Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Dekoy
Posty: 159
Rejestracja: 17 sie 2021, 01:04
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Dekoy »

to co mnie w tej grze niemiłosiernie denerwuje i odrzuciło na etapie zapoznawania się z instrukcją to błędy i niedopowiedzenia już na etapie przygotowywania rozgrywki. W instrukcji gdzie jest przykładowa rozgrywka pojawia się na starcie błędna grafika setupu więc nie da się zacząć. Dodatkowo w żaden sposób nie jest podkreślone to, czy tutaj się gra tylko scenariusze czy jest jakaś randomowy start, o którym się dowiedziałem dopiero z instrukcji na youtube francuskiego autora. I coś, czego nie znalazłem dosłownie nigdzie - ile, gdzie i jakie karty z talii Tyche mam wyłożyć na początek. W instrukcji jest napisane dosłownie "odpowiednią ilość", w scenariuszach jest, że jakieś mam wyjąć ale co z nimi dalej to oczywiście nie wiadomo.

Więc instrukcja doskonale mi wytłumaczyła skomplikowane i zawiłe zasady wszelkich ruchów po mapie ale szkoda, że nie wiem jak zacząć :lol:
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Coen »

Najlepsze w tej instrukcji jest to, że sama ostrzega przed sobą ;)
Że oczywiście można się uczyć zasad z niej, ale może to nie jest najlepszy pomysł :D
Spoiler:
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1343
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 85 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: nahar »

Dekoy pisze: 17 kwie 2023, 09:51 to co mnie w tej grze niemiłosiernie denerwuje i odrzuciło na etapie zapoznawania się z instrukcją to błędy i niedopowiedzenia już na etapie przygotowywania rozgrywki. W instrukcji gdzie jest przykładowa rozgrywka pojawia się na starcie błędna grafika setupu więc nie da się zacząć. Dodatkowo w żaden sposób nie jest podkreślone to, czy tutaj się gra tylko scenariusze czy jest jakaś randomowy start, o którym się dowiedziałem dopiero z instrukcji na youtube francuskiego autora. I coś, czego nie znalazłem dosłownie nigdzie - ile, gdzie i jakie karty z talii Tyche mam wyłożyć na początek. W instrukcji jest napisane dosłownie "odpowiednią ilość", w scenariuszach jest, że jakieś mam wyjąć ale co z nimi dalej to oczywiście nie wiadomo.

Więc instrukcja doskonale mi wytłumaczyła skomplikowane i zawiłe zasady wszelkich ruchów po mapie ale szkoda, że nie wiem jak zacząć :lol:
Sciagnij sobie livingrule z GMT do 3 ed. W 4ed zdaje sie ze sa jakies delikatne dodatki, ale pewnie jest tez wersja dla growychdziadow z ori zasadami. Wydaje mi sie z tak jest nie wiem na 100 bo na szczescie mam 3 ed.
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 257
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 172 times
Been thanked: 113 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Urkeith »

Polecam zacząć się uczyć od filmików na Youtube :D Jest ziomek, który chyba w trzech częściach (3h w sumie?) wytłumaczył wszystko. Potem możesz przeczytać instrukcję już bez żadnego problemu, lub zacząć grać i do instrukcji wracać kiedy są nieścisłości (a będzie ich sporo :mrgreen:)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Coen »

Urkeith pisze: 17 kwie 2023, 10:10 Polecam zacząć się uczyć od filmików na Youtube :D Jest ziomek, który chyba w trzech częściach (3h w sumie?) wytłumaczył wszystko. Potem możesz przeczytać instrukcję już bez żadnego problemu, lub zacząć grać i do instrukcji wracać kiedy są nieścisłości (a będzie ich sporo :mrgreen:)
Tak, te filmiki to podstawa :)
Kanał: JeanMichelGrosjeu
Spoiler:
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Dekoy
Posty: 159
Rejestracja: 17 sie 2021, 01:04
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Dekoy »

Urkeith pisze: 17 kwie 2023, 10:10 Polecam zacząć się uczyć od filmików na Youtube :D Jest ziomek, który chyba w trzech częściach (3h w sumie?) wytłumaczył wszystko. Potem możesz przeczytać instrukcję już bez żadnego problemu, lub zacząć grać i do instrukcji wracać kiedy są nieścisłości (a będzie ich sporo :mrgreen:)
no o nim wspominam w swojej wypowiedzi ;) dzięki niemu zrozumiałem o co w ogóle chodzi w grze ale co z tymi Tyche to nie wiem do dzisiaj bo on też o tym nie wspomina lub z tej frustracji instrukcją przestałem słuchać.
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 257
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 172 times
Been thanked: 113 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Urkeith »

Jestem przekonany, że wyjaśnia również karty Tyche :)
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Muleq »

Ależ drodzy koledzy i koleżanki przecież oczywistym jest że karty Tyche z napisem O oznaczają słowo opcjonalne więc wyciągamy z talii wszystkie karty z napisem O i mamy talię podstawową :wink: . Natomiast żeby nie było za łatwo trzeba jeszcze pamiętać o karcie 47 A i 47 B. Jedną wkładamy a drugą trzymamy z obok żeby po zagraniu pierwszej można było podmienić drugą :). Jakie to proste... :wink:
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1343
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 85 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: nahar »

Najlepiej opcjonalne Tyche schowac gleboko i zapomniec gdzie. Lepsze wrogiem dobrego.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: Atk »

Szybkie pytanie. Gra daje radę na 2 osoby? Jaka jest najlepsza liczba graczy do niej?
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: tejot »

Scenariusz na 2 osoby jest fajny, ale to raczej na godzinkę grania zabawa. Generalnie jako wielka kampania to raczej się nie sprawdzi. Do tego trzeba 4 osób.
copychef
Posty: 123
Rejestracja: 13 sty 2019, 09:51
Has thanked: 97 times
Been thanked: 48 times

Re: Successors 4 ed. (R. H. Berg, M. Simonitch)

Post autor: copychef »

Atk pisze: 04 maja 2023, 10:34 Szybkie pytanie. Gra daje radę na 2 osoby? Jaka jest najlepsza liczba graczy do niej?
O ile już nie masz, to dla dwóch powinieneś raczej kupić Hannibal & Hamilcar.
ODPOWIEDZ