Tytani / Titans (Łukasz Woźniak)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Moonday »

Gizmoo pisze: 02 maja 2023, 11:39 Z każdą kolejną rozgrywką Tytani podobają mi się coraz bardziej! Grałem już w każdym składzie osobowym. I o ile najlepiej bawiłem się we cztery osoby, to zdecydowanie gra we dwójkę nabiera zupełnie innych walorów. Na dwie osoby to niemal pojedynek szachowy! :lol:
Potwierdzam. Na 3 może się tak zdarzyć, że dwóch będzie biło jednego ale ilośc zdobyty punktów jest tajna, więc nie zawsze wiadomo kto wygrywa. Kiedyś byłem pewien, że idzie mi kiepsko, miałem mało wygranych bitew, ale na koniec okazało się, że byłem drugi. Dodam jeszcze że solo też jest miodnie, bo automa gra całkiem inteligentnie i tu też mamy uczucie pojedynku szachowego.
Ostatnio zmieniony 02 maja 2023, 13:39 przez Moonday, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Yuri »

Panowie Koledzy no tak się nie robi.... i kupiłem z wszystkim. Powiedzcie proszę jakie dodatki odpuszczacie ? Czy gracie z wszystkim ?
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: prib4 »

No ja jedynie mogę się podpisać pod pochwałami dla gry - z każdą rozgrywką podoba się coraz bardziej. Gdyby jeszcze zasady były wyklarowane a sama gra nie została osierocona przez autora ...
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Probe9 »

Yuri pisze: 02 maja 2023, 13:24 Panowie Koledzy no tak się nie robi.... i kupiłem z wszystkim. Powiedzcie proszę jakie dodatki odpuszczacie ? Czy gracie z wszystkim ?
Ja polecam odpuścić granie na 5 osób bo w tym zakresie gra nie była dotestowana przez co balans leży.

Najlepsze dodatki imo to Monumenty i Duch Wojny.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: prib4 »

W sumie skoro temat tytanów się trochę ożywił na forum to ja mam otwarte pytanie - jak myślicie, dlaczego gra przeszła tak bez echa? Mnie to trochę dziwi bo może i nie mam ogromnego stażu w tym hobby ale nie znam gry, która podobnie wypełnia swoją niszę (pięknie wydane, w miarę proste ale tez nie prostackie area control, nastawione na akcję i kontrolowaną losowość). Cena? Jakaś powszechna opinia, że gry Wookiego to średniaki (akurat to często widziałem)?
Probe9 pisze: 02 maja 2023, 13:57
Ja polecam odpuścić granie na 5 osób bo w tym zakresie gra nie była dotestowana przez co balans leży.

Najlepsze dodatki imo to Monumenty i Duch Wojny.
Też jestem zdania, że granie na 5 osób może nie być dobrym pomysłem. Duch Wojny to wg mnie must have.
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Backero »

Na 5 graczy ja gram na scenariuszu customowym. Co prawda w nim niektóre stolice są w niehistorycznych miejscach, ale każdy z graczy ma do swoich sąsiadów mniej więcej równą odległość i nikt nie jest na środku. Oficjalny rozstaw 5-osobowy jest niestety tylko jeden i ustawia Rzeczpospolitą na środku pomiędzy wszystkich pozostałych
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Moonday »

Yuri pisze: 02 maja 2023, 13:24 Panowie Koledzy no tak się nie robi.... i kupiłem z wszystkim. Powiedzcie proszę jakie dodatki odpuszczacie ? Czy gracie z wszystkim ?
Ja gram zawsze z dodatkiem Deszcz ognia, bo dodaje nową jednostkę.
Z innych to dla zwiększenia regrywalności: Duchy wojny i Stepy Krwi, bo pozwalają zagrać inną talią wsparcia.
Dodatek dla 5 gracza to już jak kto lubi ale nawet nie grając w pięciu można ten dodatek potraktować jako nową frakcję.
Moc Tytanów pozwala ulepszać Tytana, całkiem fajna opcja do gry, jako urozmaicenie ale nie jest niezbędna, bo korzystanie z dodatkowej mocy Tytana jest bardzo bardzo sytuacyjne.
Pozostałych nie ograłem, więc się nie wypowiem.
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: prib4 »

Nie wiem jak duży wpływ miały ostatnie pochlebne opinie na forum o tytanach ale obecnie nie ma żadnej sztuki wystawionej na olx. A miałem zamiar coś dokupić ...
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Yuri »

prib4 pisze: 11 maja 2023, 09:13 Nie wiem jak duży wpływ miały ostatnie pochlebne opinie na forum o tytanach ale obecnie nie ma żadnej sztuki wystawionej na olx. A miałem zamiar coś dokupić ...
Był fajny zestaw, ale łyknąłem go osobiście :) Niemniej da się znaleźć, nie demonizujmy forum aż tak ;)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: prib4 »

A widział ktoś gdzieś może playmate? 😅
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Yuri »

prib4 pisze: 11 maja 2023, 09:52 A widział ktoś gdzieś może playmate? 😅
Z mojego doświadczenia w kwestii poszukiwan fajnego zestawu to playmata chyba była najgorsza do znalezienia. Później zestaw 5tego gracza i "Rain od Fire".
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2546 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Gizmoo »

Wciąż szukam dodatku dla piątego gracza i w sumie już pogodziłem się z tym, że raczej go nie dostanę. Napisałem do Go On Board, ale okazało się, że nie mają już ani jednej sztuki na stanie.

