Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Haisenberg83
Posty: 126
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Haisenberg83 »

autopaga pisze: 11 cze 2023, 11:05 Po pierwszej partii mam pytanie związane z tarczami. Jak wygląda ich podwyższanie? W trakcie gry nabrałem wątpliwości i na ten moment uważam że do limitu obrony podnosimy tylko jak przegramy z potworem (nie innym wiedźminem), a o 1 jak podnosimy poziom obrony (no i wiadomo z kart głownie zielonych podczas walki). Zgadza się?
Po każdej walce podnosisz poziom tarczy do poziomu obrony bez względu na jej wynik oraz jak podnosisz poziom obrony to również wtedy podnosisz poziom tarczy.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: sqb1978 »

Hej, czy Legendarne łowy dodają drugi sposób wygranej do tego z podstawki czy nadpisują go i tylko poprzez pokonanie legendarnego potwora można wygrać?
Ostatnio zmieniony 11 cze 2023, 11:59 przez sqb1978, łącznie zmieniany 1 raz.
seban
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2018, 19:40
Has thanked: 82 times
Been thanked: 13 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: seban »

Petarda: bomba dwimerytowa
"Walka z potworem: Wykorzystaj te kartę, aby zignorować efekt ataku pasywnego potwora".
Czy efekt tej petardy działa przez całą walkę? Jeśliby miała działać tylko przez jedną turę, to jej przydatność byłaby mocno losowa, nie wiemy przecież czy potwór w swojej turze aktywuje swój pasywny atak.

Podobną wątpliwość budzi petarda: Księżycowy Pył". "W walce z potworem: Po odkryciu karty walki potwora możesz zmienić wybrany rodzaj ataku" Tutaj też, zakładając że jej efekt jest jednorazowy, używalibyśmy tej karty w ciemno.

Dodam tylko, że efekt petardy: Czarcia Purchawa wyraźnie zaznacza, że jej efekt działa przez całą walkę: "Wykorzystaj tę kartę przed utworzeniem talii wytrzymałości, aby zignorować zdolność specjalną potwora przez całą walkę..."

Co o tym myślicie? Zabrakło tego dopisku o działaniu przez całą walkę w przypadku tych dwóch pierwszych petard czy działanie jest rzeczywiście jednorazowe?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: sqb1978 »

My gramy tak, że mamy możliwość odpalenia efektu karty od momentu jej zagrania przez resztę walki, do momentu kiedy ten efekt wykorzystujemy. Inaczej byłoby zbyt losowe, a tak jest to nawet klimatyczne: zagranie karty tej petardy oznacza jej przygotowanie, żeby ją mieć „pod ręką” i wykorzystać przy nadarzającej się okazji.
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Komimasa »

Hej, mam dość szczegółowe pytanie, chodzi o walkę ze "Szepciuchą".

Na jej karcie stoi napisane: "Jeśli gracz ma co najmniej 1 żółtą kartę Znaku defensywnego w swojej kombinacji, obniża swój poziom tarczy o 2. Obowiązuje przez całą walkę.

No i teraz przychodzi tura gracza. Ma poziom tarczy wynosi 0. Gracz przechodzi od razu do fazy drugiej i zagrywa kombinację złożoną z kilku kart w tym z karty żółtej. I teraz są dwie opcje:
1. W momencie zagrania kombinacji brana jest pod uwagę zdolność Szepciuchy. Jeśli tak, to gracz by nic nie tracił, bo miał tarczę na poziomie 0.
2. Zdolność Szepciuchy jest brana pod uwagę podczas rozpatrywania kombinacji, a więc najpierw przydzielamy obrażenia, podnosimy poziom tarczy i potem rozpatrujemy fakt, że została zagrana żółta karta w kombinacji.

