Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
meDarq
Posty: 78
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:23
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: meDarq »

Bardzo szybko ogarnąłem, jakoś po roku, że kupiłem używana grę ze starymi, niepoprawionymi kartami. Drukował ktoś już je i mógłby polecić jak to zrobić? Wydaje mi się, że jako naklejka na kartę najlepiej, bo w tym pliku na stronie portalu nawet nie ma rewersu tych kart... Jak potem elegancko wyciąć z papieru te nowe karty?
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: rdbeni0 »

I - cyk - topic leci do obserwowanych.

Ostatnio powoli, powoli - w tempe 1gra/2mce - redukuję swoją "półkę wstydu". I właśnie padło na ten tytuł.
O:NI b. mi się spodobali. Gra jest dosyć specyficzna; ogólne ramy i mechanika są prościutkie (ledwo kilka akcji), ale interpretacja niektórych kart i sekwencji karcianych może sprawiać trudności.

Jest to więc prosta gra co do zasad ogólnych, ale może się trochę komplikować w dużej ilości mikro-zasad które są budowane poprzez różne karty.

No i takie wrażenia z gier: mojej dziewczynie gra 1) i 2) się nie spodobała. Gra 3) była w większym gronie (3osoby) i się jej spodobało, zaczęła "czuć flow" (kobieta zmienną jest). Aktualnie wszyscy mówią, że to jest bardzo fajna gra. Mi się przyjemnie gra i lubię analizować poszczególne karty. Uważam też, że ta gra dużo uroku zdobędzie z czasem, gdy już każdy będzie znał większość kart - i wiedział jak się je interpretuje - a więc po prostu skupi się na grze.

Reasumując; bardzo fajna gra, przyzwoity stosunek cena/jakość, nastawiona na wiele rozgrywek (ogromna regrywalność), ale sprawiająca czasami kłopot z niejasną interpretacją poszczególnych kart (choć z czasem człowiek powinien się wyrobić).
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Neoptolemos »

Tak na wszystko. Dodam też, że ta gra bardzo premiuje jej dobrą znajomość - co jest zarówno zaletą, jak i wadą. Fajnie jest po kilku(nastu) partiach zacząć wykręcać combosy i przekraczać 100 pkt na rozgrywkę, zwłaszcza że w pierwszych zazwyczaj wyniki oscylują poniżej 50 - ale np. ja mam problem z wprowadzeniem nowych graczy, bo po prostu za bardzo ich dystansuję przez znajomość kart (a nie mam w zwyczaju celowo grać nieoptymalnie, lubię poeksplorować nowe strategie, ale bez podkładania się) - dlatego najlepiej się gra z ludźmi na podobnym poziomie znajomości gry.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
benek12345
Posty: 54
Rejestracja: 17 maja 2020, 16:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: benek12345 »

Neoptolemos pisze: 31 maja 2021, 16:41 mam problem z wprowadzeniem nowych graczy, bo po prostu za bardzo ich dystansuję
Miałem podobną sytuację. Po zakupie dodatków wymieszałem wszystkie karty zakładając, że im więcej tym lepiej. W efekcie podczas partii z bardzo ogarniętymi planszówkowiczami, którzy też nie grali pierwszy raz, skończyło się takim pogromem, że zrezygnowali po 4 z 5 rund - w niepełnej grze. Podliczając wyszło ponad 140pkt.
W efekcie mam grę, którą lubię, z niemal wszystkimi dodatkami (bez promek) i nie mam z kim w nią grać :(
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: rdbeni0 »

Graliśmy ostatnio ponownie (w tej chwili głównie ten tytuł ogrywamy) i kolejny raz b. przyjemne odczucia. Wszystkim, nawet tym najbardziej sceptycznym, zaczyna się podobać. Gra zyskuje z każdą rozgrywką (dzięki coraz lepszej znajomości kart).

