Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Fiacik »

Również otworzyłem dodatek deluxe i karty nie odstają jakością od większości gier... Może to wrażenie giętkości potęguje mały rozmiar kart. Słabe karty to są w Brzdękach, gdzie od samego dotyku kancerują się brzegi.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

A ja wlaśnie wyjąłem grę z paczkomatu. 8) Na pierwszy rzut oka, wszystko w najlepszym porządku. Planszetki z dość grubej tektury i przynajmniej w moim egzemplarzu nic sie nie wygina. Karty również bez najmniejszych zastrzeżeń.

Dość licha wypraska, przypominająca mi dawne wypraski do gier planszowych, jakie były kiedyś robione. Kawał kartonu, powyginany tak, żeby zrobiły się dwa rowki (na karty i elementy sypkie) i fajrant, "pora na CS`a". No PRL w najczystszym wydaniu.

EDIT:

Dołączam kilka zdjęć.
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
FranekXVI
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2021, 18:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: FranekXVI »

Z tego co czytałem w komentarzach na Kickstarter to insert wg autora nie jest insertem. Służył tylko do transportu i jest do wyrzucenia po otwarciu.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: khuba »

U mnie planszetki są minimalnie wygięte - jakby nie były takie duże nawet bym nie zauważył.
Jedyny problem miałem z niektórymi pniami - nie są takie same i nie wszystkie równo w siebie wchodzą (a to poprawiłem dremlem).
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

Jestem w trakcie koszulkowania kart (informacja o pasujących koszulkach jest w pierwszym poście wątku).

I przy tej okazji muszę potwierdzić, że tektura, z której są zrobione karty jest średnia. Mój poprzedni wpis, że "karty są bez najmniejszych zastrzeżeń", dotyczył tego, że karty się nie wyginają (pisał o tym @FranekXVI). Natomiast co do tektury... cienka, nieteksturowana, lekko śliska w dotyku (to ostatnie akurat na plus). I wiadomo, że nie jest to żaden wysoki standard, ale dla osoby, która zamierza grać w koszulkach, nie ma to znaczenia. Koszulka usztywnia. Tasowania tych kart bez koszulek, na dłuższą metę nie polecam.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Pompa85 »

Ktoś już grał? Jak wrażenia z gry?
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Gribbler »

Chciałbym podpytać posiadaczy wersji polskiej gry, czy nie zawiera jakichś błędów. Czy polskie wydanie, nie ma jakiegoś mrowia literówek, albo źle wyciętych kart, tego typu rzeczy?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: kurdzio »

Gribbler pisze: 19 kwie 2023, 15:21 Chciałbym podpytać posiadaczy wersji polskiej gry, czy nie zawiera jakichś błędów. Czy polskie wydanie, nie ma jakiegoś mrowia literówek, albo źle wyciętych kart, tego typu rzeczy?
Ludzie na fb pisali o literówkach w instrukcji.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: japanczyk »

Gribbler pisze: 19 kwie 2023, 15:21 Chciałbym podpytać posiadaczy wersji polskiej gry, czy nie zawiera jakichś błędów. Czy polskie wydanie, nie ma jakiegoś mrowia literówek, albo źle wyciętych kart, tego typu rzeczy?
Ma bledy w instrukcji, to wiadomo juz od kiedy ja udostepniono
na kartach raczej spoko
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: sopel82 »

sopel82 pisze: 30 mar 2023, 11:54 (...)

Raczej pierdoły. „Przyład” (przykład), „gacz” (gracz), rostrzygnąć (rozstrzygnąć), „za każdego kiełka” (każdy kiełek), „wolny kolor” (dowolny kolor), „podziolone” (podzielone). Kaczki mówią, że błędy nie mają wpływu na rozgrywkę, więc jedynie opublikujemy poprawioną instrukcję i oczywiście będzie to uwzględnione w dodruku.

(...)

niektórzy zwracali uwagę na złe tłumaczenia kart np Habitaty czy Badlands, ale jak się okazuję pojęcia były konsultowane z biologami i są to poprawne określenia (tak, Badlands to poprawne określenie w j. polskim).
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: detrytusek »