Rodzi się też pytanie czy ważne jest to, gdzie w kombinacji znajduje się żółta karta. Przykładowo jeśli pierwsza karta jest zielona i daje tarcze graczowi, a druga żółta, to czy gracz mając już tarcze z pierwszej karty traci je, bo drugą kartę zagrał żółtą? Czy nie ma to znaczenia? A może jeśli pierwsza byłaby żółta a druga zielona, to by to coś zmieniało?
Nie znalazłem niestety klarownej informacji, kiedy brana jest pod uwagę zdolność potwora. Rozumiem, że obowiązuje przez całą walkę, ale pewnie autor miał tu na myśli przy każdej rundzie walki, a nie w każdym jej etapie.
Byłbym wdzięczny za pomoc w rozwianiu wątpliwości. Kiedy rozpatrywać działanie tej karty i czy gracz, który nie mając tarczy zagrał zieloną kartę a potem żółtą te tarczę powinien stracić.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Bart Henry »

Nidhogg pisze: 11 cze 2023, 10:17
Mareczq pisze: 10 cze 2023, 23:21 I jeden z potworów miał zdolność specjalną, że uderza za tyle obrażeń ile gracz ma kart na ręce ALBO gracz odrzuca połowę swoich kart z ręki.
Kto w takim przypadku wybiera efekt ? W danym przypadku walczący wiedźmin miał aż 6 kart na ręce i zero kart w talii... więc to była dokładne różnica śmierci, albo nie :D
Niestety instrukcja nie precyzje tego kto wybiera efekt. Czasem warto było by przyjąć obrażenia niż odrzucić karty bo np. masz tarczę, jesteś ze szkoły wilka i masz akurat sekwencję na 3 karty.
Ja dałbym wybór wiedźminowi, czy przyjmuje atak na klatę i otrzymuje obrażenia czy oddaje pola przemieszcza się, unika przez co traci czas i siły.
U nas identyczna interpretacja. Skoro gracz kontrolujący potwora czyta treść karty i widnieje tam "albo", to według mnie decyzja należy do aktywnego Wiedźmina.
Komimasa pisze: 11 cze 2023, 13:13 No i teraz przychodzi tura gracza. Ma poziom tarczy wynosi 0. Gracz przechodzi od razu do fazy drugiej i zagrywa kombinację złożoną z kilku kart w tym z karty żółtej. I teraz są dwie opcje:
1. W momencie zagrania kombinacji brana jest pod uwagę zdolność Szepciuchy. Jeśli tak, to gracz by nic nie tracił, bo miał tarczę na poziomie 0.
2. Zdolność Szepciuchy jest brana pod uwagę podczas rozpatrywania kombinacji, a więc najpierw przydzielamy obrażenia, podnosimy poziom tarczy i potem rozpatrujemy fakt, że została zagrana żółta karta w kombinacji.
Kolejność nie jest jasno określona. W przypadku magów, którzy odpalają kartę po karcie, moglibyśmy skłaniać się do rozpatrywania efektu w momencie rozpatrywania danej karty. Ja bym ten efekt aktywował zawsze pomiędzy drugim a trzecim krokiem walki, czyli po ustaleniu kombinacji.
Gdyby robić to tak, jak napisałeś w pkt 2, to w skrajnym przypadku mógłbyś mieć żółtą kartę ze zdolnością wracania na rękę, więc efekt w ogóle by się nie odpalił.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

Komimasa pisze: 11 cze 2023, 13:13 Hej, mam dość szczegółowe pytanie, chodzi o walkę ze "Szepciuchą".

Na jej karcie stoi napisane: "Jeśli gracz ma co najmniej 1 żółtą kartę Znaku defensywnego w swojej kombinacji, obniża swój poziom tarczy o 2. Obowiązuje przez całą walkę.

No i teraz przychodzi tura gracza. Ma poziom tarczy wynosi 0. Gracz przechodzi od razu do fazy drugiej i zagrywa kombinację złożoną z kilku kart w tym z karty żółtej. I teraz są dwie opcje:
1. W momencie zagrania kombinacji brana jest pod uwagę zdolność Szepciuchy. Jeśli tak, to gracz by nic nie tracił, bo miał tarczę na poziomie 0.
2. Zdolność Szepciuchy jest brana pod uwagę podczas rozpatrywania kombinacji, a więc najpierw przydzielamy obrażenia, podnosimy poziom tarczy i potem rozpatrujemy fakt, że została zagrana żółta karta w kombinacji.

