Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: arturmarek »

Ja nie do końca widzę sens kupowania dodatku bez jako-takiego ogrania podstawki. Podstawka to gra kompletna, ma chyba około 200 kart. Jeśli po kilku-kilkunastu rozgrywkach poczujecie chęć odświeżenia to możesz sobie przeanalizować co Ci najbardziej pasuje. Ja aktualnie trzymam podstawkę z Europą do grania w 3+, Azję osobno do grania w 2 (jestem po 3 rozgrywkacj w Azję, więc może z czasem poczuję chęć dołożenia dodatkowych kart). Po ok. 10 rozgrywkach z Oceanią, próbach kilku home-rulei poddałem się i spakowałem ten dodatek do pudełka - nie chcę mieć z tym nic wspólnego. Ogólnie mam już wyraźnie ponad 100 rozgrywek w Na Skrzydłach.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Lucass »

Ok, może faktycznie pogram na razie w samą podstawkę.. ale jak mnie wciągnie, to widzę, że wybór dodatku łatwy nie będzie :)
Dzięki za odpowiedzi.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: agt »

Jak Cię naprawdę wciągnie to akurat będzie łatwo, bo i tak kupisz wszystkie :wink:

To ja jeszcze dorzucę, żeby dodać więcej zmiennych, że ja dokupiłam Europę - żeby mieć lokalne ptaki. Głównie ze względów edukacyjnych, bo gram z dziećmi.

Tak czy siak też uważam, że lepiej najpierw zagrać i sprawdzić czy gra się podoba w akcji.
Chyba, że ktoś ma półki z gumy :D
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kuki25 »

W sumie ja grałem od razu z Europą. I już miałem wiele strategii na granie.

I jeśli chcesz krokowo wchodzić w grę to w mojej opinii:
Pograj z kilka razy w podstawkę i szybko rozwiń grę:
a) (JA BYM TO REKOMENDOWAŁ) Szybko wejdź w nowe wszystkie zdolności czyli "PODSTAWKA + AZJA". Plusem dodatku AZJA jest instrukcja, która jest jedną zaktualizowaną kompletną instrukcją do grania z każdym dodatkiem, wszystkimi nowymi zdolnościami i konfiguracją) Masz alternatywny tryb dla 2 graczy i tryb dla więcej graczy. Następnie bym wprowadził OCEANIE albo poczekał aż zostanie wydany sam pakiet kart z Oceanii (mają takie wychodzić w tym roku), żeby mieć więcej kart punktujących na koniec gry w Azji są tylko 3 takie karty. A EUROPĘ bym dokupił żeby mieć więcej nowych kart.

b) powoli wprowadzaj nowości na kartach to idź po kolei i tak graj:
1. Podstawka + Europa
2. Podstawka + Oceania
3. Europa + Oceania
4. Europa + Oceania + Azja

(EUROPA + OCEANIA + AZJA), z pominięciem kart podstawki :) + plansze OCEANII. Ta konfiguracja daje już naprawdę dużo możliwości ale bez sporego utrudnienia gry, której Everdell już by się nie powstydził.

Same dodatki wprowadzają fajne rzeczy ale w mojej opinii najlepsze są same nowe karty.
- Europa dodaje karty ze zdolnością punktowania na koniec tury + plus wzmocnienie innych strategii.
- Oceania dodaje kart ze zdolnością punktowania na koniec gry + plus wzmocnienie innych strategii.
- Azja znowu wprowadza wszystkiego po trochu (chociaż w mojej opinii ma za mało kart punktujących na koniec gry tylko 3 i dodałbym tam ich trochę z Oceanii) i przez to ten dodatek trochę wymusza posiadanie kart z dodatku Oceania żeby w pełni cieszyć się karatami punktującymi na koniec gry.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: arturmarek »

kuki25 pisze: 20 kwie 2023, 12:51 - Azja znowu wprowadza wszystkiego po trochu (chociaż w mojej opinii ma za mało kart punktujących na koniec gry tylko 3 i dodałbym tam ich trochę z Oceanii) i przez to ten dodatek trochę wymusza posiadanie kart z dodatku Oceania żeby w pełni cieszyć się karatami punktującymi na koniec gry.
Tutaj odnosisz się do "żółtych" zdolności ptaków? Dla mnie te żółte zdolności są mało ciekawe, bo efektywnie robią mniej niżzdolności pozwalające na dobranie/wymianę/manipulację kartami bonusowymi (które punktują na koniec gry). Co innego niebieskie zdolności punktowania na koniec rundy, one dodają fajny wymiar decyzyjny.
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kuki25 »

