Najlepsiejsze TCG i karcianki (wydzielone z SW: Unlimited)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Morkai
Posty: 53
Rejestracja: 05 sie 2022, 10:40
Has thanked: 26 times
Been thanked: 15 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Morkai »

Od niepamiętnych czasów były zapowiedzi nowych wspaniałych TCG, które to miały być rozwijane i wspierane. Zawsze kończyło się tak samo - zostawała najlepsza karcianka, czyli Magic The Gathering.
Pamiętam Doom Troopera, Lord of the Rings (Deciphera), Star Wars i inne. Pomimo takich franczyz też nie dały rady i były sezonowym wyskokiem.
Raczej poczekam i sobie potem wykupie po 1,5 zł za booster ;) Zwłaszcza przy FFG ;)
=][= WH40k =][= X-wing, Magic, Cthulhu...
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Wosho »

MTG najlepsza karcianka? please..
Najdłużej zyjaca sure..
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Gizmoo »

Wosho pisze: 10 maja 2023, 14:14 MTG najlepsza karcianka? please..
To nie trzymaj nas dłużej w napięciu, tylko podaj tą lepszą, bo jestem bardzo ciekawy!

Bo to, że nie podasz takiej, która ma większy fandom i większą liczbę aktywnych graczy, to akurat wiem, że nie podasz. Ale bardzo jestem ciekawy tej lepszej i bardziej uznanej. I proszę się nie unikaj odpowiedzi, bo jestem przekonany, że nie tylko ja chciałbym takie TCG poznać. ;)
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: szczudel »

Wosho pisze: 10 maja 2023, 14:14 MTG najlepsza karcianka? please..
Najdłużej zyjaca sure..
Nie ma opcji abym sie z Woshem zgodził, ale ma racje.
Warto zauważyć, że karcianka =/= TCG. Na TCG się świat karcianek nie kończy.

Pierwsze z brzegu SW:Destiny miało lepsze zasady, ciekawsze mechaniki niż MTG.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Gizmoo »

szczudel pisze: 10 maja 2023, 16:11
Nie ma opcji abym sie z Woshem zgodził, ale ma racje.
Warto zauważyć, że karcianka =/= TCG. Na TCG się świat karcianek nie kończy.
To spoko, ale temat jest o grze TCG i cała dyskusja w tym wątku tego dotyczyła. Ale niech i tam będzie. Więc nadal czekam na te propozycje. Co jest lepsze od MTG i jako karcianka i jako TCG? W sensie nie "to co mi się bardziej podoba", bo tutaj może wygrać i Makao i Chistoryczny Upadek Japonii. Tylko, co jest bardziej uznanym w świecie produktem.

Czekam, czekamy. 😉
Kiler
Posty: 121
Rejestracja: 07 sie 2010, 18:26
Lokalizacja: Starachowice/Warszawa/Wałcz/Piła/Stargard
Has thanked: 4 times
Been thanked: 24 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Kiler »

