Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Darkstorm »

Nilis pisze: 11 maja 2023, 09:55 A mi się wydaje że dla odbiorców materiałów jest w jakimś stopniu istotne czy grę recenzentowi wysłało wydawnictwo czy nie.
Mi osobiście jako odbiorcy jest głęboko wszystko jedno. Gość może dostać nawet wagon kasy od wydawcy. Niech mu będzie na zdrowie. Dla mnie nie ma to absolutnie żadnego znaczenia.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

mineralen pisze: 11 maja 2023, 11:22

Jeżeli ktoś sądzi, że otrzymana gra = pozytywna recenzja no to to jest oczywiście fałsz.

1) to nie matematyka żeby stosować takie absolutne kwantyfikatory jak znak równości...
2) może bądźmy precyzyjni i przeredagujmy to zdanie

Jeśli ktoś sądzi, że oddanie gry do recenzji Gambitowi = pozytywna reakcja, to nie jest to zdanie zawsze prawdziwe.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rastula »

Darkstorm pisze: 11 maja 2023, 11:55
Nilis pisze: 11 maja 2023, 09:55 A mi się wydaje że dla odbiorców materiałów jest w jakimś stopniu istotne czy grę recenzentowi wysłało wydawnictwo czy nie.
Mi osobiście jako odbiorcy jest głęboko wszystko jedno. Gość może dostać nawet wagon kasy od wydawcy. Niech mu będzie na zdrowie. Dla mnie nie ma to absolutnie żadnego znaczenia.
Pytanie zasadnicze nie brzmi jakie to ma znaczenie dla Ciebie, tylko jaki to ma wpływ na recenzję. I mnie też nie przeszkadza, że ktoś dostaje gry czy pieniądze...szczególnie teraz, gdy musi o tym poinformować słuchaczy.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Xoltro »

Gambit pisze: 11 maja 2023, 08:48
W takim ujęciu nie ma gry bez wad. Każda gra ma element, który jakiś gracz uzna za wadę. Moje gry 10/10 też maja wady. Jestem ich świadom. są momenty, kiedy mnie wkurzają (przez sekundę, lub dwie). Ale bawię się przy tych grach rewelacyjnie i dlatego są one dziesiątkami, a nie dlatego, że są wolne od wad.
To jest ciekawy wątek. Gdy oceny dajemy kierując się wyznacznikiem cytowanej skali BGG to rzeczywiście nikt nie wymaga od gry 10/10 by była bez wad. Mimo to jest chyba miejsce, by ktoś swoją własną skalę traktował właśnie w taki sposób, tj. 10/10 otrzymują gry bez wad i koniec. Taką grę pewnie jest szalenie trudno stworzyć. Raz, że dla kogoś jedno i to samo może być wadą i zaletą, to jednak profesjonalni krytycy, czy to filmowi czy literaccy, a nawet planszówkowi powinni być w stanie na tyle ile to możliwe w swojej ocenie odciąć się od subiektywnych wniosków albo widocznie zaznaczyć, że w tym zakresie jest to ich subiektywna ocena. Niemniej jednak pewnie takie gry 10/10 istnieją. Moim zdaniem klasyczne gry planszowe typu szachy można tak ocenić, choć subiektywnie mnie ta gra już nie bawi i raczej rzadko w nią gram to ma świetny balans (być może ciężko czarnymi wygrać na naj-najwyższym poziomie, ale nawet na wysokim poziomie amatorskim nie ma z tym problemu), jest świetnie policzalna, przewidywalna, nierozwiązana, niezepsuta, wytęża zwoje mózgowe.

Dla mnie idealną grę planszową jest stworzyć trudno jeszcze z innego powodu. Gra planszowa idzie do druku i to w zasadzie koniec możliwości jej tworzenia. Większość gier to gry rywalizacyjne albo kooperacyjne ale wtedy też walczysz z grą. Poniekąd są to gry podobne do rywalizacyjnych gier komputerowych jak lol, dota, cs itd. Jeszcze nie widziałem idealnie zbalansowanej, bezbłędnej gry od daty jej premiery. W zasadzie wszystko ma jakieś ogromne niedoróbki, które nie zostały wyłapane w fazie testów. Czy to gry single player jak cyberpunk, czy online jak w zasadzie każdy tytuł. Zawsze po premierze ktoś wymyśli coś mega mocnego, co trzeba zaraz osłabiać albo poprawiać błędy bo nie działa. Różnica jest taka że w grze komputerowej można to robić na bieżąco. Gry planszowe w większości takiej możliwości nie mają i można jedynie w ograniczonym zakresie ratować się erratami albo czekać na poprawioną, kolejną edycję lub dodatek.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: tomp »

