Parks (Henry Audobon)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1490
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Tringa »

Nie chodzi o zapowiedź, ale raczej o info, czy czekać na pl wersję, czy nie. Akurat mi się nie pali i jak trzeba będzie to poczekam rok, dwa, czy nawet trzy. Chodzi bardziej o to, czy jest na co czekać, bo jak nie to zostanę bez dodatku, nieważne w jakiej wersji. A tak miałabym przynajmniej ang ;)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Eberhard
Posty: 32
Rejestracja: 16 sty 2012, 18:02
Has thanked: 64 times
Been thanked: 16 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Eberhard »

japanczyk pisze: 14 wrz 2022, 21:00 A słyszeliście moze o czymś takim jak plany wydawnicze?
Przeciez zadne wydawnictwo nie zapowie wam na messengerze nowego tytułu
Ale kto miałby wydać dodatek do Parków jak nie Albi? Jeżeli mają w planach to chyba lepiej poinformować wcześniej potencjalnych klientów żeby nie kupowali angielskiej wersji? Potem jest zdziwienie że leżakuje na magazynie. Nie musi być nawet konkretny termin ale chociaż „chcemy i mamy nadzieję że będzie”.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: siepu »

Eberhard pisze: 14 wrz 2022, 23:00 Ale kto miałby wydać dodatek do Parków jak nie Albi? Jeżeli mają w planach to chyba lepiej poinformować wcześniej potencjalnych klientów żeby nie kupowali angielskiej wersji? Potem jest zdziwienie że leżakuje na magazynie. Nie musi być nawet konkretny termin ale chociaż „chcemy i mamy nadzieję że będzie”.
I wtedy co tydzień mają pytania 'kiedy dodatek' i jak jednak nie wyjdzie, to kłamcy/złodzieje/oszuści bo mogłem kupić angielski dodatek, kiedy jeszcze był na rynku.
Idealnej odpowiedzi nie ma, większość wydawnictw (zwłaszcza tych trochę większych, gdzie jeszcze dochodzi koordynacja na innych rynkach) moim zdaniem całkiem słusznie woli zapowiedzieć grę wtedy, kiedy będą do tej zapowiedzi gotowi.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: japanczyk »

Eberhard pisze: 14 wrz 2022, 23:00 Ale kto miałby wydać dodatek do Parków jak nie Albi? Jeżeli mają w planach to chyba lepiej poinformować wcześniej potencjalnych klientów żeby nie kupowali angielskiej wersji? Potem jest zdziwienie że leżakuje na magazynie. Nie musi być nawet konkretny termin ale chociaż „chcemy i mamy nadzieję że będzie”.
Nie rozumiesz.
Zeby zapowiedzieć tytul trzeba mieć podpisana umowe. Podpisanie umowy nie następuje z dnia na dzień, a jest czasem w świecie gp poprzedzone kilkumiesięcznymi negocjacjami
Plus moga czekać na informacje o tym jak pierwszy naklad aie rozszedł
To samo robi Rebel (dodatki np do Glen More) to samo robi Portal (dodatki do Bloodborne), to samo robi Galakta (dodatki do Tiny Epic Dungeons)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: eveni »

Oglądałam dziś relację BoardNews z Planszówek w spodku. Przedstawiciel wydawnictwa Albi powiedział, że drugi dodatek do Parków ukaże się w połowie 2023 roku.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: miker »

eveni pisze: 17 wrz 2022, 20:12 Oglądałam dziś relację BoardNews z Planszówek w spodku. Przedstawiciel wydawnictwa Albi powiedział, że drugi dodatek do Parków ukaże się w połowie 2023 roku.
Właśnie oglądam również. W drugiej połowie. Więc w ogóle nie żałuję zakupu wersji angielskiej, bo rok to długo i nie wiem czy będę nadal tak chętnie grał w Parki za rok.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: miker »

Wrażenia po dwóch rozgrywkach w Parki wraz z dodatkami: Po Zmierzchu i Wildlife (ten w wersji angielskiej).

Gra zyskała na kombinowaniu i to znacznie.