Rodzi się też pytanie czy ważne jest to, gdzie w kombinacji znajduje się żółta karta. Przykładowo jeśli pierwsza karta jest zielona i daje tarcze graczowi, a druga żółta, to czy gracz mając już tarcze z pierwszej karty traci je, bo drugą kartę zagrał żółtą? Czy nie ma to znaczenia? A może jeśli pierwsza byłaby żółta a druga zielona, to by to coś zmieniało?
Nie znalazłem niestety klarownej informacji, kiedy brana jest pod uwagę zdolność potwora. Rozumiem, że obowiązuje przez całą walkę, ale pewnie autor miał tu na myśli przy każdej rundzie walki, a nie w każdym jej etapie.
Byłbym wdzięczny za pomoc w rozwianiu wątpliwości. Kiedy rozpatrywać działanie tej karty i czy gracz, który nie mając tarczy zagrał zieloną kartę a potem żółtą te tarczę powinien stracić.
Pytałem o to na discordzie gry. Powiedziano mi, że najpierw rozpatrujemy całą kombinację, a potem patrzymy na umiejętność potwora. Czyli kombinacja ci podbije tarcze, które stracisz potem.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
kubajakub
Posty: 64
Rejestracja: 13 cze 2010, 09:59
Has thanked: 65 times
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: kubajakub »

Ja podnoszę tarczę do poziomu obrony po każdej walce wygranej lub nie, z potworem lub wiedźminem.
lbyczy
Posty: 32
Rejestracja: 07 gru 2021, 09:20
Has thanked: 106 times
Been thanked: 14 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: lbyczy »

sqb1978 pisze: 11 cze 2023, 12:01 My gramy tak, że mamy możliwość odpalenia efektu karty od momentu jej zagrania przez resztę walki, do momentu kiedy ten efekt wykorzystujemy. Inaczej byłoby zbyt losowe, a tak jest to nawet klimatyczne: zagranie karty tej petardy oznacza jej przygotowanie, żeby ją mieć „pod ręką” i wykorzystać przy nadarzającej się okazji.
Rozumiem, że zagrana na początku fazy ataku karta (eliksiru, petardy), a niewykorzystana w tej fazie, po prostu przepada, bo była zagrana = wypita/rzucona. Czy tak?
Mareczq
Posty: 35
Rejestracja: 27 gru 2012, 16:44
Been thanked: 10 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Mareczq »

Nidhogg pisze: 11 cze 2023, 10:17
Mareczq pisze: 10 cze 2023, 23:21 I jeden z potworów miał zdolność specjalną, że uderza za tyle obrażeń ile gracz ma kart na ręce ALBO gracz odrzuca połowę swoich kart z ręki.
Kto w takim przypadku wybiera efekt ? W danym przypadku walczący wiedźmin miał aż 6 kart na ręce i zero kart w talii... więc to była dokładne różnica śmierci, albo nie :D
Niestety instrukcja nie precyzje tego kto wybiera efekt. Czasem warto było by przyjąć obrażenia niż odrzucić karty bo np. masz tarczę, jesteś ze szkoły wilka i masz akurat sekwencję na 3 karty.
Ja dałbym wybór wiedźminowi, czy przyjmuje atak na klatę i otrzymuje obrażenia czy oddaje pola przemieszcza się, unika przez co traci czas i siły.
Pytanie do zadania twórcą.
No tak, ale jak dasz wybór wiedzminowi, to realnie bardzo osłabia ten atak. Jeśli wiedźmin ma 1 kartę na ręce to nic nie odrzuci - a tak by dostał chociaż 1 obrażenie.

Widać nie tylko ja tutaj mam problem, i rozwiązanie podane przez kolegę wyżej (Z ręki TYLKO jak już nie masz talii wytrzymałości) nie jest takie oczywiste :D

Gdzie można zadać pytanie do autorów - jest gdzieś, gdzie GOB odpisuje na pytania o zasady gry ?
Mareczq
Posty: 35
Rejestracja: 27 gru 2012, 16:44
Been thanked: 10 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Mareczq »

lbyczy pisze: 11 cze 2023, 14:08
sqb1978 pisze: 11 cze 2023, 12:01 My gramy tak, że mamy możliwość odpalenia efektu karty od momentu jej zagrania przez resztę walki, do momentu kiedy ten efekt wykorzystujemy. Inaczej byłoby zbyt losowe, a tak jest to nawet klimatyczne: zagranie karty tej petardy oznacza jej przygotowanie, żeby ją mieć „pod ręką” i wykorzystać przy nadarzającej się okazji.
Rozumiem, że zagrana na początku fazy ataku karta (eliksiru, petardy), a niewykorzystana w tej fazie, po prostu przepada, bo była zagrana = wypita/rzucona. Czy tak?
Jak ogłaszasz, że używasz eliksiru to wtedy odkładasz go na bok. Jeśli nie miał efektu bo "nie siadło" to niestety tak tracisz go. Jednak pamiętajmy, że opis na karcie jest nadrzędny do instrukcji. Więc jak na karcie pisze, że używasz go w innym momencie niż "faza" eliksirów/petard - to możesz go tak użyć ;)
seban
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2018, 19:40
Has thanked: 82 times
Been thanked: 13 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: seban »