A do posiadających Playmatę mam pytanie, czy jest dużo większa od planszy? Z jednej strony - sama plansza jest olbrzymia i potrzeba na prawdę dużego stołu, żeby się ładnie wszystko mieściło, ale... Z drugiej strony przy czterech graczach jest gęsto. Równo tydzień temu miałem takie sytuacje, gdzie doszło do dwóch na prawdę epickich bitew i w pewnym momencie na jednym obszarze było 10 figurek w tym dwóch tytanów i jedna stolica i... Wszystkie figurki nie zmieściły się nam na jednym obszarze. :lol: Wiem, to tylko chwilowa sytuacja, ale jednak fajnie by było, gdyby do takich sytuacji nie dochodziło, a mapa nadal byłaby czytelna. No więc w sumie nie obraziłbym się gdyby te obszary były jednak większe. :wink:
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: prib4 »

Chyba zostaje tylko zapytać czy np. GoB przy produkcji nowej gry nie daliby opcji zakupu rzeczy KS exclusive np. mat do tytanów i Wieśka
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Yuri »

Gizmoo pisze: 11 maja 2023, 11:21 ...
A do posiadających Playmatę mam pytanie, czy jest dużo większa od planszy?...
Sprawdzę w domu, ale wydaje mi się że około 20% podawali z GoB.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: prib4 »

Wykrakałem, właśnie mi mignął rozpaczliwy post na fb z poszukiwaniem tytanów z KS'a 🤣
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Yuri »

Foto z porównaniem planszy klasycznej i maty:
Spoiler:
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: polwac »

Yuri pisze: 11 maja 2023, 11:37
Gizmoo pisze: 11 maja 2023, 11:21 ...
A do posiadających Playmatę mam pytanie, czy jest dużo większa od planszy?...
Sprawdzę w domu, ale wydaje mi się że około 20% podawali z GoB.
Właśnie dlatego od razu ją wziąłem. Wygodniej się gra, więcej miejsca dla jednostek.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
vektor
Posty: 92
Rejestracja: 06 maja 2020, 18:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 40 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: vektor »

Gizmoo pisze: 11 maja 2023, 11:21 Wciąż szukam dodatku dla piątego gracza i w sumie już pogodziłem się z tym, że raczej go nie dostanę. Napisałem do Go On Board, ale okazało się, że nie mają już ani jednej sztuki na stanie.

A do posiadających Playmatę mam pytanie, czy jest dużo większa od planszy? Z jednej strony - sama plansza jest olbrzymia i potrzeba na prawdę dużego stołu, żeby się ładnie wszystko mieściło, ale... Z drugiej strony przy czterech graczach jest gęsto. Równo tydzień temu miałem takie sytuacje, gdzie doszło do dwóch na prawdę epickich bitew i w pewnym momencie na jednym obszarze było 10 figurek w tym dwóch tytanów i jedna stolica i... Wszystkie figurki nie zmieściły się nam na jednym obszarze. :lol: Wiem, to tylko chwilowa sytuacja, ale jednak fajnie by było, gdyby do takich sytuacji nie dochodziło, a mapa nadal byłaby czytelna. No więc w sumie nie obraziłbym się gdyby te obszary były jednak większe. :wink:
Z ciekawostek - jest zasada w instrukcji mówiąca, że twoje jednostki (przed/po walce) muszą się mieścić na danym polu. W innym przypadku nie może tam stać.
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: prib4 »

Akurat to było już wielokrotnie wałkowane, że ta zasada nie ma absolutnie żadnego sensu bo np. na playmacie pola się większe. Nikt, chyba nawet sam autor, nie wie po co wspomniana zasada istnieje.
Awatar użytkownika
vektor
Posty: 92
Rejestracja: 06 maja 2020, 18:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 40 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: vektor »

prib4 pisze: 12 maja 2023, 09:30 Akurat to było już wielokrotnie wałkowane, że ta zasada nie ma absolutnie żadnego sensu bo np. na playmacie pola się większe. Nikt, chyba nawet sam autor, nie wie po co wspomniana zasada istnieje.
Ale jest. I jeśli ktoś jest rule nazi to trzeba tak grać :) This is the way.
Po prostu granie ma macie można traktować jako treningi xD Prawdziwe granie tylko na planszy ze ściskaniem jednostek. :D
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2546 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Gizmoo »

vektor pisze: 12 maja 2023, 09:14 Z ciekawostek - jest zasada w instrukcji mówiąca, że twoje jednostki (przed/po walce) muszą się mieścić na danym polu. W innym przypadku nie może tam stać.
Jest limit dotyczący Twoich jednostek. Nie jest tak, że zapełnisz region swoimi jednostkami i nikt już ciebie nie może zaatakować, bo nie może przekroczyć limitu. :wink:

