Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Miszon »

o faktycznie, jak zajrzałem na stronę to rzeczywiście tak jest!

A to może dlatego byłem w błędzie, bo ja słucham czasem kilku odcinków w tydzień, a potem nie słucham przez kilka miesięcy albo i pół roku i potem z archiwum wybieram, co mnie interesuje (bo zwykle w samochodzie ich słucham).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:55 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Shodan »

Nie oglądam Quackalope od kiedy zauważyłem, że w swoich gameplayach nie ogarnia zasad prezentowanych gier.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Leviathan »

Powtórzę to, co napisałem w wątku kampanii AT:O

Przeczytałem całość zamieszczonej przez ITU korespondencji, bo będąc po tej „drugiej stronie” interesował mnie sposób komunikacji quakalope z wydawcą.

Jestem zniesmaczony. Mam wrażenie, że miała miejsce próba wymuszenia płatnej współpracy. Pod wieloma gładkimi słowami ukrywał się przekaz o tym, że brak takiej współpracy spowoduje publikację materiałów z niekorzystnymi wnioskami. Takie podejście, zakładające wyrzucenie do śmietnika negatywnych przemyśleń pod warunkiem nawiązania płatnej współpracy, jest dla mnie całkowitym zaprzeczeniem idei recenzowania gier.

Nie wyobrażam sobie działać w ten sposób.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

Leviathan pisze: 21 maja 2023, 09:40 Jestem zniesmaczony. Mam wrażenie, że miała miejsce próba wymuszenia płatnej współpracy. Pod wieloma gładkimi słowami ukrywał się przekaz o tym, że brak takiej współpracy spowoduje publikację materiałów z niekorzystnymi wnioskami. Takie podejście, zakładające wyrzucenie do śmietnika negatywnych przemyśleń pod warunkiem nawiązania płatnej współpracy, jest dla mnie całkowitym zaprzeczeniem idei recenzowania gier.
Nie wyobrażam sobie działać w ten sposób.
Szanuję. Abstrahując od kosztów energii, cen paliw czy ogólnej inflacji, to są właśnie te „wydatki marketingowe”, które uderzają w graczy. Również polskich, bo koszt marketingu gdziekolwiek, przekłada się na ogólne koszty i wszystkie rynki. Czasami (często) biedniejsze rynki płacą za te bogate w postaci dużych kosztów licencji.
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 327 times
Been thanked: 172 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Barbarzyńca »

Ale przecież rozmaite formy marketingu są kosztem każdej branży
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Probe9 »

Isaac Childers (twórca Gloomhaven), chyba też miał nie po drodze z Jessim :):
Isaac Childres
@IsaacChildres
I mean, it was only a matter of time before this tool followed his complete lack of ethics to some place like actual blackmail.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

No proszę. A u nas potrafi się czasem rozpętać kałszkwał jak recenzent tylko dostanie grę od wydawcy :) Mieli jednak rację Ci, którzy pisali, że polscy recenzenci są o lata świetlne za tymi z zachodu. U nas chyba jeszcze nikt na taki pomysł nie wpadł. Dopiero się uczymy :P
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Probe9 »

Gambit pisze: 21 maja 2023, 13:42 No proszę. A u nas potrafi się czasem rozpętać kałszkwał jak recenzent tylko dostanie grę od wydawcy :) Mieli jednak rację Ci, którzy pisali, że polscy recenzenci są o lata świetlne za tymi z zachodu. U nas chyba jeszcze nikt na taki pomysł nie wpadł. Dopiero się uczymy :P
Nie no to jest takie abecadło YT- szantaże można zaczynać dopiero od 40k subów :D
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kokosowy14 »

Czyli jak komuś wydawcy nie chcą wysyłać gier do recenzji wystarczy ich zaszantażować, że jak nie wyślą to recenzja będzie negatywna :D
gregorry
Posty: 117
Rejestracja: 18 sie 2019, 11:27
Has thanked: 28 times
Been thanked: 26 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: gregorry »

kokosowy14 pisze: 21 maja 2023, 13:55 Czyli jak komuś wydawcy nie chcą wysyłać gier do recenzji wystarczy ich zaszantażować, że jak nie wyślą to recenzja będzie negatywna :D
W tonie, słabo się gra bez komponentów, prosiłem wydawcę żeby zasponsorował pudło, nie zgodził sie. Bez pudła gra jest NIEGRYWALNA ;)
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: NeXuS AlphA »

