7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
benek12345
Posty: 54
Rejestracja: 17 maja 2020, 16:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: benek12345 »

Karty, których nie będziesz miał w instrukcji do Miast mogą pochodzić z wydania jubileuszowego lub dodatków nieoficjalnych.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: warlock »

Znalazłem takie coś <3
Obrazek

pingus pisze: 06 sty 2023, 17:47 Nowy dodatek a nikt jeszcze nic nie napisał?
Trochę informacji z bgg: https://boardgamegeek.com/thread/300031 ... ondersedif
PS: kiedy jakaś reaktywacja WonderfulPlays ;)?
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

No na pewno recenzja / pierwsze wrażenia się coś pojawi :)
Plus pracujemy też nad nowym fanowym dodatkiem / wariantem przenoszącym mechanikę Żetonów Postępu z Pojedynku/Architektów do 7 Cudów (u nas to będą raczej karty)
benek12345
Posty: 54
Rejestracja: 17 maja 2020, 16:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: benek12345 »

Wygląda mi to na Wielkie Projekty z dodatku Babel przeniesione na nową wersję gry.
Obrazek
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: warlock »

Ruszyła przedsprzedaż dodatku, a tutaj instrukcja: https://files.rebel.pl/files/instrukcje ... udowle.pdf
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

Wiemy już prawie wszystko, więc kilka pierwszych wrażeń:
+ Wszystkie ujawniane projekty na początku gry (w końcu! wcześniej to trzeba było house ruleować, dobrze, że Bauza tutaj posłuchał sugestii)
+ Projekty budowane tylko raz na erę (rzecz konieczna, żeby to spiąć z efektami)
+ Mniej żetonów N-1 dla 3 i 4 graczy i N-2 dla 5,6 i 7
+ Projekt jest ukończony w trakcie ery a nie tylko na jej końcu! Zachęta do wyścigu po nagrody
+/- Trochę szkoda, że projekt nie jest przypisany do koloru kart jak w oryginalnych wielkich Projektach ale przypisanie ich do cudu jest drugą najlepszą rzeczą jaką można było zrobić
+ Ur dostaje żetony spoza puli - jest to potencjalnie ciekawe i bardzo chętnie wypróbuję ten cud
+/- Wydaje się, że efekty mocno jednak wymuszają uczestnictwo w projekcie, koszty wydają się lekko obniżone, nagrody niekiedy znacznie podniesione, a kary znacznie podniesione - będzie ciekawe zobaczenie jak to wpływa na rozgrywkę. Czy to będzie po prostu cel do zrealizowania dla większości pierwszych graczy? Czy projekty będą upadać na mniejszą liczbę graczy?
- Niestety developerzy nadal nie zorientowali się, że dodawanie Eco w stylu Karawanseraj na karcie, która nie interaktuje z doskonałym systemem handlowania to na 99% zły pomysł. Na szczęście to tylko jedna karta (dźwig) z 5, fabryka jest do przeżycia (aczkolwiek też zmniejsza najbardziej interesujące blokujące zagrania na zasoby).

Rzeczy których nie wiemy:
- Jak wygląda nocna strona Kartaginy? (wiemy, że ma dwa etapy z których każdy jest "wyborem": etap1: Dwie tarcze lub 4VP 7Gold, Etap2: DiscardBuild / ?)
- Jak działa efekt tracenia żółtej karty przez nieudany projekt, czy oddaje się pieniądze? Mnóstwo customowych cudów ma takie efekty i są one zwykle rozstrzygane na plus dla gracza, dla mnie jest niezwykle ciekawe na co zdecydowali się autorzy i chyba musimy poczekać na FAQ
Ostatnio zmieniony 20 sty 2023, 16:18 przez pingus, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: warlock »

- Niestety developerzy nadal nie zorientowali się, że dodawanie Eco w stylu Karawanseraj na karcie, która nie interaktuje z doskonałym systemem handlowania to na 99% zły pomysł.
Wyłączanie dostępu do zasobów to jedna z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy na 4+ graczy w tej grze - też dziwię się, że powstaje więcej wytrychów tego typu... No ale nic, ten dodatek wygląda na coś, co można wprowadzić absolutnie bezboleśnie - nie ma żadnych ukrytych kart do tłumaczenia, reguł jest raptem kilka na krzyż ;).

