51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Atk »

olo_marcin pisze: 14 lut 2023, 23:24 Uprzedzając fakty, osoby które zamówiły sam dodatek Ziemia niczyja, plecy kart mają inny odcień od pozostałych kart czy to tych z podstawki czy też od pozostałych dodatków wydanych wcześniej ( nawet od przedostatniego dodatku moloch plecy kart różnią sie nieznacznie, który też różni się od podstawki i pozostałych wcześniejszych dodatków :? ). Tak więc ludzie wspierający 51 stan i kupujący wszystko co wychodziło od początku znów mogą poczuć lekki niesmak. A mnie kolejny raz naszła myśl, że nie ma co być wiernym fanem danej serii , tylko lepiej kupić wersję ostateczną czy jak tam zwał lub zainwestować w 400 nieprzezroczystych koszulek . Tak więc Portal brawo znów się wam udało.
Temat przewija od lat, a od covida jeszcze bardziej. W sumie nie wiem na co ludzie liczą, ale przy obecnych problemach rynkowych ciężko jest utrzymać te same koloru co na kartach wydrukowanych x lat temu. Niestety tu ma wpływ wiele czynników, nie wystarczy dobrać tylko tego samego kolor farby jako był na poprzednich. Wystarczy że papier na którym były drukowane wcześniej karty jest nieosiągalny, fabryka w międzyczasie zrobiła upgrade i wymieniła maszyny itd i co wydawca może w tym momencie zrobić? Nie wydrukuje całego dodatku bo "ludziom będzie różnił się odcień"? Serio? Myślę, że mniejszy płacz jest kiedy revers się różni, niż nie zrobienie zapowiedzianego dodatku.

Dlatego przy takich akcjach branie zestawu drukowanego w jednym momencie jest lepsza opcją. Lepsza jeśli komuś to przeszkadza. Ja akurat mam to w dupie, nie masteruje gry na tyle, żeby uczyć się ile i jakich kary jest w dodatku i jakie prawdopodobieństwo jest że to akurat ta karta, bo odcień się różni. Gram dla przyjemności z samego grania i spotkania się ze znajomymi. Polecam tą formę, daje dużo więcej frajdy i zdecydowanie mniej nerwów.
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: samszef »

olo_marcin pisze: 14 lut 2023, 23:24 (...) nie masteruje gry na tyle, żeby uczyć się ile i jakich kary jest w dodatku i jakie prawdopodobieństwo jest że to akurat ta karta, bo odcień się różni. Gram dla przyjemności z samego grania i spotkania się ze znajomymi. Polecam tą formę, daje dużo więcej frajdy i zdecydowanie mniej nerwów.
Można również kupić kilka paczek Dragon Shieldów Blue Matt i mieć "problem" estetycznie rozwiązany.
Niebieski kolor ładnie się prezentuje na 51State 8)
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wroobel »

Z kolorystyką kart trzeba pamiętać jeszcze o jednym. Jeśli gra leży na półce kilka lat, jest grana, używana to nie ma siły żeby kolory na kartach trochę nie wyblakły, wytarły się. Nawet jeśli karty są zakoszulkowane.
Moim zdaniem idealne dopasowanie z dodatkiem który wychodzi kilka lat po podstawce nie jest możliwe.
olo_marcin
Posty: 52
Rejestracja: 03 lut 2019, 14:39
Lokalizacja: Nowe Warpno / Szczecin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 8 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: olo_marcin »

Wroobel pisze: 16 lut 2023, 09:50 Z kolorystyką kart trzeba pamiętać jeszcze o jednym. Jeśli gra leży na półce kilka lat, jest grana, używana to nie ma siły żeby kolory na kartach trochę nie wyblakły, wytarły się. Nawet jeśli karty są zakoszulkowane.
Moim zdaniem idealne dopasowanie z dodatkiem który wychodzi kilka lat po podstawce nie jest możliwe.
Masz rację, ale moim punktem odniesienia jest Terraformacja marsa, gdzie poszczególne dodatki tez kupowałem (promki itd), w rożnych odstępach czasu i tam rewersy są identycznie, pomimo upływu czasu - taka dygresja. Nic, pozostaje przymknąć oko i grać w tą świetną grę (51 stan).
gregoff
Posty: 794
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 522 times
Been thanked: 153 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gregoff »

Tylko też chyba kolorystyka 51 stanu bardziej jest podatna na przebarwienia.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: seki »

Portal i inne sklepy uruchomiły przedsprzedaż wersji Ultimate.
Ze średnim rabatem lojalnościowym i weekendowym w jednym z popularnych sklepów wychodzi za ok 230 zł. W Portalu z maksymalnym rabatem 300 zł. Portal dodaje 20 promo kart i neoprenowa małą mate do dodatku Ziemia Niczyja. Sam trochę bije się z myślami ale chyba odpuszczę te 20 kart i mate do Ziemi niczyjej. Kart i dodatków w Ultimate jest na tyle dużo, że te 20 kart dużej różnicy już chyba robić nie będzie. A mata zastępuje planszę złożoną z kart więc da się przeżyć.
Spośród tych 20 bonusowych kart jest 12 lokacji, które wtasowuje się w i tak już grubą talię, 4 to maszyny do Molocha a 4 to siedziby czyli opcjonalny dodatkowy element punktowy.
Nie grałem w 51 stan więc może gadam bzdury. Mając pojęcie większe ode mnie co do przydatności tych elementów w grze czy te promki i mata są warte tych 70 zł więcej?
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: litk »