Xoltro pisze: 10 maja 2023, 10:00 FFG chyba poczuło piniondz na bazie sukcesu mtg i pokemonów i chcą wejść na ostro i zbijać hajs od ludzi, którzy potrafią wydawać tysiące złotych miesięcznie na tego typu tematy. Jak widać nie wystarczy im regularne wsparcie od graczy LCG. No ale z ich strony logiczny ruch, prawdopodobnie ta gra nie "skanibalizuje" pozostałych LCG>
FFG zaczynało swoje karciankowe przygody od gier CCG: Gry o Tron i Zewu Cthulhu, raczej ciężko mówić, że po 15 latach od zamknięcia tych serii nagle zauważyli, że istnieje mtg i pokemony i poczuli z tego kierunku zapach pieniędzy :D Pewnie im z tabelek w excelu wyszło, że kooperacyjnie tasiemce w formacie LCG się sprzedają a już rywalizacyjne niekoniecznie (chyba tylko Zew Cthulhu LCG doczekał się uczciwego zakończenia życia wydawniczego).
Gizmoo pisze: 10 maja 2023, 19:56 To spoko, ale temat jest o grze TCG i cała dyskusja w tym wątku tego dotyczyła. Ale niech i tam będzie. Więc nadal czekam na te propozycje. Co jest lepsze od MTG i jako karcianka i jako TCG? W sensie nie "to co mi się bardziej podoba", bo tutaj może wygrać i Makao i Chistoryczny Upadek Japonii. Tylko, co jest bardziej uznanym w świecie produktem.
Głupio postawione pytanie. Na chwilę obecną nie ma "bardziej uznanego na świecie" produktu karcianego tcg (choć nie znam rynku azjatyckiego i ręki sobie nie dam uciąć, że nie ma tam gier, w które gra więcej graczy niż ogólnie w mtg), tylko to uznanie nie wynika z faktu, że mtg jest jakąś wybitną grą, co sugerujesz, a wyłącznie z tego, że mtg był prekursorem i zdążył się sprofesjonalizować, przez co są tam pieniądze do wzięcia. Taki sam casus jest z HSem, który ogólnie jest słabą grą karcianą ale miał marketing i rozkręcił się wokół niego przemysł. Natomiast jakbyś faktycznie chciał po prostu gry "lepsze od MTG i jako karcianka i jako TCG" to proszę: FaB - już jest lepszą grą a czy zdobędzie to "uznanie"? No to się okaże, na razie jest na dobrej ścieżce.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Gizmoo »

Kiler pisze: 10 maja 2023, 20:46 Głupio postawione pytanie.
Dziękuję za uznanie. Dziękuję również za głupią odpowiedź. :lol:
Kiler pisze: 10 maja 2023, 20:46 mtg jest jakąś wybitną grą, co sugerujesz, a wyłącznie z tego, że mtg był prekursorem i zdążył się sprofesjonalizować, przez co są tam pieniądze do wzięcia.
Po pierwsze - nie sugeruje, że MTG to gra wybitna. Sugeruję, że jest najbardziej uznana przez graczy. I jeżeli uważasz, że ludzie grają od ponad 25 lat w medżika dlatego, że to zasługa "marketingu", to jest to niezły żarcik. Dużo większy marketing miał SW: Destiny i Keyforge. Zobaczmy gdzie obydwie są dzisiaj.

Mnóstwo ludzi deprecjonuje sukces MTG, bo go nie lubi. Ja sam nie jestem wielkim miłośnikiem, (bo już nie gram) ale nie deprecjonuje jgo wartości wśród graczy i takie pisanie jest irytujące, bo zwyczajnie mija się z prawdą. To jest bardzo dobrze wymyślona gra i jako jedyna przetrwała tyle lat, właśnie dlatego, że mechanicznie tam się wszystko spina i dostarcza bardzo ciekawych decyzji. Kto nie grał nigdy turniejowo, ten nie jest w stanie docenić jak dobrze medżik jest podkładany do kupy. A właśnie scena turniejowa w przypadku TCG decyduje o wartości karcianki. Gdyby MTG zawdzięczał swój sukces wyłącznie temu, że był pierwszy - to już dawno by nie istniał. To po prostu znakomicie wymyślona gra, która działa i nie ma porównywalnej gry TCG, która osiągnęła by podobny sukces i nadal trzymała rynek za kudły.
Kiler pisze: 10 maja 2023, 20:46 FaB - już jest lepszą grą a czy zdobędzie to "uznanie"? No to się okaże, na razie jest na dobrej ścieżce.
Zobaczymy ile się utrzyma na powierzchni. Jak dogoni kiedykolwiek MTG w ilości aktywnych graczy i przetrwa choćby połowę tyle, to pogadamy. Na razie jej rozpoznawalność jest malutka i stawiam dolary przeciwko orzechom, że niewielu forumowiczów rozwikła twój skrót. ;)

A wracając do tematu - zgadzam się z przedmówcami, że wchodzenie na rynek w momencie premiery Lorcany to totalny strzał w stopę. Sama marka SW raczej traci niż zyskuje, po ostatnich produkcjach raczej się zmniejsza jej fandom, niż zwiększa i nie sądzę, że w materii konfrontacyjnych karcianek da się wynaleźć mechaniczne koło. Moim zdaniem w obecnej formie wchodzenie w taki format wydawniczy ma małe szanse na spektakularny sukces.