Curiosity pisze: 19 kwie 2023, 11:23 I przy tej okazji muszę potwierdzić, że tektura, z której są zrobione karty jest średnia...
Przepraszam ale muszę zainterweniować bo introligatorstwo nie jest mi całkiem obce...karty nie są robione z tektury...never...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1623
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: nidhog »

sopel82 pisze: 30 mar 2023, 11:54 (...)
Spoiler:
Tu mi kaczki bardzo podpadły. Nie wpływa na rozgrywkę. Tak jak uszkodzony insert, uszkodzone pudełko, niedomalowane meple.
Ale jednak wiedzą, że jest wiele błędów i możnaby w Polsce te parę stron dodrukować. Dla mnie to jest przymykanie oka na byle jakość.
Lucrum potrafiło wstrzymać premierę dodatku do brzdeka.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

khuba pisze: 19 kwie 2023, 11:23 problem miałem z niektórymi pniami - nie są takie same i nie wszystkie równo w siebie wchodzą
Rezczywiście, u mnie to samo. Do tego stopnia, że jeszcze przed pierwszą rozgrywką, zaczynam sie zastanawiać nad jakimiś zamiennikami. Może klocki w rodzaju Lego by tu się sprawdziły? Kwadratowe pnie nawet przeboleję, o ile nie będą się wywalać.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: karmazynowy »

Planszowe Newsy na FB informują, że nakład Ziemi w magazynie Kaczek wyczerpany przed premierą.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: eveni »

karmazynowy pisze: 19 kwie 2023, 22:31 Planszowe Newsy na FB informują, że nakład Ziemi w magazynie Kaczek wyczerpany przed premierą.
To i tak późno jak na wszechobecny hype jaki jest na Ziemię :wink: Ja już nie mogę doczekać się swojego egzemplarza. Podzielcie się wrażeniami szczęśliwcy którzy już mają.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: sopel82 »

karmazynowy pisze: 19 kwie 2023, 22:31 Planszowe Newsy na FB informują, że nakład Ziemi w magazynie Kaczek wyczerpany przed premierą.
Czy to nie czasem.... kaczka dziennikarska? ;-) Na stronie LDG wygląda, że gra wciąż dostępna w przedsprzedaży.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Beskid »

Miszon pisze: 21 mar 2023, 09:13 Obejrzałem sobie wczoraj reckę Dice Tower i faktycznie nie jest to taka prosta gra (w zasadach, bo w gameplay mówią że tak). Trochę tego jednak jest do tłumaczenia, taki splendorowy gracz może się z początku poczuć przytłoczony.
A dodatkowo zaskoczyli mnie z ocenami, bo na 4 osoby oceniające, najniższą oceną była 9/10 (!).
Wygląda to na potencjalny killer wielu popularnych tytułow (Terraformowanie Marsa, Ark Nova, Everdell - choć różni się mechanicznie od wszystkich).
Alex z BoardGameCo i ta parka z Before You Play wrażenia porównują raczej do Wingspan (co chyba wróży spory sukces sprzedażowy). Warto obejrzeć obie recenzje przed zakupem. U mnie spadła z radaru.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: vnzk »

Z naszego rodzimego podwórka, Geek Factor z Pandą również wrzucili recenzję (werdykt w spojlerze).
Spoiler:
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: salaba »

Curiosity pisze: 19 kwie 2023, 21:53
khuba pisze: 19 kwie 2023, 11:23 problem miałem z niektórymi pniami - nie są takie same i nie wszystkie równo w siebie wchodzą
Rezczywiście, u mnie to samo. Do tego stopnia, że jeszcze przed pierwszą rozgrywką, zaczynam sie zastanawiać nad jakimiś zamiennikami. Może klocki w rodzaju Lego by tu się sprawdziły? Kwadratowe pnie nawet przeboleję, o ile nie będą się wywalać.
Też o zamiennikach myślę... Najchętniej coś co jednak nie sterczy wysoko na kartach, bo jak tu ręką ruszyć? Wysoko sięgać nad stołem? No i non stop się wyciągać to na lewo to prawo jak taka "wieża" zasłania coś na kolejnej, innej karcie za? Kompletnie tego nie widzę :(

Ważne są numerki tych członów, więc może kostki numeryczne? Tylko dużo ich trzeba mieć... Idealnie po 16 na gracza, każde 16 w kolorze gracza, no i leżą dość płasko. Tylko czy k6 wystarczy? Jak nie to trzeba by mieć dodatkowy zapas, bo zakładam, że nie w każdym przypadku wzrost powyżej 6 jest możliwy.

Denerwuje mnie też to, że te kosteczki reprezentujące kiełki będą się ślizgały po zakoszulkowanych kartach. Unikanie latania elementów to spory problem, w Terraformacji mamy podwójne planszetki a tu ciężko z tym, bo to małe karty są...

Mam tak totalnie mieszane uczucia co do tej gry, że odkąd gram w planszówki (prawie 6 lat będzie) to jeszcze mi się nie zdarzył tak nieprzemyślany przeze mnie zakup... Mam Wingspana, Everdell i Terraformację Marsa - wszystkie lubię, chętnie gram, ale po co mi była ta Ziemia, skoro wszyscy do tych gier ją porównują??? Kupiłam przez ciekawostki na kartach? By popatrzeć na ładne zdjęcia? Ech, FOMO w pełnej krasie... Nawet jeśli to świetna gra - ostatnia recenzja Kaczmara i Pandy tak sugeruje, to po co mi kolejna gra do kolekcji tego typu?