Przy takich "zapóźnieniach" to mam wrażenie ze to kwestia historycznego doświadczenia komuny i tego, że nieraz te prostsze rzeczy juz były "zdobyczą" która cieszy/satysfakcjonuje.
Przykładowo ja pamiętam jak kiedyś dostałem w latach 80 tych jakas paczkę, a w niej owoce i takie tam, ale.. w środku byl tez katalog (tylko) handlowy pokazujacy dostępne modele zabawek Transformers. Toż to byla prawie jak relikwia ówczesnie dla mnie 😉
Do dziś np. prosta karta promocyjna raduje, choć rozumiem i znam ich mechanizm często tylko stricte handlowy, tworzący złudę czegoś wyjątkowego.
Z drugiej jest tak że samo dostanie gry już nobilituje, bo pozwala poznac i pokazac za darmo coś nowego i wyścigu YT być jednym z pierwszych. U nas mam wrazenie że poza kilkoma przypadkami to tak wspomniałem nieraz, to hobby, nie praca. Zasiegi i rynek nie sa takie ze setki rzeczy walczą o uwagę i to widza ogólnoświatowego.
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kokosowy14 »

gregorry pisze: 21 maja 2023, 14:23
kokosowy14 pisze: 21 maja 2023, 13:55 Czyli jak komuś wydawcy nie chcą wysyłać gier do recenzji wystarczy ich zaszantażować, że jak nie wyślą to recenzja będzie negatywna :D
W tonie, słabo się gra bez komponentów, prosiłem wydawcę żeby zasponsorował pudło, nie zgodził sie. Bez pudła gra jest NIEGRYWALNA ;)
Mógłby powstać jakiś materiał na 1 kwietnia, że wydawca nie wysłał gry więc recenzent sobie zrobił wersję print&play ale gra się tak słabo i wygląda kiepsko więc recenzja negatywna :mrgreen:
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rav126 »

PanFantomas pisze: 21 maja 2023, 09:03 na zachodzie są kanały, które kasują $2500 za jeden filmik na temat gry i wydawcy tyle płacą, a widzowie chętnie oglądają (Quackalope ma 47 tys. subskrypcji na YT). U nas ktoś dostaje od wydawcy grę do recenzji (i ani grosza więcej) i od razu jest oskarżany o bycie nierzetelnym słupem reklamowym
Abstrahując od tego, czy ktoś otrzymując darmową grę do recenzji czy dolary, czy jest rzetelny, a fakt otrzymania gratyfikacji nie ma wpływu na opinię, oraz od tego, czy Quackalope próbował użyć szantażu, to po przeczytaniu powyższego od razu przyszła mi na myśl piosenka Kazika na żywo

"Wszyscy artyści to prostytutki
W oparach lepszych fajek w oparach wódki
A jedne są lepsze a drugie są gorsze
A gorsze są tańsze a lepsze są droższe"

I jak echo:
"A słyszę że mówią że robią to co chcą"

Już widząc na horyzoncie pochodnie od razu piszę - nie ma sensu brać tego dosłownie! ;) To tylko skojarzenie odnośnie powyższego komentarza :)
Quackalope oglądałem tylko w okolicach kampanii Wiedźmina i jakoś mało szczery mi się gość wydawał. Nie zaiskrzyło ;) Widzę, że na yt pod filmem wrzucił wyjaśnienie całej sytuacji, ale ludzie od razu kontrują pisząc, że można przeczytać opublikowane maile i samemu wyciągnąć wnioski.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Otorek »

O ile strona, którą podglądam jest miarodajna to jakiś odpływ subów jest zauważalny:

Spoiler:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

Probe9 pisze: 21 maja 2023, 13:53
Gambit pisze: 21 maja 2023, 13:42 No proszę. A u nas potrafi się czasem rozpętać kałszkwał jak recenzent tylko dostanie grę od wydawcy :) Mieli jednak rację Ci, którzy pisali, że polscy recenzenci są o lata świetlne za tymi z zachodu. U nas chyba jeszcze nikt na taki pomysł nie wpadł. Dopiero się uczymy :P
Nie no to jest takie abecadło YT- szantaże można zaczynać dopiero od 40k subów :D
Aha. No to muszę jeszcze poczekać.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

Streszczając maile i informacje od Quackalope, oraz Into the Unknow:

