Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 406
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 76 times
Been thanked: 76 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: kci83 »

Goddam pisze: 08 wrz 2022, 11:37 Zastanawiam się jedynie czy jest to gra dla mnie. Uwielbiam stare horrory i jak na razie jedynie tym mnie kupili. Gdyby chodziło o ratowanie zakładników jak we wspominanym Hostage Negotiator to bym się nawet nad tą grą nie zastanawiał.
Już sporo na temat gry zostało napisane, wystarczy wrócić kilka postów wstecz ;). Tak jak w slasherach z tamtych lat chodzi o to aby uratować ludzi, uciec czy zabić antagoniste, tak podobnie jest w grze, gdzie dodatkowo jest masa losowych, idiotycznych wyborów, poświęcenia innych, pułapki, pomocne przedmioty, zwroty akcji (poprzez różne kart) itp. jest sporo klimatu.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: RUNner »

wirusman pisze: 08 wrz 2022, 13:55 Mam tutaj inne pytanie czy rozgrywka finał girl różni się od hostage negotiatoon?
Final Girl to HN na sterydach. Wg mnie dużo lepsza rozgrywka, dzięki elementowi przesztrzennemu i kartom przedmiotów. To jest gra przygodowa, w której jest sporo zwrotów akcji, a los potrafi wplywać na grę czasem bardzo mocno. Nie powinna to być wada w tego typu grze, jeśli jednak ktoś lubi mieć sporą kontrolę nad rozgrywką, to nie ma czego tutaj szukać. Dla mnie świetna solówka!
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Goddam
Posty: 47
Rejestracja: 21 lip 2019, 08:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Goddam »

citmod pisze: 08 wrz 2022, 13:32
Goddam pisze: 08 wrz 2022, 11:37 Po ogłoszeniu przez Czachę polskiej wersji przymierzam się do zakupu gry.
Nie strasz ludzi, że Czacha nagle zaczyna wydawać dobre gry i trzeba będzie ją sobie z tego powodu odpuścić. Polskim wydawcą jest na szczęście Lucky Duck Games.
Aaa ok, racja coś mi się źle skojarzyło. Byłem pewien, że to czacha wydaje.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4677
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1221 times
Been thanked: 1424 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Mr_Fisq »

Dyskusja o kampanii na wspieram.to:
viewtopic.php?f=57&t=76811
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Alextasha
Posty: 266
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Alextasha »

Jakby ktoś chciał Lore Booka i angielski mu nie straszny to planszomania ma na stanie. Właśnie sobie ją czytam i całkiem fajna :D
SPRZEDAM >> *click*
pytajnik1
Posty: 48
Rejestracja: 17 maja 2017, 12:24
Has thanked: 3 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: pytajnik1 »

Pudełka wyglądają bardzo klimatycznie. Ktoś się orientuje czy wypraski zmieszczą karty w koszulkach?
Początkujący planszówkowicz prosi o wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 786 times
Been thanked: 1227 times
Kontakt:

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: mat_eyo »

pytajnik1 pisze: 03 paź 2022, 22:41 Pudełka wyglądają bardzo klimatycznie. Ktoś się orientuje czy wypraski zmieszczą karty w koszulkach?
Nie zmieszczą.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: khuba »

pytajnik1 pisze: 03 paź 2022, 22:41 Pudełka wyglądają bardzo klimatycznie. Ktoś się orientuje czy wypraski zmieszczą karty w koszulkach?
Oryginalnie nie mieściły, mieli to poprawić w 2 druku (ale na 100% bym im nie wierzył - to miało działać już w 1szym)
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 842 times
Been thanked: 363 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Gromb »

khuba pisze: 03 paź 2022, 22:52
pytajnik1 pisze: 03 paź 2022, 22:41 Pudełka wyglądają bardzo klimatycznie. Ktoś się orientuje czy wypraski zmieszczą karty w koszulkach?
Oryginalnie nie mieściły, mieli to poprawić w 2 druku (ale na 100% bym im nie wierzył - to miało działać już w 1szym)
Jednym z dodatków w II serii były zasobniki na karty dla posiadaczy pierwszego druku. Więc byłbym optymistą.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: khuba »