Spoiler:
Rzuciłem okiem na discorda i tam też ludzie zgłaszają sporo wątpliwości co interpretacji działania tych petard.
Twoja interpretacja ma jak najbardziej sens, ale po przejrzeniu tamtego wątku całkiem przekonująca jest też taka, że Księżycowy Pył i Bombę dwimerytową można użyć jako jednorazową reakcję na atak potwora. Czyli w turze potwora. Byłoby to najbardziej dosłowne odczytanie działania karty, zgodnie z naczelną zasadą, że tekst na kartach ma pierwszeństwo względem zasad z instrukcji.

Tym bardziej mnie przekonuje tutaj do tego opis działania Księżycowego Pyłu w walce z innym wiedźminem: "Wykorzystaj tę kartę w swojej turze walki, aby Twój przeciwnik...." Po co jest tam ten fragment "w swojej turze walki"?. Czy nie dlatego, że walce z potworem można użyć petardy nie w swojej turze?

Tak w ogóle to w instrukcji do "Na tropie potworów" nie ma słowa o tym w jakim momencie walki używamy petard. Też zakładałem , że analogicznie jak eliksirów, zgodnie z zasadami podstawki, tym bardziej że opis zdecydowanej większości z nich jest jasny i wyraźnie sugeruję pierwszy krok walki.

Może będzie w przyszłości jakieś oficjalne faq, które wyjaśni tę i inne wątpliwości, do tego czasu pewnie trzeba się po prostu ugadać z ekipa przed grą co do zasady działania tych petard i tyle.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: polwac »

Haisenberg83 pisze: 11 cze 2023, 11:15
autopaga pisze: 11 cze 2023, 11:05 Po pierwszej partii mam pytanie związane z tarczami. Jak wygląda ich podwyższanie? W trakcie gry nabrałem wątpliwości i na ten moment uważam że do limitu obrony podnosimy tylko jak przegramy z potworem (nie innym wiedźminem), a o 1 jak podnosimy poziom obrony (no i wiadomo z kart głownie zielonych podczas walki). Zgadza się?
Po każdej walce podnosisz poziom tarczy do poziomu obrony bez względu na jej wynik oraz jak podnosisz poziom obrony to również wtedy podnosisz poziom tarczy.
Doprecyzuję: "oraz jak podnosisz poziom obrony to również wtedy podnosisz poziom tarczy o 1 poziom(nie do maksymalnej wartości)."
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Bart Henry »

Mareczq pisze: 11 cze 2023, 14:10
Nidhogg pisze: 11 cze 2023, 10:17
Mareczq pisze: 10 cze 2023, 23:21 I jeden z potworów miał zdolność specjalną, że uderza za tyle obrażeń ile gracz ma kart na ręce ALBO gracz odrzuca połowę swoich kart z ręki.
Kto w takim przypadku wybiera efekt ? W danym przypadku walczący wiedźmin miał aż 6 kart na ręce i zero kart w talii... więc to była dokładne różnica śmierci, albo nie :D
Niestety instrukcja nie precyzje tego kto wybiera efekt. Czasem warto było by przyjąć obrażenia niż odrzucić karty bo np. masz tarczę, jesteś ze szkoły wilka i masz akurat sekwencję na 3 karty.
Ja dałbym wybór wiedźminowi, czy przyjmuje atak na klatę i otrzymuje obrażenia czy oddaje pola przemieszcza się, unika przez co traci czas i siły.
Pytanie do zadania twórcą.
No tak, ale jak dasz wybór wiedzminowi, to realnie bardzo osłabia ten atak. Jeśli wiedźmin ma 1 kartę na ręce to nic nie odrzuci - a tak by dostał chociaż 1 obrażenie.

