Kryptyda / Cryptid (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Cryptid (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Neoptolemos »

Ale przecież to widać na bieżąco... o.O
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Cryptid (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: mineralen »

Będzie polska wersja


Obrazek
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: ariser »

Od dawna się czaję na Cryptid, ale dostępność mizerna i cena zaporowa. Mam nadzieję, że polska wersja załatwi dwa problemy za jednym zamachem. ;) Jedna z lepszych zapowiedzi!
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 40 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Piskal »

Też jest w moich planach zakupowych :), czekałem na PL wersję!
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: mrozy16 »

Ja się nie doczekałem i kupiłem już jakiś czas temu. Nie żałuję. Najlepsza i najczęściej grana gra dedukcyjna w mojej kolekcji. Polecam.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: konradstpn »

Potwierdzam. Świetna gra skazana na sukces.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: tekknoboy »

Widzieliście, że gra wysoko zaszła w tegorocznym Spiele des Jahres.
Tym bardziej mocno na radarze
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Marooned »

Po paru partiach o ile sama rozgrywka bardzo sympatyczna i krótka (na 4 osoby jedną partię da się zamknąć w 10..15 minut), to widzę w niej jeden problem jeśli dla kogoś ważniejsza jest wygrana niż sama gra. W 2 rozgrywkach zadałem całkiem trafne pytanie, na czym skorzystała osoba będąca za mną, rozpoczęła poszukiwania i wygrała grę. Innymi słowy, często najwięcej roboty robi osoba będąca przed graczem, który wygrywa. Coś jak asysta przy golu, która może być znacznie ważniejsza od samego gola, a jednak to strzelec zbiera oklaski.

Problem znika jeśli wygrana ma małe znaczenie, a czerpiemy przyjemność po prostu z główkowania i uznamy grę jako pewnego rodzaju co-op (w sensie, wspólnie to rozgryźliśmy mimo nie ułatwiania sobie zadania).

Jak polskie wydanie będzie poniżej 100zł to pewnie rozważę zakup.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: japanczyk »

Marooned pisze: 10 sie 2022, 17:31 W 2 rozgrywkach zadałem całkiem trafne pytanie, na czym skorzystała osoba będąca za mną, rozpoczęła poszukiwania i wygrała grę. Innymi słowy, często najwięcej roboty robi osoba będąca przed graczem, który wygrywa
Tak, ale jednak nie
Cryptid to wyścig do tego kto pierwszy zgadnie i cała sztuka w tym, żeby samemu wyciagnac informacje z pytań innych, równocześnie nie podsunąć im informacji na temat tego czym sami dysponujemy i nie pomóc swoimi pytaniami ;-)
Im bliżej końca rozgrywki tym coraz ciężej zadać pytanie tak, żeby nie podać komuś wygranej na tacy, więc trzeba mocno na to uważać, a i czasem zdać się na to, że przeciwnik zada istotne pytanie za Ciebie

Polecam tez zagrac w wariant zaawansowany - tam dopiero są fikołki ;-)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Mr_Fisq »

Ruszyła przedsprzedaż polskiej wersji:
https://sklep.blogojciec.pl/bookojciec/kryptyda/

Cena nie odstrasza (~100PLN w przedsprzedaży); ja się pewnie skuszę :)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Marooned »

Mr_Fisq pisze: 26 sty 2023, 10:50Cena nie odstrasza (~100PLN w przedsprzedaży); ja się pewnie skuszę :)
+15% ceny za przesyłkę :)
Też właśnie się skusiłem.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Alucard1982 »

Grał ktoś na na 2 graczy? Ma to jakikolwiek sens w takim składzie?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Leser »

Alucard1982 pisze: 26 sty 2023, 11:24 Grał ktoś na na 2 graczy? Ma to jakikolwiek sens w takim składzie?
Standardowo nieobiektywna opinia. Działa zaskakująco dobrze. Kupując, nadal nastawiałbym się na rozgrywki w szerszym gronie, ale w parze można spokojnie i z satysfakcją zagrać.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: japanczyk »

Alucard1982 pisze: 26 sty 2023, 11:24 Grał ktoś na na 2 graczy? Ma to jakikolwiek sens w takim składzie?
Wariant na dwie osoby dziala bardzo fajnie, myslalem, ze bedize uposledzony, ale w sumie odczucia niewiele sie roznia od gry wieloosobowej
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Otorek »

Jestem już dość spłukany w tym miesiącu, ale chyba też się skuszę, nie mam żadnej gry w tym gatunku.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: anitroche »

japanczyk pisze: 26 sty 2023, 11:37
Alucard1982 pisze: 26 sty 2023, 11:24 Grał ktoś na na 2 graczy? Ma to jakikolwiek sens w takim składzie?
Wariant na dwie osoby dziala bardzo fajnie, myslalem, ze bedize uposledzony, ale w sumie odczucia niewiele sie roznia od gry wieloosobowej
No nie... a już się cieszyłam, że chociaż coś przyoszczędzę, jak KPiB zdaje się mówili, że na dwie osoby jest do kitu, a tu widzę zdania podzielone i trzeba będzie sprawdzić samemu :D
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Mr_Fisq »

