Encyklopedia / Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Encyklopedia / Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: PanFantomas »

„Encyclopedia” to pięknie zilustrowana gra euro dla 1-4 graczy. Akcja gry ma miejsce w XVIII wieku. Jesteśmy podróżnikiem, który został zatrudniony przez Comte de Buffona, żeby pomóc mu napisać pierwszą encyklopedię historii naturalnej. Będziemy podróżować po świecie, badać rożne gatunki zwierząt i publikować nasze odkrycia.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:19 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: Reku_ »

Zobaczymy, czy w zapowiedziach Galakty się nie pojawi.
Mnie trochę ciekawi ten tytuł, bardziej niż, choćby ze strony wizualnej niż inne zapowiedziane, te, które się już pojawiły tytuły o zwierzętach, zoo itp.
Mangus81
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2022, 19:29
Been thanked: 1 time

Re: Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: Mangus81 »

Mam smutne przeczucie, że nie pojawi się u żadnego wydawcy, pomimo zapowiedzi wersji pl - HGG właśnie się zamknęło.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: garg »

Obejrzałem wczoraj recenzję Dice Tower i do niekupowania przekonał mnie jeden argument - sposób wykorzystania kości nagradza osoby rzucające wysoko i karze osoby rzucające nisko. To znaczy gracze rzucający nisko nadal mogą wykorzystać cudze kości, ale dają w ten sposób ich właścicielom drobne bonusy. Czyli jeśli wyrzucę szóstkę, to albo sam z niej skorzystam (lepsze akcje), albo ktoś mi ją podbierze, a ja dostanę jakiś mały bonus.

Szkoda, bo tematyka i grafiki do mnie przemawiały.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: jax »

garg pisze: 14 lut 2023, 13:55 Obejrzałem wczoraj recenzję Dice Tower i do niekupowania przekonał mnie jeden argument - sposób wykorzystania kości nagradza osoby rzucające wysoko i karze osoby rzucające nisko. To znaczy gracze rzucający nisko nadal mogą wykorzystać cudze kości, ale dają w ten sposób ich właścicielom drobne bonusy. Czyli jeśli wyrzucę szóstkę, to albo sam z niej skorzystam (lepsze akcje), albo ktoś mi ją podbierze, a ja dostanę jakiś mały bonus.

Szkoda, bo tematyka i grafiki do mnie przemawiały.
No, nie zgodzę się.
W większości akcji ważny jest jeszcze kolor.
Co z tego jak mogę wziąć '5', jak wolę wziąć np. '3' w zielonym kolorze, bo akurat taki potrzebuję.

Jedyną akcją, która może wydawać się problematyczna jest Embassy. Tam jest ważna tylko wartość - im większa, tym więcej dostajemy żetonów ekspedycji.
Ale znów - jak gościowi, ktoremu ukradną 2 'szóstki' (i otrzyma małą kompesatę), to raczej nie będzie szczęśliwy z tego powodu - pewnie sam by wolał wziąć swoją '6' niż dostawać te rekomepensaty.

Jakoś nie mam obaw.

Tematyka super.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: garg »

Mam nadzieję, że słusznie prawisz. Bo chcę tę grę polubić :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: detrytusek »

To jest chyba taka gra gdzie źle jest wyrzucić same dobre kości, a jeszcze gorzej same złe.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: Mateez »

Alex z Board Game Co umieścił Encyklopedia na szczycie swojego top10 z 2022 roku, przed Frosthaven i Oathsworn, które bardzo hypowal swoja droga.

Nie jest oczywiście żaden niepodważalny autorytet, a moj wlasny gust raczej się nie pokrywa zbyt ściśle z jego, ale widać coś fajnego w tej grze musi być.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 85 times

Re: Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: Reku_ »

Jest info od Planszowych Newsów, że polska wersja jest dalej potwierdzona i zostanie wydana.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: rand »

Oglądałem rozgrywkę właśnie Alexa z BoardGameCo z Quackalope i muszę przyznać, że się mocno zawiodłem. Wygląda jakby ustawianie swoich kości w odpowiedniej kolejności a potem zabieranie ich od przeciwników totalnie nie miało znaczenia/wagi. Po jednej rundzie z kości 4 można sobie zrobić 14 oczek w innym kolorze, za pomocą kasy i wszędzie zdobywanych żetonów Ekspedycji.
Nie wiem, może to mylne wrażenie ale mnie ta rozgrywka zniechęciła do kupna gry, wygląda na nudną z nieciekawymi wyborami.
Mimo wszystko będę obserwował opinie, bo "na papierze" gra wyglądała na skrojoną pode mnie ;-)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: Mr_Fisq »

Kaczki wydadzą polską wersję => będzie na koniec marca / w kwietniu.

