Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: Backero »

Czy tylko ja mam wrażenie, że jest ona zaskakująco mała? Robiąc research wśród gier o tej tematyce łatwo zauważyć, że najwyżej oceniane i najpopularniejsze gry są w Polsce niedostępne i niewydawane w Polsce przez żadnego wydawcę. Wyłamuje się z tego może jedynie nieco Phalanx, gry na IP World of Tanks i jakieś mniejsze polskie tytuły raczej skupiające się na polskiej historii.

Czy jest jakiś powód dlaczego tak popularna seria jak Axis & Allies nie jest w Polsce wydawana i żaden taki temat nie jest przez nikogo podejmowany?
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: psia.kostka »

Wszedlem w ten temat z mysla o grach Dragona sprzed 25-30 lat. Wtedy wszystkie gry planszowe byly o tematyce II Wojny Swiatowej :lol: z dodatkami sredniowiecznymi i Napoleonem :P

Polowa gier drugowojennych na rynek amerykanski to Normandia ;) potem zima w Ardenach i dla smakoszy Pacyfik. Wiec z pewnoscia sa jakies trendy narodowe w tym temacie.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: MichalStajszczak »

Backero pisze: 15 kwie 2023, 14:56 Czy tylko ja mam wrażenie, że jest ona zaskakująco mała?
Mała w odniesieniu do czego? W ofercie Taktyki i Strategii chyba połowę stanowią gry o tematyce II wojny światowej.
Awatar użytkownika
BigBadSheep
Posty: 122
Rejestracja: 05 cze 2019, 13:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: BigBadSheep »

Ja powiedział że dość wiele osób grało w flames of war, teraz chyba bolt action.

Co do gier o 2ww to głównie forum strategię,

A że popyt istnieje widać że gry się wyprzedają z fortu gier, planszofery, planszomani :D

A i tu jest wiele o 2ww: https://www.facebook.com/groups/wojennicy/?ref=share
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2023, 19:31 przez BigBadSheep, łącznie zmieniany 1 raz.
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: Barbarzyńca »

Ja sobie sam zrobiłem system bitewny do wojny na Pacyfiku.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: buhaj »

Company of Heroes to genialna gra i ma coraz większą scenę grową w Polsce. polecam bo gra jest zjawiskowa
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: Koshiash »

Popularność gier o tematyce II WŚ zdecydowanie jest mała... wśród gier familijnych, abstrakcyjnych, euro oraz tematycznych fantasy i s-f, które sprzedają się w największych nakładach więc są najatrakcyjniejsze dla małych wydawców. :lol:
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: tomp »

hmm pierwsze tytuły, jaki mi wpadają do głowy:
seria Undaunted
Soldiers in Postmen Uniforms
Pavlovs House
Memoir
Air, Land, & Sea
Uboot

Pewnie jest jeszcze kilka tytułów o których zapomniałem. Podejrzewam, że jest jeszcze sporo.
Fascynaci 2-giej wojny światowej w grach pewnie mogliby wskazać tytuły, które wyszły w tym roku.

Wszystko zależy jak się popatrzy na popularność tematu 2-giej wojny światowej. Wydaje mi się, że temat wybija się najbardziej na tle innych potyczek/bitew/wojen w dziejach ludzkości. Jeśli miałbym wskazać inny popularny temat wojenny to pewnie 1-sza wojna światowa lub okres wojen napoleońskich.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: raj »

Backero pisze: 15 kwie 2023, 14:56 Czy tylko ja mam wrażenie, że jest ona zaskakująco mała? Robiąc research wśród gier o tej tematyce łatwo zauważyć, że najwyżej oceniane i najpopularniejsze gry są w Polsce niedostępne i niewydawane w Polsce przez żadnego wydawcę. Wyłamuje się z tego może jedynie nieco Phalanx, gry na IP World of Tanks i jakieś mniejsze polskie tytuły raczej skupiające się na polskiej historii.
Niestety ciężko coś zrozumieć z tej chaotycznej wypowiedzi.
Ogólnie popularność gier wojennych jest mała w porównaniu z popularnością gier niewojennych.
Natomiast wśród wojenników gry na temat WW2 są bardzo popularne, sam mam ich co najmniej kilkanaście.
Backero pisze: 15 kwie 2023, 14:56 Czy jest jakiś powód dlaczego tak popularna seria jak Axis & Allies nie jest w Polsce wydawana i żaden taki temat nie jest przez nikogo podejmowany?
Bo dla wojenników to jest takie Monopoly. Prosta gra popularna wśród amerykanów ale zamiast poświęcać czas na nią, można zagrać w dużo lepsze pozycje.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1902
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: tomuch »

