Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mineralen »

rastula pisze: 10 maja 2023, 12:33
naprawdę myslisz, że wszystkie wydawane gry w PL są warte grania/zapłacenia...? no wątpię
Musiałbyś mi wytłumaczyć co to znaczy warte grania/zapłacenia.
Jeden powie, że warte grania/zapłacenia są tylko 10/10, absolutne top 5 ze wszystkich gier kiedykolwiek wydanych.
Amerykański łykacz kickstarterów powie, że każda gra za którą zapłacił była tego warta.
A mój stary powie, że żadna gra nie jest warta więcej niż 100 zł.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

no i tu dochodzimy do profesjonalizmu recenzenta vs otwieraczy pudełek

recenzja to więcej niż opinia...a jeśli nie, to materiały prasowe wydawcy wystarczą

ps. pozdrów Starego :)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: ave.crux »

mineralen pisze: 10 maja 2023, 12:38 Musiałbyś mi wytłumaczyć co to znaczy warte grania/zapłacenia.
Jeden powie, że warte grania/zapłacenia są tylko 10/10, absolutne top 5 ze wszystkich gier kiedykolwiek wydanych.
Amerykański łykacz kickstarterów powie, że każda gra za którą zapłacił była tego warta.
A mój stary powie, że żadna gra nie jest warta więcej niż 100 zł.
Mowa o danym recenzencie, tej jednej osobie, która w swoich materiałach ma zawsze dobre gry warte zagrania, a nie próbie 100 ludzi zapytanych o jeden tytuł
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mineralen »

rastula pisze: 10 maja 2023, 12:55 no i tu dochodzimy do profesjonalizmu recenzenta vs otwieraczy pudełek

recenzja to więcej niż opinia...
Hmm... według definicji recenzja = opis + opinia. Czego jeszcze oczekujesz?
Powiedzmy, że wyżej nad recenzentem jest jeszcze krytyk. Tylko o ile w filmie czy literaturze jest potencjał na dogłębną analizę wraz z odniesieniami do innych dzieł kultury, historii czy filozofii tak gry planszowe tego potencjału nie mają albo mają go bardzo ograniczony. Grom planszowym w tym względzie bliżej do przejażdżki rollercoasterem niż do filmu czy beletrystyki.
rastula pisze: 10 maja 2023, 12:55 a jeśli nie, to materiały prasowe wydawcy wystarczą
Jednemu starczą, drugiemu nie starczą.
rastula pisze: 10 maja 2023, 12:55 ps. pozdrów Starego :)
Dzięki :D
ave.crux pisze: 10 maja 2023, 12:56 Mowa o danym recenzencie, tej jednej osobie, która w swoich materiałach ma zawsze dobre gry warte zagrania, a nie próbie 100 ludzi zapytanych o jeden tytuł
Mógłbyś rozwinąć, bo nie wiem do końca co masz na myśli?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: ave.crux »

mineralen pisze: 10 maja 2023, 13:19
ave.crux pisze: 10 maja 2023, 12:56 Mowa o danym recenzencie, tej jednej osobie, która w swoich materiałach ma zawsze dobre gry warte zagrania, a nie próbie 100 ludzi zapytanych o jeden tytuł
Mógłbyś rozwinąć, bo nie wiem do końca co masz na myśli?
Rastula mówi o tym, że nie wszystkie gry są warte zagrania. Mówisz, że każdy ma inny pogląd na dany tytuł i wszystko się zgadza. Nie mniej jednak JEDNA osoba, która cały czas prezentuje/recenzuje dobre gierki warte zagrania jest największym szczęściarzem świata planszowego. Można się pchać w nowinki i iść z duchem rynku żeby były kliki czy cokolwiek co daną osobę popycha do robienia materiałów, ale zawsze trafi się coś co nie do końca siedzi, a na papierze wydawało się fenomenalne.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