mineralen pisze: 11 maja 2023, 11:22
Nilis pisze: 11 maja 2023, 09:55 A mi się wydaje że dla odbiorców materiałów jest w jakimś stopniu istotne czy grę recenzentowi wysłało wydawnictwo czy nie. Jeden z pierwszych filmów jaki obejrzałem Gambita to była recenzja "Ostatni piątek" wydana i przesłana Gambitowi przez Galaktę. Po obejrzeniu recenzji uznałem że warto oglądać gościa bo nie próbował na siłę bronić gry, która mu się nie spodobała. Zamiast przychylniej ocenić grę i wkupić się w łaski Galakty powiedział rzetelnie co myśli. Tak się zyskuje szacunek na dzielni.

P.s. krótko później obejrzałem inny materiał jednego z bardzo znanych polskich recenzentów, który dostał co prawda inną grę do recenzji i jakie tam było pierdzenie tęczą, o losie...jasne gra mogła mu się spodobać mimo że ogólnie nie zebrał dobrych recenzji ale wyglądało to trochę na siłę.
Jeżeli dobrze kojarzę Gambit otrzymał od Portalu Mezo i Diunę: Sekrety Rodu i jakoś nie wyglądało na to, żeby to miało pozytywny wpływ na ostateczną ocenę.

Jeżeli ktoś sądzi, że otrzymana gra = pozytywna recenzja no to to jest oczywiście fałsz.
Będę polemizować. W opinii wielu, obie gry dostały zbyt wysokie oceny z pewnością jest to wpływ współpracy.
Przy tak wysokich ocenach, wiele osób miało sugestię czy kupić jedną lub drugą grę. Z pewnością plan marketingowy opierał się w 100% o recenzję Gambita.
Spoiler:
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kuba32 »

No proszę, tyle tu było narzekań na Pana Trolla, że niby wszystkie gry takie super w jego ocenie, a tutaj 6/10 dla Wiedźmina :lol: Ot tak po prostu w dziesięciostopniowej skali, bez odniesienia do czegokolwiek, bardzo bezpieczna ocena...kto się zawiedzie przyklaśnie i nie będzie dymił, komu się spodoba też zrozumie :lol:

Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: andrzejstrzelba »

kuba32 pisze: 12 maja 2023, 16:26 No proszę, tyle tu było narzekań na Pana Trolla, że niby wszystkie gry takie super w jego ocenie, a tutaj 6/10 dla Wiedźmina
Dał w ogóle kiedykolwiek gorszą ocenę jakiejś grze ?
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kuba32 »

andrzejstrzelba pisze: 12 maja 2023, 16:37
kuba32 pisze: 12 maja 2023, 16:26 No proszę, tyle tu było narzekań na Pana Trolla, że niby wszystkie gry takie super w jego ocenie, a tutaj 6/10 dla Wiedźmina
Dał w ogóle kiedykolwiek gorszą ocenę jakiejś grze ?
Z ciekawości odpaliłem kilka jego ostatnich recenzji. Northgard - brak oceny, Encyklopedia - brak oceny, Relikty ludzkości - 7, Akropolis - brak oceny. Nie wiem jak wygląda to w innych materiałach, bo zupełnym przypadkiem trafiłem na materiał o Wiedźminie.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Shodan »

No jak troll dał 6/10 to Wiedźmin musi być kasztanem dekady :lol:
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Miszon »

andrzejstrzelba pisze: 12 maja 2023, 16:37
kuba32 pisze: 12 maja 2023, 16:26 No proszę, tyle tu było narzekań na Pana Trolla, że niby wszystkie gry takie super w jego ocenie, a tutaj 6/10 dla Wiedźmina
Dał w ogóle kiedykolwiek gorszą ocenę jakiejś grze ?
Fallout dostał chyba 4.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Wender »