A co do spięcia projektów z cudami, a nie z kartami w kolorze - nie grałem w Babel, ale czy spięcie z cudami nie jest lepszą opcją? Wydaje mi się że spięcie z kolorami kart bardzo wtłacza gracza w konkretne tory i wymusza granie kart, których normalnie w ogóle by się nie chciało zagrać.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

warlock pisze: 20 sty 2023, 10:01
- Niestety developerzy nadal nie zorientowali się, że dodawanie Eco w stylu Karawanseraj na karcie, która nie interaktuje z doskonałym systemem handlowania to na 99% zły pomysł.
Wyłączanie dostępu do zasobów to jedna z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy na 4+ graczy w tej grze - też dziwię się, że powstaje więcej wytrychów tego typu... No ale nic, ten dodatek wygląda na coś, co można wprowadzić absolutnie bezboleśnie - nie ma żadnych ukrytych kart do tłumaczenia, reguł jest raptem kilka na krzyż ;).

A co do spięcia projektów z cudami, a nie z kartami w kolorze - nie grałem w Babel, ale czy spięcie z cudami nie jest lepszą opcją? Wydaje mi się że spięcie z kolorami kart bardzo wtłacza gracza w konkretne tory i wymusza granie kart, których normalnie w ogóle by się nie chciało zagrać.
W pełni się zgadzam z blokowaniem!

Co do kolorów kart - oczywiście masz rację, ale to powoduje, że każde ustawienie Wielkich Projektów ma dla Ciebie inną "najlepszą" drogę. Tutaj droga zmienia się znacznie mniej (bo zazwyczaj chcesz zbudować cały cud tak czy siak), wcześniej zachęta/wymuszenie splashowania innego koloru albo pójścia nawet bardziej w ten kolor, więcej miesza i zagadka jest (przynajmniej na ten moment, dla mnie) ciekawsza. Oczywiście nawet gry/dodatki z prostymi zasadami to bardzo skomplikowane systemy (szczególnie coś tak interaktywnego jak 7 Cudów), więc dowiemy się więcej jak zagramy, może będzie jeszcze lepiej jak mówisz.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: ENDryu »

ktoś na FB pisał, że ten dodatek nie będzie kompatybilny ze starą wersją. Czy chodzi o rewersy kart (można załątwić koszulkami) czy coś innego sprawia, że jest niekompatybilny?
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

ENDryu pisze: 20 sty 2023, 18:07 ktoś na FB pisał, że ten dodatek nie będzie kompatybilny ze starą wersją. Czy chodzi o rewersy kart (można załątwić koszulkami) czy coś innego sprawia, że jest niekompatybilny?
Jest kompatybilny, ktoś na FB pisał nieprawdę.

Warto jednak podkreślić, że jeśli ktoś nie kupił nowej edycji podstawki, to to jest nowa edycja połowy dodatku Babel.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: ENDryu »

a rewersy kart nie są inne? Wydawalo mi sie, ze nowa edycja mi inne rewersy kart. Babel mam swoją drogą, więc trochę bym dubla kupował?
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

ENDryu pisze: 20 sty 2023, 18:13 a rewersy kart nie są inne? Wydawalo mi sie, ze nowa edycja mi inne rewersy kart. Babel mam swoją drogą, więc trochę bym dubla kupował?
Rewersy kart w drugiej edycji są inne, ale ten dodatek nie wprowadza żadnych nowych kart do talii.
Jest nowa talia kart, dwustronnych - projektów z Babela (tutaj nazywają się projektami budowli)

Ja osobiście polecam zakup ponownie wszystkiego z czym lubimy grać. Nowa edycja jest ładniejsza i ma odrobinę lepszą dynamikę.
Vanatox
Posty: 156
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Vanatox »

Przy nieudanym projekcie jest kara dla niebiorących udziału? Wygląda na to, że wzięcie udziału w projekcie jest obowiązkowe.
Według mnie, byłoby znacznie ciekawiej gdyby kara byla dla tych co wzięli udział w projekcie a go nie skończyli...
Chyba, że czegoś nie zrozumialem.
PS nie grałem w Babel
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

Vanatox pisze: 20 sty 2023, 18:33 Przy nieudanym projekcie jest kara dla niebiorących udziału? Wygląda na to, że wzięcie udziału w projekcie jest obowiązkowe.
Według mnie, byłoby znacznie ciekawiej gdyby kara byla dla tych co wzięli udział w projekcie a go nie skończyli...
Chyba, że czegoś nie zrozumialem.
PS nie grałem w Babel
Z punktu widzenia gracza:
1. Biorę Udział i Projekt Udany -> Nagroda
2. Biorę Udział i Projekt Nieudany -> nic się nie dzieje
3. Nie biorę udziału i Projekt Udany - nic się nie dzieje
4. Nie biorę udziału i Projekt Nieudany -> Kara

Dodatkowo dla cudu Ur który pozwala na wzięcie dodatkowego tokenu z pudełka (tylko nowe do rozważenia, pozostałe jak wyżej)
5. Biorę 2 Udziały i Projekt Udany -> Nagroda x2
6. Biorę 2 Udziały i Projekt Nieudany -> nic się nie dzieje
Vanatox
Posty: 156
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Vanatox »

Tak to właśnie widzę. No-brain trzeba iść na projekt.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

Vanatox pisze: 20 sty 2023, 18:58 Tak to właśnie widzę. No-brain trzeba iść na projekt.
Przy zmniejszonej liczbie żetonów partycypacji, to raczej kwestia timingu - czy muszę iść już teraz, czy mogę poczekać, bo mi nie zabiorą.

