Among Cultists (Stefan Godot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Among Cultists (Stefan Godot)

Post autor: KQuest »

Obrazek

Opis z BGG (ENG):
Become a member of M, a secret society! 4-8 investigators try to prevent the arrival of a big evil in University... but watch out: evil cultists are already among us!

AMONG CULTISTS, a unique social deduction experience,
inspired by the masterpiece AMONG US from Innersloth!
Czyli w teorii komputerowe Among Us na planszy ubrane w tematykę kultystów. Wśród mechanik ukryte role ze zdrajcami i dedukcja.

BGG
Kickstarter (do 3.02.2023)

___________________

Kickstarter kończy się za parę dni a na forum cisza w temacie. Ktoś wspiera? Ktoś się zastanawiał i zrezygnował? Jakieś za albo przeciw, na które warto zwrócić uwagę?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Among Cultists (Stefan Godot)

Post autor: Hardkor »

KQuest pisze: 30 sty 2023, 23:01 Kickstarter kończy się za parę dni a na forum cisza w temacie. Ktoś wspiera? Ktoś się zastanawiał i zrezygnował? Jakieś za albo przeciw, na które warto zwrócić uwagę?
Widze idealnie trafiłem, bo właśnie założyłem zbiórkę na grę, bo mam zniżki : viewtopic.php?t=78262

Co do samej gry jestem ogromnym fanem Among Us, więc nie mogłem koło niej przejść obojętnie. Nie wiem czy wezmę samą podstawkę czy all-in, ale wygląda spoko i do tego spoko wycenione. Jedyne czego się boje to, że twórcy już bawili się w ukryte role i ich poprzednia gra Human Punishment The Beginning nie pykła. Ot średnia. Dodatkowo baaardzo straciła wartość. Boje się, że będzie to samo, ale z drugiej strony temat cthulhu o wiele jest bardziej rozpoznawalny niż Cyberpunk. Dodatkowo ma być lżej, a więc łatwiej znaleźć ludzi do gry.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 460 times
Been thanked: 53 times

Re: Among Cultists (Stefan Godot)

Post autor: kolosm »

Gra lada moment ma premierę, a na Essen za tydzień można ją nabyć!
Zatem...czy ktoś miał już okazję zagrać, jak to śmiga i na ile osób?
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Among Cultists (Stefan Godot)

Post autor: VivoBrezo »

kolosm pisze: 28 wrz 2023, 08:33 Gra lada moment ma premierę, a na Essen za tydzień można ją nabyć!
Zatem...czy ktoś miał już okazję zagrać, jak to śmiga i na ile osób?
Ja dopiero w przyszłą sobotę siadam. Dam znać jak poszło. Będziemy grać w 7 osób i z tego co widzę po BGG 7-8 to najlepszy skład 🙂
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Among Cultists (Stefan Godot)

Post autor: VivoBrezo »

kolosm pisze: 28 wrz 2023, 08:33 Gra lada moment ma premierę, a na Essen za tydzień można ją nabyć!
Zatem...czy ktoś miał już okazję zagrać, jak to śmiga i na ile osób?
Ok, jestem po pierwszej rozgrywce. Gra ma potencjał na dobrą grę social deduction, ale jest kilka ale:
Po pierwsze instrukcja jest tragiczna. Sporo niedopowiedzeń i brak precyzyjnej interpretacji. Niestety nie jestem pewien czy dobrze graliśmy, nie ma póki co żadnego FAQ. Np do teraz nie wiemy czy głosowanie po odkryciu zwłok niweluje głosowanie poprzez naciśnięcie przycisku w kafeterii w danej rundzie.
Druga sprawa to osoba tłumacząca powinna przed rozgrywka wytłumaczyć które akcje są istotne do pozyskiwania informacji już od samego poczatku.
Nie ma sensu tłumaczyć całej gry przed rozgrywka, tylko kluczowe rzeczy. Resztę można w trakcie pierwszej/drugiej rundy.
Brak jakiejkolwiek pomocy gracza. Akcji jest dosyć sporo i niektóre wymagają kilku rzeczy do zrobienia. Plus jak dołożysz role dla każdego gracza to nie wyobrażam sobie tego bez jakiegoś skrótu. Według mnie największy minus. Będę coś kombinować chałupniczo, bo we wtorek znowu siadam z nowymi ludźmi (jak ktoś jest z Gdańska to zapraszam na event w Aleplanszowkach w Manhattanie🙂).

Na plus:
Szybkie akcje, przyjemne flow nad stołem, sporo opcji mącenia, kłamania, dedukcji etc. faktycznie jest to Among US na planszy. Imho lepsze niż Odmęty Grozy, spora możliwość modyfikacji rozgrywki.