Gromb pisze: 03 paź 2022, 23:02
khuba pisze: 03 paź 2022, 22:52
pytajnik1 pisze: 03 paź 2022, 22:41 Pudełka wyglądają bardzo klimatycznie. Ktoś się orientuje czy wypraski zmieszczą karty w koszulkach?
Oryginalnie nie mieściły, mieli to poprawić w 2 druku (ale na 100% bym im nie wierzył - to miało działać już w 1szym)
Jednym z dodatków w II serii były zasobniki na karty dla posiadaczy pierwszego druku. Więc byłbym optymistą.
Tak, mam zamówiony - ale nie byli zbyt pewnie siebie gdy o nich pisali ;p
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
ckbucu
Posty: 359
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 400 times
Been thanked: 557 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: ckbucu »

pytajnik1 pisze: 03 paź 2022, 22:41 Pudełka wyglądają bardzo klimatycznie. Ktoś się orientuje czy wypraski zmieszczą karty w koszulkach?
W poszczególnych "filmach" duże karty zmieścisz, choć ledwo i będą miały troche powyginane rogi. Małych nie. W core box (gdzie w usmie najważniejsze i najczęściej używane to karty akcji, wejdą.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2090
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: tomp »

Ja wypraski usunąłem, dzięki czemu jest więcej miejsca.
Jak ktoś nie koszulkuje jest ok, ale po zakoszulkowaniu, karty wchodziły na wcisk i koszulki się zaginały.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Largo »

Możecie mi doradzić co i jak teraz kupić żeby wypróbować Final Girl? Co ewentualnie oprócz podstawki. Chyba przeoczyłem wszystkie możliwe wspieraczki, ale widzę, że np w planszomanii jest trochę rzeczy do tej gry w retailu. Tylko nie wiem czy różni się czymś znaczącym od wersji KS i czy warto? Generalnie wolałbym pójść w wersje ENG. Sam klimat bardziej przekonuje mnie w HN, ale tutaj podobno rozgrywka jest ciekawsza :)
ckbucu
Posty: 359
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 400 times
Been thanked: 557 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: ckbucu »

Tu nie ma czegoś takiego jak "podstawka" :)
Jest core box - wymagany i musisz mieć przynajmniej jeden z filmów - bez filmu nie zagrasz. Na start najlepiej wziąć The Happy Trails Horror, jak gra Ci siądzie, to dokupuj kolejne "filmy". Przy czym już sam ten jeden film będzie cholernie regrywalny.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Largo »

ckbucu pisze: 05 maja 2023, 09:53 Tu nie ma czegoś takiego jak "podstawka" :)
Jest core box - wymagany i musisz mieć przynajmniej jeden z filmów - bez filmu nie zagrasz. Na start najlepiej wziąć The Happy Trails Horror, jak gra Ci siądzie, to dokupuj kolejne "filmy". Przy czym już sam ten jeden film będzie cholernie regrywalny.
A widzisz to nawet tego nie wiedziałem. Dzięki :)
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: trance-atlantic »

Też się zastanawiam nad kupnem FG, skoro na dodatek ma wyjść w wersji PL, chociaż angielska jest od ręki a gra i tak bazuje na ikonach (flavor text mi do niczego potrzebny nie jest), ale...

Wcale nie jestem pewien, czy FG mi bardziej "siądzie" niż HN. Może dlatego, że ten ostatni jest dla mnie grą.fajnie pomyślaną, choć bez wodotrysków; jest to przyjemna, mimo że banalna mechanicznie solówka i wiem na co się piszę gdy do niej zasiadam.