A w naszym przypadku była taka sytuacja, że na polu ze stolicą stały cztery jednostki. Atakujący przeniósł z sąsiedniego pola cztery jednostki, z których jedną był Tytan. Następnie obrońca zagrał kartę wsparcia przenosząc z sąsiedniego regionu swojego tytana do regionu z bitwą, a atakujący dograł kartę wsparcia dokładając do regionu z bitwą jeszcze swoją jednostkę kawalerii. Na jednym polu z bitwą były więc: Stolica, 8 zwykłych jednostek, 2 tytanów. To teraz zerknij na region z Warszawą i sprawdź, czy się to wszystko pomieści. :lol:
Awatar użytkownika
vektor
Posty: 92
Rejestracja: 06 maja 2020, 18:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 40 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: vektor »

Gizmoo pisze: 12 maja 2023, 10:31
Spoiler:

Jest limit dotyczący Twoich jednostek. Nie jest tak, że zapełnisz region swoimi jednostkami i nikt już ciebie nie może zaatakować, bo nie może przekroczyć limitu. :wink:
No tak, o to mi chodziło :) Przed i po walce w sensie, gdy zostaniesz zaatakowany i wezwiesz sobie tytana do wsparcia na mały region i się po walce już nie zmieści to w teorii chyba powinien wrócić na jakieś sąsiadujące pole lub jakaś inna jednostka żeby zrobić miejsce.
Oczywiście w instrukcji ta procedura chyba nie jest jasno opisana, jak wiele innych. A szkoda, bo gra się bardzo przyjemnie.

Gizmoo pisze: 12 maja 2023, 10:31 A w naszym przypadku była taka sytuacja, że na polu ze stolicą stały cztery jednostki. Atakujący przeniósł z sąsiedniego pola cztery jednostki, z których jedną był Tytan. Następnie obrońca zagrał kartę wsparcia przenosząc z sąsiedniego regionu swojego tytana do regionu z bitwą, a atakujący dograł kartę wsparcia dokładając do regionu z bitwą jeszcze swoją jednostkę kawalerii. Na jednym polu z bitwą były więc: Stolica, 8 zwykłych jednostek, 2 tytanów. To teraz zerknij na region z Warszawą i sprawdź, czy się to wszystko pomieści. :lol:
Gdyby szerzej opisać tę zasadę i jakoś zmodyfikować, to może i miałoby to jakiś tam sens patrząc na historie bitew, gdzie w niektórych potyczkach nie liczyła się ilość a jakość i strategia. Bo istniejąca w takiej formie jak obecnie to faktycznie kompletnie nie ma sensu. Albo wpakować ją w jakiś wariant zaawansowany.
piter555
Posty: 91
Rejestracja: 16 lut 2019, 16:52
Has thanked: 41 times
Been thanked: 23 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: piter555 »

Spoiler:
już nie pamiętam, ale czy nie jest tak że jednostki atakujące stawia się na granicy (tak jest w przykładzie)?
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Moonday »

piter555 pisze: 12 maja 2023, 11:56 już nie pamiętam, ale czy nie jest tak że jednostki atakujące stawia się na granicy (tak jest w przykładzie)?
Jest dokładnie tak, jak napisałeś. Dodatkowo, w przypadku skorzystania z karty zapewniającej wsparcie, to jednostki użyte do wsparcia stawia się na granicy z polem, z którego owe jednostki pochodzą. To pomaga potem w przypadku przegranej bitwy (jeżeli jest się atakującym) pamiętać, na jakie pole wycofują się dane jednostki. To może wydawać się na początku pogmatwane, ale po kilku bitwach okazuje się logiczne i intuicyjne. Generalnie, w grze nie ma zasady, która pozwala uniknąć bitwy. Jak ktoś chce ciebie zaatakować, to zawsze może to zrobić o ile dysponuje co najmniej jedną jednostką na polu graniczącym z twoim.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Titans / Tytani (Łukasz Woźniak)

Post autor: Yuri »

Gizmoo pisze: 11 maja 2023, 11:21 ...A do posiadających Playmatę mam pytanie, czy jest dużo większa od planszy? ...
I grafika z KSa gry, potwierdzająca moje skojarzenia co rozmiaru maty:
Spoiler:
EDIT: Czy ktoś zetknął się może z pomocą gracza grupującą wszystkie ikony występujące w grze i ich wyjaśnienia ? Ogromnie by to usprawniło przebieg szczególnie pierwszych gier.
EDIT2: znalazłem plik odpowiedni, jest pod z lekka myśląca nazwa na BGG, ale jest.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
ODPOWIEDZ