P.S. Tak, czekałem aż ktoś napisze - "Netrunner", ale jak widać świadomość tego tytułu wśród młodszych graczy jest bliska zeru. :P
Awatar użytkownika
Morkai
Posty: 53
Rejestracja: 05 sie 2022, 10:40
Has thanked: 26 times
Been thanked: 15 times

Najlepsiejsze TCG i karcianki (wydzielone z SW: Unlimited)

Post autor: Morkai »

Wosho pisze: 10 maja 2023, 14:14 MTG najlepsza karcianka? please..
Najdłużej zyjaca sure..
A jest najdłużej żyjącą karcianką, bo...?

Dlaczego odniosła taki sukces? Dlaczego jest wydawana od 30 lat? Obiektywnie oceniając pod względem mechaniki jest produktem niemal doskonałym. Świetnie prowadzonym, z natychmiast uzupełnianymi comprehensive rules, banlistami itp itd. I to trzeba docenić... To czy się system podoba, czy nie to już zupełnie inna sprawa. Sam już nie gram turniejowo od dawna i wiele rzeczy mnie wkurza i irytuje zarówno w polityce Wizardów, jak i samej grze, ale u mnie mają szacun za to jak ją prowadzą. Wystarczy spojrzeć ile jest formatów (czesem fanowskich), ile typów decków, mechanik, ile sposobów na wygranie...

Ponadto - zbudowana jest na bazie bardzo dobrego uniwersum, gdzie ograniczony jesteś tylko i wyłącznie swoją wyobraźnią. Możesz mieszać dinozaury, maszyny, magię, artefakty, sf, fantasy ośmiornice, rakiety i ostre kije. Co więcej - zazwyczaj jest to nadspodziewanie spójne i sensowne. Chcesz bohaterów? włala! Lubisz wampiry? zombie? koty? insekty? a może to wszystko połączone na jednej karcie? no problem.

Niestety reszta karcianek (podkreślam - NIESTETY) nie ma tego wszystkiego razem - od zarządzania, spraw organizacyjnych przez pomysły, świat, fabułę, po arty. Flesh and Blood uszczknie co najwyżej kawałek z jednej porcji tego tortu. Udało się na miarę możliwości Pokemonom. Czy uda się to SW Unlimited, Lorcanie... Osobiście bardzo mocno w to wątpię, czeka ich mnóstwo roboty. Chciałbym widzieć to SW Unlimited jako produkt skierowany do dorosłych graczy, w ogóle chciałbym TCG robione na serio - i mechanicznie i fabularnie i pod względem artystycznym (!). A nie kolejne pstrokate bohomazy...

PS.
O! tak mi się nasunęło jak już kliknąłem "wyślij" - karcianka w klimatach Planescape Torment/Tides of Numenera mogłaby być fajna :idea:
=][= WH40k =][= X-wing, Magic, Cthulhu...
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: szczudel »

Morkai pisze: 11 maja 2023, 09:56 Obiektywnie oceniając pod względem mechaniki jest produktem niemal doskonałym.
Nie wiem czy mamy takie same kryteria w sprawie obiektywności. MTG, ma swoje zalety, również mechaniczne. Był prekursorem, przecierał szlaki i bez wątpienia skapitalizował pozycję lidera. Nie oszukujmy sie jednak, że jest "obiektywnie niemal doskonały". Archaizm w postaci konieczności grania Landów, wywodzący się z idei spulchniania decka to kula u nogi, na te samo schorzenie cierpi swoją droga Pokemon i też eksperymentowali ze specjalnymi, robiącymi coś energiami. Z tego co gdzieś słyszałem, to powoli wchodzą landy które coś potrafią. Inne, nowsze gry inspirujące się MTG już na wejściu dostrzegły ten problem.
Co do Stacka, moge sie odnieść tylko pośrednio, bo jego kopia w FFTCG jest absolutnie skopana pod względem mechaniki. Kolejka FILO jest fajna, ale wording kart, który wymaga licencjata z zasad aby wiedzieć czy mamy coś sprawdzać na wjeściu czy zejściu ( a może i tu i tu) to parodia. FFG o wiele lepiej by koncept FILO opisało.

