Barrage (Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: _leigam_ »

Boli to bo można by było przygotować 2stronne mapy, i zaoszczędzić drzewa, rope, chinczyków i nasze miejsca na półkach. :/
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

ave.crux pisze: 06 gru 2022, 12:05
Akwamarynowy pisze: 06 gru 2022, 11:29 A co się dzieje z mapką na 2 osoby? Z tego co widzę Afera na Nilu to nie jest właśnie ta. Tutaj też raczej na 3/4 osoby jest rekomendowana.
AFAIK mapa na 2 osoby to fanowski wytwór do ściągnięcia na BGG i poza tym nie było żadnej informacji, że ma być oficjalnie wydana.
Zdaje mi się, że kiedyś czytałem że jest następna w kolejce po Nilu ale mogę się mylić
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Fojtu »

_leigam_ pisze: 06 gru 2022, 12:56 Boli to bo można by było przygotować 2stronne mapy, i zaoszczędzić drzewa, rope, chinczyków i nasze miejsca na półkach. :/
Ale wtedy nie mógłbyś sprzedać tylu dodatków. Trzeba doić na maksa. Tak naprawdę, to mapa na 2 osoby powinna być już po prostu w podstawce na rewersie.
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: _leigam_ »

Fojtu pisze: 06 gru 2022, 14:12
_leigam_ pisze: 06 gru 2022, 12:56 Boli to bo można by było przygotować 2stronne mapy, i zaoszczędzić drzewa, rope, chinczyków i nasze miejsca na półkach. :/
Ale wtedy nie mógłbyś sprzedać tylu dodatków. Trzeba doić na maksa. Tak naprawdę, to mapa na 2 osoby powinna być już po prostu w podstawce na rewersie.
No niestety.

Może trzeba na bgg rzucić pomysłem, żeby chociaż mapę podstawową z tyłu wydrukowali, żeby jedną można było wywalić.

Edit: po przemyśleniu to nie zrobią tego, bo ludzie by się później dopytywali czemu przy dodruku podstawki nie wydrukowali od razu podwójnie...
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Fojtu »

Ktoś pytał o wrażenia z nilu, to trochę napiszę. Jesteśmy po jednej partii w 4 osoby, oczywiście z leeghwater.

Pierwsze wrażenie moje jest złe. Przede wszystkim, to powiedziałbym, że ten dodatek jeszcze bardziej promuje budowanie i nie puszczanie wody. Wczoraj puściłem wodę w całej grze dwa razy w ostatniej turze, nie ruszając w ogóle prądu przez 4 tury i wbiłem 194 punkty czyszcząc planszetkę oprócz elektrowni. I nie że mi dali współgracze, bo skończyłem drugi za kolegą ze 197 :D Jedną płytkę niestety z Nilu źle zrozumiałem i mi uciekło kilkanaście punkcików.

Płytki z irygacji są bardzo różne i IMO balans między nimi jest bardzo słaby. Problem w tym, że biorąc płytkę odsłaniamy inną pod spodem i odkrywamy coś innemu graczowi, co czasem powoduje lekką irytację.

Punktowanie płytek Nilu to w ogóle jakaś pomyłka. Nienawidzę wyścigów, które punktują co turę, a nie resetują się też co turę. Jak ktoś zostanie w tyle wyścigu na płytki irygacji, to nie ma kompletnie szans nadrobić. Dodatkowo jeszcze jest karany za to przez ujemne modyfikatory i kończy z -2 per tura. Samo punktowanie to tylko kolejna pierdoła do ogarniania z tury na turę. Bardzo meh, doczepione na siłę i tylko zmusza graczy do grania w dodatek, a jak nie pograsz elementami z dodatku to Cię ukarzemy! Słabe podejście.

Ostatnio w ogóle mamy taką smutną refleksję, że po prostu Barrage to głównie sprawne czyszczenie planszetki z budynków a nie robienie prądu i trochę smutek. Do tego im więcej gram, tym bardziej mam wrażenie, że ta gra jest słabo zbalansowana. Przede wszystkim XO, gdzie Krylov i Spencer tak bardzo odstają od pozostałych, że masakra. Podobnie frustrujące są kontrakty, gdzie balans w ogóle nie istnieje i często tylko czekamy, aż ktoś coś nam odkryje sensowniejszego. Wręcz przy stole się prowokujemy "no weź, odśwież kontrakty" :lol:
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: ave.crux »

Fojtu pisze: 13 gru 2022, 08:11 Ktoś pytał o wrażenia z nilu, to trochę napiszę. Jesteśmy po jednej partii w 4 osoby, oczywiście z leeghwater.

