Malowanie planszówkowych figurek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
badirama
Posty: 70
Rejestracja: 25 lut 2023, 03:21
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 40 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: badirama »

Ja maluje wszystko jak leci - bitewniaki, wydruki 3D, planszówki. Uwielbiam malować od kiedy używam technik Lazy Painter, szybko i człowiek ma uczucie jakby oszukiwał w porównaniu do klasycznych technik. Poniżej właśnie na szybko pomalowane modele do Etherfields i druid z Tainted Grail. Na nieskończonych elementach widać podkład - cieniowany drybrush od szarego do białego (pędzelki db od Artis Opus i techniki też) i na to cienka warstwa farby lub speedpaint, do tego farby olejowe itp (lazy paintet ma super tutoriale).

Obrazek

Aktualnie ogrywam na stole dwie gry na raz 😅 Tainted Grail oraz TMB. Czekam na Burncycle które kupuje od użytkownika tego forum oraz Cloudspire bezpośrednio od CTG. Następnie wjedzie Etherfields. Taki plan na najbliższe miesiące.

Obrazek

… oraz moja jaskinia giercowa :)


Obrazek
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rav126 »

aduko pisze: 10 cze 2023, 16:15 https://agtom.eu/pedzelki/330759-vallej ... 80023.html
Mam Vallejo red sable kolinsky 1 i 0 - straszny szrot, oba pędzle praktycznie od samego początku beznadziejnie malowały i nie trzymały kształtu.
Obecnie korzystam z chińskich pędzli kupionych na aliexpress, milion razy lepsze od tego vallejo - trzymają kształt (używam mydełka do pędzli), wygodne w trzymaniu, niedrogie, więc zawsze można kupić po prostu nowy zestaw albo dwa - jeden z szerokim zakresem rozmiarów i drugi z najczęściej używanymi.

Szuakj czegoś takiego
Obrazek
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rastula »

potwierdzam, zresztą już kiedyś je polecałem...za te pieniądze to te pędzle są mistrzostwem świata...
bosik111
Posty: 296
Rejestracja: 12 gru 2013, 13:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 32 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: bosik111 »

To jest faktycznie naturalne włosie? Cena wygląda jakby to były syntetyki, aż się nie chce wierzyć ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rastula »

na moje oko naturalne... cierpiały chińskie wiewiórki

ps kupiłem ich za 20 ;)...wszystkie ok.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Cyel »

rav126 pisze: 10 cze 2023, 23:02

Mam Vallejo red sable kolinsky 1 i 0 - straszny szrot, oba pędzle praktycznie od samego początku beznadziejnie malowały i nie trzymały kształtu.
To samo doświadczenie. Żona kupiła mi w prezencie bo naczytała się w internecie jakie to one są niesamowite. Niestety, nadają się co najwyżej do nabierania soczystych kropli Contrastów, bo włosie rozłazi się podczas malowania po dwóch trzech pociągnięciach. Krok w tył w stosunku do nawet chamskich syntetyków.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
badirama
Posty: 70
Rejestracja: 25 lut 2023, 03:21
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 40 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: badirama »

Potwierdzam to co koledzy piszą powyżej. Mi żona gdzieś kupiła tych chińczyków z 20 szt „bo były tanie i pan mówił ze bardzo dobre”. Byłem sceptyczny, myślałem że nie znającą się żonkę mi ktoś wydyma… eee oszukał 😅😅 okazało się, że są zaskakująco dobrej jakości, ja za cenę parę zł. Oczywiście moim zdaniem nic nie zastąpi profesjonalnego pędzelka - trzyma odpowiednio końcówkę (bez „brzuszka” przed tipem), ergonomia, przyjemność z malowania, jeśli dobrze dbasz - służy bardzo długo (fajnie tłumaczy Artis Opus jak dbać o pędzelki - w ten sposób mi działają po kilka lat).