MTG jest królem TCG, ale na pewno nie ze względu na mechanikę.
Ostatnio zmieniony 11 maja 2023, 10:42 przez szczudel, łącznie zmieniany 1 raz.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Mr_Fisq »

Morkai pisze: 11 maja 2023, 09:56 A jest najdłużej żyjącą karcianką, bo...?

Dlaczego odniosła taki sukces? Dlaczego jest wydawana od 30 lat? Obiektywnie oceniając pod względem mechaniki jest produktem niemal doskonałym. Świetnie prowadzonym, z natychmiast uzupełnianymi comprehensive rules, banlistami itp itd. I to trzeba docenić... To czy się system podoba, czy nie to już zupełnie inna sprawa. Sam już nie gram turniejowo od dawna i wiele rzeczy mnie wkurza i irytuje zarówno w polityce Wizardów, jak i samej grze, ale u mnie mają szacun za to jak ją prowadzą. Wystarczy spojrzeć ile jest formatów (czesem fanowskich), ile typów decków, mechanik, ile sposobów na wygranie...
Aż chciałoby się zapytać, czy fakt  że Monopoly jest wydawane od 1935, i posiada milion inkarnacji - świadczy o perfekcji tego tytułu? :wink:
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: kozz84 »

Morkai pisze: 11 maja 2023, 09:56A jest najdłużej żyjącą karcianką, bo...?
Kapitalizm.

Czy Disney robi najlepsze filmy animowane? Dlaczego robi je od niemal 100 lat? Czy Coca Cola to najlepszy napój? Ludzie piją to też od 100 lat?

Magic bez wątpienia jest najpopularniejszy, ale teraz jedzie tylko i wyłącznie na marce, którą wyrobił sobie w latach 90-tych.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Mr_Fisq »

kozz84 pisze: 11 maja 2023, 10:38 Magic bez wątpienia jest najpopularniejszy, ale teraz jedzie tylko i wyłącznie na marce, którą wyrobił sobie w latach 90-tych.
Idzie też z duchem czasu - M:TGA w formacie Free To Play, z możliwością przerzucania kompletnych talii fizycznych do wersji elektronicznej jest jak dla mnie tego dowodem.

Nawet mi zdarzyło się kilka razy zagrać w wersję elektroniczną, mimo że jestem "Magico-sceptykiem".

Pytanie czy wydanie takiej aplikacji od razu z grą pomogło czy przeszkodziłoby samej karciance w przypadku SW.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Wosho »

Prosze bardzo, lepsze/ciekawsze karcianki w ktore gralem od MTG:
Netrunner LCG
Gra o tron LCG
Legenda pięciu kręgów LCG

a jesli chodzi o tcg to aktualnie gram w Flesh and blood i tutaj rowniez imho nie ma porownania i nie jest to tylko moja opinia a mnostwa ex magickowcow ktorzy przechodza do Faba.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Wosho »

Morkai pisze: 11 maja 2023, 09:56
Wosho pisze: 10 maja 2023, 14:14 MTG najlepsza karcianka? please..
Najdłużej zyjaca sure..
A jest najdłużej żyjącą karcianką, bo...?

Dlaczego odniosła taki sukces? Dlaczego jest wydawana od 30 lat? Obiektywnie oceniając pod względem mechaniki jest produktem niemal doskonałym.
Mechaniki? Please, koncepcja landow jest jedna z najgorszych rzeczy jakie widzialem w grach. To ze grasz w kompetetywna karcianke i mozesz przegrac bo masz mana screw/mana flood jest idiotyczne.