Ps: graliśmy w 8 osób i nie polecam na początek. Za duży kocioł. Najlepiej chyba 6-7 żeby poznać zasady. No i nie dołączać ról na starcie. Plus dużo zależy jak zwykle od ekipy 🙂
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Among Cultists (Stefan Godot)

Post autor: VivoBrezo »

Kolejna aktualizacja 🙂:
Na 6 i 7 graczy było lepiej, ale to chyba kwestia ekipy. Nowi ludzie, lepsze tłumaczenie gry z mojej strony (wyjaśnienie czemu badanie innych graczy jest kluczowe, plus akcje wytłumaczone w pierwszej rundzie) do tego zrobiłem kartę pomocy, sprawdziłem kilka rzeczy które nie są wyjaśnione w instrukcji i było dużo lepiej.
Cała grupa się mega dobrze bawila, dużo możliwości mącenia, kłamania i wbijania noża w plecy, plus mega fajna dedukcja kto z kim się spotkał po drodze i mógł odstrzelić. Trochę trudniej śledzić karty zostawiane w pomieszczeniach to już zabawa dla ludzi z bardzo dobrą pamięcią 🙂.

Pomoc gracza wrzuciłem na BGG. Mam nadzieję że komuś się przyda :).
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Among Cultists (Stefan Godot)

Post autor: Hardkor »

Udało nam się dziś zagrać, więc opowiem co nieco o grze na 8 osób.

Najwazniejsze: wrażenia jak najbardziej pozytywne, prawdopodobnie do gry jeszcze usiądziemy. Gra jest moim zdaniem takim The Thing tylko lepszym.

Zakładam, że jak ktoś jest w tym temacie to wie, że gra to social deduction/imprezówka+, więc tego omawiać nie będę. W każdym wypadku w grze są dwa teamy - badacze oraz 1 lub 2 kultystów. Wygrać może tylko jeden.

Badacze chodza po planszy, wykonuja zadania (poprzez dokladanie i ciagniecie kart z pokojow na planszy) i probuja odgadnac ktorzy gracze to kultysci, zas kultysci chodza, zabijaja graczy (nie wiadomo ze ktos nie zyje dopoki ktos tego nie zweryfikuje) i sabotuja dokladajac zly karty do deckow. Jak przez 10 rund badacze nie zdobeda odpowiedniej liczby punktow to wygraja kultysci, jak kultysci zabija 5 osob to tez, jak kultysci odkryja tozsamosc wieszcza to rowniez (jak Merlin z Avalon)

W grze gramy parę faz, każdy po kolei ma swoją runde. Czyli każda z 8 postaci wykonuje faze ruchu i chodzi po planszy. Ci którzy się spotykają to zależnie od paru czynników mogą się mordować wchodzić w konflikt (w którym można kogoś zabić) lub nie. Oczywiscie kultysci specjalnie chca to robic i zabijac, a badacze nawet wchodzac w konflikt nie zabijaja sie nawzajem (wymiana kart zywy/martwy).

Nastepnie jak kazdy sie ruszy to faza wydarzenia, ktora wplywu w jakis sposob na wszystkich graczy.

Potem fazy akcji, czyli kazdy robi 1 akcje. Gdzie co wazne mozna wykonac zawsze akcje postaci, a akcje pomieszczen tylko jesli wasza prywatna mapka na to pozwala (badacze tylko niektore pomieszczenia w swojej turze moga uzyc, a kultysci moga klamac na ten temat).

No i ostatnia faza, czyli sprzatamy i od nowa, az ktoras druzyna wygra.

Zasady tutaj mocno uproscilem, ale ogółem są one hmmm nietrudne? Początek nie był zbyt prosty, ale jako ograni gracze nie mieliśmy większych problemów. Nie zmienia to faktu, ze jednak przez wiekszosc gry ktos siedzial z nosem w instrukcji i sie upewniał czy dobrze robimy albo odpowiadał na pytania. Na pewno teraz by szło lepiej i szybciej, ale no jednak nie było to takie hop siup.

A co do samej gry to grało nam się bardzo fajnie. Minus trochę taki, że nie czuć klimatu za bardzo. Ot latamy po planszy, zbieramy coś i tyle. Daliby jakikolwiek theme i by było to samo, ale kultyści prawie najlepiej pasuje. Lepiej byłoby tylko jako Among Us, ale chyba nie starczyło kasy na licencję...

Sama instrukcja jest taka dobra+. Wyjaśnia całą grę, odpowiada na parę skrajnych pytań, jest bardzo dobrze ułożona, ale brakuje w niej paru wyjaśnień i podsumowania.

Wykonanie jest też na takie ok. Ponarzekam na nie na dole bardziej. Mogło być lepiej, mogło być gorzej.

To teraz ponarzekam trochę. Mianowicie brak karty pomocy w tej grze to jest jakiś żart. Jest masa akcji, do tego każda z nich ma jakieś wymagania. Połowa instrukcji to są wyjaśnienia akcji i NIE MA ANI JEDNEJ KARTY POMOCY. Naprawdę totalny idiotyzm i ogromny minus. Musiałem z bgg drukować jakieś fanowskie. Drugi minus to setup. Jest długi wymagający niestety, a dodatkowo wystarczy, że jedna osoba się pomyli i trzeba go resetować co nam się zdarzyło AŻ 3 razy. Najpierw ktoś źle położył karty w kopercie przez co obaj kultyści byli martwi od początku, ale szybko udało się do tego dojść przez zbyt małą liczbe kart martwych na ręce. W drugiej znowu rozgrywce ja zapomniałem o tym, że jestem wieszcze, bo jest to TRAGICZNIE oznaczone na żetonie roli. Kolejnym minusem są żetony książek w grze. Są malutkie, latają po planszy, a to jeden z podstawowych komponentów w grze. Plansza również słabo, że nie jest ładnie złączona tylko kafle...