Są 4 nowe płytki szlaku, które powodują, że teraz dodatkowych (zaawansowanych?) płytek szlaku jest 8, więc nie wszystkie zawsze będą w każdej rozgrywce.
Są nowe kart ekwipunku, w tym mój faworyt: karta, która pozwala dobrać żeton zwierzaka, po każdym odwiedzeniu parku! Niezła jest też karta pozwalająca wziąc żeton zwierzaka, zamiast choinki, gdy odwiedzamy odpowiednią płytkę terenu.
Są nowe karty sezonów dające więcej możliwości

Można łatwiej robić zdjęcia, można używać żetonów zwierząt, aby zastąpić dwa "dowolne" inne surowce przy zwiedzaniu parku (te surowce, którę oznaczone są cyferką na brązowym tle).

Generalnie wczoraj w drugiej rozgrywce z oboma dodatkami wykręciłem Home Best score: 63 punkty przy grze w 3 osoby. Miałem turkę, w której zwiedziłem 3 parki na raz. Nie kojarzę żadnej dotychczasowej gry w Parki, która by mi na to pozwoliła.

Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Ilość angielskiego jest do oganięcia bezproblemowo przez każdego - nawet z translatorem.
Jedyne co mierzi, to że mam Parki i Parki po zmierzchu po polsku, a Wildlife po angielsku, ale raczej przeżyję.
Ilość dodatkowej zabawy, zdecydowanie wynagradza ten mały problem.
Awatar użytkownika
Warrtain
Posty: 139
Rejestracja: 12 cze 2022, 20:50
Has thanked: 174 times
Been thanked: 23 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Warrtain »

Co do tego że karty w koszulkach się nie mieszczą to się nie zgodzę, wystarczy dobrze dobrać koszulki i całkiem dobrze pasują, pokrywa się tylko o jakieś pół centymetra nie domyka. W moim przypadku są to koszulki Paladin(Lohengrin i Bors) i całkiem dobrze pasują.
Spoiler:
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: miker »

Warrtain pisze: 03 lis 2022, 11:38 Co do tego że karty w koszulkach się nie mieszczą to się nie zgodzę, wystarczy dobrze dobrać koszulki i całkiem dobrze pasują, pokrywa się tylko o jakieś pół centymetra nie domyka. W moim przypadku są to koszulki Paladin(Lohengrin i Bors) i całkiem dobrze pasują.
Parki to moja najdroższa mała gra, bo 375 zł za podstawkę i dwa dodatki w tak małych pudłach to dużo moim zdaniem. Ale jest bardzo ładnie wykonana.
Stąd chętnie bym ja zakoszulkował (choć generalnie nie przepadam za koszulkami), ale wtedy wszystko nie zmieści się do pudełka od podstawki.
Teraz (po wyrzuceniu tego ładnego, brązowego insertu) w pudełku od podstawki trzymam całą podstawkę, Parki po zmierzchu i Parks Wildlife. Pokrywa się zamyka idealnie, ale nie ma tam już na nic miejsca. Jakoś nie przepadam za grą w coś, gdzie muszę otwierać 3 pudełka... Więc chyba będzie bez koszulek na razie...
Awatar użytkownika
Warrtain
Posty: 139
Rejestracja: 12 cze 2022, 20:50
Has thanked: 174 times
Been thanked: 23 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Warrtain »

miker pisze: 03 lis 2022, 12:39
Warrtain pisze: 03 lis 2022, 11:38 Co do tego że karty w koszulkach się nie mieszczą to się nie zgodzę, wystarczy dobrze dobrać koszulki i całkiem dobrze pasują, pokrywa się tylko o jakieś pół centymetra nie domyka. W moim przypadku są to koszulki Paladin(Lohengrin i Bors) i całkiem dobrze pasują.
Parki to moja najdroższa mała gra, bo 375 zł za podstawkę i dwa dodatki w tak małych pudłach to dużo moim zdaniem. Ale jest bardzo ładnie wykonana.
Stąd chętnie bym ja zakoszulkował (choć generalnie nie przepadam za koszulkami), ale wtedy wszystko nie zmieści się do pudełka od podstawki.
Teraz (po wyrzuceniu tego ładnego, brązowego insertu) w pudełku od podstawki trzymam całą podstawkę, Parki po zmierzchu i Parks Wildlife. Pokrywa się zamyka idealnie, ale nie ma tam już na nic miejsca. Jakoś nie przepadam za grą w coś, gdzie muszę otwierać 3 pudełka... Więc chyba będzie bez koszulek na razie...
No tak jeśli chcesz zmieścić dodatki to nie ma opcji na koszulki, ale fajnie że udało Ci się zmieścić całość w tak małym pudełku ;)
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: poxi »

