Aplikacje do gier- data przydatności

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
gregorry
Posty: 117
Rejestracja: 18 sie 2019, 11:27
Has thanked: 28 times
Been thanked: 26 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: gregorry »

Przewagą gry planszowej ponad np. grą wideo jest możliwość powrotu do niej w dowolnym momencie. Mogę wyciągnąć grę sprzed 5 czy 10 lat i dalej w nią grać (oczywiście, o ile o nią dbałem i nie zniszczyłem lub nie przekroczyłem żywotności papieru).

W przypadku apki wystarczy aktualizacja android/ios i brak dostosowania jej do nowej wersji żeby z dnia na dzień zniknęła. Powodów może być więcej, np. licencyjne bo wydawca straci prawa lub po prostu się zawinie. Ile czasu wydawca planuje utrzymywać apkę? Nie wierzę, że ktokolwiek będzie dopłacał kilka lat po premierze żeby dalej aktualizować apkę do gry na której już się dorobił (i np. wyczerpał jej nakład).

Wsadzenie aplikacji i nie zadbanie o jej przyszłość to czyste lenistwo/pazerność wydawcy. Model jest prosty, wystarczyłoby powiedzieć, że aplikacja np. dwa lata po premierze przejdzie w model open source i trafi np. na github.
Możemy zastanowić się czemu tak się nie dzieje. Czy to pazerność? Strach przed "piraceniem" gier? Założyłbym, że temat jest dużo prostszy i chodzi o czystą ignorancję i nieogar (połączony z "mam to w nosie").

Ciekawym przykładem jak można do tego podejść jest obietnica autorów opowieści z pryncypii "our pledge to always maintain the apps or release them into the public domain" (https://boardgamegeek.com/thread/275583 ... ess-option).
Można? Można. Najlepiej by było gdyby kody/zasoby z takiej apki były udostępnione publicznie ale taka obietnica to chociaż minimum przyzwoitości. To powinien być standard, a niestety nie jest.

Taka obietnica sprawia, że można nie bać się o niedostępność produktu, który się kupiło i nagle z czyjegoś kaprysu z dnia na dzień można stracić do niego dostęp.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Losiek »

Tylko to, że kod znajdzie się w domenie publicznej niczego nie gwarantuje. Wydawca może w każdej chwili zwinąć interes a może nie być chętnych do rozwijania bądź utrzymywania aplikacji. Zatem takie obietnice są warte tyle samo co obietnice przedwyborcze ;)
gregorry
Posty: 117
Rejestracja: 18 sie 2019, 11:27
Has thanked: 28 times
Been thanked: 26 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: gregorry »

Losiek pisze: 16 maja 2023, 16:37 Tylko to, że kod znajdzie się w domenie publicznej niczego nie gwarantuje. Wydawca może w każdej chwili zwinąć interes a może nie być chętnych do rozwijania bądź utrzymywania aplikacji. Zatem takie obietnice są warte tyle samo co obietnice przedwyborcze ;)
ale zawsze masz wtedy możliwość przelać mi na dobrą kawkę i ja Ci taką apkę uruchomię ;)
dostepność do źródeł sprawi, że zawsze znajdzie się pasojnat (spójrz co ludzie wrzucają na bgg z własnej pasji) lub możesz sam zlecić studentowi zrobienie tego za czteropak (jeśli sam nie masz takich kompetencji)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: litk »

Systemy operacyjne to bardzo skomplikowane stworzenia. Czy dałoby się pisać je lepiej żeby były bardziej kompatybilne wstecz? Tak. Czy zawsze to jest możliwe? Nie. Znowu wracamy do rachunku zysków i strat.
W linuksach pojawiają się rozwiązania biorące sobie za cel problem z piekłem zależności, wersjonowaniem bibliotek itp.
Przykładem jest takie distro jak NixOS:
In NixOS, the entire operating system, including the kernel, applications, system packages and configuration files, are built by the Nix package manager. Nix stores all packages in isolation from each other; as a result there are no /bin, /sbin, /lib or /usr directories and all packages are kept in /nix/store instead.
Ma to zapewnić możliwość uruchamia aplikacji wymagających różnych wersji komponentów wymaganych przez aplikacje, na tym samym systemie.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Mr_Fisq »