Ale jest coś na rzeczy. Blitzkrieg przerobiony na Syndykat zbrodni. Air, land & sea na jakąś gierkę o zwierzątkach. Memoir nie jest tłumaczony, chociaż Days of Wonder od zawsze było blisko z Rebelem. Heroes of Normandie zaliczyło wtopę na polskim rynku (pomijam, że w tamtych czasach Devils Pig było kiepsko zarządzane). Nie wiem, czy ktoś pamięta polską kampanię cf dla D-Day Dice - nie muszę mówić, że nieudaną. Myślę, że autorowi nie chodziło o gry dla wojennikow, ale raczej dla każuali, a nawet odbiegające w stronę euro.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: Koshiash »

Gry dla casuali mają być grzeczne, by dobrze prezentować się na półkach sklepowych. Zatem wojna jest fe, a jeżeli już musi być to niech to będzie wojna zwierzątek, wojna kosmitów, wojna elfów, a w najgorszym razie wojna starożytna, najlepiej sprowadzająca się do mielenia zasobów i zdobywania punktów.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: mineralen »

Hehe, już widzę wjeżdża pogarda dla innych niż ja, bo lubią coś innego niż ja :lol:

Tak, jako zepsuty casual wolę ugrzeczniony setting Warhammer 40k ( :D ) niż II WŚ.

Zastanawiając się nad argumentami dlaczego tak jest innymi niż „wszyscy inni niż ja to debile” to bym proponował:

1. II WŚ jest niemodna. Wszystko ma swój czas i ten czas kiedyś się kończy. Kilkadziesiąt lat temu filmów o II WŚ robiło się mnóstwo - teraz, mimo że filmów robi się więcej, to tych osadzonych w II WŚ jest (wg moich obserwacji) bardzo mało. Już nawet wydaje mi się, że filmów o I WŚ powstaje obecnie więcej? Gry komputerowe - 20 lat temu prawie każdy FPS był osadzony w II WŚ. Teraz modne są konflikty współczesne. Co jest teraz modne w planszowkach? Chyba świat Lovecrafta (ugrzecznione casuale :D ).

2. Rzecz, która moim zdaniem ma wpływ na przeminięcie mody - temat II WŚ jest prze…robiony popkulturowo na wszelkie możliwe sposoby. Temat II WŚ wzbudza dla mnie te uczucia co obecnie temat superbohaterów - jak będziesz tym nawalał non stop to w końcu to się znudzi. Oczywiście jeżeli trafi się coś wyjątkowego, to będzie wzięcie nawet przy wydojonym temacie (np film Jojo Rabbit a wśród gier Company of Heroes).
Xyhoo
Posty: 184
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 312 times
Been thanked: 141 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: Xyhoo »

Zagrałbym w euro o produkcji czołgów albo jakimś innym wyścigu zbrojeń. Z drugiej strony ludzie potrafią zrobić burzę wokół konkwistadorów sprzed 500lat, jako wydawca bym się bał takiego tematu jak Druga Wojna, bo temat jest drażliwy i możesz zgotować sobie bojkot.
Do tego gra musi być ładna, a trudno jest zrobić nie-szarą grę o wojnie.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: karmazynowy »

Xyhoo pisze: 16 kwie 2023, 19:49 Zagrałbym w euro o produkcji czołgów albo jakimś innym wyścigu zbrojeń. Z drugiej strony ludzie potrafią zrobić burzę wokół konkwistadorów sprzed 500lat, jako wydawca bym się bał takiego tematu jak Druga Wojna, bo temat jest drażliwy i możesz zgotować sobie bojkot.
Do tego gra musi być ładna, a trudno jest zrobić nie-szarą grę o wojnie.
Triumph & Tragedy, na 3 osoby.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: Otorek »

Xyhoo pisze: 16 kwie 2023, 19:49 Zagrałbym w euro o produkcji czołgów albo jakimś innym wyścigu zbrojeń. Z drugiej strony ludzie potrafią zrobić burzę wokół konkwistadorów sprzed 500lat, jako wydawca bym się bał takiego tematu jak Druga Wojna, bo temat jest drażliwy i możesz zgotować sobie bojkot.
Do tego gra musi być ładna, a trudno jest zrobić nie-szarą grę o wojnie.
Built for War: Design, Build, and Destroy World War II Tanks, dostępna w Forcie Gier.
Awatar użytkownika
BigBadSheep
Posty: 122
Rejestracja: 05 cze 2019, 13:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: BigBadSheep »

Jako że inni podrzucali tytuł gier to nie będę gorszy:
  • Enemy action: ardenes (bardzo fajny system tak naprawdę 3 gry w cenie jedynej) :D
  • Enemy action: kharkov
  • Triumph and tragedy (polityka, ekonomia, area Control, walka)
  • Conquest and consequences (jak wyżej lecz nowsza wersja dzieje się na Pacyfiku)
  • Salerno'43 i cala linia gier jak np. normandy 44' typowe gru wojenne, salerno fajne na start bo mało żetonów
  • Empire of rising sun (jedna z najlepszych gier o walkach na Pacyfiku)
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: Probe9 »