Z ciekawości posłuchałem i co rzuciło się w uszy:
- zmienił format recenzji, mówi o tym na początku. Nie oglądam, więc nie odniosę się do tego co było wcześniej, ale też ciężko porównywać, skoro to pierwsza w, jak mówi, nowym formacie
- ocena to nie 6/10 a 7 z minusem i mocnym podkreśleniem, że dotyczy samej podstawki i z dodatkami będzie lepiej (jeden z głównych minusów dotyczył powtarzalności kart)
- było sporo o plusach i minusach, więc ciężko mówić o "suchej ocenie"
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kuba32 »

Wender pisze: 12 maja 2023, 21:55 - ocena to nie 6/10 a 7 z minusem i mocnym podkreśleniem, że dotyczy samej podstawki i z dodatkami będzie lepiej (jeden z głównych minusów dotyczył powtarzalności kart)
Widocznie tylko słuchałeś, bo wyświetlana jest ocena -7 dla fanów i 6 dla pozostałych graczy 😛

Ocena punktowa była sucha - nie zostały podane jej założenia, co było brane pod uwagę w jej wystawieniu, co oznacza dla wystawiającego, szczególnie jak już wyżej pisałem ciężko ją odnieść nawet do poprzednich jego ocen, bo oceny końcowe nie zawsze są wystawiane (chyba, że jest inaczej, nie wiem nie oglądam, sprawdzałem na kilku materiałach). Skoro to nowy format to ta kwestia powinna zostać poruszona/ustalona z jego strony.

Samą recenzje również uważam za bardzo słabą, w dużej mierze skupiona na wykonaniu gry, mechanika omówiona bardzo pobieżnie, ale za to w komentarzach same nad nią (recenzją, nie grą) zachwyty.
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Wender »

kuba32 pisze: 13 maja 2023, 03:02 Widocznie tylko słuchałeś, bo wyświetlana jest ocena -7 dla fanów i 6 dla pozostałych graczy 😛

Samą recenzje również uważam za bardzo słabą, w dużej mierze skupiona na wykonaniu gry, mechanika omówiona bardzo pobieżnie, ale za to w komentarzach same nad nią (recenzją, nie grą) zachwyty.
Zgadza się, słuchałem, a tu się okazuje, że trzeba wszystkimi zmysłami chłonąć :lol:

W komentarzach sporo zachwytów i też dodatkowa wiedza, bo jak się okazuje o mechanice nie było mówione bo do kompletu jest 3 godzinny gameplay :wink:
sla
Posty: 12
Rejestracja: 16 maja 2017, 11:09
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: sla »

W tym nowym formacie brakuje mi prezentacji/omówienia wszystkich aspektów rozgrywki (o tym wspomniałem w komentarzu do filmu). Nie bardzo mam ochotę, a już na pewno nie czas, żeby oglądać 3.5h rozgrywki. Próbowałem przewijać, ale szybko zniechęciłem się. Dla mnie optymalne materiały na YT to do 20min. Zdaję sobie sprawę, że może to być czasem za mało, ale później się wyłączam :P no chyba że coś mnie wybitnie interesuje. Fajnie jak autorzy materiałów stosują czasówkę (dzięki Gambit i WojennikTV! ;) ).
Ostatnio zmieniony 14 maja 2023, 13:07 przez sla, łącznie zmieniany 1 raz.
SoAmazinglyBad
Posty: 257
Rejestracja: 14 mar 2017, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 169 times
Been thanked: 44 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: SoAmazinglyBad »

Xyhoo pisze: 10 maja 2023, 18:06 Nie wiem kogo wy oglądacie/czytacie, że wszystko im się podoba, ja się nie natknąłem. Może GameTroll, ale jego przestalem oglądać kiedy przyłapałem go na recenzowaniu bez grania. Trochę drazni mnie Kaczmar z takim bardzo zachowawczym krytykowaniem w stylu "Nie do końca mi odpowiada, ale rozumiem co może się w tej grze podobać", ale to już czepianie się z mojej strony.

Chcecie negatywnego recenzenta to wysyłajcie mi gry ameri, coś naskrobię :D

O z ciekawości, który materiał tak wyraźnie pokazał, że GameTroll nie grał w grę, którą recenzował ?
Xyhoo
Posty: 184
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 312 times
Been thanked: 141 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Xyhoo »

SoAmazinglyBad pisze: 13 maja 2023, 22:48
Xyhoo pisze: 10 maja 2023, 18:06 Nie wiem kogo wy oglądacie/czytacie, że wszystko im się podoba, ja się nie natknąłem. Może GameTroll, ale jego przestalem oglądać kiedy przyłapałem go na recenzowaniu bez grania. Trochę drazni mnie Kaczmar z takim bardzo zachowawczym krytykowaniem w stylu "Nie do końca mi odpowiada, ale rozumiem co może się w tej grze podobać", ale to już czepianie się z mojej strony.