W Fabie kazda karte mozesz uzyc jako resource. Dobrze ze Lorcana przyjeła koncepcje jak World of warcraft i podobnie prawie kazdy karda afaik moze byc uzyta jako resource, co daje dodatkowy poziom decyzyjnosci i odejmuje randomowosc.
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: psborsuk »

Wosho pisze: 12 maja 2023, 11:59 Prosze bardzo, lepsze/ciekawsze karcianki w ktore gralem od MTG:
Netrunner LCG
Gra o tron LCG
Legenda pięciu kręgów LCG
Ok, ale jest jedno ale - wszystkie one są już martwe (czytaj - brak oficjalego wsparcia), a archaiczne MtG ma się świetnie. Zasady to jedno, a cała otoczka, to drugie.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Gizmoo »

Wosho pisze: 12 maja 2023, 12:02 To ze grasz w kompetetywna karcianke i mozesz przegrac bo masz mana screw/mana flood jest idiotyczne.
Jeżeli gracz notorycznie przegrywa przez flood/screw to ma źle złożoną talię i/lub jest idiotą. :lol:

W swojej całej, ponad 10 letniej karierze turniejowej w MTG, przegrałem przez takiego "pecha" może ze dwie gry. To znaczy raz miałem flooda, raz screw. :lol: Przecież od tego masz jedną z najważniejszych decyzji w tej grze - czy wziąć mulligana, czy keepnąć słabą rękę. Jak grasz np. tempo-deckiem i keepujesz łapkę z jednym landem, to sam prosisz się o kłopoty.

O tym mitycznym problemie z landami zawsze piszą osoby z niewielkim doświadczeniem. To pitolenie o "jednej z najgorszych rzeczy jakie widziało się w grach", zawsze prowadzą casualowi gracze, którzy udupili przez to jedną grę na turnieju, popłakali na niesprawiedliwość świata i zawinęli manatki. Jakoś w topkach są zawsze ci sami gracze i jakoś nie marudzą na koncepcję zarządzania zasobami jakimi są landy. Gdyby to był zły koncept to karcianka już dawno by poległa.

Zresztą losowość wpisana jest w gry karciane. Przypomnę zresztą poprzedni produkt FFG, czyli Star Wars Destiny, gdzie losowość na kostkach może przyprawić o ból głowy. Uwielbiam SW Przeznaczenie, ale fakt jest taki, że wśród swoich licznych znajomych nie mogę znaleźć nawet JEDNEGO chętnego na granie. Pokazywałem grę mojemu wkręconemu w MTG kumplowi, to skwitował to zdaniem "Boże, jakie to losowe", a tam przecież... Nie ma landów! :lol:
Wosho pisze: 12 maja 2023, 11:59 gram w Flesh and blood i tutaj rowniez imho nie ma porownania i nie jest to tylko moja opinia a mnostwa ex magickowcow ktorzy przechodza do Faba.
To może porównamy rozmiar eventów w Polsce? Szczególnie tegorocznych? Albo rozmiar grup na FB? (niecały tysiaczek FaB, Vs pawie pięć tysięcy MTG) Jakoś wśród swoich znajomych widzę, że więcej ludzi wciąga się/wraca do MTG, a nie próbuje grać w FaBa.
kozz84 pisze: 11 maja 2023, 10:38 Magic bez wątpienia jest najpopularniejszy, ale teraz jedzie tylko i wyłącznie na marce, którą wyrobił sobie w latach 90-tych.
Serio nie masz bladego pojęcia o czym piszesz. Ja rozumiem, że można nie lubić tej gry. Rozumiem, że może przeszkadzać tryb wydawniczy i dojonko. Ale! To jest najlepiej zarządzana gra turniejowa od wielu lat, której nawet COVID nie zabił! To jest produkt, który przetrwał wszystkie zawirowania, nadal utrzymuje działanie wielu sklepów i jest motorem napędowym całego WOTC. Brak dostrzegania tego, że gra od wielu lat jest w sprzedażowym topie i ile eventów organizuje się rocznie, to wyłącznie wyraz złej woli. Serio uważasz, że to tylko sentyment kieruje ludźmi do grania w Medżika? Jakoś jak wchodzę do sklepu i jest odpalony jakiś turniej, to w ogóle nie ma starej gwardii, a wyłącznie nowi gracze. I w większości w wieku takim, że w latach 90-tych nie było ich nawet w nasieniowodach.