mineralen pisze: 10 maja 2023, 13:19
rastula pisze: 10 maja 2023, 12:55 no i tu dochodzimy do profesjonalizmu recenzenta vs otwieraczy pudełek

recenzja to więcej niż opinia...
Hmm... według definicji recenzja = opis + opinia. Czego jeszcze oczekujesz?
Powiedzmy, że wyżej nad recenzentem jest jeszcze krytyk. Tylko o ile w filmie czy literaturze jest potencjał na dogłębną analizę wraz z odniesieniami do innych dzieł kultury, historii czy filozofii tak gry planszowe tego potencjału nie mają albo mają go bardzo ograniczony. Grom planszowym w tym względzie bliżej do przejażdżki rollercoasterem niż do filmu czy beletrystyki.
rastula pisze: 10 maja 2023, 12:55 a jeśli nie, to materiały prasowe wydawcy wystarczą
Jednemu starczą, drugiemu nie starczą.
rastula pisze: 10 maja 2023, 12:55 ps. pozdrów Starego :)
Dzięki :D
ave.crux pisze: 10 maja 2023, 12:56 Mowa o danym recenzencie, tej jednej osobie, która w swoich materiałach ma zawsze dobre gry warte zagrania, a nie próbie 100 ludzi zapytanych o jeden tytuł
Mógłbyś rozwinąć, bo nie wiem do końca co masz na myśli?
dla samej sztuki retoryki i erystyki wylewasz cały trud pracy recenzenckiej do ścieku -

ja też`tak potrafię np.

skoro to takie subiektywne , każdy ma opinię i każda opinia jest tyle samo warta to znaczy, że nijak w sumie z tego korzystać

no i właściwie o czym tu mówić, skoro żadnych odwołań się zrobić nie da ? podać czas gry ( daj boże faktyczny) , zrobić ładne fotki i powiedzieć fajno się grało ...

tak myślisz, że ma to wyglądać?

bądźmy poważni ;)


ps. a może masz i rację ... nie ma w planszówkach miejsca na recenzje... to zwykłe opiniowanie ( najczęściej pozytywne ) - już wiem dlaczego lubię Dice Tower i KPiB - wartość merytoryczna żadna , ale przynajmniej są bardziej zabawni i elokowentni od reszty ( to oczywiście tylko opinia , nie żebym recenzował kogokolwiek :D)...
Wojtek.k
Posty: 275
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 33 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Wojtek.k »

rastula pisze: 10 maja 2023, 12:10 Ja od siebie dodam, że naprawdę doceniłbym recenzentów, którzy tworzyliby regularny cykl z "kasztanami miesiąca" np 5 najgorszych gier wydanych w Maju. Tom Vassel coś takiego robi . Gambit ma taką obietnicę ("żebyście wy nie musieli")...ale generalnie też jest z tych co gra w gry, które mu się podobają ( i ja to rozumiem - bo z tego nie żyje)...ale gdybyśmy mieli rynek "zawodowych" recenzentów ( co wcale nie jest takie wykluczone z czasem) to "kasztany" mają wartość równą ( a nawet większą) recenzencko niż przegięcie w stronę hype i promocji , które mamy na rynku dziś.
Zastanawiam się jak ten profesjonalny recenzent miałby oceniać gry. Przecież nawet profesjonalni krytycy literaccy potrafią kłócić się o jakiś utwór.
Żeby być obiektywnym musiały by istnieć określone cechy gier, które musiały by spełnić. Tylko dla gier nie ma czegoś takiego.
Polecam obejrzeć jakiś filmik Tomka Kopyry z serii #żebyściewyniemusieli, gdzie ocenia piwo. Gdzie ocena opiera się na tym czy piwo jest zgodne ze stylem, a nie na opinii "mi się niepodobna", "mi nie smakuje".
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: tomp »