Quackalope kontaktowali się z Into the Unknown i zaprooponowali pakiet filmów, z gameplayem i instrukcją etc (ale z posta wynika, że bez recenzji) za 7500$. ItU nie odpisywało przez ponad miesiąc (z maili wynika, że 2 tygodnie, timeline się tutaj trochę rozjeżdza), więc zaczeli robić film sami. Zmagali się z zasadami, dołączył do nich też niezależny fan gry. Nagrali w tym czasie serię filmików. ItU odpisało dopiero po nagraniu filmów (podobno), że chcą współpracować, ale filmy mają mieć pozytywny wydźwięk i nie mogą porównywac ich gry z innymi produktami (tutaj wymieniono Kingdom Death Monster). Quackalope byli otwarci na nagranie nowych filmów, ale chcieli zaprosić kogoś z firmy (abstrahując od tego, że jedną z propozycji było jak najszybszy przylot pracownika firmy z Polski do Stanów), żeby nadzorował zasady, no i chcieli oczywiście zapłaty. ItU nie mogło im zapewnić takiego wsparcia jakie chcieli, więc po wymianie kilku maili (bardzo to skracam) Quackalope poinformowało, że jednak nie chcą wchodzić we współprace, opublikują filmy które już zmontowali i tyle.
Z mail które opublikowano, nie widać szantażu ze strony Quackalope (moja opinia), info o pozytywnym wydźwieku filmów pochodzi od ItU. Natomiast sam wydźwięk maili jest taki, że obie strony się za bardzo nie mogły zrozumieć. Korespondencja trwała długo i obie strony nie mogły jakoś dojść do porozumienia. Z drugiej strony, Quackalope nie poinformowało ItU co dokładnie jest w aktualnie nagranych filmach (ItU podejrzewało, że przez ich zmagania z zasadami how to play może być zupełnie bez sensu) i że jeden z nich podsumuję grę jako totalnie niegrywalną. Informowali jedynie, że są sfrustrowani zasadami, że chcieliby grać poprawnie, stąd prośba o wsparcie.

ItU mają jednak za plecami fanów, którzy grali już w ATO, którzy nie podzielają zdania Quackalope o niegrywalności tytułu.
Nie jest też prawdą, że pod filmem są same negatywne komentarze wobec Quackalope.
To tak w dużym skrócie. Starałem się nie dawać swojej opinii. Jak coś to maile, post Quackalope i odpowiedź ItU tutaj: https://boardgamegeek.com/thread/308655 ... lis/page/3
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Otorek »

Nie zgodzę się, bo w skrócie Quack poinformował, ze mają już swoje filmy, wychodzi w nich ich frustracja, ale jeśli zapłacicie nam 7,5k$ i potrzymacie nas za rękę z zasadami to nakręcimy materiały jeszcze raz. Jeśli to nie jest czyste wyłudzenie to przynajmniej ekstremalna głupota.
Nawet jeśli nie miał tego na myśli to ja jako odbiorca takiej wiadomości poczułbym się przyparty do muru.

Boardgameco dystansuje się od Quacka bo przy dramce i on traci suby (chyba kiedyś się kumplowali or smth)
https://youtu.be/eIZ9QXxDolE

Bowers Game Corner też nie wypowiada się najlepiej o tym influencerze:
https://www.youtube.com/watch?v=g6Lb7UpKtFI

Temat na BGG był już zamykany, ale po kilku h na nowo otwarty:
https://boardgamegeek.com/thread/308655 ... hip-publis
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

Otorek pisze: 21 maja 2023, 20:07 Nie zgodzę się, bo w skrócie Quack poinformował, ze mają już swoje filmy, wychodzi w nich ich frustracja, ale jeśli zapłacicie nam 7,5k$ i potrzymacie nas za rękę z zasadami to nakręcimy materiały jeszcze raz. Jeśli to nie jest czyste wyłudzanie to przynajmniej ekstremalna głupota.
Nawet jeśli nie miał tego na myśli to ja jako odbiorca takiej wiadomości poczułbym się przyparty do muru.