Nie zgadzam się. Mam zakoszulkowaną całą grę i oba dodatki (Rebel Tarot 70x120mm na duże karty, Mayday Sails of Glory 50x75mm na małe karty)
Wszystko mieści się w pudełku podstawki, oczywiście bez oryginalnego dolnego insertu, ale z pojemnikami na surowce.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: miker »

poxi pisze: 04 lis 2022, 09:26 Nie zgadzam się. Mam zakoszulkowaną całą grę i oba dodatki (Rebel Tarot 70x120mm na duże karty, Mayday Sails of Glory 50x75mm na małe karty)
Wszystko mieści się w pudełku podstawki, oczywiście bez oryginalnego dolnego insertu, ale z pojemnikami na surowce.
I mieści się z Parks Wildlife także? Podziwiam za umiejętność upakowania, bo to drugi dodatek i właśnie dlatego musiałem wywalić oryginalny insert, aby wszystko (bez koszulek) zmieścić.
Pokaż zdjęcia jak to układasz, bo ja się poddałem.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2022, 09:35 przez miker, łącznie zmieniany 1 raz.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: poxi »

Tak, podstawka + Nightfall + Wildlife. Bez uniesienia wieczka. Grunt to przepakować meeple do pojemników na surowce oraz używać cienkich koszulek - karty są dobrej jakości, więc te wystarczą.
Jak znajdę czas to wrzucę zdjęcia.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: poxi »

Dostarczam obiecane zdjęcia, w jaki sposób pomieściłem grę i oba dodatki w koszulkach do pudełka podstawki:
Spoiler:
Cellstar
Posty: 42
Rejestracja: 14 lip 2021, 21:43
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Cellstar »

Mam pytanie do osób które dużo grały w Parki. Czy ta gra aż tak kiepsko działa na 2 osoby czy przez to że grałem tylko 2 razy czegoś nie zauważam? Chodzi o to że po przejściu każdego turysty przez szlak udawało nam się nazbierać tyle zasobów że nie opłaca się kupować przedmiotu czy rezerwować tylko od razu kupowaliśmy parki bo dają sporo punktów. Nawet z manierek rzadko korzystaliśmy. Gra wyglądała tak: chodziliśmy, zbieraliśmy zasoby, ewentualnie wymienialiśmy na inne i kupowaliśmy park. Robiliśmy tak każdym turystą, w każdej rundzie.
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: everan »

Cellstar pisze: 11 lut 2023, 10:08 Mam pytanie do osób które dużo grały w Parki. Czy ta gra aż tak kiepsko działa na 2 osoby czy przez to że grałem tylko 2 razy czegoś nie zauważam? Chodzi o to że po przejściu każdego turysty przez szlak udawało nam się nazbierać tyle zasobów że nie opłaca się kupować przedmiotu czy rezerwować tylko od razu kupowaliśmy parki bo dają sporo punktów. Nawet z manierek rzadko korzystaliśmy. Gra wyglądała tak: chodziliśmy, zbieraliśmy zasoby, ewentualnie wymienialiśmy na inne i kupowaliśmy park.
Na dwie osoby działa bez żadnych problemów. Wczesne kupowanie przedmiotów potrafi bardzo wpłynąć na późniejszą grę redukcją kosztów czy dodatkowymi opcjami robienia zdjęć; zwiedzanie szybko parków kusi, ale bez pośpiechu - pamiętajcie, że opcja ta pojawia się później również na dokładanym kafelku szlaku (a z kafelkiem kopiowania akcji i odrobiną planowania można wtedy spokojnie zwiedzić po kilka parków w jednym sezonie).
Cellstar pisze: 11 lut 2023, 10:08 Robiliśmy tak każdym turystą, w każdej rundzie.
Tak dla pewności: ale nie puszczacie tych turystów jednego po drugim? W grze dwuosobowej powinno być 4 miśków naraz na szlaku.
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Cellstar
Posty: 42
Rejestracja: 14 lip 2021, 21:43
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: Cellstar »