Dla wyrównania poziomu dyskusji przypomnę przywoływaną skalę ocen wg bgg:
10 - Outstanding. Always want to play and expect this will never change.
9 - Excellent game. Always want to play it.
8 - Very good game. I like to play. Probably I'll suggest it and will never turn down a game.
7 - Good game, usually willing to play.
6 - Ok game, some fun or challenge at least, will play sporadically if in the right mood.
5 - Average game, slightly boring, take it or leave it.
4 - Not so good, it doesn't get me but could be talked into it on occasion.
3 - Likely won't play this again although could be convinced. Bad.
2 - Extremely annoying game, won't play this ever again.
1 - Defies description of a game. You won't catch me dead playing this. Clearly broken.
PS. Nigdzie nie widzę opisu "chestnut of the month".
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

Wojtek.k pisze: 10 maja 2023, 13:41
rastula pisze: 10 maja 2023, 12:10 Ja od siebie dodam, że naprawdę doceniłbym recenzentów, którzy tworzyliby regularny cykl z "kasztanami miesiąca" np 5 najgorszych gier wydanych w Maju. Tom Vassel coś takiego robi . Gambit ma taką obietnicę ("żebyście wy nie musieli")...ale generalnie też jest z tych co gra w gry, które mu się podobają ( i ja to rozumiem - bo z tego nie żyje)...ale gdybyśmy mieli rynek "zawodowych" recenzentów ( co wcale nie jest takie wykluczone z czasem) to "kasztany" mają wartość równą ( a nawet większą) recenzencko niż przegięcie w stronę hype i promocji , które mamy na rynku dziś.
Zastanawiam się jak ten profesjonalny recenzent miałby oceniać gry. Przecież nawet profesjonalni krytycy literaccy potrafią kłócić się o jakiś utwór.
Żeby być obiektywnym musiały by istnieć określone cechy gier, które musiały by spełnić. Tylko dla gier nie ma czegoś takiego.
Polecam obejrzeć jakiś filmik Tomka Kopyry z serii #żebyściewyniemusieli, gdzie ocenia piwo. Gdzie ocena opiera się na tym czy piwo jest zgodne ze stylem, a nie na opinii "mi się niepodobna", "mi nie smakuje".
Każdy się zastanawia (albo powinien) Zee s DT ma swój system, Gambit ma swój , ktoś inny może wyjść ze swoim
Pomysł na takie kryteria odróżni dobrego recenzenta od wyrobnika. Wiele stron tu poświęcono "obiektywizmowi" nie trzeba do tego wracać ...nie musi być "obiektywnie" , wystarczy, że się "obiektwności" nie będzie udawać .


edit: za darmo podsuwam pomysł na format - sąd nad grą... prokurator, adwokat ...sędzią niech będzie publika ...
Ostatnio zmieniony 10 maja 2023, 13:53 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

tomp pisze: 10 maja 2023, 13:45 Dla wyrównania poziomu dyskusji przypomnę przywoływaną skalę ocen wg bgg:
10 - Outstanding. Always want to play and expect this will never change.
9 - Excellent game. Always want to play it.
8 - Very good game. I like to play. Probably I'll suggest it and will never turn down a game.
7 - Good game, usually willing to play.
6 - Ok game, some fun or challenge at least, will play sporadically if in the right mood.
5 - Average game, slightly boring, take it or leave it.
4 - Not so good, it doesn't get me but could be talked into it on occasion.
3 - Likely won't play this again although could be convinced. Bad.
2 - Extremely annoying game, won't play this ever again.
1 - Defies description of a game. You won't catch me dead playing this. Clearly broken.
PS. Nigdzie nie widzę opisu "chestnut of the month".
"Kasztan miesiąca" z pewnością "wymyka się definicji gry" więc nie wiem o co ci chodzi :D?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: tomp »

Spoiler:
Przywołuję, bo nie każdy zna. Warto znać jak opisuje/daje się oceny wraz z powołaniem się na skalę ocen bgg.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Tak sobie jeszcze myślę odnośnie tych wszystkich amatorskich recenzetów i pokazywaczy czy nawet unboxingowców i współpracy z wydawnictwem.