Nie chcę tu robić za adwokata diabła, bo sam w medżika już do dawna nie gram, ale wypada jednak docenić rynkową pozycję MTG. Nie mówimy tutaj o klasycznym trupie, który ma teraz stawiane pomniki "za zasługi" i wynosi się go na ołtarze, nie dostrzegając ile ma za kremówkami. Piszemy o żywym produkcie, który nadal jest w ścisłym topie i którego konkurencja, a w szczególności marka wchodząca dopiero na rynek, jak SW: Unlimited - musi brać pod uwagę. Każde TCG musi czerpać wzorce. Jak nie z samej mechaniki, to przynajmniej z zarządzania produktem.

Zresztą widać, że od momentu MTG nikt w karciankach koła nie wymyślił. Nadal mamy walkę "potworów", "tapowanie" i licznik życia. Niech wreszcie jakieś TCG będzie w całości oryginalne, z innymi warunkami zwycięstwa, to pogadamy.

Czy po doświadczeniach z utopieniem niezłego projektu jakim był SW: Destiny, FFG wyciągnie jakieś konstruktywne wnioski? Obawiam się, że średnio nauczyli się na własnych błędach. Bo takich prostych karcianek mamy na rynku całe mnóstwo. Gra musi posiadać głębię decyzyjną, żeby przyciągnąć do siebie graczy. Stawianie na płyciznę, prostotę, i szybkość w grach TCG - to proszenie się o kłopoty. TCG żyją i trwają wyłącznie dzięki scenie turniejowej. Bez ostrej rywalizacji, to są tylko kolorowe karteczki z obrazkami. Gratka może dla kolekcjonerów, ale nie dla GRACZY. Zresztą kolekcjonerów "ukradnie" z rynku Lorcana, bo wielu dziadersów będzie chciało mieć foliowany tyłek legendary-Mythic-rare myszki Miki w klaserze. :lol:

No ale oczywiście, mogę się mylić i może nie będzie tak źle?

Natomiast target w grach TCG, to moim zdaniem nie powinni być najmłodsi. Oni nie tworzą fandomu, nie mają własnych środków na wydatki, nie jeżdżą samodzielnie na turnieje. Jeżeli FFG tworzy grę dla ludzi poniżej 18-go roku życia, to moim zdaniem będzie to kolejne TCG, które przetrwa góra dwa sezony i pójdzie na wyprzedaże w takiej ilości, w jakiej jest/był wyprzedawany SW: Destiny. Boostery, a przede wszystkim drogie single, kupują ludzie, których na to stać. Rozbicie świnki skarbonki raz na rok i kupno jednego boosterka, to nie jest stały, stabilny klient. No ale pozostaje mieć nadzieję, że FFG ma to rozkminione. ;)
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: kozz84 »

Gizmoo pisze: 12 maja 2023, 13:15 Serio nie masz bladego pojęcia o czym piszesz. Ja rozumiem, że można nie lubić tej gry. Rozumiem, że może przeszkadzać tryb wydawniczy i dojonko. Ale! To jest najlepiej zarządzana gra turniejowa od wielu lat, której nawet COVID nie zabił! To jest produkt, który przetrwał wszystkie zawirowania, nadal utrzymuje działanie wielu sklepów i jest motorem napędowym całego WOTC. Brak dostrzegania tego, że gra od wielu lat jest w sprzedażowym topie i ile eventów organizuje się rocznie, to wyłącznie wyraz złej woli. Serio uważasz, że to tylko sentyment kieruje ludźmi do grania w Medżika? Jakoś jak wchodzę do sklepu i jest odpalony jakiś turniej, to w ogóle nie ma starej gwardii, a wyłącznie nowi gracze. I w większości w wieku takim, że w latach 90-tych nie było ich nawet w nasieniowodach.
Wszystko zaczęło się od stwierdzenia, że "Magic to najlepsza karcianka". IMO jest najpopularniejszą karcianką, ale na pewno nie jest najlepszą. Magic to towar evergreen i wotc musiałby ostro coś schrzanić, żeby zniszczyć swoją pozycję.