Ja mam jeden pędzelek, który używam już ponad dwa lata dość intensywnie i brutalnie (contrast, olejowa farba była na nim też kilka razy, dry brush się przytrafił 😅), absolutnie nie trzyma tipa, jest poczochrany, i ogólnie do wyjebania dawno temu. A Mimo to jest to pędzel, po który sięgam najczęściej, najwiecej powierzchni pomalował ze wszystkich pędzli. A obok leżą nowiusieńkie sztuki od Artis Opus itp. NIE RUSZONE. Za każdym razem jak siadam do malowania i patrzę na poczochrańca to myśle fuuu dziś na pewno nie będę tym malował, te INNE i NOWE pędzelki wyglądaj zajebiście. A jak farby stoją wybrane, woda w kubeczku gotowa, kolory ustalone, kompresor do aero chodzi - to sięgam zawsze po poczochrańca! God damn it! „Hmm no przyda się trochę contrastowej farby na początek chlapnąć, a ona niszczy naturalne włosie, szkoda tych nowych takie ładne, biorę tego co zawsze”. I cyk poczochraniec robi kolejne kilometry kwadratowe powierzchni malowanej. Tak na serio to myśle ze jest tak dlatego, ze ten pędzel jest bardzo dobrej marki i jakości, i NAWET zajechany, dobrze maluje. Bo go dobrze znam i dokładnie wiem jak zareaguje podczas danej techniki malowania. Jak nim robić glazing, jak bokiem go ustawić zeby zrobić edge highlight itp. A te nowe co mam, mimo ze świeże i tez dobrej firmy, to zanim się „dotrą” minie kilka godzin malowania. Potem wyjdą na jaw w praktyce ich różne myki i właściwości, charakterystyki. Bo moim zdaniem trzeba się każdego pędzelka nauczyć, a to zabiera czas.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BOLLO »

no dobra...przekonaliście mnie i kupiłem. 25pln za 11 pędzli o różnym rozmiarze z naturalnego włosia brzmi bardzo dobrze.
MgK1989
Posty: 320
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 53 times
Been thanked: 125 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

BOLLO pisze: 15 cze 2023, 14:43 no dobra...przekonaliście mnie i kupiłem. 25pln za 11 pędzli o różnym rozmiarze z naturalnego włosia brzmi bardzo dobrze.
Udało Ci się wrócić do malowania? Czy po zakupach?;)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BOLLO »

MgK1989 pisze: 15 cze 2023, 19:32
BOLLO pisze: 15 cze 2023, 14:43 no dobra...przekonaliście mnie i kupiłem. 25pln za 11 pędzli o różnym rozmiarze z naturalnego włosia brzmi bardzo dobrze.
Udało Ci się wrócić do malowania? Czy po zakupach?;)
Dziekuje ze pytasz. Nie wrocilem. Bodzcem byl zakup pedzelkow i unboxing Widzmin. Te figurki az prosza sie aby je pomalowac. Mam nadzieje ze wroce.
Awatar użytkownika
badirama
Posty: 70
Rejestracja: 25 lut 2023, 03:21
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 40 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: badirama »

BOLLO pisze: 15 cze 2023, 19:48
MgK1989 pisze: 15 cze 2023, 19:32
BOLLO pisze: 15 cze 2023, 14:43 no dobra...przekonaliście mnie i kupiłem. 25pln za 11 pędzli o różnym rozmiarze z naturalnego włosia brzmi bardzo dobrze.
Udało Ci się wrócić do malowania? Czy po zakupach?;)
Dziekuje ze pytasz. Nie wrocilem. Bodzcem byl zakup pedzelkow i unboxing Widzmin. Te figurki az prosza sie aby je pomalowac. Mam nadzieje ze wroce.
Chcieć to móc ;)
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Cyel »

Jak zrobilibyście takie wiszące porosty na dżunglowym terenie?

Najlepiej domowym sposobem, chyba, że macie do polecenia jakiś tani i łatwo dostępny produkt.

Obrazek
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 323
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 197 times
Been thanked: 242 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BasiekD »

O Panie... ale ćwiczenie dla wyobraźni :D
Ja bym spróbował namoczyć papier toaletowy albo watę w kleju PVA z wodą i farbą. I na mokro taką lejącą masę na gałęzie. Ewentualnie potem czymś obsypać.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: RUNner »

@Cyel
A co? Zabierasz się za malowanie Leszego z Wiedźmina? ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: shod »

ja bym chyba szedł w stronę kombinacji nawinięcia nici, muliny, kordonka, włóczki różnych grubości i długości na patyki i ew malowanie/oblepienie klejem. Może psikniecie jakąś farbą.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Dako »

Cyel pisze: 22 cze 2023, 10:55 Jak zrobilibyście takie wiszące porosty na dżunglowym terenie?