yosz pisze: 16 maja 2023, 15:28 Gizmo prosił o wypowiedź programisty dlaczego tak trudno jest z kompatybilnością wstecz - myślę, że dość szczegółowo opisałem kilka możliwych scenariuszy. W żadnym wypadku nie odczytujcie mojej wypowiedzi jako obrony braku aktualizacji - bronię raczej programistów bo oni są tutaj najmniej winni (a to ich w swojej wypowiedzi "obwiniał" Gizmo ;) )
ja tam dalej obwiniam programistów, aczkolwiek raczej tych od aplikacji na PC, a nie od mobilki ;)
Problemy z utrzymywaniem aplikacji pod Androida/iOS odczuwałem swego czasu na własnej skórze,
ale w przypadku aplikacji na PC nie przypominam sobie aż tam wielkich rewolucji. Może sprawdzę w wolnej chwili czy moje aplikacje sprzed X lat jeszcze śmigają.
litk pisze: 16 maja 2023, 17:02 Przykładem jest takie distro jak NixOS:
In NixOS, the entire operating system, including the kernel, applications, system packages and configuration files, are built by the Nix package manager. Nix stores all packages in isolation from each other; as a result there are no /bin, /sbin, /lib or /usr directories and all packages are kept in /nix/store instead.
Ma to zapewnić możliwość uruchamia aplikacji wymagających różnych wersji komponentów wymaganych przez aplikacje, na tym samym systemie.
Korzystałeś z Nix'a? :mrgreen: U mnie Ci co próbowali dobrze tego nie wspominają.
Swoją drogą - takie podejście zdaje się rodzić problemy:
- Jeśli aplikacje niczego nie współdzielą, to zauważalnie rośnie zużycie dysku (już chyba snap ma ten problem).
- Jeśli nie idziemy w czysty Open Source to gdzieś tam zawsze się przewiną binarne bloby których Nix nie zbuduje...
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Kisun »

Jest taka aplikacja Lego Boost (bez której obsługa robota Lego boost nie jest możliwa). Synek dostał go gdzieś ze 4 lata temu. Aplikacja zainstalowana w jego telefonie, robią z rzadka aktualizacje i działa cały czas. Córcia niedawno dostała telefon z androidem 10 (on ma z 9) i jakie było moje zdziwienie gdy okazało się, że aplikacja nie obsługuje jej telefonu. Ok, czasem się zdarza akurat ten model może ma coś niekompatybilne. Wchodzę w telefon żony, która miała tę aplikację kiedyś zainstalowaną, zanim synek dostał telefon i już nie można u niej zainstalować tej aplikacji ponownie! Co ciekawe, gdy wszedłem w google play i sprawdziłem aplikację u synka ma ona podobny opis. Czyli jeżeli odinstalujemy u niego, to już nie da rady zainstalować ponowne (próbowałem u żony z pliku apk i da się zainstalować ale nie działa z robotem i bez jakiejś magii to nie da rady). I co, niby LEGO taka duża firma i nie może ogarnąć kompatybilności wstecznej ledwo na 3-4 lata? To jak oczekiwać tego od wydawców gier planszowych, gdy nawet ci najwięksi zapewne mają setki razy mniejszy budżet niż LEGO. Niestety, naiwnością jest wierzyć, że aplikacje będą zawsze działać i albo trzeba się z tym liczyć i cieszyć grą, spodziewając się, że kiedyś może (a raczej musi) przestać działać albo po prostu takich nie kupować i tyle. Wydając tysiące złotych na telefon chyba nikt nie liczy, że będzie miał ten sam za 10 czy więcej lat? Tu przydaje się podobne nastawienie. To jest oczywiście wkurzające ale co zrobić.
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: psborsuk »

Kisun pisze: 16 maja 2023, 18:55 Wydając tysiące złotych na telefon chyba nikt nie liczy, że będzie miał ten sam za 10 czy więcej lat? Tu przydaje się podobne nastawienie. To jest oczywiście wkurzające ale co zrobić.
Zdziwiłbyś się :wink: Cały czas mam Nokię 3110, i nie zamierzam się jej pozbywać. Ostatnio wymieniłem baterię, i śmiga.
Co do reszty, to zgadzam się (i stosuję) z sugestią, by po prostu unikać gier z apkami.
Świt Rebelii... ]:->
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Miszon »

W tym wątku najbardziej mnie zaciekawiło, że Roar chociaż już nie da się w niego nie da zagrać (czyli jak kilka lat temu odinstalowałem aplikację, to już nigdzie jej nie znajdę?), to jest nadal dostępny w sklepach. Czy sklepy są świadome tego, że mają na stocku makulaturę i powinny zwrócić ją dystrybutorowi? Czy Klienci są przez nie zniechęcani do zakupu gry?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: agt »