Ja kupiłem za 204 z rabatami, nawet przez myśl mi nie przeszło kupować od portalu z tymi promoskami. Po serii Osadników i Robinsona nauczyłem się, że te wszystkie dodatkowe karty pormocyjne są kompletnie zbędne, bo niczego do gry nie wnoszą, czasem nawet wręcz przeciwnie.
Pomnik
Posty: 308
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 149 times
Been thanked: 103 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Pomnik »

Ten pre-order to kolejny policzek w twarz wspierającym i pokazanie jak portal sam swoje słowa honoruje.
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
gregoff
Posty: 794
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 522 times
Been thanked: 153 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gregoff »

Wspierałem 51 Ultimate i nie czuje się oburzony.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tsodo »

Pomnik pisze: 18 lut 2023, 02:39 Ten pre-order to kolejny policzek w twarz wspierającym i pokazanie jak portal sam swoje słowa honoruje.
Możesz wskazać w jaki to sposób Portal swoich słów nie honoruje ?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: seki »

Przypominam, że to wątek dotyczący gry. Dyskusje o kampanii i wydawcy mają swoje wątki.
bulczan
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2022, 16:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: bulczan »

Od jakiegoś czasu ogrywam Osadników: Królestwa Północy w wariancie solo i jestem bardzo zadowolony z rozgrywki ze scenariuszami. Każdą frakcją gra się zupełnie inaczej a i każdy scenariusz ma inne zasady rozgrywki więc jest całkiem spora regrywalność. Zastanawiam się jak to wygląda w grze 51 stan. Czy wariant solo też polega na rozgrywaniu scenariuszy i czy warto brać tą grę tylko pod solo?
Na górę
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gafik »

itsthisguyagain pisze: 05 lut 2023, 11:19 Takie szybkie pytanie bo wygląda na to, że ukształtowała się pewna tendencja w związku z tą grą. Czy za kilka lat możemy się spodziewać wersji "Jeszcze bardziej Ultimate Master Set Definitive edition"?
Troszkę tak to wygląda, ale gra jest tak zajedwabista, że nie zdziwiłbym się jak będzie to "Definitive" potem "Ultra" i "Pro". Przypomniało mi się jak pierwszy raz zobaczyłem tę grę jako demo w ŚGP. Na tyle mi się spodobało to co zobaczyłem i zagrałem, że kupiłem Pudełko, potem Erę i Zimę i graliśmy przez jakieś 3 lata co tydzień, aż nam się przejadło i sprzedałem. A po roku czy 2 inny kolega kupił Master Seta i znowu troszkę pograłem ale już dużo więcej gier jest do ogrania i raz na miesiąc siada. Bardzo mi się podoba ta gra i chcę ją mieć więc chyba se kupię :P
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: szafaaaa »

bulczan pisze: 18 lut 2023, 23:16 Od jakiegoś czasu ogrywam Osadników: Królestwa Północy w wariancie solo i jestem bardzo zadowolony z rozgrywki ze scenariuszami. Każdą frakcją gra się zupełnie inaczej a i każdy scenariusz ma inne zasady rozgrywki więc jest całkiem spora regrywalność. Zastanawiam się jak to wygląda w grze 51 stan. Czy wariant solo też polega na rozgrywaniu scenariuszy i czy warto brać tą grę tylko pod solo?
Na górę
Nie, nie ma scenariuszy. jest wirtualny przeciwnik, który podbiera karty i niszczy twoje lokacje. Jest też nowy tryb solo Borgo 2.0 w nowej instrukcji (jeszcze nie grałem). Mi się bardzo podobał wariant fanowski . Z trybów solo wg mnie: 1. Królestwa Północy 2. 51 stan 3. Osadnicy: Narodziny Imperium, przy czym ani 51 stan ani NI nie są IMO warci kupowania tylko pod solo.

Polecam Gniew Latarni do Królestw Północy

edit: zagrałem w nowe solo i jest świetne. Muszę jeszcze trochę pograć, ale Borgo to wymagający przeciwnik.
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wroobel »

A propos dodatków to czy jest gdzieś w sieci jakiś ich ranking? W sensie który najlepszy, a który można odpuścić? Wyszło ich kilka więc przydałoby się coś takiego :)
gregoff
Posty: 794
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 522 times
Been thanked: 153 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gregoff »

Moloch dla mnie najfajniejszy ale po pewnym czasie znasz już dokładnie co otrzymasz po pokonaniu maszyny . Mimo wszystko urozmaica grę najbardziej.