Zakładając że wydawca przekaże jakiemuś Bolkowi swoją grę o wartości 200pln to co zyskuje w zamian? Zacznijmy że realnie dla wydawcy taka gra to nie 200 pln a powiedzmy te 100-120pln. Przekazuje taką gre recenzentowi. On w dobrej gestii zanim ją oceni to "informuje" że takie coś ma i ogrywa. Taka informacja o grze X i teraz trzymajcie się mocno (jeżeli wierzyć statystyką FB) to z mojego marnego konta na FB trafia do ok 40 000 różnych odbiorców. W pierwszej kolejności do grup ściśle związanych z planszówkami. Następnie najczęściej unboxing ok 300-500 osób, później recenzja kolejne 500 odsłon i w między czasie jakiś wpis z fotkami na profilu żeby był jakiś ruch czyli kolejne 20-50k (jak jest hit tytuł). Podając nawet tak amatorski kanał jak mój (naprawdę amatorski) potrafię kogoś zachęcić/zniechęcić do zakupu danej pozycji. Nie wspomne już o naszych gigantach co mają zasięgi że ho ho ho.....

Więc w mojej ocenie nawet jeżeli ktoś wyleje pomyje na danym tytule to i tak jest dla wydawnictwa mega reklama która trafia do wielkiego grona odbiorców. Owszem jeżeli to się powieli u wielu recenzentów że gra jest do bani to trochę lipa dla wydawcy ale dobrze wiemy że jest proporcja 70pozytywne/30negatywne (dane z czapy ale tak to widze). Więc danie takiego recenzenckiego egzemparza to jest super korzyść dla wydawnictwa i zwraca się z wielką nawiązką nawet jak ktoś to jedynie opisze własnymi słowami.
Zobaczcie na profil Boardgamerka. Inni się z niej śmieją żę spamuje że nie ogrywa a ja ja mega doceniam ile reklamy robi dla wydawnictw. Ładne zdjęcia, wpisy wszędzie gdzie się da z hasztagami no mega robota reklamowa.

Dlatego realnie dziwię się że taka np. Galakta odmawia gier takim bykom jak Planszówki Online (mi z resztą też :mrgreen: ). Toż to sama strata dla nich.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Xoltro »

No tak ale jednak jak wszystkie recenzje bez wyjątku są bardzo pozytywne to gra potrafi złapać taki hype i się wyprzedać w zasadzie od razu.

Żeby daleko pamięcią nie sięgać - Praga caput regni, najęźdzcy ze scytii - czy to są tytuły rewelacyjne? Pewnie nie, a naprawdę dobre recenzje doprowadziły do tego, że poszły całe nakłady prawie od razu. Na najeźdzców może takiego hypeu nie było ale na pragę był duży, a teraz mało kto tę grę poleca, raczej takie średniociężkie, średniodobre euro. Przykładów pewnie można by było wskazywać na setki, no ale akurat w tych przypadkach się sam na Pragę nie złapałem więc wiem z autopsji.

Tylko czy to jest przytyk tylko do recenzentów, że oceniają wysoko średnie gry? Pewnie nie, akurat ludzie w tym hobby potrafią naprawdę gier nakupić na kilogramy i nawet w nie nie zagrać...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

bądźmy szczerzy - prawdziwych kasztanów już nie ma ;D (no może się zdarzą), za to gier średnio średnich jest dużo ...i to, tu obecnie recenzenci "nie dowożą" moim skromnym zdaniem. Może za mało słucham / oglądam ale nie trzeba być złośliwcem i narażać się na nieotrzymanie już nigdy żadnej gry od wydawcy aby otwarcie powiedzieć - "gra jak setki innych", "figurki naprawdę tylko dla fanów figurek", "tyle bym nie zapłacił skoro są Zamki Burgundii" , "to naprawdę najsłabszy Lacerda imho", "poczekałbym na wyprzedaż", "jeśli w zyciu grałeś tylko w Doble to będziesz zadowolony"... :)...tak tylko podpowiadam co można wstawić zamiast "kasztana "