Obstawiam, że sklepy nic nie wiedzą, jeśli jakiś klient ich nie poinformował..
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Miszon »

To były raczej pytania retoryczne. Niemniej ciekawe co jakby naraz cały nakład wrócił do producenta, pewnie by się zachwycili... Bo wiadomo że na przemiał.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: agt »

Miszon pisze: 16 maja 2023, 21:09 To były raczej pytania retoryczne.
A, ok. Sorki :lol:
Miszon pisze: 16 maja 2023, 21:09 Niemniej ciekawe co jakby naraz cały nakład wrócił do producenta, pewnie by się zachwycili... Bo wiadomo że na przemiał.
Albo wskrzesiliby aplikację i wysłali gry do sklepów :wink:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: BOLLO »

Swoje obawy napisałem do największych firm wydawniczych w PL których gry działają/są wspomagane aplikacjami (Portal, Rebel, Galakta, LDG, ARealms), Jedynie AR odpisało zdawkowo o Tainted Grail:
Aplikacja nie jest wymagana do grania. Jest to dodatkowy element, który jest wybierany przez część graczy jako pomoc, natomiast gra została stworzona z myślą o tym, by działała jak klasyczna gra planszowa, a więc w oparciu o jej komponenty, które są w pudełku.
A co z resztą? Niewygodne pytanie?
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: agt »

Dawno pisałeś?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Mr_Fisq »

Dla mnie AR mogło by równie dobrze nie odpowiadać. :roll:

"Pudełko od gry może ulec biodegradacji - pudełko nie jest wymagane do grania. Jest to dodatkowy element, który jest wybierany przez część graczy jako pomoc w przechowywaniu elementów gry, natomiast gra została stworzona z myślą o tym, by do gry wystarczyły same jej komponenty."

:roll:
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Seraphic_Seal »

BOLLO pisze: 19 maja 2023, 13:31
Spoiler:
A co z resztą? Niewygodne pytanie?
A co niby mają odpisać, zwłaszcza te wydawnictwa, które mają wiele gier, wykorzystujących różne aplikacje? AR miało (najwidoczniej) jedną grę, w dodatku akurat z taką aplikacją, że mieli prostą odpowiedź. Nie wiemy też co dokładnie do nich napisałeś, czy zadałeś jakiekolwiek pytania.


Tak pogrzebałem za tym wspominanym wielokrotnie Roar! - 10 razy dłużej zajęło mi znalezienie tej gry na bgg (bo jest wiele o podobnym tytule), niż znalezienie plików .apk. Nawet na forum bgg ktoś je w jednym wątku podesłał. Jak z takim małym i starym tytułem nie ma problemu ze znalezieniem apki bo zaprzestaniu wsparcia ze strony wydawnictwa, to nie wiem o co tu takie dramy kręcić.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Mr_Fisq »

Seraphic_Seal pisze: 19 maja 2023, 13:57 Tak pogrzebałem za tym wspominanym wielokrotnie Roar! - 10 razy dłużej zajęło mi znalezienie tej gry na bgg (bo jest wiele o podobnym tytule), niż znalezienie plików .apk. Nawet na forum bgg ktoś je w jednym wątku podesłał. Jak z takim małym i starym tytułem nie ma problemu ze znalezieniem apki bo zaprzestaniu wsparcia ze strony wydawnictwa, to nie wiem o co tu takie dramy kręcić.
Co Ci da samo apk, jeśli gra nie jest obsługiwana aplikacja nie działa w nowszych wersjach Androida ?
Niby można bawić się w dekompilację, i próbę aktualizacji, ale to temat dla bardzo wytrwałych :)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: BOLLO »

agt pisze: 19 maja 2023, 13:41 Dawno pisałeś?
tydzien temu.
Nie wiemy też co dokładnie do nich napisałeś, czy zadałeś jakiekolwiek pytania.
A takie coś do wszystkich to samo.
Spoiler:
Mr_Fisq pisze: 19 maja 2023, 13:47 Dla mnie AR mogło by równie dobrze nie odpowiadać. :roll:

"Pudełko od gry może ulec biodegradacji - pudełko nie jest wymagane do grania. Jest to dodatkowy element, który jest wybierany przez część graczy jako pomoc w przechowywaniu elementów gry, natomiast gra została stworzona z myślą o tym, by do gry wystarczyły same jej komponenty."