Pierwsze wrażenie moje jest złe. Przede wszystkim, to powiedziałbym, że ten dodatek jeszcze bardziej promuje budowanie i nie puszczanie wody. Wczoraj puściłem wodę w całej grze dwa razy w ostatniej turze, nie ruszając w ogóle prądu przez 4 tury i wbiłem 194 punkty czyszcząc planszetkę oprócz elektrowni. I nie że mi dali współgracze, bo skończyłem drugi za kolegą ze 197 :D Jedną płytkę niestety z Nilu źle zrozumiałem i mi uciekło kilkanaście punkcików.

Płytki z irygacji są bardzo różne i IMO balans między nimi jest bardzo słaby. Problem w tym, że biorąc płytkę odsłaniamy inną pod spodem i odkrywamy coś innemu graczowi, co czasem powoduje lekką irytację.

Punktowanie płytek Nilu to w ogóle jakaś pomyłka. Nienawidzę wyścigów, które punktują co turę, a nie resetują się też co turę. Jak ktoś zostanie w tyle wyścigu na płytki irygacji, to nie ma kompletnie szans nadrobić. Dodatkowo jeszcze jest karany za to przez ujemne modyfikatory i kończy z -2 per tura. Samo punktowanie to tylko kolejna pierdoła do ogarniania z tury na turę. Bardzo meh, doczepione na siłę i tylko zmusza graczy do grania w dodatek, a jak nie pograsz elementami z dodatku to Cię ukarzemy! Słabe podejście.

Ostatnio w ogóle mamy taką smutną refleksję, że po prostu Barrage to głównie sprawne czyszczenie planszetki z budynków a nie robienie prądu i trochę smutek. Do tego im więcej gram, tym bardziej mam wrażenie, że ta gra jest słabo zbalansowana. Przede wszystkim XO, gdzie Krylov i Spencer tak bardzo odstają od pozostałych, że masakra. Podobnie frustrujące są kontrakty, gdzie balans w ogóle nie istnieje i często tylko czekamy, aż ktoś coś nam odkryje sensowniejszego. Wręcz przy stole się prowokujemy "no weź, odśwież kontrakty" :lol:
Mapka z addonów annunaki? Jakie bonusy przykładowo dostaje się z płytek irygacji?
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Fojtu »

ave.crux pisze: 13 gru 2022, 08:17 Mapka z addonów annunaki? Jakie bonusy przykładowo dostaje się z płytek irygacji?
Są bardzo różne, ale sporo z nich potrafi wesprzeć budowę. Są maszyny, kręcenie, darmowa budowa (bez workerów). Jest też kasa, prąd, generowanie prądu, woda. Ogólnie pełen przekrój.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Wosho »

To ilu graczy poszlo w nawadnianie?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Fojtu »

Wosho pisze: 13 gru 2022, 10:06 To ilu graczy poszlo w nawadnianie?
Głównie poszedłem ja, bo postawiłem tamę na szczycie nilu w pierwszej rundzie. Zebrałem koło 10 płytek przez całą grę (bo w sumie nie używałem wody na nic innego). Druga osoba zebrała koło 7-8 (miała technologie dodającą wodę do każdej tamy), a dwie pozostałe jakoś 3-4.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: pabula »

Znalazłem właśnie info że w Leeghwater jest błąd na planszy Holandii, ale na szczęście polskie wydanie jest już poprawione.
Więc jak ktoś ma angielskie pierwsze wydanie to zwróćcie uwagę że produkcja 4-go kanału powinna mieć 2 maszyny.
A co do Nilu to zawiedziony jestem braku automy.
Chciałem właśnie odpalić sobie solo grę i nagle bum... w regułach nic nie ma o automie. czytam forum - nie da się -info od Cranio. :(
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

pabula pisze: 23 sty 2023, 17:21 Znalazłem właśnie info że w Leeghwater jest błąd na planszy Holandii, ale na szczęście polskie wydanie jest już poprawione.
Więc jak ktoś ma angielskie pierwsze wydanie to zwróćcie uwagę że produkcja 4-go kanału powinna mieć 2 maszyny.
A co do Nilu to zawiedziony jestem braku automy.
Chciałem właśnie odpalić sobie solo grę i nagle bum... w regułach nic nie ma o automie. czytam forum - nie da się -info od Cranio. :(
O tej planszetce już rozmawialiśmy dawno temu, sam pisałem do Portalu, że mają błąd. W dodruku już ogarnęli, a kto ma z błędem może się do nich odezwać. Mi dorzucili poprawione do jakiejś przesyłki.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Pompa85 »