arturmarek pisze: 20 kwie 2023, 13:02
kuki25 pisze: 20 kwie 2023, 12:51 - Azja znowu wprowadza wszystkiego po trochu (chociaż w mojej opinii ma za mało kart punktujących na koniec gry tylko 3 i dodałbym tam ich trochę z Oceanii) i przez to ten dodatek trochę wymusza posiadanie kart z dodatku Oceania żeby w pełni cieszyć się karatami punktującymi na koniec gry.
Tutaj odnosisz się do "żółtych" zdolności ptaków? Dla mnie te żółte zdolności są mało ciekawe, bo efektywnie robią mniej niżzdolności pozwalające na dobranie/wymianę/manipulację kartami bonusowymi (które punktują na koniec gry). Co innego niebieskie zdolności punktowania na koniec rundy, one dodają fajny wymiar decyzyjny.
Tak chodziło mi o te żółte karty 🙂 tak niebieskie są korzystniejsze z punktowanie na koniec rundy ale przez pierwszą połowę gry, ostatnie rundy to już bym polował na pasująca mi żółtą, a może się przyda jako alternatywne fajne punktowanie na koniec gry🙂 zawsze to coś w rękawie na dodatkowe punktowanie. Ostatnio podzieliłem sobie nawet główna talię kart na dwie talie, i w ta pierwsza wtasowałem ptaki punktację na koniec rundy, a w drugą ptaki punktujące na koniec gry 🙂 i pierwsza talią gram do połowy gry, a od trzeciej rundy gram druga talią.

Nadal bym chciał tych kart chyba więcej w Azji (chociaż dla mnie to nie jest problemem bo posiadam wszystkie dodatki i mogę mieszać jak chce), 3 karty punktujące na koniec gry na 90 kart to już w moim odczuciu bardzo mało, pomimo ich mniejszej przydatności przez większość czasu gry, ja bym tą ilość podwoił i od połowy gry wtasował 6 losowych do tali zamiast niebieskich 🙂 chciałbym wiedzieć że jak coś mogę na nie liczyć 🙂przy trzech kartach stają się bardziej ciekawostka, szczęśliwy trafem.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: szymuss »

Hmm ,a sadzicie ,ze beda kiedyś MP na Skrzydłach? Fajna gierka do dużych eventów:) . Ja mam za sobą ponad 30 partii i decyduje się w 1 kolejności na Europę. Zamawiam przed weekendem majowym i zobaczę , czy dalej będę czuć ,,niedosyt''. Czy karty mieszczą się do podajnika na karty z podstawki w kartonie z podstawki? ( oczywiscie jak wywale karty od automy):) Czy trzeba podajnik wyjąć?:) pzdr
Adziarski
Posty: 37
Rejestracja: 17 kwie 2023, 10:57
Has thanked: 11 times
Been thanked: 5 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Adziarski »

Czy da się grać we dwóje w patki Azji + podstawke czy lepiej sama azje? Idzie to jakoś miło pomieszać by nie tracic kontentu?
Awatar użytkownika
Rayos
Posty: 86
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:30
Has thanked: 12 times
Been thanked: 19 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Rayos »

Spokojnie mozna pomieszać karty :) my gramy we dwójkę ze wszystkimi dodatkami i podstawka wymieszanymi i czasem gramy w tryb duetu z Azji, czasem zwykła gre na 2 osoby
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: venomik »

Czy dodatki zwiększają czas rozgrywki? Jeśli tak to które w jaki sposób? :)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: arturmarek »

venomik pisze: 24 maja 2023, 00:26 Czy dodatki zwiększają czas rozgrywki? Jeśli tak to które w jaki sposób? :)
Nie, sama rozgrywka się nie zmienia. Zawsze mamy do wykonania 8+7+6+5 akcji. Może bardziej skomplikowane działania kart z dodatków dodadzą realnie kilka minut na czytanie czy analizę działania. Rozłożenie gry z większą liczbą elementów może trwać parę minut dłużej (tasowanie itp.). Dodatkowo, Oceania dodaje nektar i nowe planszetki, które znacznie ułatwiają zagrywanie ptaków, także pod koniec rozgrywki, uśredniając, akcje mają więcej pasywnych efektów. Jednak to wszystko są detale, nie jest tak jak np. w Terraformacji, gdzie Niepokoje dodają całą fazę w każdym pokoleniu trwającą parę minut, realnie wydłużających rozgrywkę o kilkadziesiąt minut.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: miker »