Widać nie tylko ja tutaj mam problem, i rozwiązanie podane przez kolegę wyżej (Z ręki TYLKO jak już nie masz talii wytrzymałości) nie jest takie oczywiste :D

Gdzie można zadać pytanie do autorów - jest gdzieś, gdzie GOB odpisuje na pytania o zasady gry ?
Z drugiej strony, przy 7 kartach w ręce, a taką sytuację mieliśmy, to może być prawie pewny KO dla Wiedźmaka, bo tyle kart na ręce masz zazwyczaj pod koniec walki, gdy już talia jest niemal pusta, więc w wyniku obrażeń i często i tak będziesz musiał usunąć karty z ręki. A jeżeli Wiedźmin ma pustą talię, to many koniec walki przy takiej interpretacji.

Potrzebne info od twórców co mieli na myśli podczas tworzenia tych umiejętności. Szkoda, że nikt po drodze nie wpadł na pomysł, że fajnie byłoby to gdzieś doprecyzować.
Hardkor pisze: 11 cze 2023, 13:34 Pytałem o to na discordzie gry. Powiedziano mi, że najpierw rozpatrujemy całą kombinację, a potem patrzymy na umiejętność potwora. Czyli kombinacja ci podbije tarcze, które stracisz potem.
A magom pozwoli wydać energię przed jej stratą xD
kubajakub
Posty: 64
Rejestracja: 13 cze 2010, 09:59
Has thanked: 65 times
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: kubajakub »

Gdy w dodatku Legendarne łowy potwór się porusza, idzie najpierw ze swojego pola startowego, po wylosowaniu karty ruchu, na obszar główny ,a potem na obszar zastępczy. Co się dzieje potem i gdzie to jest napisane? Losuje się nową kartę ruchu?
Awatar użytkownika
Mulczas
Posty: 89
Rejestracja: 18 lut 2018, 22:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Mulczas »

Ile kart trofeów można mieć aktywnych jednocześni
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 304
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 98 times
Been thanked: 39 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Sarna »

Nie ma limitu, możesz skorzystać ze wszystkich jakie posiadasz.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: sqb1978 »

kubajakub pisze: 11 cze 2023, 18:29 Gdy w dodatku Legendarne łowy potwór się porusza, idzie najpierw ze swojego pola startowego, po wylosowaniu karty ruchu, na obszar główny ,a potem na obszar zastępczy. Co się dzieje potem i gdzie to jest napisane? Losuje się nową kartę ruchu?
Co rundę losujesz kolejną kartę, więc raczej nie ma sytuacji gdzie miałby być jakiś dylemat. Po wylosowaniu karty możesz mieć 2 sytuacje:
1. potwór jest na obszarze głównym -> wtedy idziesz w kierunku obszaru zastępczego
2. potwór nie jest na obszarze głównym -> wtedy idziesz w kierunku obszaru głównego

Co rundę losujesz inną kartę ruchu, z innymi obszarami, więc potwór porusza się trochę jakby ruchami Browna ;)
Mulczas pisze: 11 cze 2023, 21:00Ile kart trofeów można mieć aktywnych jednocześni
Dowolna ilość, ale w praktyce to będzie ciężko pozyskać więcej niż 3-4.
seban pisze: 11 cze 2023, 14:22 Tak w ogóle to w instrukcji do "Na tropie potworów" nie ma słowa o tym w jakim momencie walki używamy petard. Też zakładałem , że analogicznie jak eliksirów, zgodnie z zasadami podstawki, tym bardziej że opis zdecydowanej większości z nich jest jasny i wyraźnie sugeruję pierwszy krok walki.
Po przemyśleniu przychylam się do takiej interpretacji, że moment zagrania petardy powinien być zbieżny z warunkiem wykorzystania jej efektu. I to jest nawet bardziej klimatyczne, bo o ile eliksir można łyknąć na początku walki (lub mając chwilę wytchnienia pomiędzy kombinacjami) to rzucenie petardy w dogodnym momencie brzmi o wiele sensowniej.
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: goldsun »