edit: żeby nie było - mam dużo gier średnich i...niektóre bardzo lubię, bo temat, bo grafika, bo kolega lubi, bo pamiętam zasady więc wchodzi na stół ...nic złego w byciu średnim , tylko np. ja juz nie chcę więcej tych średniaków w kolekcji i byłbym wdzięczny za informacje na ten temat .
Ostatnio zmieniony 10 maja 2023, 14:30 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Xoltro »

rastula pisze: 10 maja 2023, 14:25 bądźmy szczerzy - prawdziwych kasztanów już nie ma ;D (no może się zdarzą), za to gier średnio średnich jest dużo ...i to, tu obecnie recenzenci "nie dowożą" moim skromnym zdaniem. Może za mało słucham / oglądam ale nie trzeba być złośliwcem i narażać się na nieotrzymanie już nigdy żadnej gry od wydawcy aby otwarcie powiedzieć - "gra jak setki innych", "figurki naprawdę tylko dla fanów figurek", "tyle bym nie zapłacił skoro są Zamki Burgundii" , "to naprawdę najsłabszy Lacerda imho", "poczekałbym na wyprzedaż", "jeśli w zyciu grałeś tylko w Doble to będziesz zadowolony"... :)...tak tylko podpowiadam co można wstawić zamiast "kasztana "
Ja jak sam mam hype na jakąś grę, ale chce jeszcze przesłuchać, obejrzeć recenzję to zawsze te recenzje mnie w zakupie utwierdzą. Bo zawsze są takie, że zakup gry ma sens i coś w niej jest dobrego - tak jak mówisz. A jak ktoś już czuje hype to niewiele mu potrzeba, żeby takim stwierdzeniem się kierować. Też brakuje mi recenzenta, który jedzie po grach równo, przez co w ciemno można zakładać, że jak coś poleci to jest to naprawdę dobre.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

Xoltro pisze: 10 maja 2023, 14:29
rastula pisze: 10 maja 2023, 14:25 bądźmy szczerzy - prawdziwych kasztanów już nie ma ;D (no może się zdarzą), za to gier średnio średnich jest dużo ...i to, tu obecnie recenzenci "nie dowożą" moim skromnym zdaniem. Może za mało słucham / oglądam ale nie trzeba być złośliwcem i narażać się na nieotrzymanie już nigdy żadnej gry od wydawcy aby otwarcie powiedzieć - "gra jak setki innych", "figurki naprawdę tylko dla fanów figurek", "tyle bym nie zapłacił skoro są Zamki Burgundii" , "to naprawdę najsłabszy Lacerda imho", "poczekałbym na wyprzedaż", "jeśli w zyciu grałeś tylko w Doble to będziesz zadowolony"... :)...tak tylko podpowiadam co można wstawić zamiast "kasztana "
Ja jak sam mam hype na jakąś grę, ale chce jeszcze przesłuchać, obejrzeć recenzję to zawsze te recenzje mnie w zakupie utwierdzą. Bo zawsze są takie, że zakup gry ma sens i coś w niej jest dobrego - tak jak mówisz. A jak ktoś już czuje hype to niewiele mu potrzeba, żeby takim stwierdzeniem się kierować. Też brakuje mi recenzenta, który jedzie po grach równo, przez co w ciemno można zakładać, że jak coś poleci to jest to naprawdę dobre.
Oczywiście warto wspomnieć, że ten subiektywizm recenzenta ma sens po dłuższym poznaniu ...tzn. pewne opinie będą dla mnie bezcenne, bo recenzent ewidentnie lubi to co ja...inne mniej wartościowe bo gra w zupełnie coś innego. Nie wymagam od Kuronia (syna) żeby mnie przekonywał do wegetarianizmu ...
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