:roll:
No coś w tym stylu. Robimy aplikację która działa i wspomaga grę. Gracze z niej korzystają i się cieszą. Po czasie apka przestaje mieć support i zostaje wyłączona. Gracze którzy z niej korzystali lub chcieli skorzystać szukają odpowiedzi u wydawcy, po czym AR stwierdza. Apka nie działa ale to nic nie szkodzi bo gra jej nie wymaga do działania.

Ja nie mam problemu z tym że one nie działają. Ja mam problem z tym że wydawcy nie informują klientów że apka zostanie wyłączona gdzie w tym samym czasie nadal sprzedają swój produkt.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Miszon »

Mr_Fisq pisze: 19 maja 2023, 13:47 Dla mnie AR mogło by równie dobrze nie odpowiadać. :roll:

"Pudełko od gry może ulec biodegradacji - pudełko nie jest wymagane do grania. Jest to dodatkowy element, który jest wybierany przez część graczy jako pomoc w przechowywaniu elementów gry, natomiast gra została stworzona z myślą o tym, by do gry wystarczyły same jej komponenty."

:roll:
ale co się nie podoba w ich odpowiedzi?
TG absolutnie nie wymaga aplikacji, dobrze napisali. Apka jest, ale mogłoby równie dobrze jej nie być. Wiele gier posiada różne aplikacje wspierajace podobne do tej z TG, często nawet nie robi ich oficjalny wydawca. Ta ma taki sam charakter.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2023, 15:08 przez Miszon, łącznie zmieniany 1 raz.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: sliff »

BOLLO pisze: 19 maja 2023, 14:49 Ja nie mam problemu z tym że one nie działają. Ja mam problem z tym że wydawcy nie informują klientów że apka zostanie wyłączona gdzie w tym samym czasie nadal sprzedają swój produkt.
Myślisz że google spowiada się wydawcom z tego w której wersji androida wyłączą którą funkcjonalność na 20 lat w przód.

Conajwyżej mogli by zapewniać że apka będzie wspierana przez nich przez 2-3-5 lat od premiery. Przy czym jeszcze nie było chyba takiego przypadku alby apka znikła w mniej niż te 2-3 lata.

Odnosząc się do twojej analogii z pudełkami, tak pudełka niszczą się chyba najszybciej i jakoś nikt nie wymaga aby wydawnictwo miało na stanie puste pudełka na wymianę 10 lat od premiery.
gregorry
Posty: 117
Rejestracja: 18 sie 2019, 11:27
Has thanked: 28 times
Been thanked: 26 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: gregorry »

Dla mnie sytuacja AR akurat jest super klarowna. Apka wzbogaca rozgrywkę ale nie jest jej kluczowym elementem. Jak padnie, to padła, bywa. Sprzedają nam produkt w 100% działający bez apki. Może trochę szkoda, może nie. Często takie companiony i tak łatwo odtworzyć (i być może już są zrobione, nawet lepiej, przez społeczność).

Problem gdy apka jest jedynym źródłem wiedzy i mechaniki gry. Nagle zostaje pustka, a pudłem można najwyżej podnieść monitor :D
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: litk »

Odnosząc się do twojej analogii z pudełkami, tak pudełka niszczą się chyba najszybciej i jakoś nikt nie wymaga aby wydawnictwo miało na stanie puste pudełka na wymianę 10 lat od premiery.
Słabe to porównanie. Od ciebie zależy w jakim stanie będzie gra nawet po wielu latach, może być nawet w stanie idealnym jeśli jesteś pedantyczny.

Z telefonami i aplikacjami jest ten problem, że jako użytkownicy praktycznie nie mamy wpywu na ich fukcjonowanie. To producenci sprzętu i sfotu o tym decydują. Inaczej jest z komputerami czy laptopami, gdzie można sobie w łatwy sposób ten sprzęt przekonfigurowywać. Chociaż coraz usilniej się starają by i w tym przypadku użytkownik nie mógł sam decydowac o tym za co zapłacił. Flagowy przykład to nowe windowsy, które już są jawnie oprogramowaniem szpiegującym, wysyłającym bez wiedzy użytkownika masę rzeczy, zmieniającym ustawienia zrobione przez użytkownika, czy zmuszającym do aktualizacji.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Mr_Fisq »