Sarna pisze: 01 cze 2023, 13:47
Gribbler pisze: 01 cze 2023, 13:46 W instrukcji do Dzikiego Gonu też są takie żetony (zadań) i napisano tam: "Żetonów zadań używa się do oznaczania trwających zadań na planszy". No fajnie, ale w jaki sposób?
Będziesz miał to opisane na kartach eksploracji, które tychże żetonów wymagają
Hmmm, jakoś to do mnie nie przemawia.
Z karty eksploracji mam:
- (w skrócie) rozmieść żetony zadań na wylosowanym obszarze wodnym i górskim - ok, wylosowałem i położyłem
- Gdy na każdym z tych obszarów znajduje się w tym samym czasie co najmniej 1 gracz, dobierz i przeczytaj XX. (to jest cytat, tylko XX to konkretny numerek karty eksploracji)
U mnie postacie graczy są w innych miejscach. Czy to oznacza, że te żetony zadań usuwam od razu - nic nie robią? Czy czekam, aż gracze wejdą na te obszary w jakiejś kolejnej rundzie? I jeśli tak, to w jaki sposób mam rozróżnić zadania z tej karty, od żetonów zadań które mogą się pojawić z kolejnej karty? (a już wiem, że mogą się pojawić w tych kartach które mam w talii eksploracji)

Na razie uznałem, że zadania "trwają" i na karcie eksploracji położyłem sobie wylosowane żetony lokacji, żeby wiedzieć które lokacje dotyczą tego zadania. Ale przewertowałem instrukcję do Dzikiego Gonu chyba z 10 razy i nie znalazłem jak właściwie te zadania mają działać. No chyba, że ślepy jestem ...
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

goldsun pisze: 12 cze 2023, 17:28
Sarna pisze: 01 cze 2023, 13:47
Gribbler pisze: 01 cze 2023, 13:46 W instrukcji do Dzikiego Gonu też są takie żetony (zadań) i napisano tam: "Żetonów zadań używa się do oznaczania trwających zadań na planszy". No fajnie, ale w jaki sposób?
Będziesz miał to opisane na kartach eksploracji, które tychże żetonów wymagają
Hmmm, jakoś to do mnie nie przemawia.
Z karty eksploracji mam:
- (w skrócie) rozmieść żetony zadań na wylosowanym obszarze wodnym i górskim - ok, wylosowałem i położyłem
- Gdy na każdym z tych obszarów znajduje się w tym samym czasie co najmniej 1 gracz, dobierz i przeczytaj XX. (to jest cytat, tylko XX to konkretny numerek karty eksploracji)
U mnie postacie graczy są w innych miejscach. Czy to oznacza, że te żetony zadań usuwam od razu - nic nie robią? Czy czekam, aż gracze wejdą na te obszary w jakiejś kolejnej rundzie? I jeśli tak, to w jaki sposób mam rozróżnić zadania z tej karty, od żetonów zadań które mogą się pojawić z kolejnej karty? (a już wiem, że mogą się pojawić w tych kartach które mam w talii eksploracji)

Na razie uznałem, że zadania "trwają" i na karcie eksploracji położyłem sobie wylosowane żetony lokacji, żeby wiedzieć które lokacje dotyczą tego zadania. Ale przewertowałem instrukcję do Dzikiego Gonu chyba z 10 razy i nie znalazłem jak właściwie te zadania mają działać. No chyba, że ślepy jestem ...
Zadanie trwa do czasu aż nie spełni się kolejny warunek, tutaj gracze w każdej z lokacji. Gracz, który zadanie z karty eksploracji 'wywołał' kładzie kartę eksploracji obok swojej planszetki i jest odpowiedzialny za pilnowanie tego zadania i jego warunków (zadaniowych obszarów) nawet, jeśli ostatecznie ma go to zadanie nie dotyczyć. Co zrobić z żetonami terenu wraz z numerami terenów akurat instrukcja mówi:
Obrazek
Dopiero po wykonianiu zadania żetony wracają do stosów. Tego typu zadanie nie jest opcjonalne jak pozostałe w stylu 'aby wykonać zadanie przejdź na obszar x' i wywołuje się od razu jak zostanie spełniony warunek. W talii eksploracji jest trochę takich zdań. Kolejność wykonywania zadań jest jasna - najpierw te nieopcjonalne, a dopiero potem opcjonalne.
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: goldsun »

grzeslaw90 pisze: 12 cze 2023, 18:21
goldsun pisze: 12 cze 2023, 17:28
Sarna pisze: 01 cze 2023, 13:47