rastula pisze: 10 maja 2023, 14:25 bądźmy szczerzy - prawdziwych kasztanów już nie ma ;D (no może się zdarzą), za to gier średnio średnich jest dużo ...i to, tu obecnie recenzenci "nie dowożą" moim skromnym zdaniem. Może za mało słucham / oglądam ale nie trzeba być złośliwcem i narażać się na nieotrzymanie już nigdy żadnej gry od wydawcy aby otwarcie powiedzieć - "gra jak setki innych", "figurki naprawdę tylko dla fanów figurek", "tyle bym nie zapłacił skoro są Zamki Burgundii" , "to naprawdę najsłabszy Lacerda imho", "poczekałbym na wyprzedaż", "jeśli w zyciu grałeś tylko w Doble to będziesz zadowolony"... :)...tak tylko podpowiadam co można wstawić zamiast "kasztana "
To też rastula tak nie działa. Popatrz. Wszystko zależy od kanały i tego do kogo jest on kierowany. Wojennik koncentruje się głównie na grach bitewnych i grach z klimatem. Umie zatem wypunktować to co powinni wiedzieć o grach jego odbiorcy którzy w tym siedzą. Mój kanał na razie jest kierowany do każdego tak naprawdę odbiorców ale chciałbym ewoluować z kanałem aby docierać do graczy głównie średnio zaawansowanych (czyli takich jak ja). Jeżeli zacznę jednak mówić o grze dla dzieci (Andor Junior) że to meh....że lepiej mi si grało w Descent albo S&S to jaką moja wypowiedz ma wartość? Żadną. Grę dla dzieci w którą przeszedłem oceniam na ok zagrałem nie nudziłem się ale moje dzieci już ocenią "WOW...tata ale to była mega przygoda....a pamiętasz te zgniłą studnie którą odbudowaliśmy, a tego smoka co prawnie nas pokonał?". Więc patrząc na felling z gry całej grupy mogę śmiało powiedzieć że gra była extra (dla mnie niekoniecznie). I będzie jedno jak i drugie prawdziwe.

Myślę że recenzowanie gier to temat rzeka i nie ma na to złotego środka. Ja np czekam na recenzję Kaczmara na temat Wojny o Pierścień gra karciana....o ile się takowa pojawi :wink:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

I nie narzekajcie na recenzentów naprawdę bo niedługo takie gameplaye będziecie jedynie oglądać :-)

Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

Ale jak Andora Junior porównujesz do Descenta to jesteś kozia trąba nie recenzent... to jest dość oczywiste. Dobry recenzent chyba odróżnia jabłka od pomarańczy a Rzym od Krymu i nie będzie stawiał w jednym rzędzie 6 bierze i Wojny o Pierścień (w końcu karty są w obu). I dla mnie jest oczywiste, że opinia Gambita (załóżmy że szanuję jego opinie ogólnie) o D-Day Omaha beach może być ciekawa ale po osadzenie tytułu w szerszym kontekście gier wojennych pójdę do Wojennika ( też lubię i zazdroszczę tych ogranych tytułów!).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

BOLLO pisze: 10 maja 2023, 14:41 I nie narzekajcie na recenzentów naprawdę bo niedługo takie gameplaye będziecie jedynie oglądać :-)

co mam powiedzieć jak ostatnio musiałem w to grać kartami z piłkarzami...bo to modne wśród dzieci w klasach 1-5 w szkole ...i cała kolekcja planszówek może iść do pieca, jak koledzy lubią fife...( a ja nawet tych mord nie znam , bo piłka nożna mogłaby dla mnie nie istnieć i bym nie zauważył)... TATA ZAGRAJ bo mam nowego "kogoś tam" z "czegoś tam" ...i nawet rzygnąć nie możesz |:D
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Leviathan »

BOLLO pisze: 10 maja 2023, 14:37 Wojennik koncentruje się głównie na grach bitewnych i grach z klimatem.
Przepraszam za offtop, bo widzę, że toczy się tu ciekawa dyskusja, ale pozwolę sobie na drobne sprostowanie.

