Alchemicy / Alchemists (Matúš Kotry)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1490
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Alchemicy / Alchemists (Matúš Kotry)

Post autor: Tringa »

Hejo,

Dzisiaj graliśmy pierwszy raz i jest Wow. Gra w ogóle się nie zestarzała, sporo takiego fajnego, nie męczącego móżdżenia. Już nie mogę się doczekać gry z dodatkiem :)

Macie jakieś tipy dedukcyjne? Na razie opieraliśmy się na standardowych i w grze 4-ro osobowej dopiero pod koniec 5-tej rundy wywnioskowaliśmy wyniki.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Alchemicy / Alchemists (Matúš Kotry)

Post autor: Bruno »

Tringa pisze: 26 lut 2023, 00:12 Macie jakieś tipy dedukcyjne? Na razie opieraliśmy się na standardowych i w grze 4-ro osobowej dopiero pod koniec 5-tej rundy wywnioskowaliśmy wyniki.
Gra - rewelacja. A z Golemem jeszcze lepsza :wink: Z dodatkiem też szybciej rozkminiamy podstawową zagadkę (bo musi być jeszcze czas na rozwikłanie łamigłówki związanej z tytułowym golemem).

Jeśli chodzi o tipy, to grałem na tyle dawno, że nie pamiętam szczegółów, ale na pewno warto wykorzystywać akcję sprzedaży jako okazję do dodatkowego testowania nieznanych nam jeszcze składników.

Ponadto na BGG jest plik ilustrujący chyba wszystkie logiczne zależności istniejące między alchemonami:
https://boardgamegeek.com/filepage/1202 ... unking-aid
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Alchemicy / Alchemists (Matúš Kotry)

Post autor: kuki25 »

Kozio89 pisze: 15 paź 2021, 12:36
Chudej pisze: 02 paź 2021, 13:56 Sam pomysł, realizacja, tematyka i gameplay bardzo mi się podobają, ale tłumaczenie tej gry jest tak uciążliwe, że nie chce mi się jej wyciągać do nowych ludzi.
Szczerze polecam grę każdemu - paradoksalnie zwłaszcza do lekkiego, rodzinnego grania!
Też uważam że gra ma świetny klimat i świetna instrukcje. Ale zgadzam się że bardzo źle się ja tłumaczy, nowi gracze często się odbijają od niej (u mnie wręcz u niektórych graczy familijnych było to najgorsze doświadczenie planszówkowe w ich życiu) i ma problem z zasadami ciężko do niej wrócić. Ja widzę też w niej sporo problemów jest długa jak na dedukcję to może nie jest najgorsze ale jest przy tym bardzo podatna na błędy graczy, gdzie nie masz już praktycznie szans/mechanizmu na odwrócenie swoich sytuacji po błędnym zapisie i gra staje się katorgą a nie przyjemnością. W mojej ocenie poprawiło by odbiór tej gry eliminacja graczy jak czegoś nie spełnia do odpowiedniej fazy gry, oszczędziło by niektórym frustracji, a innym by pozwoliło nadal się cieszyć z gry. Ale wiem też, że jak wszystko idzie dobrze, ogarnia się wszystko i ktoś potrafi docenić klimat w tej grze, to będzie to mega przeżycie. Jak dla mnie gra ta jest dla specyficznych grupy graczy.
Vanatox
Posty: 156
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: Alchemicy / Alchemists (Matúš Kotry)

Post autor: Vanatox »

Czemu jest tak cicho o tym, że był dodruk dodatku?
Poluję na niego od 2 lat, przypadkowo wszedłem na ulubiony sklep z planszówkami, a tam golem :shock:
A na olx wciąż oferty po ~300zł :lol:
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Alchemicy / Alchemists (Matúš Kotry)

Post autor: azazelmo »

Vanatox pisze: 07 wrz 2023, 15:34 Czemu jest tak cicho o tym, że był dodruk dodatku?
Poluję na niego od 2 lat, przypadkowo wszedłem na ulubiony sklep z planszówkami, a tam golem :shock:
A na olx wciąż oferty po ~300zł :lol:
Bo drogo. Też chciałem kupić, a było wszędzie powyżej stówy. Drożej niż podstawka.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 590 times
Been thanked: 384 times

Re: Alchemicy / Alchemists (Matúš Kotry)

Post autor: kuleczka91 »

azazelmo pisze: 07 wrz 2023, 15:41
Vanatox pisze: 07 wrz 2023, 15:34 Czemu jest tak cicho o tym, że był dodruk dodatku?
Poluję na niego od 2 lat, przypadkowo wszedłem na ulubiony sklep z planszówkami, a tam golem :shock:
A na olx wciąż oferty po ~300zł :lol:
Bo drogo. Też chciałem kupić, a było wszędzie powyżej stówy. Drożej niż podstawka.
Aż poszłam sprawdzić za ile kupiłam kiedyś tam ten dodatek, dokładanie za 79,90. No to niezła przebitka z obecnego dodruku...
Hubertoom
Posty: 13
Rejestracja: 14 mar 2019, 17:34
Has thanked: 4 times

Re: Alchemicy / Alchemists (Matúš Kotry)

Post autor: Hubertoom »

Mistrzowie alchemii, pytanie niby oczywiste, ale instrukcja nie mówi o tym wprost.
Kiedy na polu ustalania kolejności wybiorę pole na którym dociągam składniku, lub dobrałem przysługę "zielarka", która pozwala mi dociągnąć karty to:
1. ciągnę w ciemno
2. ciągne z odkrytych i ze stosu wedle uznania tak jak np. w Ticket to Ride

obie opcje mają swój sens chociaż ciągnięcie z odkrytych wydaje się problematyczne, bo akcja zbierania składników może się skończyć tym, że zostaje tylko dobieranie w ciemno.
Osobiście skłaniam się do dobierania w ciemno.
Biorę po 100zł od każdej z drużyn i słucham państwa :)
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1490
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Alchemicy / Alchemists (Matúš Kotry)

Post autor: Tringa »

Zawsze w ciemno. Z odkrytych możesz ciągnąć tylko będąc na polu zbierania składników :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
ODPOWIEDZ