Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

salaba pisze: 24 kwie 2023, 11:40 A jak te drzewa? Przewracały się często? Jak się grało w koszulkach?
A wiesz, że nawet nie? Oczywiście, kilka pieńków trzeba było odłożyć do pudełka, ale to nieliczne. Zdecydowana większość stoi prosto.
CO do grania w koszulkach, to jest jedna wada, a mianowicie stos kart robi się za duży i się rozwala. Trzeba go dzielić na 3-4 części i wprowadzać do gry w miarę wyczerpywania się talii. Podejrzewam, że przy kartach 63,5x88mm byłoby to zjawisko marginalne, albo wręcz by nie zaistniało.
Gdzieś na BGG ktoś stwierdził, że jak drzewo ma max wysokość to wystarczy tylko zostawić czapeczkę na karcie, co zminimalizuje ryzyko przewrócenia.
Ogólnie to nie jest jakiś super pomysł, bo drzewo może się też zmniejszać. Jest mechanika, że zdejmujesz części drzewa w zamian za inne zasoby.
A do liczenia kostek zaproponowali śledzić ich ilość licznikiem (jak rozumiem po tym jak już się maksa na karcie osiągnie to się dodaje do licznika liczbę - nie grałam jeszcze, więc nie wiem czy ma to sens...)
Nam w pierwszej rozgrywce zabrakło czarnych znaczników gleby. Wtedy używaliśmy zielonych kiełków, których jest baaardzo dużo.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

A jest w ogóle jakiś notes punktacji?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: Hardkor »

Dr. Nikczemniuk pisze: 24 kwie 2023, 15:02 A jest w ogóle jakiś notes punktacji?
Tak, jest
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: itsthisguyagain »

Hardkor pisze: 24 kwie 2023, 15:08
Dr. Nikczemniuk pisze: 24 kwie 2023, 15:02 A jest w ogóle jakiś notes punktacji?
Tak, jest
A czy przed podliczeniem punktów da radę oszacować kto wygrał i czy w ogóle ktoś to szacuje? Czy Ziemia to kolejny przedstawiciel gier z gatunku "gramy 7 rund bez interakcji po czym liczymy pezety kto wygrał... o dzisiaj wygrała Julka? Absolutnie nikt się nie spodziewał!"?

Pytam za kolegę
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: autopaga »

Tak taki jest obecnie przepis na hit sprzedażowy.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: cezner »

itsthisguyagain pisze: 24 kwie 2023, 22:22
Hardkor pisze: 24 kwie 2023, 15:08
Dr. Nikczemniuk pisze: 24 kwie 2023, 15:02 A jest w ogóle jakiś notes punktacji?
Tak, jest
A czy przed podliczeniem punktów da radę oszacować kto wygrał i czy w ogóle ktoś to szacuje? Czy Ziemia to kolejny przedstawiciel gier z gatunku "gramy 7 rund bez interakcji po czym liczymy pezety kto wygrał... o dzisiaj wygrała Julka? Absolutnie nikt się nie spodziewał!"?

Pytam za kolegę
Tak, dokładnie tak jest :-)
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: itsthisguyagain »

cezner pisze: 24 kwie 2023, 22:36 Tak, dokładnie tak jest :-)
autopaga pisze: 24 kwie 2023, 22:34 Tak taki jest obecnie przepis na hit sprzedażowy.
Ładna kolorowa gra o karcianych silniczkach z nagrodami za nic i do tego bez interakcji? Będzie top 10 na BGG.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

itsthisguyagain pisze: 24 kwie 2023, 22:22 A czy przed podliczeniem punktów da radę oszacować kto wygrał i czy w ogóle ktoś to szacuje?
Hmmm... Widać, że ktoś bardzo mocno odstaje na plus, jak i na minus. Ale jeśli nikt się nie wychyla do przodu, ani nie zostaje z tyłu, to raczej ciężko wyczuć. Przy liczeniu punktów mogą być niespodzianki.

Oprócz tego, co widzą wszyscy (zwierzęta, ekosystemy), jest dość prawdopodobna opcja, że ktoś będzie miał kartę (albo kilka), która punktuje w zależności od innych posiadanych przez siebie (albo przeciwnika) kart (czyli punktuje za sąsiedztwo, za określony gatunek, za posiadanie zasobów itd.).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: Julka182 »

Hej, mógłby ktoś wrzucić zdjęcie porównujące znaczniki delux z tymi podstawowymi? Zastanawiam się czy przy zakupie gry od razu nie kupić zestawu drewnianych znaczników :wink:
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

Julka182 pisze: 25 kwie 2023, 07:50 Hej, mógłby ktoś wrzucić zdjęcie porównujące znaczniki delux z tymi podstawowymi? Zastanawiam się czy przy zakupie gry od razu nie kupić zestawu drewnianych znaczników :wink:
Te podstawowe to są po prostu kartoniki. Tylko kiełki są drewniane, a znaczniki liści i gleby - kartonowe.
Kartoniki gleby mają jedną zaletę - tam są żetony oznaczone "x5". U mnie w jednej rozgrywce zabrakło, ale nie odczuliśmy tego.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: aspo »

Curiosity pisze: 24 kwie 2023, 08:55 (...)
Spoiler:
Wiem, że odrobinę nie na temat, ale: czy to, co masz na stole, to jakiś zwykły obrus czy jakaś grubsza mata (co bym podejrzewał po sposobie uginania)? Raz że genialnie pasuje do tematu gry, dwa że aktualnie szukam jakiegoś dobrego rozwiązania na stół, żeby się koszulki kart nie haczyły.