Gry Wojenne ≠ Gry Bitewne

Ostatnio nawet poświęciłem temu fragment swojej prelekcji na festiwalu 3K6.

Na Wojennik TV opowiadam przede wszystkim o grach wojennych. O grach bitewnych, które są rodzajem gier wojennych, też czasami zdarza mi się wspomnieć, ale to zdecydowanie nie jest główny temat.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

rastula pisze: 10 maja 2023, 14:47 Ale jak Andora Junior porównujesz do Descenta to jesteś kozia trąba nie recenzent... to jest dość oczywiste. Dobry recenzent chyba odróżnia jabłka od pomarańczy a Rzym od Krymu i nie będzie stawiał w jednym rzędzie 6 bierze i Wojny o Pierścień (w końcu karty są w obu). I dla mnie jest oczywiste, że opinia Gambita (załóżmy że szanuję jego opinie ogólnie) o D-Day Omaha beach może być ciekawa ale po osadzenie tytułu w szerszym kontekście gier wojennych pójdę do Wojennika ( też lubię i zazdroszczę tych ogranych tytułów!).
Celowo dałem takie porównanie bo pamiętam była jakaś zadyma o to (zabij mnie nie pamiętam) na grupie gry planszowe że któraś persona dobrze się wypowiadała o Lisku Urwisku że 10/10 a komentarzy pod postem tyle że masakra co on bierze. Ze nie przystoi recenzentowi który ogrywa TImperium dawać jemu 7/10 a Liskowi 10/10. Czaisz?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

czaję - ale tu zapewne recenzent nie zdefiniował odbiorcy i kontekstu grania albo publiczność była za głupia ;D

to po prostu zła recenzja była i tyle...
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Leviathan pisze: 10 maja 2023, 14:53
BOLLO pisze: 10 maja 2023, 14:37 Wojennik koncentruje się głównie na grach bitewnych i grach z klimatem.
Przepraszam za offtop, bo widzę, że toczy się tu ciekawa dyskusja, ale pozwolę sobie na drobne sprostowanie.

Gry Wojenne ≠ Gry Bitewne

Ostatnio nawet poświęciłem temu fragment swojej prelekcji na festiwalu 3K6.

Na Wojennik TV opowiadam przede wszystkim o grach wojennych. O grach bitewnych, które są rodzajem gier wojennych, też czasami zdarza mi się wspomnieć, ale to zdecydowanie nie jest główny temat.
Tak tak masz racje wszedł mi skrót myślowy, aczkolwiek cz można się pokusić o to że w każdej grze wojennej występują bitwy (więc są to niejako gry bitewne)?
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Leviathan »

BOLLO pisze: 10 maja 2023, 14:59
Leviathan pisze: 10 maja 2023, 14:53
BOLLO pisze: 10 maja 2023, 14:37 Wojennik koncentruje się głównie na grach bitewnych i grach z klimatem.
Przepraszam za offtop, bo widzę, że toczy się tu ciekawa dyskusja, ale pozwolę sobie na drobne sprostowanie.

Gry Wojenne ≠ Gry Bitewne

Ostatnio nawet poświęciłem temu fragment swojej prelekcji na festiwalu 3K6.

Na Wojennik TV opowiadam przede wszystkim o grach wojennych. O grach bitewnych, które są rodzajem gier wojennych, też czasami zdarza mi się wspomnieć, ale to zdecydowanie nie jest główny temat.
Tak tak masz racje wszedł mi skrót myślowy, aczkolwiek cz można się pokusić o to że w każdej grze wojennej występują bitwy (więc są to niejako gry bitewne)?
Nie można :)
Nie w każdej grze wojennej są toczone bitwy. To jest jednak temat na zupełnie inny wątek :mrgreen:
ODPOWIEDZ