Mam też nowe przemyślenia.
Uważam, że podstawka jest wersją kompletną i nie będę inwestował w żadne dodatki. Ma to co potrzeba: wystarczającą ilość kart oraz ścisłe reguły. Nie widzę sensu tego rozszerzać ani też dokładać nowych zasad, kart, mechanik. Gra raczej nigdy się nie znudzi (b. wysoka regrywalność), ale może odejść na półkę na dłuższy czas. Lecz na pewno będzie wracała na stół. Uważam też, że z perspektywy relacji cena/jakość jest to ukryta perła. Pozycja jest stosunkowo tania (ok. 80-90zł na rynku wtórnym, chociaż trzeba pytać o wersję "najnowszą", tę po poprawkach). A równocześnie jakościowo jest bardzo dobra, niczym nie ustępuje wobec innych gier w kategorii do 200zł. Nie czuć też absolutnie żadnej "taniości"; a wręcz przeciwnie - widać, że to porządna planszówka. Np. pod względem liczby elementów, skomplikowania i głębi to zdecydowanie przebija np. Splendor czy też Osadników z Catanu (pozycje te są w podobnej cenie).
muminus77
Posty: 48
Rejestracja: 03 lut 2014, 22:34
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: muminus77 »

Zgadzam się, że jak na tę cenę podstawka wystarcza na długo i dodatki nie są niezbędne. Po niektórych wręcz odechciewało mi się grać w Osadników na jakiś czas (Atlantydzi i Poprzez Historię).
Jeśli mimo wszystko nabrałbyś kiedyś ochoty na dodatki, to polecam:
- pierwszy czyli "Każdy potrzebuje przyjaciela" - dodaje karty z otwartą produkcją, które wprowadzają trochę więcej pozytywnej interakcji między graczami (dam ci robotnika za drewno produkowane na twojej karcie). Dla mnie z tym dodatkiem gra jest "kompletna", a dostać go można w wielu księgarniach za ok. 35 zł.
- Aztekowie - bardzo udana frakcja z mechaniką modlitwy "push your luck", wydaje mi się dość mocna (dużo budynków bez fundamentu w koszcie i sporo generowanych surowców), ale przez to łatwo i przyjemnie się ją prowadzi i nadaje się wg mnie dla nowych graczy żeby dać im nieco fory. Zasada działania żetonów modlitw niestety wymaga trochę tłumaczenia.

Resztę dodatków opisałem kiedyś w tym poście klik
opulentus
Posty: 520
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: opulentus »

Witam,

Posiada ktoś instrukcję w pdfie do Polan i Doradców Władcy?
Karty mam, instrukcje gdzieś zaginęły.
Jesli tak to proszę o przesłanie na opulentuss@gmail.com
Dziękuję
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: paracelsus444 »

Hej, czy ktoś mógłby mi napisać ile i jakich symboli jest na kartach solo? Kupiłem grę z drugiej ręki i niestety właściciel musial zgubic karty solo,spróbuję zrobić je na własną rękę bo z tego co widziałem nie ma tam nic poza 1 symbolem na każdej karcie ale nie wiem co na nich umieszczać.
PS. Ewentualnie może jest ktoś kto mi sprzeda swoje karty solo za 5 zł :D
Gloggie
Posty: 30
Rejestracja: 12 paź 2017, 14:28
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Gloggie »

Jest 16 kart solo:
  • po 3x karta, moneta, drewno,
  • po 2x gwiazdka, ludzik, kamień,
  • po 1x: pomidor.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Evokenx »

Hej, orientuje się ktoś kiedy zaczęto wydawać podstawkę z poprawionymi kartami? Wystarczy że pudełko ma nowe logo?
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: rdbeni0 »

Evokenx pisze: 20 sie 2021, 13:40 Hej, orientuje się ktoś kiedy zaczęto wydawać podstawkę z poprawionymi kartami? Wystarczy że pudełko ma nowe logo?
nie wiem jak z pudełkiem, ale jeżeli chodzi o poprawki, to wyraźnie napisana jest "wersja gry" w instrukcji - jeżeli dobrze pamiętam to poprawki w kartach są uwzględnione od 1.3 (nie chce mi się teraz wyciągać pudła i szukać instrukcji, może ktoś sprawdzi :-))

jak masz od kogoś kupić, np. z rynku wtórnego, to najlepiej poprosić sprzedającego żeby sprawdził w instrukcji jaka jest wersja
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: dizzit »