Najlepiej domowym sposobem, chyba, że macie do polecenia jakiś tani i łatwo dostępny produkt.
Po taniości bieda wersja czyli moczona wata w wikolu zabarwionym farbkami plus jakaś posypka.
Coś w ten deseń (tylko trochę bardziej poszarpane)


PS
Zresztą na Yuotube wpisując miniature swamp trees lub miniature jungle trees jest wiele filmików.
Może coś Ciebie zainspiruje?
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: arturmarek »

Jestem zachwycony tą metodą
1. Czarny podkład w sprayu
2. Biały dry brush
3 Speed paint

Pomałowałem w ten sposób kilka figurek do Wieśka. Biorąc pod uwagę współczynnik efekt/czas to 10/10 dla potworów, wiedźmini wyglądają trochę gorzej. Z potworami jest ten plus, że jaki by kolor nie wyszedł to jest w sumie OK - to są potwory, więc, z definicji, nie wyglądają naturalnie. Z wiedźminami, którzy są ludźmi i chelibyśmy, żeby przypominali ludzi z prawdziwego świata, jest trochę gorzej.

10 figurek jest gotowych do grania w ok. 2h malowania, ni licząc czasu schnięcia. Nawet dry brush można robić mniej dokładnie niż przy klasycznym malowaniu, bo i tak to potem zalewamy speed paintem, więc nawet jeśli gdzieś damy za dużo farby, to cienie wyjdą po speed paint.
musicer
Posty: 220
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:28
Has thanked: 190 times
Been thanked: 23 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: musicer »

Klej UHU:
Obrazek
Awatar użytkownika
badirama
Posty: 70
Rejestracja: 25 lut 2023, 03:21
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 40 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: badirama »

arturmarek pisze: 22 cze 2023, 16:19 Jestem zachwycony tą metodą
1. Czarny podkład w sprayu
2. Biały dry brush
3 Speed paint

Pomałowałem w ten sposób kilka figurek do Wieśka. Biorąc pod uwagę współczynnik efekt/czas to 10/10 dla potworów, wiedźmini wyglądają trochę gorzej. Z potworami jest ten plus, że jaki by kolor nie wyszedł to jest w sumie OK - to są potwory, więc, z definicji, nie wyglądają naturalnie. Z wiedźminami, którzy są ludźmi i chelibyśmy, żeby przypominali ludzi z prawdziwego świata, jest trochę gorzej.
(…)
Jeszcze szybciej idzie aerografem - podkład polecam na ciemny szary. Robiłem bardzo różnie i uważam że tak wychodzi najlepiej - ciemny szary podkład, zenithal aero na jasny szary, dry brush biały końcówki i potem speedpaint czy tam inny contrast (zawsze wszystkie farbki, w tym metaliczne i ogólnie - WSZYSTKIE akrylowe - rozcieńczam). Potem jak chce szybko coś dodać - olejowe. A jak nie na szybko to trochę klasycznych technik, wolnych.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: arturmarek »

badirama pisze: 22 cze 2023, 17:45
Spoiler:
Jeszcze szybciej idzie aerografem - podkład polecam na ciemny szary. Robiłem bardzo różnie i uważam że tak wychodzi najlepiej - ciemny szary podkład, zenithal aero na jasny szary, dry brush biały końcówki i potem speedpaint czy tam inny contrast (zawsze wszystkie farbki, w tym metaliczne i ogólnie - WSZYSTKIE akrylowe - rozcieńczam). Potem jak chce szybko coś dodać - olejowe. A jak nie na szybko to trochę klasycznych technik, wolnych.
Widziałem, że głębszy efekt daje czary podkład -> szary obfity dry brush -> biały dry brush. Aerografu nie mam, na ten moment chyba nie będę kupował. Z ciemnoszarym podkładem ciekawa opcja. Jeśli będę miał do pomalowania grę z kilkoma egzemplarzami tego samego modelu, to popróbuję różnych opcji i zobaczę jaka jest różnica.
Awatar użytkownika
badirama
Posty: 70
Rejestracja: 25 lut 2023, 03:21
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 40 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: badirama »