Chcecie negatywnego recenzenta to wysyłajcie mi gry ameri, coś naskrobię :D

O z ciekawości, który materiał tak wyraźnie pokazał, że GameTroll nie grał w grę, którą recenzował ?
Właściwie to 3 się zebrały. Recenzja Splendoru, Gry których nigdy nie zrecenzujemy i trzeci film to było coś w stylu "gry o których zmieniłem zdanie"
W filmiku o grach których nie będziemy recenzować Troll wspomina o Splendorze, że no zrobił recenzję, ale ona była pochwalna, a potem pokazał tę grę Carlosowi i Markowi i go wyśmiali i przyznał im rację, że Splendor jest słaby.
W ostatnim filmiku wspomina, że Splendor podobał mu się kiedy sam się nim bawił, a Marek i Carlos mu pokazali, że to slabe.
Ja zrozumiałem tę sprawę jako zagralem raz na dwie ręce i okłamuję fanów.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: menelobej »

Chciałem zwrócić uwagę na naprawdę interesujący live Planszowych Newsów z Michelem "Leviathanem" Sorbetem z Wojennik TV. Jak miło słuchać kogoś kto swoją pasję umie tak klarownie i precyzyjnie przekazać słuchaczom operując przy tym normalnym i eleganckim językiem. Przy okazji gratulacje dla Piotra z PN bo naprawdę ma talent do prowadzenia rozmów z udziałem nie tylko gościa, ale i szerszej publiki.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: JollyRoger90 »

Ja już od dawna jestem pod OGROMNYM wrażeniem Michela. Nie jestem targetem jego kanału w ogóle, ale uwielbiam słuchać go czasem, ze względu na tą elegancje, dykcje, głos i kulturę wypowiedzi :)

11/10!
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rav126 »

Chciałbym zgłosić wniosek formalny: Michel na stałego członka Gradania 🙂
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2320
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Galatolol »

Leviathan ma super dykcję, kulturę wypowiedzi itd., na pewno jest w ścisłej czołówce... - ale właśnie dlatego niekoniecznie mi pasuje do Gradania, bo jest wtedy zbyt stonowanie i za mało chaosu jak na ten podcast :lol:
SoAmazinglyBad
Posty: 257
Rejestracja: 14 mar 2017, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 169 times
Been thanked: 44 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: SoAmazinglyBad »

Może nie do Gradania, bo jak się z nimi zrówna tempem nagrywania to będzie nam smutno :)

BTW. Gradanie jest rzadko, ale zawsze dobre
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: m_marple »

SoAmazinglyBad pisze: 17 maja 2023, 17:36 Może nie do Gradania, bo jak się z nimi zrówna tempem nagrywania to będzie nam smutno :)

BTW. Gradanie jest rzadko, ale zawsze dobre
Raz na tydzień w świecie podcastowym to nie jest wcale rzadko, wręcz przeciwnie, zwłaszcza, że nie robią sobie żadnych wakacyjnych / międzysezonowych przerw jak wiele innych. Zapowiadali kiedyś, że być może będą się musieli przerzucić na dwutygodniową częstotliwość, ale i tak materiały są częściej, więc super.
SoAmazinglyBad
Posty: 257
Rejestracja: 14 mar 2017, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 169 times
Been thanked: 44 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: SoAmazinglyBad »

Wojennik wypusza 2 - 3 materiały w tygodniu :), więc różnica jest
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Miszon »

Gradanie i tak ostatnio mocno przyspieszyło, dawniej nagrywali raz na miesiac czy nawet dwa.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: probbi »

Miszon pisze: 17 maja 2023, 20:37 Gradanie i tak ostatnio mocno przyspieszyło, dawniej nagrywali raz na miesiac czy nawet dwa.
Coś Ci się chyba kolego pomyliło. Gradanie wypuszczało recenzje co tydzień od zawsze. Od jakiegoś czasu recenzje są co 2 tygodnie, ale tak na prawdę materiały i tak co tydzień. Bo co 2 tydzień zamiast recenzji jest Rzut oka na, albo jakaś topka, albo inny materiał bardziej publicystyczny
ODPOWIEDZ