Osadnicy: Królestwa Północy - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bargaw
Posty: 12
Rejestracja: 03 gru 2019, 15:13

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: bargaw »

Czy karty startowe można usuwać albo brać na rękę ? Jaki wtedy jest ich koszt?
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Fungal »

Można je wziąć na rękę ale nie można ponownie zbudować. Jest to opisane w FAQ w dziale klan nanurjuka.
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: szafaaaa »

Mam problem z kartą #124 Sprzedawca Truskawek. Jaki jest sens wyboru między złotem a kamieniem, kiedy złoto to 1) punkt zwycięstwa i 2) dowolny surowiec.

OK, jedyna sytuację widzę gdy mam na stole Cechę " #130 Jeźdźcy Reniferów" i wtedy dostaje I złoto i kamień.

I jeżeli złoto = dowolny surowiec to mając #123 Solidne Lodowe Konstrukcje mogę używać złota jako kamienia?

I jeszcze jedno, czy grając Solo mogę zapłacić złotem za kosz akcji z Koła? (np. Wydaj 1 rybę, aby WYPŁYNĄĆ).
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: imrowai »

dobre pytanie :/
Złoto zastępuje surowce dla wszelkich działań poza 1 sytuacją - gdy karta wymaga przypisania konkretnego surowca.
W tym klanie nie ma kart wymagających przypisania - może jakieś wyspy mają taką akcje?
Wg mnie złotem można płacić za akcje z koła.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gnysek »

Na jednej z kart widziałem takie coś "Przygotuj swoje podbite wyspy"... Przygotuj to jak rozumiem odtapowanie karty, ale myślałem, że to dotyczy tylko kart akcji? Wyspami można też coś robić?

Edit: ach, już wiem, za krótko gram :) na kartach wysp też są akcje czyli można je wyczerpać, teraz przygotowanie ma sens.
mouzes
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2019, 18:55
Has thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: mouzes »

Witam, czy rozpatrując akcję mogę uzyskać punkt zwycięstwa nie mając statku na Planszy Wypraw? Czy jest to jednak wymóg aby zdobyć punkt?
Obrazek
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: litk »

No jak nie masz czego przesunąć to jak możesz dostać za to punkty?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomp »

mouzes pisze: 22 sty 2021, 19:58 Witam, czy rozpatrując akcję mogę uzyskać punkt zwycięstwa nie mając statku na Planszy Wypraw? Czy jest to jednak wymóg aby zdobyć punkt?
Spoiler:
Z opisu karty wynika wymóg wydania 2 surowców.
Dostajesz topór i możesz przywrócić ludzika albo dostajesz 1 punkt, ale jak nie masz statku to nie przesuniesz statku.
Możesz wybrać wariant, który daje ci mniej benefitów. Proste.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
mouzes
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2019, 18:55
Has thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: mouzes »

Litk, a jak się odniesiesz do wypowiedzi kolegi powyżej? Ja się skłaniam bardziej ku odpowiedzi użytkownika Tomp
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: litk »

mouzes pisze: 24 sty 2021, 17:10 Litk, a jak się odniesiesz do wypowiedzi kolegi powyżej? Ja się skłaniam bardziej ku odpowiedzi użytkownika Tomp
No tak, zgadza się, oczywiście ma rację!
radarek
Posty: 141
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: radarek »

Obrazek

Pytanie odnośnie scenariusza solo "Mroźni giganci atakują mur!" link

Pytanie o zapis: "Jeśli w dowolnym momencie na Mroźnych Gigantach znajduje się więcej Obrazek niż suma Dóbr na Murze (...)".
Czy "suma Dóbr na Murze" to suma liczby kamieni i robotników? Według instrukcji, termin Dobro obejmuje zarówno kamienie jak i robotników. Jednak FAQ zmieniło definicję tego terminu, wykluczając z niego robotników. Nawet jeśli ten scenariusz powstawał już po wydaniu FAQ to słowo "suma" sugeruje, że autor chciał tu liczyć zarówno kamień jak i robotników, w przeciwnym wypadku napisałby po prostu "liczba kamieni".
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wroobel »

Lomax1983 pisze: 18 sie 2019, 19:22 Mam pytanie: Gdy podbijamy czy plądrujemy wyspę(bez różnicy którą) i zabieramy ją do swojego imperium bądź odrzucamy po splądrowaniu to czy w miejsce zabranej(odrzuconej) odkrywamy kolejną? W instrukcji jest zapis w fazie czyszczenia należy odrzucić pozostałe wyspy na stos kart odrzuconych i odkryć nowe. To sugerować by mogło że nie dokładamy wysp. Ale w przypadku 4 graczy może się okazać wypłynie 5,6 czy nawet 7-8 statków. Wtedy pierwsza 4 będzie miała wybór w ciemno lub którąś odkrytą. Jeżeli pierwsze 4 statki wezmą odkryte karty to pozostałe trzeba podbić lub splądrować w ciemno. Czy tak faktycznie jest?
Podbijam pytanie - nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: aigimig »

Wroobel pisze: 15 kwie 2023, 12:52
Lomax1983 pisze: 18 sie 2019, 19:22 Mam pytanie: Gdy podbijamy czy plądrujemy wyspę(bez różnicy którą) i zabieramy ją do swojego imperium bądź odrzucamy po splądrowaniu to czy w miejsce zabranej(odrzuconej) odkrywamy kolejną? W instrukcji jest zapis w fazie czyszczenia należy odrzucić pozostałe wyspy na stos kart odrzuconych i odkryć nowe. To sugerować by mogło że nie dokładamy wysp. Ale w przypadku 4 graczy może się okazać wypłynie 5,6 czy nawet 7-8 statków. Wtedy pierwsza 4 będzie miała wybór w ciemno lub którąś odkrytą. Jeżeli pierwsze 4 statki wezmą odkryte karty to pozostałe trzeba podbić lub splądrować w ciemno. Czy tak faktycznie jest?
Podbijam pytanie - nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Uzupełniamy tylko w fazie czyszczenia, nie dokładamy wysp w trakcie. Link do dyskusji na BGG - https://boardgamegeek.com/thread/226714 ... lenishment
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy - pytania i wątpliwości

Post autor: sliff »

Tak, wysp się nieuzupełnia.
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osadnicy: Królestwa Północy - pytania i wątpliwości

Post autor: Migdał »

Hej, pytanko bo się już pogubiłem.

Jeśli zagrywam kartę z wymogiem akcji to czy po zagraniu tej karty normalnie wykonuje akcje na której położyłem mojego piona? Czy to tylko koszt zbudowania.
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
radarek
Posty: 141
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy - pytania i wątpliwości

Post autor: radarek »

Normalnie wykonujesz akcję. Nie do końca rozumiem co miałoby być tym kosztem. Położenie piona akcji?
Dla przykładu jeśli karta mówi "wypłyń aby zbudować" to deklarujesz wypłynięcie (instrukcja chyba tego nie precyzuje, ale ja w tym momencie stawiam pion na odpowiednim polu), budujesz lokację (może się to wiązać z otrzymaniem bonusu, a w rezultacie wykonania dodatkowej akcji) i po wszystkim wykonujesz akcję wypłynięcia.
ODPOWIEDZ