PS I nie to, że nie lubię Magica. Jest dobry, ale wypisywanie, że " Magic to najlepsza karcianka" jest wyrazem braku znajomości innych karcianek.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Gizmoo »

kozz84 pisze: 12 maja 2023, 14:20 na pewno nie jest najlepszą.
Ale według jakich kryteriów? Czyich? Rynku? I kto ocenia? Zenek spod budki? Kolegium Civitas? Andrzej Duda? Bo jak ocenia jedna osoba, to jest to dosyć górnolotne stwierdzenie.
kozz84 pisze: 12 maja 2023, 14:20 Wszystko zaczęło się od stwierdzenia, że "Magic to najlepsza karcianka".
Nie. Wszystko się zaczęło od pełnego wyższości i trochę obraźliwego wpisu:
Wosho pisze: 10 maja 2023, 14:14 MTG najlepsza karcianka? please..
Najdłużej zyjaca sure..
Jakby Wosho napisał: "Moim zdaniem w MTG niektóre rozwiązania mechaniczne są archaiczne i gram w TCG, które moim zdaniem są lepsze i lepiej radzą sobie z problemami zarządzania zasobami", to nie było by całego offtopicu.

A powstał on wyłącznie przez pozbawiony smaku wpis, o podobnym wydźwięku co "bitch, please!". Przy tym ŻADNE argumenty nie padły potwierdzające, że którakolwiek karcianka uznawana jest przez WIĘKSZOŚĆ graczy, za lepsze TCG.

Tak jakby ktoś napisał: "Szachy najlepszą grą z figurkami? Please..." :lol:

Przy czym jakoś nikt nie dyskutuje o tym, że MTG jest wzorem dobrego prowadzenia formy sprzedaży jaką jest TCG. Wzorem niedoścignionym. Wymiennie w tym temacie martwych TCG, albo LCG-ów, które mają TOTALNIE inny cykl wydawniczy jest nieporozumieniem. Tyle.

Wróćmy do SW: Unlimited, bo zrobił się jakiś durny offtopic, przy czym jedna strona nadal próbuje udowodnić, że ziemia jest płaska, bo okrągłoziemcy jadą wyłącznie na marce, którą stworzył jakiś Arystoteles ponad 300 lat temu. :lol:
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Wosho »

psborsuk pisze: 12 maja 2023, 12:48
Wosho pisze: 12 maja 2023, 11:59 Prosze bardzo, lepsze/ciekawsze karcianki w ktore gralem od MTG:
Netrunner LCG
Gra o tron LCG
Legenda pięciu kręgów LCG
Ok, ale jest jedno ale - wszystkie one są już martwe (czytaj - brak oficjalego wsparcia), a archaiczne MtG ma się świetnie. Zasady to jedno, a cała otoczka, to drugie.
Zgoda, ale to nie zmienia faktu ze imho sa/były to duzo lepsze gry niz MTG. A wszystko zaczelo sie od stwierdzenia ze MTG to najlepsza gra karciana, co jest dalekie od prawdy.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Wosho »

Gizmoo pisze: 12 maja 2023, 14:41 Przy czym jakoś nikt nie dyskutuje o tym, że MTG jest wzorem dobrego prowadzenia formy sprzedaży jaką jest TCG. Wzorem niedoścignionym. Wymiennie w tym temacie martwych TCG, albo LCG-ów, które mają TOTALNIE inny cykl wydawniczy jest nieporozumieniem. Tyle.
Kolejna nie prawda, jest idealnym przygladem jak wyciagac z ludzi kase.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Wosho »

Gizmoo pisze: 10 maja 2023, 15:57
Wosho pisze: 10 maja 2023, 14:14 MTG najlepsza karcianka? please..
To nie trzymaj nas dłużej w napięciu, tylko podaj tą lepszą, bo jestem bardzo ciekawy!