Miszon pisze: 19 maja 2023, 15:06 ale co się nie podoba w ich odpowiedzi?
TG absolutnie nie wymaga aplikacji, dobrze napisali. Apka jest, ale mogłoby równie dobrze jej nie być. Wiele gier posiada różne aplikacje wspierajace podobne do tej z TG, często nawet nie robi ich oficjalny wydawca. Ta ma taki sam charakter.
jak mogłoby jej nie być, to po co figuruje w kampanii KS?
Sundropa też mogło by nie być i dałoby się grać. To nie jest żaden argument.
sliff pisze: 19 maja 2023, 15:07 Odnosząc się do twojej analogii z pudełkami, tak pudełka niszczą się chyba najszybciej i jakoś nikt nie wymaga aby wydawnictwo miało na stanie puste pudełka na wymianę 10 lat od premiery.
Te 10 lat to trochę od czapy. Kiedy AR dostarczyło 2 falę nieangielską?

Odnośnie pudła - dobrze, niech będzie Sundrop który znika z figurek po roku od zakupu, nawet bez wyjmowania gry z pudełka.
Albo dochodzi do was podstawka w drugiej fali, i okazuje się że Sundrop zwietrzał i go nie ma. Nie jest konieczny do gry - nie ma o co narzekać :roll:

Tylko nie piszcie proszę, że Sundrop jest dodatkowo płatny, więc można mieć wymaganie. Dla mnie appka była w cenie podstawowego wsparcia.

Być może podstawowym błędem wydawcy był wybór sposobu realizacji apki (Android, a nie Webówka), ale dla mnie to tak, jakby złą farbę do sundropa wybrali.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Miszon »

Mr_Fisq pisze: 19 maja 2023, 16:54
Miszon pisze: 19 maja 2023, 15:06 ale co się nie podoba w ich odpowiedzi?
TG absolutnie nie wymaga aplikacji, dobrze napisali. Apka jest, ale mogłoby równie dobrze jej nie być. Wiele gier posiada różne aplikacje wspierajace podobne do tej z TG, często nawet nie robi ich oficjalny wydawca. Ta ma taki sam charakter.
jak mogłoby jej nie być, to po co figuruje w kampanii KS?
Sundropa też mogło by nie być i dałoby się grać. To nie jest żaden argument.
W obydwu przypadkach są to zbędne "gadżety". Nie trzeba malować figurek, aby grać, tak jak nie trzeba ściągać aplikacji. Przy czym sundrop czy malowanie daje efekt estetyczny, aplikacja nic nie daje. Zresztą jest dostępna dla każdego, nie trzeba w ogóle posiadać gry, bo ją sobie ściągnąć i pobawić. Gdyby była dostępna za darmo tylko dla tych, którzy kupili grę, a dla innych płatna - to faktycznie byłaby jakaś wartość dodana.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Mr_Fisq »

Miszon pisze: 19 maja 2023, 19:51 W obydwu przypadkach są to zbędne "gadżety". Nie trzeba malować figurek, aby grać, tak jak nie trzeba ściągać aplikacji. Przy czym sundrop czy malowanie daje efekt estetyczny, aplikacja nic nie daje. Zresztą jest dostępna dla każdego, nie trzeba w ogóle posiadać gry, bo ją sobie ściągnąć i pobawić. Gdyby była dostępna za darmo tylko dla tych, którzy kupili grę, a dla innych płatna - to faktycznie byłaby jakaś wartość dodana.
Argument odnośnie darmowości jest z jednej strony zasadny: nikt nie musi teraz płacić za aplikację.
Ale z drugiej strony to wspierający w ramach SG ją sfinansowali. Ponadto wydaje się też, iż aplikacja jest bezużyteczna bez gry (Ty jak rozumiem postulujesz, że nawet z grą jest bezużyteczna, cytując: "aplikacja nic nie daje"), dopiero w zestawieniu z nią zyskuje na realnej wartości.

A co do zbędności tych gadżetów to sorry - nabywający decyduje czy są dla niego zbędne czy nie, a nie Ty za wszystkich.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Miszon »

No dobrze, nie ja decyduje, czy ktoś chce z niej korzystać, czy nie. obiektywnie i tak nie da się z nią ukończyć gry (o ile kojarzę, nie przejdzie się ją rozdziału dziejącego się w tamtejszym "upside down", gdzie rzucamy kością, by sprawdzić jaki paragraf przeczytać), trzeba mieć i tak papierową książkę. ale wróćmy do początku, czyli tego, że odpowiedź AR jest słuszna, zgodna z prawdą i raczej trudno oczekiwać innej.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