Przyznam, że grę kupiłem dla samych kart, niekoniecznie dla rozgrywki. Grając w Wingspan niezmiennie bawi mnie czytanie ciekawostek o ptakach, tu oczekuję tego samego (choćby i w trybie solo). Czuję, że to będzie ciekawy element majówki.

Pytanie do obeznanych z grą: kiełki to zielone kostki -czym więc są zielone kwadratowe żetony? wycięli je nad liskiem żeby było ładniej, czy mają jakieś zastosowanie?
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: predki »

aspo pisze: 25 kwie 2023, 10:17 Pytanie do obeznanych z grą: kiełki to zielone kostki -czym więc są zielone kwadratowe żetony? wycięli je nad liskiem żeby było ładniej, czy mają jakieś zastosowanie?
Zostało im trochę miejsca na arkuszu to zrobili "zapasowe" kiełki. W instrukcji jest gdzieś tekst, że można je wykorzystać jak zabraknie kosteczek.
Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: monika5593 »

A czy ktoś wie dlaczego część kart jest napisana kursywą, część pogrubiona, część z podkreśleniem? Nie mogę się doszukać w intrukcji i nie wiem czy to błąd czy ja czegoś nie rozumiem. Obrazek
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

monika5593 pisze: 25 kwie 2023, 11:45 A czy ktoś wie dlaczego część kart jest napisana kursywą, część pogrubiona, część z podkreśleniem? Nie mogę się doszukać w intrukcji i nie wiem czy to błąd czy ja czegoś nie rozumiem. oe=646F15C8[/img]
To nie błąd. Są karty celów (zwierzaków), punktujące posiadanie kart roślin opisanych kursywą, albo podkreślonych itd.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: Julka182 »

A posiadacie te drewniane znaczniki? Warto kupić je za te 40zl ? :P
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

Julka182 pisze: 25 kwie 2023, 12:36 A posiadacie te drewniane znaczniki? Warto kupić je za te 40zl ? :P
Jeśli masz choć śladowy zmysł estetyki, to warto 8)
A jak nie, to kup go dla 12 dodatkowych kart (Pory roku), urozmaicających rozgrywkę.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: EsperanzaDMV »

Ten pakiet upiększający to jest dostępny tylko teraz w ograniczonej liczbie, czy będzie powracał do sprzedaży? Nie mam jeszcze podstawki, zakładam że się spodoba, i nie wiem czy nie kupić tego pakietu "na zaś".
Awatar użytkownika
ekwilibrystyczny
Posty: 125
Rejestracja: 19 cze 2020, 17:04
Has thanked: 27 times
Been thanked: 35 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: ekwilibrystyczny »

Podobno ma już później nie być, chyba że to zabieg pobudzający FOMO :D
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: kurdzio »

EsperanzaDMV pisze: 25 kwie 2023, 13:04 Ten pakiet upiększający to jest dostępny tylko teraz w ograniczonej liczbie, czy będzie powracał do sprzedaży? Nie mam jeszcze podstawki, zakładam że się spodoba, i nie wiem czy nie kupić tego pakietu "na zaś".
Widziałem gdzieś wypowiedź Michała Hermana, że promka do Ziemi jest bardziej "jednorazowa" niż np. do Doniczek. Sam się zastanawiam czy nie dokupić, interesują mnie głównie karty, ale zobaczę jak rozegram kilka gier.

EDIT:
Curiosity pisze: 25 kwie 2023, 12:47 A jak nie, to kup go dla 12 dodatkowych kart (Pory roku), urozmaicających rozgrywkę.
Tego rodzaju kart nie ma w podstawce prawda? Jak one działąją?
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: Curiosity »

kurdzio pisze: 25 kwie 2023, 13:24 Tego rodzaju kart nie ma w podstawce prawda? Jak one działąją?
Nie używałem ich, ale w pierwszym poście tego wątku jest link do zdjęcia pasujących koszulek. Na tym zdjęciu są dwie przykładowe karty miesięcy (Styczeń i Luty). Każda z nich daje każdemu graczowi 1PZ za posiadanie określonego rodzaju roślin.

bezpośredni link
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
mluckner
Posty: 341
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: mluckner »

Losujemy jedna kartę i jedną jej stronę. Wprowadza ona dodatkową zasadę do danej rozgrywki.

Ps. Ciekawostki na kartach miesięcy z jednej ze stron są głupotkami, a nie informacjami przyrodniczymi. Coś o kamieniach, które odpowiadają danemu miesiącu.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: kurdzio »

Czyli to po prostu dodatkowa punktacja na koniec gry, dla każdego gracza indywidualna. Trochę meh, nie zamawiam :D
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
mluckner
Posty: 341
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: mluckner »

Nie do końca, z jednej strony to jest dodatkowa punktacja, ale z drugiej jakaś modyfikacja zasad.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: kurdzio »

mluckner pisze: 25 kwie 2023, 15:18 Nie do końca, z jednej strony to jest dodatkowa punktacja, ale z drugiej jakaś modyfikacja zasad.
Masz rację. Próbowałem sam siebie przekonać, ale chyba faktycznie te karty dają trochę więcej :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: Lucky Duck Games »

ekwilibrystyczny pisze: 25 kwie 2023, 13:17 Podobno ma już później nie być, chyba że to zabieg pobudzający FOMO :D
Bez nakręcania fomo - tak, jeśli się nic nie zmieni u oryginalnego wydawcy to tych upgrade packów już nie będzie - były z okazji KSa.
Dobre wieści są takie, że z właśnie zamówionym dodrukiem prawdopodobnie przyjadą do nas maty 8)
ODPOWIEDZ