Taki oftop.. czy ma ktoś dodatek amazonki i skaner... prosze o priv
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomp »

dizzit pisze: 06 lis 2021, 18:48 Taki oftop.. czy ma ktoś dodatek amazonki i skaner... prosze o priv
Rozumiem, że jakaś karta się zgubiła. Pisałeś do Portalu ? Może mają coś na stanie...
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: litk »

Przy któryś zakupach w sklepie portalu dodawali jako promoski karty zwykłe do Osadników, które były oznaczona jako ONIvsKP wraz z symbolami frakcji z Królestw Północy, czy ktoś wie co to oznacza?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: MrAtrion »

Grywa ktoś jeszcze w osadników solo? Wiem, że są lepsze gry pod solo :D ale jestem ciekaw jak wrażenia po latach. Czy któryś dodatek ulepsza granie solo czy tylko dodają karty?
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Backero »

MrAtrion pisze: 28 sty 2022, 17:32 Grywa ktoś jeszcze w osadników solo? Wiem, że są lepsze gry pod solo :D ale jestem ciekaw jak wrażenia po latach. Czy któryś dodatek ulepsza granie solo czy tylko dodają karty?
Właściwie "Poprzez Historię" jest miodzio pod solo i najbardziej bym dedykował.

Myśmy sobie wprowadzili jeszcze home rule, w którym nowe Imperium polega tylko na kartach podstawowych, ale po każdej partii można sobie wymienić X kart. Wówczas każdy gracz losuje 5 kart ze swojej talii i 5 kart ze wspólnej talii dodatków (ale Twojej frakcji) i wymienić dowolne z nich, by w talii wciąż było 30. Pozwala to budować sobie deck z czasem rozwoju.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomwro »

Ktoś jest w stanie mi powiedzieć jak oddzielić podstawke od dodatków? Mam o wiele więcej kart zwykłych w decku niż 84, które stoi w instrukcji, a frakcyjnych 37 a nie 30 (plus po 10 z KPP).
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Ciuniek »

Każda karta ma w prawym dolnym rogu oznaczenie kodowe drobnym drukiem. Karty z dodatków mają dodatkowo ikonę oznaczającą ten dodatek.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1906
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomuch »

Ale, o ile dobrze pamiętam, pierwszy druk pierwszego małego dodatku nie miał tych ikonek i trzeba patrzeć na oznaczenie liczbowe (numery od 31 do 40 dla każdej z frakcji podstawowych).
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: aigimig »

jeśli chodzi o karty zwykłe to kiedyś zrobiłem taką tabelkę do oddzielania dodatków:
Spoiler:
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Pieter1989 »

Czy mógłbym prosić o potwierdzenie (lub wyprowadzenie z błędu) czy następujące karty frakcyjne podchodzą z danych dodatków:
nr 31-40 - każdy potrzebujemy przyjaciela
nr 41-50 - atlantydzi
nr 51-60 - trzej przyjaciele z boiska
nr 81-90 - aztekowie

Próbowałem drogą dedukcji co do kart ogólnych z postu powyżej, ale mam pewne obawy czy aby na pewno właściwie to ogarnąłem...
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: litk »

Pieter1989 pisze: 07 kwie 2023, 22:24 Czy mógłbym prosić o potwierdzenie (lub wyprowadzenie z błędu) czy następujące karty frakcyjne podchodzą z danych dodatków:
nr 31-40 - każdy potrzebujemy przyjaciela
nr 41-50 - atlantydzi
nr 51-60 - trzej przyjaciele z boiska
nr 81-90 - aztekowie