venomik pisze: 24 maja 2023, 00:26 Czy dodatki zwiększają czas rozgrywki? Jeśli tak to które w jaki sposób? :)
Azja zmienia czas gry (dodaje parę minut). To ze względu na dodatkową mechanikę planszetki, na której układamy żetony ying/yang. Czasami wymaga to dodatkowych sekund, aby się zastanowić jak zablokować przeciwnika albo co będzie dla nas najlepsze. Nie jest to dużo, ale myślę że około 5-10 minut może się zebrać dodatkowo w stosunku do podstawki z poprzednimi dodatkami, zależnie od ilości graczy. Tak wynika z naszych statystyk w BGStats.
Awatar użytkownika
DziejopisWawel
Posty: 153
Rejestracja: 13 wrz 2016, 19:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 140 times
Been thanked: 7 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: DziejopisWawel »

Mam pytanie czy ten mini dodatek szybki start rzeczywiście jest pomocny dla ludzi nieplanszówkowych i warto się w niego zaopatrzyć jeżeli chce się grać z takimi osobami?
"Daj nam, Boże, sto lat wojny."
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: agt »

DziejopisWawel pisze: 26 maja 2023, 15:49 Mam pytanie czy ten mini dodatek szybki start rzeczywiście jest pomocny dla ludzi nieplanszówkowych i warto się w niego zaopatrzyć jeżeli chce się grać z takimi osobami?
Mam mieszane uczucia.
Dodatek przeprowadza przez pierwsze tury, mówiąc co po kolei ma gracz zrobić. Jest to jakiś sposób na poznanie akcji dostępnych w grze.
Ale:
1. Nie da się poznać wszystkich dostępnych akcji tylko za pomocą własnej karty pomocy/wskazówek. Więc potrzeba chyba, żeby każdy z graczy czytał na głos co tamma napisane, co robi i w jaki sposób.
2. Na tych kartach wskazówek jest dość dużo tekstu. To nie jest rzut oka, tylko wczytywanie się w instrukcje. (Nie wiem czy osoba nieplanszówkowa się od tego nie odbije i nie zniechęci do gry. Dla mnie czytanie tego było ciężkie. A nie odstraszają mnie instrukcje na kilkanaście stron.)
3. Te pomoce nie uwzględniają tego, jakie inne karty, poza dwiema z tego dodatku, ma dany gracz (bo nie wiedzą co dostał rozdane, bo skąd). W związku z tym kroki, które są proponowane, bywają nieoptymane i budzą wewnętrzny sprzeciw czy niezrozumienie.

Ja nie widzę tu jakiejś specjalnej przewagi dodatku nad osobą, która już w grę grała lub zna zasady i potrafi zasady w miarę tłumaczyć.

Plusem może być 10 nowych kart.

To moje spostrzeżenia. Chętnie poznam zdanie innych osób.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: szymuss »

Ja znowu sam byłem wprowadzony tym dodatkiem i mega pomógł. Tak samo inne osoby wprowadzałem, i 2 partie już grali sami. Ja polecam:) i jak kolega wyżej wspomniał zawsze to 10 ptaków więcej: )
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave) - Ptaki Europy talia

Post autor: kulka »

kuki25 pisze: 17 sty 2023, 09:51 https://wingsplain.com/wingspan-bird-card-tier-list/
I tam na dole strony jest podział na: God Tier, Tier 0, Tier 1, Tier 2, Underused Tier.
Ale faktycznie są nazwy po angielsku
Udostępniłem polskie nazwy ptaków zgodnie z zaproponowanym podziałem. Na razie tłumaczenie automatyczne, z kilkoma manualnymi zmianami, możliwe są więc odstępstwa od nazw na kartach. W dłuższej wolnej chwili to zweryfikuję.
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