Trochę więcej informacji od Planszowych Newsów:
Zgodnie z zapowiedzią rusza przedsprzedaż Kryptydy od Gry planszowe Lucrum Games. Próby odnalezienia tajemniczego stwora będziemy mogli rozpocząć już za niecały miesiąc - premiera gry została wyznaczona na 13 lutego.
Do 5 lutego możecie kupić Kryptydę w specjalnej cenie 99,90 zł (SCD wynosi 149,90 zł).
Kryptyda to dedukcyjna gra ze scenariuszami. Każdy z graczy będzie poszukiwał miejsca, w którym schował się potwór. Na początku otrzymujemy krótką wskazówkę o jego położeniu na modularnej planszy. W trakcie rozgrywki, zadając pytania innym graczom, dążymy do wykluczania kolejnych możliwych lokacji, aby ostatecznie odgadnąć, na którym polu skrył się stwór.
Źródło: FB Planszowych Newsów
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: j_g »

Widzę, że układ terenów na mapie zostawili ten sam co w oryginale. Ciekawe, czy zagadki na kartach są te same i jest ich tyle samo (czyt. trochę mało) oraz czy będzie jakaś polska stronka z generatorem zagadek postawiona na innym serwerze niż oryginalny (szansa na wydłużenie życia onlajnowych zagadek).
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: vnzk »

Jeśli ktoś lubi dedukcję i waha się czy zakupić Kryptydę - polecam mocno! :) Szybkie partie i satysfakcjonujące móżdżenie. Niedługo stuknie mi 70 partii (w sam tylko wariant podstawowy) i ciągle z chęcią zasiądę do stołu.

Na plus polskiej wersji jest fakt, że zmienili nieco dwa kolory znaczników, dzięki czemu niebieskie odcienie nie będą zlewać się ze sobą przy słabszym świetle (dotyczyło tylko partii na 5 graczy).

Źródło:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Marooned »

W kwestii terminu dostawy, to ciekawa ta przedsprzedaż. Zamówiłem wczoraj o 11, właśnie kurier mi dostarczył :shock:
Bodaj najszybsza akcja w historii, poniżej 24h

Dorzuciłem sobie jeszcze kartę promocyjną do Brzdęk Apocalypse "Działo zagłady" za 3zł :D A co, urodziny zaraz, to poszalałem 8)
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Rahu »

A ja dam swoją opinie NEGATYWNA[/color] na temat Kryptydy. Z początku jak grałem to myślałem ze faktycznie jest to super gra. Ale w momencie kiedy wszyscy gracze wiedza dokładnie jak grać i jak eliminować możliwości bazując na stronie ze wszystkimi możliwymi wskazówkami to osoba (ja) zaczyna zauważać ze nie ma tam zbytnio rywalizacji, bo każdy kto myśli na tym samym poziomie (i jest dorosły, zdrowy i potrafi myśleć) to będzie w stanie zakończyć w tym samym momencie grę co wszyscy inni. Także kogo tura będzie pierwsza w kolejności od momentu otrzymania wystarczających wskazówek ten wygrywa. Dla dzieci myślę spoko, bo nie sadze, ze to tak szybko zauważa, ale dla dorosłych nie (chyba ze nie zależy im na rywalizacji, a na pewnego rodzaju kooperacji/ łączenia "punktów" bez chęci rywalizacji). Ja bynajmniej jak zauważyłem, ze jeśli wszyscy są skupieni to każdy może wygrać w zależności od kolejności gracza w turze to się zniechęciłem i od razu sprzedałem. Zwróćcie na to uwagę Ci co już kupili :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Mr_Fisq »

Rahu pisze: 27 sty 2023, 18:56 jeśli wszyscy są skupieni to każdy może wygrać w zależności od kolejności gracza w turze to się zniechęciłem i od razu sprzedałem. Zwróćcie na to uwagę Ci co już kupili :)
A nie można blefować, tak by sugerować iż ma się inną regułę niż w rzeczywistości?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Marooned »

To nie miałoby sensu. Ta gra to generalnie jeden wielki warunek logiczny z paroma zmiennymi. Jeśli zmienisz dowolną z nich (blefując) to sprawisz, że wynik będzie całkowicie inny, a zarazem błędny.

Trochę jakbyś grał w 3 kubki i blefował, że w danym kubku nie ma piłki. To nie ma sensu.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Mr_Fisq »

Marooned pisze: 27 sty 2023, 19:19 To nie miałoby sensu. Ta gra to generalnie jeden wielki warunek logiczny z paroma zmiennymi. Jeśli zmienisz dowolną z nich (blefując) to sprawisz, że wynik będzie całkowicie inny, a zarazem błędny.

Trochę jakbyś grał w 3 kubki i blefował, że w danym kubku nie ma piłki. To nie ma sensu.
Ja nie mówię o oszukiwaniu tylko o blefowaniu. Tzn. możesz zapytać innego gracza o pole na którym zgodnie z twoją regułą nie może być Kryptydy?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: Cryptid / Kryptyda (Hal Duncan, Ruth Veevers)

Post autor: Marooned »

A, w ten sposób. Ok, to nie zrozumiałem. Hm, no możesz chyba (przyznam, że grałem dawno temu w wersję angielską, polska nadal czeka), ale to może inni pewniej odpiszą. Pytanie można raczej dowolne zadać.
ODPOWIEDZ