Będziesz miał to opisane na kartach eksploracji, które tychże żetonów wymagają
Hmmm, jakoś to do mnie nie przemawia.
Z karty eksploracji mam:
- (w skrócie) rozmieść żetony zadań na wylosowanym obszarze wodnym i górskim - ok, wylosowałem i położyłem
- Gdy na każdym z tych obszarów znajduje się w tym samym czasie co najmniej 1 gracz, dobierz i przeczytaj XX. (to jest cytat, tylko XX to konkretny numerek karty eksploracji)
U mnie postacie graczy są w innych miejscach. Czy to oznacza, że te żetony zadań usuwam od razu - nic nie robią? Czy czekam, aż gracze wejdą na te obszary w jakiejś kolejnej rundzie? I jeśli tak, to w jaki sposób mam rozróżnić zadania z tej karty, od żetonów zadań które mogą się pojawić z kolejnej karty? (a już wiem, że mogą się pojawić w tych kartach które mam w talii eksploracji)

Na razie uznałem, że zadania "trwają" i na karcie eksploracji położyłem sobie wylosowane żetony lokacji, żeby wiedzieć które lokacje dotyczą tego zadania. Ale przewertowałem instrukcję do Dzikiego Gonu chyba z 10 razy i nie znalazłem jak właściwie te zadania mają działać. No chyba, że ślepy jestem ...
Zadanie trwa do czasu aż nie spełni się kolejny warunek, tutaj gracze w każdej z lokacji. Gracz, który zadanie z karty eksploracji 'wywołał' kładzie kartę eksploracji obok swojej planszetki i jest odpowiedzialny za pilnowanie tego zadania i jego warunków (zadaniowych obszarów) nawet, jeśli ostatecznie ma go to zadanie nie dotyczyć. Co zrobić z żetonami terenu wraz z numerami terenów akurat instrukcja mówi:
Obrazek
Dopiero po wykonianiu zadania żetony wracają do stosów. Tego typu zadanie nie jest opcjonalne jak pozostałe w stylu 'aby wykonać zadanie przejdź na obszar x' i wywołuje się od razu jak zostanie spełniony warunek. W talii eksploracji jest trochę takich zdań. Kolejność wykonywania zadań jest jasna - najpierw te nieopcjonalne, a dopiero potem opcjonalne.
Ja piszę o Dzikim Gonie, a nie normalnej rozgrywce.
W Dzikim Gonie:
- karty eksploracji są rozpatrywane przez wszystkich wspólnie, więc nie ma gracza, który daną kartę "wywołał"
- piszę o żetonach zadań - które nie są przypisane do terenu, nie mają numerków - to jest 12 takich samych żetonów - w Dzikim Gonie - niebieskich(chyba) (W Zestawie dodatkowych przygód są takie same, ale zielone)

Ale już znalazłem.
Trzeba użyć i żetonów obszarów (położyć na kartę zadania) i żetonów zadań (położyć na obszarach na mapie).
Na mapie wskazują, że na tym obszarze "coś się dzieje", a te przy karcie wskazują która karta dotyczy danego obszaru.
A w instrukcji jest to IMHO dość nieszczęśliwie opisane, bo osobno są opisane żetony obszarów i osobno zadań.
I w instrukcji jest o "braniu żetonów obszarów" a na karcie eksploracji mam "odkryj żetony obszarów" - to jednak są IMHO różne czynności, dla mnie "odkryj" nie jest równoznaczne z "weź".

Nic nie ma natomiast o tym, że te zadania są opcjonalne lub nie, a przynajmniej ja nigdzie nie znalazłem.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 35 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: ravenone »

Dodatek Dziki gon - walka z ogarami:
Czy można używać eliksirów/petard w tym momencie? Bo w sumie to ciągle faza I, więc nie jest to typowa walka.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: JollyRoger90 »

były pytania odnośnie petard, kiedy działają niektóre. Podsylam wyjaśnienie z discorda od Barniego z GoB

Obrazek
Mareczq
Posty: 35
Rejestracja: 27 gru 2012, 16:44
Been thanked: 10 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Mareczq »

ravenone pisze: 12 cze 2023, 20:29 Dodatek Dziki gon - walka z ogarami:
Czy można używać eliksirów/petard w tym momencie? Bo w sumie to ciągle faza I, więc nie jest to typowa walka.
W czasie tej mini walki w Fazie I ? Wydaje mi się że nie można , ale mogę się mylić - nie grałem jeszcze w ten dodatek.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Hardkor »

SG mają trochę kart eksploracji (te numerowane) na zasadzie. Jeśli inny gracz zrobi X to przeczytaj tę kartę. Rozumiem, że w takiej sytuacji efekt tej karty dotyczy INNEGO gracza?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