I to w sumie tyle z negatywów.

Finalnie przy grze się bawiłem bardzo dobrze, jak nie uda nam się znaleźć osób na Feed The Kraken to w 8 osób odpalimy Among Cultist. Ode mnie takie 8.5/10
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Among Cultists (Stefan Godot)

Post autor: Komimasa »

Hej,

bardzo mnie cieszy, że mamy na forum osobę, która jest nieco bardziej ograna w ten tytuł. Grałem raz w to na konwencie i nasunęły mi się wątpliwości związanych z gameplayem, mam nadzieję, że będziesz mógł je rozwiązać:) Widzę też, że pewne spostrzeżenia już zdążyłeś też potwierdzić, jak choćby ten żmudny setup jak na taką grę czy właśnie te oznaczenia na żetonach, które według mnie również są niezrozumiale mało czytelne.

Przede wszystkim zastanawiam się, jak można grać dłużej niż kilka rund i czy rzeczywiście zdarzały się zwycięstwa poprzez zbieranie tych ksiąg. W moim odczuciu to ciężko w te sposób wygrać i pierwej morderca wszystkich powybija, albo miasto samo się wybije poprzez te głosowania i typowanie złych celów. W mojej rozgrywce dotrwaliśmy do 4 rundy. Byłem kultystą i nikogo nie zabiłem, a mimo to zostało tylko trzech graczy (2 na wejściu było martwych, graliśmy na 6 osób). Może dwie księgi w tym czasie zdołali zebrać, a też im jakoś nie utrudniałem (grałem jak miasto). Stąd mnie zastanawia, czy gra potrafi pójść rzeczywiście w te tory, kiedy nie dochodzi do spotkań za bardzo i można zbierać te księgi, bo dla mnie był to główny zarzut, który zniechęcił mnie do zakupienia tej gry, że bardzo szybko może się skończyć. Nie graliśmy z dodatkowymi rolami oprócz wieszcza, wiadomo.
I jeśli tak się da, jakie są na to sposoby? Zauważyłem, że w mojej grupie bardzo wszyscy chcieli się sprawdzać, wtedy okazywało się, że ktoś już nie żyje i zaczęły się niepotrzebne lincze. Wydaje mi się, że właśnie to mogło być błędem, a przecież umarły może swobodnie się przemieszczać i też zbierać te książki.
Jak to u Was wyglądało?
kivu
Posty: 224
Rejestracja: 08 sie 2012, 09:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Among Cultists (Stefan Godot)

Post autor: kivu »

Na KS trwa właśnie kampania na dodruk i dodatki, pytanie czy ktoś jeszcze może ogrywał ten tytuł i może coś więcej o nim powiedzieć?
Czy nie ma tutaj tego problemu, że kultyści mają jednak łatwiej wygrać ?
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Among Cultists (Stefan Godot)

Post autor: Manietu »

Mnie również ciekawi ta gra - poza materiałem Asi OnTable polski internet raczej o niej milczy, i to pomimo możliwości wsparcia po polsku. Informacje o pompowaniu ocen w BGG trochę niepokoją, przynajmniej mnie...
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Among Cultists (Stefan Godot)

Post autor: VivoBrezo »

kivu pisze: 23 sty 2024, 09:40 Na KS trwa właśnie kampania na dodruk i dodatki, pytanie czy ktoś jeszcze może ogrywał ten tytuł i może coś więcej o nim powiedzieć?
Czy nie ma tutaj tego problemu, że kultyści mają jednak łatwiej wygrać ?
Manietu

Raczej nie spotkałem się z jakąś mega przewaga. Dla badaczy istotna jest akcja sprawdzania innych. Jak to się dobrze wyjaśni i robi od początku, to Kultyści mają trudniej. Na pewno, nie ma tu takiej przewagi, jak w Odmętach, gdzie totalnie nie ma balansu.

A sama gra jest bardzo spoko w swojej klasie i dobrze oddaje Among Us. Co do materiałów, to opowiadaliśmy o niej w naszym podcascie.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
kivu
Posty: 224
Rejestracja: 08 sie 2012, 09:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Among Cultists (Stefan Godot)

Post autor: kivu »

VivoBrezo pisze: 23 sty 2024, 09:59 Raczej nie spotkałem się z jakąś mega przewaga. Dla badaczy istotna jest akcja sprawdzania innych. Jak to się dobrze wyjaśni i robi od początku, to Kultyści mają trudniej. Na pewno, nie ma tu takiej przewagi, jak w Odmętach, gdzie totalnie nie ma balansu.
W sumie to jak to napisałeś, to tak właśnie Odmęnty Grozy miałem w głowie, gdzie imo kultysta ma przewagę, a jak trafi na jakąś dobrą rolę na statku to przewaga jeszcze rośnie ;/
ODPOWIEDZ