Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Bruno »

To Portal na siłę chce robić tanie gry ("za stówkę") czy też Trzewik jest pazerny na kasę ("chce mieć jej więcej w portfelu") :?:

Gdzie nie rzucisz kamieniem, trafisz we diagnostę...
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: TuReK »

japanczyk pisze: 14 paź 2021, 08:49 Ale juz sobie wyobraziłem Detektywa na licencji Miami Vice, Die Hard, 007 czy nawet John Wick,
Aż się prosi o True Detective :D
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: ArnhemHorror »

Ja bym pociągnął serię w kierunku jeszcze mroczniejszego sci-fi i chętnie zobaczył coś w stylu Blade Runnera czy innego uniwersum steampunk/tech noir. Kiedyś zastanawiałem się, czy klasyczny noir też by się nadawał, ale po ograniu Tajemnic LA obawiam się tego, jak jeszcze bardziej uwsteczniona zostałaby baza danych, żeby odpowiadać klimatycznie twórcom.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: tomp »

shuji pisze: 14 paź 2021, 08:55
Spoiler:
Aż strach pomyśleć jakim hitem byłby detektyw na 20, czy 30+ scenariuszy.
Spoiler:
To akurat dobry pomysł na kickstarter/gamefound/wspieram.to/itp.
Pierwotnie Detektyw miał bodajże 5 scenariuszy (albo z tym dodatkowym liczę, pamięć już nie ta).
Za rok, może dwa można wydać "księgę spraw", np. 50 nowych scenariuszy wraz z nowymi kartami w apce. Jeśli ktoś sobie życzy, mógłbym dokupić owe karty w wersji papierowej. Dodatkowo można dorzucić specjalne kolekcjonerskie figurki (wiadomo, co pcha sprzedaż na wspieraczkach). Na sam koniec kampanii (albo po zakończeniu) można poinformować wspierających, że w 50 "nowych" spraw to cześć jest z podstawki, i potem trochę wariacji tych istniejących, tak z górką licząc czysto nowych spraw byłoby około 25. Nie wolno zawieść starych fanów :)

Wydaję mi się, że to byłby genialny plan marketingowy. Musi wypalić.
Spoiler:
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: pcyzm »

wilecki pisze: 14 paź 2021, 17:31 ale po ograniu Tajemnic LA obawiam się tego, jak jeszcze bardziej uwsteczniona zostałaby baza danych, żeby odpowiadać klimatycznie twórcom.
Przecież to już wiadomo. W Wiedeńskim Łączniku, który jest osadzony przed LA, jest po prostu papierowe archiwum.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: japanczyk »

A ktos cos wie co sie stanie z 4. sprawą z Tajemnic LA?
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Atk »

Shodan pisze: 14 paź 2021, 08:18 Słabe to, co zrobił Portal z bazą antares. Spodziewałem się, że nowa baza będzie jakoś ulepszona, dodadzą jakieś wodotryski, a tu Panie nic. Wszystko (na pierwszy rzut oka) dokładnie tak samo. Czyli typowy portalowy paździerz - nowa/stara baza zrobiona po to, żeby zwolnić miejsce na serwerze i zaoszczędzić pięć złotych. I drugie pięć na migracji. A to, że ktoś kolekcjonuje całą serię i miał zapisane wszystkie rozwiązane sprawy, to Portal ma wywalone. Może trochę porównanie nie w tej skali, ale to tak jakby ktoś grał w Wiedźmina 3 i nagle na GOG stracił wszystkie osiągnięcia.
Szczerze to miałbym to gdzieś, bardziej bolało mnie jak wyczyściłem cała Skellige że znaków zapytania w delegacji, a po powrocie steam mi powiedział "no to jeszcze raz 75 znaków ? na wodzie jeszcze raz" 🤦 Dobrze, że wiem co się tak kryje i nic dla mnie ciekawego tam nie ma 😆

No ale ja mam wybite na osiągnięcia tyle, że rozumiem niektórych, co grają tylko po to, żeby się później tymi niepotrzebnymi osiągnięciami chwalić przed innymi 😉
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Shodan »

W czasie przerwy świąteczno-noworocznej pyknąłem Oficerów z pazurem (SS2).
Moim zdaniem jest to sprawa lepsza i ciekawsza niż poprzednie w serii Drugie Dno. Znowu jesteśmy agentami z podstawki, naszym szefem jest Delaware, zaś Antares działa jak trzeba, a nie przypomina nakładkę na DOS-a. :wink: Jest kilka fajnych twistów (w tym mechanicznych) i niespodzianek. Poziom trudności sprawy nie jest wyśrubowany i nie dorasta do tych z pierwotnej kampanii, ale jest to krok w dobrym kierunku.
Takich dodatków do Detektywa życzyłbym sobie więcej i w sumie nie rozumiem dlaczego Portal szmaci tę markę wyrobami gropodobnymi jak Diuna.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: arturmarek »