everan pisze: 11 lut 2023, 10:32
Cellstar pisze: 11 lut 2023, 10:08 Mam pytanie do osób które dużo grały w Parki. Czy ta gra aż tak kiepsko działa na 2 osoby czy przez to że grałem tylko 2 razy czegoś nie zauważam? Chodzi o to że po przejściu każdego turysty przez szlak udawało nam się nazbierać tyle zasobów że nie opłaca się kupować przedmiotu czy rezerwować tylko od razu kupowaliśmy parki bo dają sporo punktów. Nawet z manierek rzadko korzystaliśmy. Gra wyglądała tak: chodziliśmy, zbieraliśmy zasoby, ewentualnie wymienialiśmy na inne i kupowaliśmy park.
Na dwie osoby działa bez żadnych problemów. Wczesne kupowanie przedmiotów potrafi bardzo wpłynąć na późniejszą grę redukcją kosztów czy dodatkowymi opcjami robienia zdjęć; zwiedzanie szybko parków kusi, ale bez pośpiechu - pamiętajcie, że opcja ta pojawia się później również na dokładanym kafelku szlaku (a z kafelkiem kopiowania akcji i odrobiną planowania można wtedy spokojnie zwiedzić po kilka parków w jednym sezonie).
Cellstar pisze: 11 lut 2023, 10:08 Robiliśmy tak każdym turystą, w każdej rundzie.
Tak dla pewności: ale nie puszczacie tych turystów jednego po drugim? W grze dwuosobowej powinno być 4 miśków naraz na szlaku.

Akurat losowały nam się przez większość gry tanie parki w związku z tym skupiliśmy się na ich kupowaniu. Ale spróbuję obrać taką taktykę jak pisałeś. Co do puszczania turystów to na początku szlaku umieściliśmy 4 ale nigdzie nie znalazłem w instrukcji, że trzeba poruszać się nimi na zmianę (swoimi) w związku z tym często wyglądało to tak, że szliśmy po jednym turyście przez cały szlak a następnie drugim.
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: everan »

Cellstar pisze: 11 lut 2023, 11:25 Co do puszczania turystów to na początku szlaku umieściliśmy 4 ale nigdzie nie znalazłem w instrukcji, że trzeba poruszać się nimi na zmianę (swoimi) w związku z tym często wyglądało to tak, że szliśmy po jednym turyście przez cały szlak a następnie drugim.
No to myślę, że tu jest pies pogrzebany ;) Puść na szlak obu i pokombinuj z blokowaniem pól ważnych dla drugiej osoby. Ważne też, że ostatni turysta na szlaku musi z automatu iść prosto do końca - więc jeśli wyślesz dwóch, to wycinasz masę akcji osobie idącej kolejno po jednym!
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: mrozy16 »

W Gradaniu ostatnio wspominali, że ktoś robi zdjęcia miejsc uwiecznionych w grze. Ktoś wie, gdzie to znaleźć?
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: windziarz44 »

mrozy16 pisze: 25 mar 2023, 17:51 W Gradaniu ostatnio wspominali, że ktoś robi zdjęcia miejsc uwiecznionych w grze. Ktoś wie, gdzie to znaleźć?
https://www.facebook.com/hashtag/parksc ... 5319709734

Tutaj na fb możesz zobaczyć :)
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Parks (Henry Audobon)

Post autor: MattCarnall »

Jako, że sierpień tuż za rogiem, a wraz z nim dodatek Wildlife ukaże się w polskiej wersji językowej, to mam pytanie do osób, które w niego już grały. Wildlife poza bizonem wprowadza więcej tego samego i tu moje pytanie, jak to się ma do rozgrywek solo? Na BGG sama gra wraz z dodatkiem Po zmierzchu jest polecana do tego trybu, ale już przy Wildlife zaznaczone jest „nie rekomenduje”. Jakie są wasze odczucia w tym temacie? Sama gra mi się szalenie podoba i nie ukrywam, że sam dodatek mam na targecie.
ODPOWIEDZ