, że alladyna dali. Kompletnie nie grywalne. Przynajmniej ludzie zapomną że węże w AN z twojego zoo atakują w innym zoo. To też powodowało, że nie dało się grać :)


(sarkazm i ironia)
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3394
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: psia.kostka »

Przesadzacie z tym zalamywaniem rąk, Alladyn pasuje do smoka na pudelku ;)
A jakby wkleili jakiegos wiewiora z Disneya, to dopiero swiat by sie o tym dowiedzial :D
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: SetkiofRaptors »

A ta okładka to już w ogóle inny temat, też niekorzystnie. Akurat w starym wydaniu okładka była poza napisami naprawdę spoko, każda gromada z zachowaniem skali, trochę jak ze starego podręcznika, naprawdę fajnie. Aż miło mi się zrobiło, jak zobaczyłem pierwszą stronę instrukcji. Czemu nie mogli wydać tego z oryginalną okładką? Może przejście na kwadratowego pudełko wymusiło zmianę?

Żeby nie było grę zamierzam kupić, cieszę się z wydania, ale to jednak forum i można sobie otworzyć dyskusję z marudzeniem.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3394
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: psia.kostka »

SetkiofRaptors pisze: 20 sty 2023, 12:02 Czemu nie mogli wydać tego z oryginalną okładką?
Bo sporo ludzi woli nowa okladke, a sporo stara. Wszystkim nie dogodzisz i w zasadzie nie ma tu o czym dyskutowac (gusta). Gra ma ponad dekade. Uwazam, ze odswiezenie graficzne marketingowo bylo wskazane i raczej wiecej na tym wygraja, niz straca.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: bogas »

psia.kostka pisze: 20 sty 2023, 11:47 Przesadzacie z tym zalamywaniem rąk, Alladyn pasuje do smoka na pudelku ;)
A jakby wkleili jakiegos wiewiora z Disneya, to dopiero swiat by sie o tym dowiedzial :D
Wiewiór z epoki lodowcowej to akurat Dream Works, ale mniejsza z tym.
Mnie akurat latający dywan lata :lol: , natomiast najpierw byłem zniesmaczony, ale teraz nawet jestem bliski podziwu, jak Phalanx najpierw zmieniając grafikę, tytuł i dając "oko smoka" na pudełko, a teraz poprzez wypowiedzi i wpisy "zaprzyjaźnionych serwisów" tworzy iluzję gry, którą DS w ogóle nie jest. Wszystko oczywiście w celu sprzedaży gry ludziom, którzy w życiu by się na to nie zdecydowali. Rozczarują się? Sprzedadzą potem na rynku wtórnym? Eeeee tam. Po pierwsze nie przyznają się, że nie ogarnęli, po drugie nie sprzedadzą, bo tym samy przyznają się do pierwszego, a po trzecie będą mieć cały czas nadzieję, że może kiedyś... a jak nie oni to ich dzieci albo wnuki :mrgreen:
Także ciekawie to wygląda i w sumie ten Alladyn dobrze się w to wpisuje 8)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: ave.crux »

bogas pisze: 20 sty 2023, 12:10 Wiewiór z epoki lodowcowej to akurat Dream Works, ale mniejsza z tym.
Mnie akurat latający dywan lata :lol: , natomiast najpierw byłem zniesmaczony, ale teraz nawet jestem bliski podziwu, jak Phalanx najpierw zmieniając grafikę, tytuł i dając "oko smoka" na pudełko, a teraz poprzez wypowiedzi i wpisy "zaprzyjaźnionych serwisów" tworzy iluzję gry, którą DS w ogóle nie jest.
Też mnie dziwi, że nikt nie napisał, że jest to 4x z programowaniem akcji walcem tylko jakieś dziwne opisy wdrażają, no ale zawsze można sobie przeczytać oryginalny opis na BGG, który tam od 13 lat wisi
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: emka »

Takie pytanko - czy da się sensownie w to zagrać w dwie osoby według podstawowych zasad, czyli każdy jedną gromadą zamiast trzema naraz? Zasad gry jeszcze nie znam, stąd nie wiem czy taka rozgrywka miałaby sens, a z tego co czytałam to kontrolowanie dwóch czy trzech jednocześnie znacząco podnosi ciężar rozgrywki i zabiera całą frajdę.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: warlock »

emka pisze: 20 sty 2023, 12:33 Takie pytanko - czy da się sensownie w to zagrać w dwie osoby według podstawowych zasad, czyli każdy jedną gromadą zamiast trzema naraz? Zasad gry jeszcze nie znam, stąd nie wiem czy taka rozgrywka miałaby sens, a z tego co czytałam to kontrolowanie dwóch czy trzech jednocześnie znacząco podnosi ciężar rozgrywki i zabiera całą frajdę.
To nie jest gra na dwie osoby, nie kupuj DS do partii dwuosobowych.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: ave.crux »

warlock pisze: 20 sty 2023, 12:44 To nie jest gra na dwie osoby, nie kupuj DS do partii dwuosobowych.
Na pewno kwitnie przy większej ilości osób, ale z tego co oglądałem, czytałem, słyszałem to 2 osobowe partie po prostu są zbyt luźne i jest mniej interakcji, może się to przerodzić do zwykłego euro gdzie ciupiesz punkty jak w 2os barrage, gdy każdy pójdzie w swoją stronę. Osobiście nie widzę w tym większego problemu.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: SetkiofRaptors »