Część, jak się ta gra solo? w podstawkę da się grać z jakąś automa? Czy trzeba dokupić jakiś dodatek?
Nakład brass się wyczerpał i pomyślałem sobie o tej grze jako alternatywie.🙂co o tym myślicie?
Jdn
Posty: 289
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Jdn »

Pompa85 pisze: 24 sty 2023, 17:44 Część, jak się ta gra solo? w podstawkę da się grać z jakąś automa? Czy trzeba dokupić jakiś dodatek?
Nakład brass się wyczerpał i pomyślałem sobie o tej grze jako alternatywie.🙂co o tym myślicie?
Automa jest lepsza wg mnie w Barrage. Działa z sama bazą, oraz z dodatkiem Projekt Leeghwater oraz dodatkiem dla 5 gracza. Tylko dodanie każdego gracza więcej niestety kosztuje czas obsługi go. Nie działa z dodatkiem Nil przez to, że dodano tam na mapie nowe mechaniki.
Na kartach automy masz czasem akcję z dodatku ale jak grasz goła bazę pomijasz i tyle. Niewiele to zmienia czy zaburza.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Pompa85 »

Jdn pisze: 24 sty 2023, 18:28
Pompa85 pisze: 24 sty 2023, 17:44 Część, jak się ta gra solo? w podstawkę da się grać z jakąś automa? Czy trzeba dokupić jakiś dodatek?
Nakład brass się wyczerpał i pomyślałem sobie o tej grze jako alternatywie.🙂co o tym myślicie?
Automa jest lepsza wg mnie w Barrage. Działa z sama bazą, oraz z dodatkiem Projekt Leeghwater oraz dodatkiem dla 5 gracza. Tylko dodanie każdego gracza więcej niestety kosztuje czas obsługi go. Nie działa z dodatkiem Nil przez to, że dodano tam na mapie nowe mechaniki.
Na kartach automy masz czasem akcję z dodatku ale jak grasz goła bazę pomijasz i tyle. Niewiele to zmienia czy zaburza.
A czy automa jest już w grze podstawowej czy w którymś dodatku? Nie mogę znaleźć tego w instrukcji.
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: omas »

Pompa85 pisze: 25 sty 2023, 10:35
Jdn pisze: 24 sty 2023, 18:28
Pompa85 pisze: 24 sty 2023, 17:44 Część, jak się ta gra solo? w podstawkę da się grać z jakąś automa? Czy trzeba dokupić jakiś dodatek?
Nakład brass się wyczerpał i pomyślałem sobie o tej grze jako alternatywie.🙂co o tym myślicie?
Automa jest lepsza wg mnie w Barrage. Działa z sama bazą, oraz z dodatkiem Projekt Leeghwater oraz dodatkiem dla 5 gracza. Tylko dodanie każdego gracza więcej niestety kosztuje czas obsługi go. Nie działa z dodatkiem Nil przez to, że dodano tam na mapie nowe mechaniki.
Na kartach automy masz czasem akcję z dodatku ale jak grasz goła bazę pomijasz i tyle. Niewiele to zmienia czy zaburza.
A czy automa jest już w grze podstawowej czy w którymś dodatku? Nie mogę znaleźć tego w instrukcji.
Może dlatego że do gry solo jest osobna instrukcja.
Awatar użytkownika
ekwilibrystyczny
Posty: 125
Rejestracja: 19 cze 2020, 17:04
Has thanked: 27 times
Been thanked: 35 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: ekwilibrystyczny »

Jest już w podstawce
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Pompa85 »

To by wszystko wyjaśniało. Dzięki. A jak ocenianie barrage jako zamiennik Brassa?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: ave.crux »

Pompa85 pisze: 25 sty 2023, 11:01 To by wszystko wyjaśniało. Dzięki. A jak ocenianie barrage jako zamiennik Brassa?
Nie jest to zamiennik brassa w żadnym stopniu, chociaż sam na początku swojej przygody z grami ekonomicznymi tak uznałem i kupiłem Barrage. Wielu youtuberów tak o tym mówi.

Barrage jest w moim odczuciu o wiele trudniejszą grą niż brass. Przede wszystkim w tym, że nie wybacza tak błędów, a samo wyprodukowanie energii vide sprzedaż w brassie jest cięższe i wymaga większego planowania. Do tego dochodzą kontrakty, które są bardzo ważną sprawą i bez wykonywania ich w jak największej ilości nie ma się szans na zwycięstwo.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Abizaas »

Pompa85 pisze: 25 sty 2023, 11:01 To by wszystko wyjaśniało. Dzięki. A jak ocenianie barrage jako zamiennik Brassa?
Ja Brassa bardzo lubię (jako średnio-ciężkie euro) a za Barragem nie przepadam. W żadnym wypadku nie zamieniłbym jednej z tych gier na drugą.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Jdn
Posty: 289
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Jdn »