Zaznaczam że ziemia niczyja nieograna jeszcze.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: DarkSide »

Czy ktoś się orientuje czy frakcja Uranopolis ma błąd w druku, bo u góry planszetki z jednej strony ma nadrukowane UMOWY, z drugiej strony ŁUPY? Czy może gracz wybierający tę frakcję decyduje, którą stroną gra i wtedy na stronie Łupów nie zawiera się umów, tylko tam tworzy się analogiczny set do fazy produkcji, ale wrzuca karty złupione z ręki? (taki strzał na ślepo) :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ElPrzemas
Posty: 20
Rejestracja: 21 lut 2022, 07:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: ElPrzemas »

To prawda że można grać z tylko jednym dodatkiem jednocześnie? Jeśli tak to dlaczego? Jakieś mechaniki się wykluczają?
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: mordajeza »

ElPrzemas pisze: 23 lut 2023, 09:49 To prawda że można grać z tylko jednym dodatkiem jednocześnie? Jeśli tak to dlaczego? Jakieś mechaniki się wykluczają?
Wrzucenie kilku dodatków na raz zbyt rozwodniłoby talię, przez co np. nie byłbyś w stanie budować fajnych kombosów, a niektóre karty (zwłaszcza z dodatków) byłyby de facto bezużyteczne.
Haysahi
Posty: 26
Rejestracja: 07 sty 2020, 21:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 2 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Haysahi »

DarkSide pisze: 23 lut 2023, 09:13 Czy ktoś się orientuje czy frakcja Uranopolis ma błąd w druku, bo u góry planszetki z jednej strony ma nadrukowane UMOWY, z drugiej strony ŁUPY? Czy może gracz wybierający tę frakcję decyduje, którą stroną gra i wtedy na stronie Łupów nie zawiera się umów, tylko tam tworzy się analogiczny set do fazy produkcji, ale wrzuca karty złupione z ręki? (taki strzał na ślepo) :roll:
Podbijam. To samo mnie nurtuje, czy to błąd czy "nowa mechanika" :)
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: szafaaaa »

Haysahi pisze: 23 lut 2023, 12:48
DarkSide pisze: 23 lut 2023, 09:13 Czy ktoś się orientuje czy frakcja Uranopolis ma błąd w druku, bo u góry planszetki z jednej strony ma nadrukowane UMOWY, z drugiej strony ŁUPY? Czy może gracz wybierający tę frakcję decyduje, którą stroną gra i wtedy na stronie Łupów nie zawiera się umów, tylko tam tworzy się analogiczny set do fazy produkcji, ale wrzuca karty złupione z ręki? (taki strzał na ślepo) :roll:
Podbijam. To samo mnie nurtuje, czy to błąd czy "nowa mechanika" :)
błąd
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: ko2a »

Można prosić o jakies opinie nt nowego dodatku?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: mat_eyo »

Jak dla mnie nie tylko najsłabszy dodatek, ale też najsłabsza półtalia. Odciąga od tego, co lubię, czyli budowania kombosików, w stronę posterunków. Posterunki są nieciekawe, a wprowadzają więcej bezpośredniej, negatywnej interakcji. Jedynie nowa frakcja jest ciekawa i z jej powodu cieszę się, że wsparłem dodatek.
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: GAZDA »

szafaaaa pisze: 23 lut 2023, 13:13
Haysahi pisze: 23 lut 2023, 12:48
DarkSide pisze: 23 lut 2023, 09:13 Czy ktoś się orientuje czy frakcja Uranopolis ma błąd w druku, bo u góry planszetki z jednej strony ma nadrukowane UMOWY, z drugiej strony ŁUPY? Czy może gracz wybierający tę frakcję decyduje, którą stroną gra i wtedy na stronie Łupów nie zawiera się umów, tylko tam tworzy się analogiczny set do fazy produkcji, ale wrzuca karty złupione z ręki? (taki strzał na ślepo) :roll:
Podbijam. To samo mnie nurtuje, czy to błąd czy "nowa mechanika" :)
błąd
Ja dodatkowo nam jeszcze w worku z uranopolis znacznik od Nowego Jorku i na odwrót. Wiem, że mógłbym to zamienić i po sprawie, ale mamy 2 razy uranopolis (zamówiłem sobie dodatkowe przez przypadek :P) i teraz mi będzie jednego brakować, gdybym chciał komuś tą planszetkę sprezentować :)
Wiecie może czy portal już o tym wie i jest planowana już jakaś wysyłka poprawionych egzemplarzy, czy każdy z osobna musi zgłaszać ten błąd, bo póki co to mi to wygląda na taki ogólny błąd we wszystkich egzemplarzach :P
strzewka
Posty: 24
Rejestracja: 03 lut 2020, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: strzewka »

Też tak miałem, że w woreczku z Uranopolis był znacznik NY ale, że brałem całość to w głównym pudle był znacznik z Uranopolis także wyszło ok.
ODPOWIEDZ