Źródło: Live Planszowych Newsów
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Encyklopedia / Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: detrytusek »

Nie oglądam tego recenzenta za dużo ale cenię za to, że nie gryzie się w język i nie zapisał się do klubiku "wszystkie gry są fantastyczne" mimo, że gry dostaje.
https://boardgamegeek.com/video/419752/ ... t-wingspan
W skrócie:
1. Poza podbieraniem kości nie ma interakcji
2. Skalowanie dziwne. Na 2 osoby luźno, na 4 ciasno
3. Instrukcja taka sobie
4. Po jednej grze wiesz już wszystko o grze
5. Jedna ścieżka do wygranej
6. Karty eksperckie niezbalansowane
7. Dał 6/10.

Nie wiem na ile można mu ufać ale do tej pory raczej jego uwagi mi się potwierdzały. Moje pierwsze wrażenie też było mehowate.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Encyklopedia / Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: kurdzio »

Obejrzałem wideo instrukcję i rozgrywkę 2 osobową. Byłem nahajpowany na grę bo zwierzątka i fajny temat, ale gameplay skutecznie ostudził mój zapał. Mam wrażenie że jest za luźno, brak ciekawych wyborów i dreszczyku emocji. Do tego cena ~190zł. Chętnie zagram przy jakiejś okazji, ale zakup odpuszczam.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Lehto1
Posty: 58
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Encyklopedia / Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: Lehto1 »

Zabrałem wczoraj w składzie 3 osobowym. A teraz 7 pytań, 7 odpowiedzi :wink: :
1. Pobieranie kości to imo nie klasyczna interakcja, niejednokrotnie zdarzało się, że sam korzystałem z własnej kości tracąc potencjalny bonus z prostego powodu - wysoka ilość oczek na kostce. Interakcja występuje raczej w podbieraniu zwierząt i kart ekspertów.

2. Skład 3 osobowy jest idealny. 4 gracz powoduje wydłużenie rozgrywki i ... dla mnie tyle. Dodatkowo dla gry 2 i 3 os. dostępna jest mniejsza ilość pól wyboru zwierząt.

3. Jakoś nie miałem takiego wrażenia 😀

4. Wiesz jak się gra ale imo z pewnością nie wiesz wszystkiego - no ale to ja.

5. Hmm... No nie, zależy czy nastawiasz się na szybką publikację za małe punkty czy późniejszą za większe. Czy idziesz bardziej w ilość zwierząt czy punkty za publikacje. Możesz przewijać tor na planszy gracza żeby zdobywać np. pieczęcie i zyskiwać karty z rynku bez konieczności utraty akcji itp. Co do kasy, to korzystałem z niej głównie żeby podnosić wartości na kościach.

6. Karty są zwyczajnie różne, sam decydujesz czy idziesz w te z efektem "bieżącym" czy dot. końca gry. Karty dobierasz pod swoją strategię i możesz budować mini silniczki. Dodatkowo warto je zbierać pod kątem punktowania końcowego za ilość zwierząt "pod kolor", szczególnie w końcówce.

7. Dla mnie to ciekawa gra i solidne 7 z możliwą tendencją wzrostową.

To takie pierwsze wrażenia.
gabens29
Posty: 449
Rejestracja: 21 paź 2017, 22:53
Has thanked: 227 times
Been thanked: 12 times

Re: Encyklopedia / Encyclopedia (E. Dubus, O. Melison)

Post autor: gabens29 »

Ktoś jeszcze grał i może podzielić się wrażeniami?
ODPOWIEDZ