Shodan pisze: 04 sty 2022, 08:08 W czasie przerwy świąteczno-noworocznej pyknąłem Oficerów z pazurem (SS2).
Moim zdaniem jest to sprawa lepsza i ciekawsza niż poprzednie w serii Drugie Dno. Znowu jesteśmy agentami z podstawki, naszym szefem jest Delaware, zaś Antares działa jak trzeba, a nie przypomina nakładkę na DOS-a. :wink: Jest kilka fajnych twistów (w tym mechanicznych) i niespodzianek. Poziom trudności sprawy nie jest wyśrubowany i nie dorasta do tych z pierwotnej kampanii, ale jest to krok w dobrym kierunku.
Takich dodatków do Detektywa życzyłbym sobie więcej i w sumie nie rozumiem dlaczego Portal szmaci tę markę wyrobami gropodobnymi jak Diuna.
Co z podstawki jest potrzebne do zagrania. Po ograniu LA i DD sprzedałem, bo tam tylko kilku żetonów się używało. Domyślam się, że tutaj jest podobnie i można spokojnie grać bez podstawki.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Shodan »

Z podstawki są potrzebne postacie, plansza, żetony zasobów (stres, autorytet, umiejętności, itd.). Oczywiście możesz sobie skołować jakieś zamienniki (największy problem byłby z postaciami).
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: pcyzm »

To ja również podzielę się moimi wrażeniami po ukończeniu dodatku "Oficerowie z pazurem"

Co mi się podobało?
+ po pierwsze chciałbym docenić taką pewną 'oryginalność' w podejściu do projektu sprawy, poprzedni pojedynczy dodatek ("Drugie Dno") był pod względem bliższy klasycznej sprawie
+ mimo, że nie była to, patrząc na całą linię, najlepsza sprawa, to porównując do np. Crime Zoomów... lepiej wydać kasę na ten jeden dodatek do Detektywa niż na 2 pudełka Crime Zoomów. Mówię tutaj o trzymaniu pewnego poziomu, do Detektywa jako podstawki często nie wychodzą kolejne sprawy i pewnie po części wynika to z tego by nie 'psuć' dobrego wrażenia (tak tak, wiem, że jest Diuna, ale to jednak inna gra bazująca na Detektywie, a nie 'dodatek')
+ mechanizm Detektywa trzyma się świetnie, a koncepcja z tymi zdolnościami pupilów pokazuje, że jest on "rozwijalny", przy czym niekoniecznie oznacza to pójście kierunku skomplikowania zasad
+ w końcu mogłem skorzystać z mojej maty do oryginalnego Detektywa ;)
+ nieco "lżejszy" klimat, trudno nazwać to imprezówką, ale można pograć z nowymi ludźmi i wprowadzać w świat gier dedukcyjnych

Co mi się nie podobało?
- system z wpisywaniem śladów do bazy Antares powoli wymaga jakiegoś unowocześnienia (np. skanowanie kodu QR, po prostu technika i oczekiwany 'standard' wygody poszły do przodu od czasu premiery podstawki)
- ciut za duża liniowość czy też ogólniej trzeba powiedzieć, że nie jest to jakaś szczególnie trudna sprawa
- na pudełku jest 2-3 h, u mnie nie wiem czy to były nawet te pełne 2h, mimo, że bawiłem się dobrze to jednak troszkę za krótko

Finalnie z dwóch wydanych dotychczas dodatków 'sygnowanych' bardziej przypadło mi do gustu 'Drugie Dno' z mroczniejszym klimatem, przy czym 'Oficerowie z Pazurem' raczej nie powinni zawieść fanów Detektywa (tej podstawowej linii), nie są wtórni i liczę na to, że Portal będzie kontynuował serię pojedynczych scenariuszy.
Awatar użytkownika
atom90
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2018, 14:29
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: atom90 »

Mam pytanko co do dodatku LA w ostatnim scenariuszu używa się planszy z godzinami. Czemu godziny od 21 do 4 rano są czerwone a potem znowu normalne to ma jakies znaczenie?
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Gargi »

Można jeszcze gdzieś znaleźć plik pdf by pobrać rozdział który jest darmowy? Chodzi o przyczyny naturalne.
zaklinaczkokosow
Posty: 9
Rejestracja: 27 lut 2023, 13:26
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: zaklinaczkokosow »

Spoiler:
Ostatnio zmieniony 19 mar 2023, 14:25 przez zaklinaczkokosow, łącznie zmieniany 1 raz.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: feniks_ciapek »

Spoiler:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 19 mar 2023, 14:59 przez feniks_ciapek, łącznie zmieniany 1 raz.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: KQuest »

zaklinaczkokosow pisze: 17 mar 2023, 00:01...
feniks_ciapek pisze: 17 mar 2023, 00:12...
Rozważyłbym wrzucenie tych informacji w tag "spoiler" w obydwu postach, żeby nie zepsuć niespodzianki użytkownikom, którzy jeszcze nie grali
ODPOWIEDZ