BigBadSheep pisze: 17 kwie 2023, 00:02 Jako że inni podrzucali tytuł gier to nie będę gorszy:
  • Enemy action: ardenes (bardzo fajny system tak naprawdę 3 gry w cenie jedynej) :D
  • Enemy action: kharkov
  • Triumph and tragedy (polityka, ekonomia, area Control, walka)
  • Conquest and consequences (jak wyżej lecz nowsza wersja dzieje się na Pacyfiku)
  • Salerno'43 i cala linia gier jak np. normandy 44' typowe gru wojenne, salerno fajne na start bo mało żetonów
  • Empire of rising sun (jedna z najlepszych gier o walkach na Pacyfiku)
Chyba chodzi Ci o Empire of the Sun ;)

Jeżeli mówimy o popularności gier z WW2 to wspomniane gry to nienajlepszy przykład bo wszystkie to gry niszowe. A ta niszowość wynika z tego, że wszystkie mają wysoki próg wejścia (a EotS i obie gry z serii EA bardzo wysoki).

Odkładając na bok kwestię popularności to gier z okresu WW2 wydawanych jest mnóstwo, tylko są to gry wojenne kierowane do wąskiej grupy odbiorców. Tak jak ktoś wspomniał w innych segmentach bardziej nośne są inne settingi, co nie oznacza, że dla segmentów nietypowych dla WW2 nie zdarzają się gry, którym jakoś udało się przebić do mainstreamu:

- quasi karcianka - Undauted Normandy
- kooperacja --> Black Orchestra
- strategia --> Quartermaster General WW2
- worker placement --> Manhattan Project
- bitewniak --> bolter
- lekki bitewniak (? :)) --> Memoir
- mini gierka --> Blitzkrieg!: World War Two in 20 Minutes
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1902
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: tomuch »

Probe9 pisze: 18 kwie 2023, 11:03 (...) udało się przebić do mainstreamu:

- quasi karcianka - Undauted Normandy
- kooperacja --> Black Orchestra
- strategia --> Quartermaster General WW2
- worker placement --> Manhattan Project
- bitewniak --> bolter
- lekki bitewniak (? :)) --> Memoir
- mini gierka --> Blitzkrieg!: World War Two in 20 Minutes
Do mainstreamu, ale niepolskiego. Tylko trzy spośród powyższych zostały wydane w polskiej wersji językowej, w tym jedna w zmienionym settingu.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: Cyel »

tomuch pisze: 18 kwie 2023, 12:11
Do mainstreamu, ale niepolskiego. Tylko trzy spośród powyższych zostały wydane w polskiej wersji językowej, w tym jedna w zmienionym settingu.
To, że gry te nie mają polskiej wersji nijak nie wskazuje na to czy polscy gracze grają lub nie grają i w jakiej liczbie.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: Koshiash »

Są też: Wyścig do Renu, ORP Orzeł, 303, Bohaterowie Wyklęci, Mali Powstańcy, 7 dni Westerplatte, itd.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: raj »

W najbliższych miesiącach pojawi się Total Domination (także PL) od Phalanx.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: BOLLO »

Czy tylko ja mam wrażenie, że jest ona zaskakująco mała?
Bo nikt nie chce grać Niemcami :-)
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1343
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 85 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: nahar »

BOLLO pisze: 18 kwie 2023, 15:22
Czy tylko ja mam wrażenie, że jest ona zaskakująco mała?
Bo nikt nie chce grać Niemcami :-)
To zart?
Generalnie Niemcy sa najpopularniejszymi armiami we wszelakich grach bitewnych (figurkowych) plus wsrod modelarzy. A w grach wojennych tez sa czesciej pierwszym wyborem niz np ZSRR, czy USA.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: karawanken »

BOLLO pisze: 18 kwie 2023, 15:22
Czy tylko ja mam wrażenie, że jest ona zaskakująco mała?
Bo nikt nie chce grać Niemcami :-)
Ja zawsze gram Niemcami :D (albo ZSRR jak nie ma Niemców )
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Popularność gier o tematyce II Wojny Światowej w Polsce

Post autor: Cyel »

nahar pisze: 18 kwie 2023, 16:57
BOLLO pisze: 18 kwie 2023, 15:22
Bo nikt nie chce grać Niemcami :-)
To zart?
No raczej. Na podwórku podczas zabawy w Czterech Pancernych też nikt nie chciał być Niemcem.

Choć ja akurat faktycznie wolę nie grać Niemcami w grach o 2WW, dziwnie mi z tym (dotyczy też np fpsów na konsoli). Ze złymi frakcjami w grach fantastycznych nie mam tego problemu.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