Ważne pytanie w ile osób chcesz grać? Jak w jedną to Barrage wg mnie lepszy, ale polecam obejrzeć sobie na youtube jak ktoś gra.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Pompa85 »

Jdn pisze: 25 sty 2023, 12:16 Ważne pytanie w ile osób chcesz grać? Jak w jedną to Barrage wg mnie lepszy, ale polecam obejrzeć sobie na youtube jak ktoś gra.
W 1 i 3. Ponoć ta gra się dobrze sprawdza na 3. Z zakupem Brassa za długo zwlekałem, a teraz już nie kupię (chyba że ktoś znowu w pl wyda). Dlatego zastanawiałem się na ile mi barrage tę grę zastąpi w odczuciach z zrozgrywki. Oczywiście zdaję sobie sprawę że jest to tytuł cięższy, ale może przypadnie mi do gustu tak jak skymines, które niedawno kupiłem, a początkowo nie byłem do niej przekonany.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Abizaas »

Pompa85 pisze: 25 sty 2023, 12:25
Jdn pisze: 25 sty 2023, 12:16 Ważne pytanie w ile osób chcesz grać? Jak w jedną to Barrage wg mnie lepszy, ale polecam obejrzeć sobie na youtube jak ktoś gra.
W 1 i 3. Ponoć ta gra się dobrze sprawdza na 3. Z zakupem Brassa za długo zwlekałem, a teraz już nie kupię (chyba że ktoś znowu w pl wyda). Dlatego zastanawiałem się na ile mi barrage tę grę zastąpi w odczuciach z zrozgrywki. Oczywiście zdaję sobie sprawę że jest to tytuł cięższy, ale może przypadnie mi do gustu tak jak skymines, które niedawno kupiłem, a początkowo nie byłem do niej przekonany.
Brassa w odczuciach z rozgrywki może zastąpić ewentualnie drugi Brass, gra jest dość specyficzna. Jeżeli szukasz ciekawych ekonomicznych euro to myślę że warto też spojrzeć na Projekt Gaja, FCM, GWT i Lacerdy.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Pompa85 »

Abizaas pisze: 25 sty 2023, 12:33
Pompa85 pisze: 25 sty 2023, 12:25
Jdn pisze: 25 sty 2023, 12:16 Ważne pytanie w ile osób chcesz grać? Jak w jedną to Barrage wg mnie lepszy, ale polecam obejrzeć sobie na youtube jak ktoś gra.
W 1 i 3. Ponoć ta gra się dobrze sprawdza na 3. Z zakupem Brassa za długo zwlekałem, a teraz już nie kupię (chyba że ktoś znowu w pl wyda). Dlatego zastanawiałem się na ile mi barrage tę grę zastąpi w odczuciach z zrozgrywki. Oczywiście zdaję sobie sprawę że jest to tytuł cięższy, ale może przypadnie mi do gustu tak jak skymines, które niedawno kupiłem, a początkowo nie byłem do niej przekonany.
Brassa w odczuciach z rozgrywki może zastąpić ewentualnie drugi Brass, gra jest dość specyficzna. Jeżeli szukasz ciekawych ekonomicznych euro to myślę że warto też spojrzeć na Projekt Gaja, FCM, GWT i Lacerdy.
Z tych które wymieniłeś mam GWT i Terre Justice, Gaja jest niedostepna
Jdn
Posty: 289
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Jdn »

Ja Barrage też przespałem na początku. Wahałem się podobnie jak Ty. W końcu Barrage brakło i potem czekałem na dodruk (wiem tu było prościej bo było pewne że Portal to dodrukuje). Ale polecam przeglądać sprzedam bo co jakiś czas oba tytuły się pojawiają. Ja kupiłem od kogoś z forum Barrage za 200zł, jak zwykle chodził po230zl. Co lepsze był nie otwarty w folii jeszcze. Polecam przeglądać dział sprzedam, bo często te gry są zagrane 2-3razy i albo zaskoczyło albo ktoś sprzedaje.
Wg mnie kwestią czasu jak ktoś to dodrukuje. Oba tytuły wg mnie są pewniakami w sprzedaży i obu co jakiś czas brakowało jak to obserwowałem. Ale pewnie wolumeny sprzedażowe nie są ogromne.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Abizaas »

Pompa85 pisze: 25 sty 2023, 12:37 Gaja jest niedostepna
Gra jest niezależna językowo (na planszetce Gedytów jest prosty opis umiejętności, to tyle) z dostępną po polsku instrukcją w razie co. Angielską wersje da się kupić bez problemu w planszostrefie.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
ODPOWIEDZ