Boardgameco dystansuje się od Quacka bo przy dramce i on traci suby (chyba kiedyś się kumplowali or smth)
https://youtu.be/eIZ9QXxDolE

Bowers Game Corner też nie wypowiada się najlepiej o tym influencerze:
https://www.youtube.com/watch?v=g6Lb7UpKtFI

Temat na BGG był już zamykany, ale po kilku h na nowo otwarty:
https://boardgamegeek.com/thread/308655 ... hip-publis
Propozycja z filmami i kwota 7500 była przed nagraniem materialu. Z maili wynika, że nie doczekawszy się pierwszej odpowiedzi zaczęli sami nagrywać filmy nie licząc na wspolprace. Jednak po pierwszym kontakcie, byli skłonni wziąć się za materiał jeszcze raz, już z pomocą ItU.
Nigdzie w korespondencji nie ma informacji jaki charakter mają nagrane obecnie filmy.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Otorek »

Nie ma?


Obrazek
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Munchhausen »

Ojoj, nagraliśmy film o Waszej grze, ale jest pełen negatywnych emocji i opinii, bo zasady takie trudne. Ale jak nam zapłacicie, to nagramy go znowu i będzie cacy. Przecież to zalatuje szantażem na kilometr. Normalnie jak mafia: fajny masz biznes, byłaby szkoda, gdyby spotkało go coś złego...

Ale ja jestem nieobiektywny, bo zupełnie nie trawię tego typa. Dla mnie to męczybuła z rozpaczliwym parciem na monetyzację. Clickbaitowe tytuły, naganianie na kickstartery, niemiłosierne rozwlekanie każdego tematu (tego mógł go nauczyć kumpel z BoardGameCo, który jak mało kto potrafi dużo mówić i nic nie powiedzieć). Pan Q. to nawet swoją prywatność sprzedaje dla wyświetleń, bo jak inaczej nazwać wrzucenie na kanał własnych zaręczyn? I niby ktoś taki ma 48 tysięcy subów? Dramat. A kwota, którą proponuje, jest w ogóle z kosmosu, patrząc na to, że wcale nie generuje pod swoimi filmami jakichś gigantycznych wyświetleń.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: VivoBrezo »

Spoiler:
Znam treść maili. Zabawne bo we wspomnianym fragmencie piszą, że byli podczas gry sfrustrowani zasadami, jednoczesnie chca bardzo zagłębiać się w przygodę etc. No jak dostaje takie info, to w głowie nie układam sobie myśli ,,chcą 7500, albo nagrają na mnie paszkwil".
Więc dalej podtrzymuje swoja obserwacje, że w korespondencji nie pada info o tym jaki ten film ma być.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
gregorry
Posty: 117
Rejestracja: 18 sie 2019, 11:27
Has thanked: 28 times
Been thanked: 26 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: gregorry »

a jaki ma być gdy wprost mówią, że są sfrustrowani i wsadzili tyle godzin i nadal nie ogarniają tematu? zapewne same pochwały

'Nie zakładam, że w jego głowie był plan typu "aha, to ich złapię". Myślę jednak, że często zachowuje się w ten sposób, grając argumentem siły, jaki ma duży kanał i że słabo poszło ale możemy zrobić żeby było dobrze. Takie proste cwaniakowanie. Bo chyba nikt się nie spodziewał naila o tytule "wezwanie do zapłaty" z wypunktowaną listą konsekwencji.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2023, 20:53 przez gregorry, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Otorek »

Mniej czytania na kolanie bo szczypie w palce żeby się wyzłośliwiać. "... our expierience as a group was quite frustrating overall." dopiero dalej wspomina o zasadach. Jeśli ktoś twierdzi, że całe doświadczenie było frustrujące to na pewno cała ekipa usiądzie i stworzy pozytywne lub neutralne materiały o grze. Jak się okazało po fakcie stworzyło negatywne twierdząc, że to największy niegrywalny kasztan w ich historii.

Idąc dalej za twoją myślą to teraz musze zapytać Ciebie czy potrafisz opisywać gry w zgodzie z własnymi odczuciami? Sfrustrowany doświadczeniem z jakaś grą jest szansa, że opiszesz ją pozytywnie nie wspominając o tym?
gregorry
Posty: 117
Rejestracja: 18 sie 2019, 11:27
Has thanked: 28 times
Been thanked: 26 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: gregorry »

Otorek pisze: 21 maja 2023, 20:50 Idąc dalej za twoją myślą to teraz musze zapytać Ciebie czy potrafisz opisywać gry w zgodzie z własnymi odczuciami? Sfrustrowany doświadczeniem z jakaś grą jest szansa, że opiszesz ją pozytywnie nie wspominając o tym?
np. za rekompensatę 7.5k poniesionych start moralnych ;)
ODPOWIEDZ