Niech mnie ktoś przekona, że warto mieć Ziemię w kolekcji inaczej sprzedaję bez otwierania... Nakład się skończył, to może ktoś będzie chętny kupić...
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Beskid »

Skoro masz ją już u siebie to warto sprawdzić zanim puścisz dalej. Jest duża szansa, że podejdzie skoro lubisz wspomniane Wingspan czy Everdell bo tu też mielenie kart.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: salaba »

Beskid pisze: 20 kwie 2023, 00:21 Skoro masz ją już u siebie to warto sprawdzić zanim puścisz dalej. Jest duża szansa, że podejdzie skoro lubisz wspomniane Wingspan czy Everdell bo tu też mielenie kart.
Gdyby nie te nieszczęsne elementy w postaci rosnących drzewek i latających po stole kostek, to bym się nad otwieraniem nie zastanawiała tak bardzo. Ba, mam nawet zestaw de lux z tymi drewnianymi elementami od Kaczek.

No nic, czekam na recenzje i opinie jak więcej osób grę dostanie i zagra.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

salaba pisze: 20 kwie 2023, 00:07 zakładam, że nie w każdym przypadku wzrost powyżej 6 jest możliwy.
Aż policzyłem karty, żeby zotientować się, jaki poziom mogą mieć nasze drewniane pnie. Oto wyniki:

Pień 0 - 11 kart
Pień 1 - 39 kart
Pień 2 - 49 kart
Pień 3 - 40 kart
Pień 4 - 28 kart
Pień 5 - 8 kart
Pień 6 - 3 karty
Pień 8 - 1 karta

Procentowo, wygląda to następująco:

Obrazek

Jak widać, 77% kart roślin, ma nie więcej niż 3 pnie wysokości. To ponad 3/4 wszystkich kart. Z kolei najwyższe rozmiary (5-8) osiąga zaledwie 7% kart. Przekładając to już na konkretne liczby w rozgrywce: zakładam, że na 16 możliwych do wyłożenia kart, rośliny będą zajmować maksymalnie tak 13-14 miejsc (bazuję na zdjęciach z instrukcji). Czyli Twoje przykładowe tableau na koniec gry powinno statystycznie mieć:

Pień 0 - 0 lub1 karta
Pień 1 - 3 karty
Pień 2 - 4 karty
Pień 3 - 3 karty
Pień 4 - 2 karty
Pień 5, 6, 8 w sumie - 0 lub 1 karta

Nie ma tragedii, nie? 8)
W teorii, nie powinno to być uciążliwe.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: salaba »

Spoiler:
He he, mega analiza <3

No faktycznie nie wygląda źle. Moze z czapeczek zrezygnuję też.

Daj znać jak zagrasz jak to w praktyce będzie wyglądało, jakie odczucia ;)
yasmeen
Posty: 27
Rejestracja: 05 lip 2020, 23:58
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: yasmeen »

Wczoraj odebrana ze sklepu - ku mojemu zaskoczeniu i radości, bo już się bałam, że w sobotę trzeba będzie jechać ;)
Gra rozpakowana i "obwąchana". Jak na moje planszówkowe oko nie jest źle z wykonaniem. Planszetki gracza u mnie nie są wygięte, solidne pod względem grubości i twardości - w widziałam już dużo gorsze ;) Karty też nie wyróżniają się niczym - ani na plus, ani na minus. Pieńsków wszystkich nie spradzałam, te co testowalam były ok. Może miałam fuksa.
Nie kryję, że kupiłam ze względu na temat, ilustracje i średnio-ciężki poziom gry. Przy czytaniu instrukcji też mi się nasuwały skojarzenia z Wingspan'em, może przez aktywację zebranych kart w swoim "ogródku". Trochę skojarzeń z Terraaformacją też jest. Mechanika, polegająca na tym, że wszyscy wykonują akcje gracza aktywnego też nie jest jakimś novum (mi akurat kojarzy się ze Skylands ;)). Ale nie ukrywajmy, jak ktoś grał już w wiele tytułów, to trudno, żeby jakichś skojarzeń - większych lub mniejszych nie miał. Rośliny - Łąka, układanie poletka Ekosystem, rosnące bambusy, znaczy się pnie - Takenoko itd itp ;)

Ale gra całościowo bardzo mnie kręci, gameplaye i recenzje wyglądają obiecująco. W weekend będzie - mam nadzieję - grane :D
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Earth / Ziemia (Maxime Tardif)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

W Empiku już można kupić.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