arturmarek pisze: 22 cze 2023, 18:10
badirama pisze: 22 cze 2023, 17:45
Spoiler:
Jeszcze szybciej idzie aerografem - podkład polecam na ciemny szary. Robiłem bardzo różnie i uważam że tak wychodzi najlepiej - ciemny szary podkład, zenithal aero na jasny szary, dry brush biały końcówki i potem speedpaint czy tam inny contrast (zawsze wszystkie farbki, w tym metaliczne i ogólnie - WSZYSTKIE akrylowe - rozcieńczam). Potem jak chce szybko coś dodać - olejowe. A jak nie na szybko to trochę klasycznych technik, wolnych.
Widziałem, że głębszy efekt daje czary podkład -> szary obfity dry brush -> biały dry brush. Aerografu nie mam, na ten moment chyba nie będę kupował. Z ciemnoszarym podkładem ciekawa opcja. Jeśli będę miał do pomalowania grę z kilkoma egzemplarzami tego samego modelu, to popróbuję różnych opcji i zobaczę jaka jest różnica.
Jak masz doświadczenie i wiesz co robisz to szybko zauważasz co najlepiej działa, także zachęcam cię do testów :) to tak na czuja - ja robiąc podkład czarny dodaje kapkę szarego (nie białego), także taki bardzo ciemny szary. Ale nie CZARNY stricte. Nawet serio odrobina szarego lub ciemnego niebieskiego już daje efekt lepszy niż czysty czarny. Chyba, ze zależy ci na efekcie… takim „rugged” czyli taki używany/znoszony. Ja taki duży kontrast uzyskany czarnym podkładem użyłem do waste knights, necronów do 40k i teraz tak zrobię z figsami do Łowcy ad 2114. Bo to pasuje do takiego falloutowego, zużytego klimatu post apo i w około :) a tak to jeśli zależy ci na bardziej „naturalnym” wyglądzie, to im lepsza i bardziej „gładka” (smooth) gradiencja od ciemnego szarego/granatowego do jasnego beżu/białego - tym lepiej. Dry brush według mnie tylko technika Artis Opus (na yt są tutki jego), czyli w esencji - dry brush tez musi być leciutko wilgotny.
Awatar użytkownika
badirama
Posty: 70
Rejestracja: 25 lut 2023, 03:21
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 40 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: badirama »

arturmarek pisze: 22 cze 2023, 18:10
Widziałem, że głębszy efekt daje czary podkład -> szary obfity dry brush -> biały dry brush. Aerografu nie mam, na ten moment chyba nie będę kupował. Z ciemnoszarym podkładem ciekawa opcja. Jeśli będę miał do pomalowania grę z kilkoma egzemplarzami tego samego modelu, to popróbuję różnych opcji i zobaczę jaka jest różnica.
Większy kontrast to daje. Ani to źle ani dobrze - czasem chce duży kontrast. Ale ostatnio np. malowałem panienkę w sukience na łyżwach do zombicide. I podkład zrobiłem biały, żeby kontrast był minimalny, ponieważ dzięki temu wyglada ona na „zwiewną”, lekką, nie zniszczoną. W tym wypadku i kolor (jasny pastelowy niebieski/zielony) i tekstura („falbankowa” sukienka/spódnica kurde te nazwy ciuszków) pasowały do zerowego kontrastu prawie :)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Pynio »

Polecam bardzo oglądnąć:

Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: yrq »

Od kiedy mam speedpainty, malowanie to czysta przyjemność i oszczędność czasu :)

Malowałem:
- czarny podkład pędzlem
- szary podkład pędzlem tylko pod kątem
- biały podkład pędzlem z góry + jaśniejsze detale
- speedpaint
- drybrush białym lub białym lekko zabarwionym jakimś kolorem

ALE

Kupiłem aerokupograf za 100 zł dokładnie taki, pomimo porad kolegów, że to kupa. Mnie przekonała cóż, cena, ale też mobilność i cicha praca. W efekcie bez problemu siadam na balkonie na godzinkę i robię podkład na wielu figurkach na raz.

Generalnie nie jest to dobry sprzęt i nie chciałbym, żeby to zabrzmiało jak rekomendacja, ale do prostych rzeczy i na moje potrzeby daje radę.
Obrazek
Obrazek

Figsy i tereny robię już tak:
- szary podkład aerokupą pod całości
- biały z góry lub pod innym ciekawym kątem
- speedpaint
- drybrush biały / lekko zabarwiony

Obrazek

Efekt jest taki, że od szarego plastiku w jedno popołudnie zapodkładowałem wszystkie figsy z Wieśka (oprócz dzikiego gonu, który przynajmniej na razie igrnoruję) i pomalowałem wiedźminów na gotowo.

Wyszło - tak szczerze to średnio :D wiedźmini z bliska wyglądają słabo... ale są pomalowani i na planszy wygląda to bardzo dobrze, a o to mi chodziło.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: arturmarek »

yrq pisze: 23 cze 2023, 10:07
Spoiler:
Pytam z pozycji mega-słabego malarza:
1. Czemu dajesz rożne podkłady, pod różnymi kątami przed speed paintem, a nie robisz dry brush?
2. Co daje dry brush po speed paint?
3. Aerogrfu nie używa się wewnątrz?
ODPOWIEDZ