Barbarzyńca pisze: 01 sie 2023, 19:33 Jakiekolwiek
Nieco obrzydziło mi to grę ;) Pod koniec pierwszej rundy dostałem i zagrałem ptaka 'gdy aktywujesz, wsuń do 3 kart z ręki pod tę kartę' na mokradła. I do końca gry tylko dobierałem po 2 karty, tworzyłem coraz większe stado i trzepałem punkty.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: espresso »

kulka pisze: 01 sie 2023, 20:03
Barbarzyńca pisze: 01 sie 2023, 19:33 Jakiekolwiek
Nieco obrzydziło mi to grę ;) Pod koniec pierwszej rundy dostałem i zagrałem ptaka 'gdy aktywujesz, wsuń do 3 kart z ręki pod tę kartę' na mokradła. I do końca gry tylko dobierałem po 2 karty, tworzyłem coraz większe stado i trzepałem punkty.
A ile punktów miałeś na koniec gry? To combo jest dosyć mocne, jeżeli dobrze liczę, to daje 36 pkt (+18 za jajka?). Nieźle, ale do pobicia.
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

espresso pisze: 01 sie 2023, 20:49A ile punktów miałeś na koniec gry?
To był rozgrywka dwuosobowa z ptakami Azji (bez liczenia punktów za cele poszczególnych rund). 187pkt:
- 17 za pożywienia drapieżnika
- 1 za jajo
- 39 za ptaki
- 123 za stado
- 7 za zrealizowany cel

Stado mialem na drugim polu mokradeł, stąd w każdej rundzie dobierałem po dwie karty i dokładałem do stada. Gdybym zasiedlił więcej mokradeł, to dobierając po 3 karty do stada pewnie miałbym jeszcze więcej punktów.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: espresso »

kulka pisze: 01 sie 2023, 21:14
espresso pisze: 01 sie 2023, 20:49A ile punktów miałeś na koniec gry?
To był rozgrywka dwuosobowa z ptakami Azji (bez liczenia punktów za cele poszczególnych rund). 187pkt:
- 17 za pożywienia drapieżnika
- 1 za jajo
- 39 za ptaki
- 123 za stado
- 7 za zrealizowany cel

Stado mialem na drugim polu mokradeł, stąd w każdej rundzie dobierałem po dwie karty i dokładałem do stada. Gdybym zasiedlił więcej mokradeł, to dobierając po 3 karty do stada pewnie miałbym jeszcze więcej punktów.
Muszę sprawdzić te Ptaki Azji w takim razie. Grałam póki co tylko w podstawkę i wyniki mam w granicach 70-90, więc ten wynik za stado wydaje mi się kosmicznie wysoki.
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

Zwykle też pod 90 dochodziłem. Ale dzisiaj dostałem bardzo szybko łyskę zwyczajną i poszło.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: agt »

kulka pisze: 01 sie 2023, 21:26 Zwykle też pod 90 dochodziłem. Ale dzisiaj dostałem bardzo szybko łyskę zwyczajną i poszło.
Hm. Czy to nie świadczy mocno o losowości gry?
Szkoda.
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

Szanse na otrzymanie tak silnej karty nie są duże. W 3 czy 4 rundzie pozwoli na podkręcenie punktów, ale w drugiej czy pierwszej przesądzi o wygranej o ile przeciwnikowi też nie poszczęści się los. Chyba będę usuwał te najsilniejsze karty z rozgrywki.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kurdzio »

kulka pisze: 01 sie 2023, 21:14 To był rozgrywka dwuosobowa z ptakami Azji (bez liczenia punktów za cele poszczególnych rund). 187pkt:
A odkładaliście po 1 kostce akcji po każdej rundzie? Liczba punktów podejrzanie wysoka, ta karta jest mocna ale robiąc cały czas akcję dobierania zwyczajnie zabraknie nam czasu na pożywienie i zagrywanie kart.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kulka »

kurdzio pisze: 01 sie 2023, 21:47 A odkładaliście po 1 kostce akcji po każdej rundzie?
Tak. Może przeoczyłem jakąś istotną regułę? Zagrałem tego ptaka w drugiej rundzie jako drugą akcję. Zostało nam zatem 5 + 6 + 5 tur. W każdej wybierałem akcję dobrania kart, dobierałem dwie karty i aktywowałem zdolność dołożenia tych kart do stada. To daje średnio 3,8pkt per ptak w stadzie, gdyby trafiały się same 6+pkt to wynik byłby jeszcze wyższy.
ODPOWIEDZ