psia.kostka pisze: 20 sty 2023, 12:09
SetkiofRaptors pisze: 20 sty 2023, 12:02 Czemu nie mogli wydać tego z oryginalną okładką?
Bo sporo ludzi woli nowa okladke, a sporo stara. Wszystkim nie dogodzisz i w zasadzie nie ma tu o czym dyskutowac (gusta). Gra ma ponad dekade. Uwazam, ze odswiezenie graficzne marketingowo bylo wskazane i raczej wiecej na tym wygraja, niz straca.
Tzn ja rozumiem zmiany graficzne i je ogolnie popieram, chodzilo mi o to, że akurat okładka była w starej wersji naprawdę fajna i tematyczna, poza tym to w pewien sposób marka sama w sobie. A obecna okładka jest estetyczna, ale jednak nie da się uciec od skojarzeń z fantasy i smokami, co już nie jest kwestią gustu, ale da się to zmierzyć/zbadać. Grafika to jednak mocno użytkowa rzecz, nie wszystko jakby się wydawało jest kwestią tylko gustu. Nie robiłem badań, więc nie będę się spierał. Na miejscu Art Director'a do tej gry w Phalanxie raczej wolałbym oryginalną grafikę albo chociaż bym sprawdził jak odczytują ją osoby nie znające tytułu. Skoro mają ją na instrukcji, to najwyraźniej mieli prawa do jej użycia.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Abizaas »

Ja uważam że warto nawet w dwie osoby. Jakbym miał słuchać tych wszystkich rad typu "nie graj w to w X osób, bo najlepiej chodzi w Y!" to bym w nic chyba nie grał.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Szewa »

ave.crux pisze: 20 sty 2023, 11:42 No tragedia, że alladyna dali. Kompletnie nie grywalne. Przynajmniej ludzie zapomną że węże w AN z twojego zoo atakują w innym zoo. To też powodowało, że nie dało się grać :)


(sarkazm i ironia)
Dobrze, że dodałeś nawiasy, bo nie podumałbym :lol:
Abizaas pisze: 20 sty 2023, 13:57 Ja uważam że warto nawet w dwie osoby. Jakbym miał słuchać tych wszystkich rad typu "nie graj w to w X osób, bo najlepiej chodzi w Y!" to bym w nic chyba nie grał.
Może i można grać w dwie osoby, ale co to za przyjemność?
Osobiście polecam 3+, wtedy rozgrywka nabiera smaku.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Tyrek »

Jeśli dobrze pamiętam, to w wersji GMT wariant dwu-osobowy z instrukcji zalecał grać dwoma kolorami (gromadami zwierząt?) na gracza, a do rozstrzygnięcia zwycięstwa brany był pod uwagę kolor, dla którego ugrano mniejszy wynik punktowy. To troszkę eliminuje kwestię pustki na planszy, a także syndrom podkładania się tylko w jednym kierunku.

Nigdy tak nie zagrałem, ale może to być ciekawe doświadczenie. Raczej jako element dodatkowy do gry - ta jednak działa jak należy dopiero przy składzie 4+.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: warlock »

Abizaas pisze: 20 sty 2023, 13:57 Ja uważam że warto nawet w dwie osoby. Jakbym miał słuchać tych wszystkich rad typu "nie graj w to w X osób, bo najlepiej chodzi w Y!" to bym w nic chyba nie grał.
Czekam już tylko na pytania "da się w to zagrać solo"? ;)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: ave.crux »

Może wytłumaczycie dlaczego wg was nie działa na dwie osoby, bo takie rzucanie maksymami nic nie wnosi do dyskusji. Można tak to ciągnąć przez dwadzieścia stron pisząć "Nie da się grać na 2 osoby"/"da się grać na 2 osoby" i do niczego się nie dojdzie.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 665
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Tyrek »

ave.crux pisze: 20 sty 2023, 14:43 Może wytłumaczycie dlaczego wg was nie działa na dwie osoby, bo takie rzucanie maksymami nic nie wnosi do dyskusji. Można tak to ciągnąć przez dwadzieścia stron pisząć "Nie da się grać na 2 osoby"/"da się grać na 2 osoby" i do niczego się nie dojdzie.
Ta gra to typowy area control, który tylko zyskuje w przypadku większej liczby graczy. Zasada im więcej, tym ciekawiej jest tutaj bardzo adekwatna. Inaczej robi się pusto, brakuje punktów zapalnych w rywalizacji o dominację nad poszczególnymi polami na planszy. Zaczyna się odosobnione gromadzenie punkcików i nudne wykonywanie akcji, bez emocji, że ktoś zaraz popsuje mi mój idealny plan na tą rundę (w grze programuje się komplet akcji przed rundą). Ta gra bazuje na niesamowitych "swingach" i psuciu planu współgraczom :mrgreen: Z pamięci dodam też, że przy partiach trzyosobowych gra cierpiała na przypadek "gdzie dwóch się bije tam trzeci wychyla głowę po zwycięstwo" - to oczywiście też zależy od tego jak gracze poprowadzą grę. Dlatego minimum optimum dla mnie to 4 i więcej - ale ja dawno w to grywałem (ostatnio jakieś 6 lat temu) i mało już pamiętam :wink:
ODPOWIEDZ