FG powiększa przestrzeń decyzyjną o... przestrzeń na planszy, plus zarządzanie zasobem czasu. Jest to na pewno krok we właściwym kierunku, są przedmioty, eventy, różne mapki i złoczyńcy, ale to wszystko się odbywa na zasadzie "w tę i z powrotem" - tu trochę czasu stracę, tam zyskam, tu zadam dwa obrażenia, tam je zablokuję, tu stracę serducho, tam je odzyskam. Obawiam się, czy zaczerpnięty z HN szkielet mechaniczny (roll-2-resolve), tak zgrabnie popychający naprzód kolejne rundy negocjacji z porywaczem, będzie nadążać za warstwą fabularną i za wszystkim tym, co w tej grze możemy (albo chcielibyśmy) faktycznie zrobić i co nas może w niej spotkać.

W teorii brzmi to oczywiście bardzo smakowicie, osoby grające też zachwalały, ale ze względu na brak jakichś nowych znaczących mechanizmów w grze (nie mylić z decyzyjnością), może się to dla mnie okazać trochę zbyt żmudnym turlaniem by dojść do celu, albo odwrotnie - zbyt szybko gra się skończy, zanim zdążę poczuć te wszystkie smaczki z danej "przygody" (mowa oczywiście o pojedynczej rozgrywce). Prostota HN daje mi odczuć tę presję czasu, że rundy tak szybko uciekają a rzucane przeze mnie kości uporczywie lądują na stole pustą ścianką ku górze. :)

A może jednak moje obawy względem FG można wywalić w błoto? (w przeciwieństwie do kasy zainwestowanej w tę grę :mrgreen: )
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
McNab
Posty: 221
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 139 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: McNab »

Może ktoś przypomnieć, bo chyba przeoczyłem tą informację, czy i kiedy będzie polska wersja?
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
Jdn
Posty: 291
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Jdn »

na okolice września:
https://wspieram.to/finalgirl
to jest sezon 1
ckbucu
Posty: 359
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 400 times
Been thanked: 557 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: ckbucu »

VRG zapowiedzieli właśnie kampanię 3 sezonu FG. Będą filmy inspirowane: Hellraiserem, Wzgórza mają oczy, PIłą, Terminatorem i chyba Bloody Mary.
Pandzisko
Posty: 34
Rejestracja: 03 sty 2023, 16:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Pandzisko »

Zamiast Wzgórza maja oczy będzie połączenie Wstrząsów z Cichym miejscem.
Zamiast Bloody Mary będzie Stranger Things.
Reszta się zgadza.
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: AndreV »

A ja się pytam czy LDG będzie wydawać drugi sezon?
Jdn
Posty: 291
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Jdn »

Pierwszy określili zbiórkę jako sukces, więc tylko kwestia czasu jak ktoś wyda drugi sezon.
Liarus
Posty: 396
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Liarus »

Na razie ogrywam dwa filmy z sezonu 1. Ten z Hansem i Dr. Fightem. Mam mega dylemat czy grq mnie się podoba czy nie. Losowość naprawdę spora. W jakimś stopniu się można na nią przygotować. Przy czym sytuacja, gdzie na 3 kostki nie wychodzi żaden sukces potrafi zirytować (ale ze wtedy nie mam kart pozwalających na przerzut to trochę moja wina). Na pewno lepiej mi się gra niż w Hostage Negotiatora, którego miałem dość po 2 grach. Bardzo fajnie czuć atmosferę piątku 13 albo Freddyego Kruegera. Opisy na kartach z bawiazaniami do filmów robią robotę. Pomęczę jeszcze trochę i zobaczę jak ta gra się będzie broniła z czasem
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: Pynio »

Podstawowe pytanie czy w HN gracie z dodatkiem: HN CAREER, bo jeśli nie, to zasadniczo nie gracie w pełną wersję HN, tylko takie "demo".
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Final Girl (Evan Derrick, A.J. Porfirio)

Post autor: RUNner »

Warto kupić playmatę? I druga kwestia - kupiłbym jeden film z sezonu 2. Co wybrać?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