Bo to, że nie podasz takiej, która ma większy fandom i większą liczbę aktywnych graczy, to akurat wiem, że nie podasz. Ale bardzo jestem ciekawy tej lepszej i bardziej uznanej. I proszę się nie unikaj odpowiedzi, bo jestem przekonany, że nie tylko ja chciałbym takie TCG poznać. ;)
Podałem nawet nie jedną..
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: psborsuk »

Wosho pisze: 12 maja 2023, 16:43
psborsuk pisze: 12 maja 2023, 12:48
Wosho pisze: 12 maja 2023, 11:59 Prosze bardzo, lepsze/ciekawsze karcianki w ktore gralem od MTG:
Netrunner LCG
Gra o tron LCG
Legenda pięciu kręgów LCG
Ok, ale jest jedno ale - wszystkie one są już martwe (czytaj - brak oficjalego wsparcia), a archaiczne MtG ma się świetnie. Zasady to jedno, a cała otoczka, to drugie.
Zgoda, ale to nie zmienia faktu ze imho sa/były to duzo lepsze gry niz MTG. A wszystko zaczelo sie od stwierdzenia ze MTG to najlepsza gra karciana, co jest dalekie od prawdy.
Pod jakim względem lepsze? Zasad? Grałem w GoT i owszem, zasady bardzo mi się podobały. Pozostałych dwóch nie znam, i pewnie już nie poznam. Ale pod względem organizacyjnym i marketingowym te gry od początku leżały i robiły pod siebie. Ile osób gromadziły turnieje? 40? 50? Tyle, to ja na FNMach widywałem.
Napisałem raz, napiszę i drugi - gra TCG to nie tylko zasady. To również otoczka - wsparcie producenta, promocja, turnieje. Bez tego najlepsze zasady nie pomogą.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: psborsuk »

Wosho pisze: 12 maja 2023, 16:44 Kolejna nie prawda, jest idealnym przygladem jak wyciagac z ludzi kase.
:lol: :lol: :lol:
A czym jest wydawca, Matką Teresą z Kalkuty? To biznes, a biznes ma przynosić dochód. W tym przypadku - ze sprzedaży kolorowych kartoników. Jeśli wydaje się komuś, że gry wydaje się nie dla kasy, tylko dla fanów (pomijam autorów-zapaleńców, dla których samo wydanie gry i wcześniejsza praca nad nią są zabawą samą w sobie), to ma rację, wydaje mu się. Gdy kasa przestaje się zgadzać, zamyka się temat (przykłady? LCG PL).
Świt Rebelii... ]:->
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Star Wars Unlimited TCG (FFG)

Post autor: Wosho »

psborsuk pisze: 12 maja 2023, 18:32
Wosho pisze: 12 maja 2023, 16:43
psborsuk pisze: 12 maja 2023, 12:48
Ok, ale jest jedno ale - wszystkie one są już martwe (czytaj - brak oficjalego wsparcia), a archaiczne MtG ma się świetnie. Zasady to jedno, a cała otoczka, to drugie.
Zgoda, ale to nie zmienia faktu ze imho sa/były to duzo lepsze gry niz MTG. A wszystko zaczelo sie od stwierdzenia ze MTG to najlepsza gra karciana, co jest dalekie od prawdy.
Pod jakim względem lepsze? Zasad? Grałem w GoT i owszem, zasady bardzo mi się podobały. Pozostałych dwóch nie znam, i pewnie już nie poznam. Ale pod względem organizacyjnym i marketingowym te gry od początku leżały i robiły pod siebie. Ile osób gromadziły turnieje? 40? 50? Tyle, to ja na FNMach widywałem.
Napisałem raz, napiszę i drugi - gra TCG to nie tylko zasady. To również otoczka - wsparcie producenta, promocja, turnieje. Bez tego najlepsze zasady nie pomogą.
Tak zasad, nikt sie nie kloci z iloscia graczy, wiadomo nie ma porownania, aczkolwiek ciekawy jestem ilu ludzi gralo w l5r gdy bylo kolekcjonerka.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Najlepsiejsze TCG i karcianki (wydzielone z SW: Unlimited)

Post autor: BOLLO »

MTG był i jest aktualnie najlepszy. Czy będzie? Tego nie wiem...mam nadzieję że powstanie coś lepszego. Ale już w to nie wsiąknę więc to mnie rybka :-)
ODPOWIEDZ