W pierwszej erze kara nie jest zbyt ostra, a nagrody bywają słabawe, więc to też pewnie można odpuścić. Niektóre kary też nie będą zupełnie boleć, więc można je pewnie czasem pominąć.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: ENDryu »

pingus pisze: 20 sty 2023, 18:33
ENDryu pisze: 20 sty 2023, 18:13 a rewersy kart nie są inne? Wydawalo mi sie, ze nowa edycja mi inne rewersy kart. Babel mam swoją drogą, więc trochę bym dubla kupował?
Rewersy kart w drugiej edycji są inne, ale ten dodatek nie wprowadza żadnych nowych kart do talii.
Jest nowa talia kart, dwustronnych - projektów z Babela (tutaj nazywają się projektami budowli)

Ja osobiście polecam zakup ponownie wszystkiego z czym lubimy grać. Nowa edycja jest ładniejsza i ma odrobinę lepszą dynamikę.
Nie gram aż tyle, do tej pory nawet w Armadę nie zagrałem, więc nie ma sensu wymieniać całego zestawu ;) Zwlaszcza, ze mam pudlo z 1 druku bez tej choinki naklejkowej z nagrodami :)
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

Jestem po kilku pierwszych partiach na 3 osoby w bardzo doświadczonym gronie, narazie jest bardzo dobrze.
Dało się grać na Projekty, dało się je ignorować, wyniki niesamowicie bliskie (największa rozpiętość między 1szym a 3cim miejscem to 2 pkt).

Nowe cuda na tę chwilę solidne.

Oczywiście trzeba dużo więcej testów, żeby coś realnie powiedzieć (myślę, że nie mniej niż 50 partii), ale z czasem się to nabije.

Na tę chwilę, mamy potencjalnie pierwszy dobry dodatek dla turniejowych graczy :)
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Moonday »

Przymierzam się do zakupu swoich pierwszych 7 Cudów Świata i najchętniej wziąłbym odrazu jakiś dodatek ale nie wszystkie na raz. Jaki, waszym zdaniem, dodatek jest tym, który najlepiej ubogaca podstawkę? Wydaje mi się, że Liderzy, ale to tylko intuicja.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: scraber »

Miasta są też spoko.
Wprowadzają możliwość gry do 8 osób i czarne karty, które mają sporo negatywnej interakcji.
Powodują utratę złota u innych graczy, albo np. dają gołębia dzięki czemu nie bierzesz udziału w bitwie pod koniec danej epoki
bourbon
Posty: 108
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: bourbon »

Spoiler:
bez dwoch ponizszych dodatkow nie gramy:
1 - liderzy
2 - miasta

ew nowe cuda, ale nie wiem jak to wyglada w nowym wydaniu

Babel - zagrane kilka razy, sprzedane
Armada - nie gralem
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: dave8 »

Dla mnie najlepsza Armada. Wtedy to już robi się gra. Później Liderzy a na końcu Miasta.
Miasta słabo działają z Armada ale jeśli chcesz kupić tylko jeden dodatek, który nie komplikuje za bardzo podstawki to Miasta.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: kozz84 »

Moonday pisze: 31 lip 2023, 22:37 Przymierzam się do zakupu swoich pierwszych 7 Cudów Świata i najchętniej wziąłbym odrazu jakiś dodatek ale nie wszystkie na raz. Jaki, waszym zdaniem, dodatek jest tym, który najlepiej ubogaca podstawkę? Wydaje mi się, że Liderzy, ale to tylko intuicja.
Moim zdaniem miasta bardziej urozmaicają rozgrywkę niż liderzy.

Ale gramy zawsze z obydwoma dodatkami. Nie ma większego z znaczenia od którego zaczniesz. Jeden i drugi jest bardzo dobry.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Grellenort »

Liderzy kierunkują rozgrywkę pod kątem wydraftowanych kart liderów a zwiększone osiągi punktowe często przypłacają swobodą decyzji podczas gry. Na pierwszy dodatek zdecydowanie Miasta, na metastrategiczne planowanie jeszcze przyjdzie czas i wtedy Liderzy bardziej się przydadzą ;)
ODPOWIEDZ