Próbowałem drogą dedukcji co do kart ogólnych z postu powyżej, ale mam pewne obawy czy aby na pewno właściwie to ogarnąłem...
Kiedyś zrobiłem sobię taką rozpiskę, może ci się przyda.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Ayaram »

Po wielu latach kupiłem sobie pierwszy dodatek do ONI w postaci Atlantydów. Zagrałem 2 gierki, tzn... teoretycznie jedną... Pierwszą nie doczytałem, że żetonów technologii można używać także na kartach frakcyjnych, ale w połowie gry zaczęło do mnie docierać, że coś się za bardzo absurdalnie zaczyna robić i dopiero doczytałem w instrukcji z ulgą, że to jednak działa tylko na podstawowe ;) 2gi zagrałem normalnie i już jest trochę no... mniej absurdalnie.
:arrow: Finalnie wykręciłem 146 pkt, przy czym miałem tu poczucie, że gram 1wszy raz, kilka rzeczy na bank nie zrobiłem optymalnie, więc mniej więcej na koniec się czułem jak grając innymi frakcjami przy 80 pkt. Ewidentnie oderawne od reszty. Niby nie przeszkadza przy grze solo, ale... coś tam jednak przeszkadza. Grając pozostałymi na core secie było wyzwanie by przebić te 100 pkt, a tu to takie nie wiadomo co, czy mi poszło dobrze, czy źle, czort wie
:arrow: Pod względem rozgrywki jest tak jak powinno być. Czyli czujemy że gramy w ON:I jednocześnie czujemy, że robimy zupełnie coś innego niż dotychczas. Ale 3 zgrzyty mam. 1wszy zgrzyt taki, że gra się nim dużo dłużej niż pozostałymi. W życiu tyle kart nie dobrałem przez całą grę co w tej 1 rozgrywce, przez co mielimy więcej surowców, mielimy więcej kart, więcej mamy decyzyjności co z jednej strony jest spoko, ale w 5tej turze jak już mamy zbudowany silniczek i zostaje nam wymłucić milion rzeczy do końca to zaczyna męczyć. 2gi zgrzyt to taki, że wydają się dużo badziej losowi od reszty. W innych frakcjach silniczki są mocno uzależnione od kart frakcyjnych, których jest tylko 30, u nas większość zabawek punktujących jest w kartach podstawowych. Dodając do tego, że karty podstawowe są do rozdupczenia przez bota, to wychodzi że jest dość losowo. 3ci zgrzyt to o matko ile to stołu zajmuje, solo się pomieścić nie mogłem ;) Podsumowując gra się ok, ale doskonale rozumiem czemu dużo osób mówi, że Atlantydzi mają u nich bana na grę na większą liczbę graczy
:arrow: Bardzo mi się podoba na koncepcje dodatków w ON:I, pomimo tego że ogólnie wszyscy narzekają. Budowanie talii mi nie przeszkadza, za to jestem dużym fanem dodatków modułowych. Dużo bardziej widzę siebie grającego 5x każdą frakcją na core secie, 5x z dodatkiem KPP, 5x z technologiami niż po 15x grając mixem wszystkiego. Właśnie taka forma mi idealnie pasuje do grania solo. ON:I są jedyną grą z "punktami zwycięstwa" którą bym dał do swojego top 10 gier solo.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Neoptolemos »

Co do modelu dodatków to nawet się zgodzę, natomiast Atlantydzi są jedynym dodatkiem do jakiejkolwiek gry, który sprzedałem zostawiając sobie podstawkę. Bez dwóch zdań najgorzej zbalabsowany dodatek do O:NI i imho jeden z najgorszych dodatków do gier w ogóle.

Amazonki są spoko, Aztekowie bardzo fajni ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Sloth
Posty: 385
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Sloth »

Ayaram pisze: 30 lip 2023, 09:41 :. ON:I są jedyną grą z "punktami zwycięstwa" którą bym dał do swojego top 10 gier solo.
Zabawne bo ja tak man z O;KP ;) Tylko ja Top 5
ODPOWIEDZ