Ark Nova - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Palmer »

Dlatego podparłem się możliwą opcją w druga stronę, bo wiedziałem że zapewne to pokręce.

Aż spojrzałem, faktycznie, w isntrukcji jest to dość konkretnie opisane, co nie zmienia faktu, że mało intuicyjnie. Mi była gra wytłumaczona, potem tylko pojedyncze elementy doczytywalem, ale tego slowniczka o stadnym nigdy, brałem to na intuicję, jak widać błędnie.
sferoida
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: sferoida »

Ja po pół roku dowiadywałem się jeszcze szczegółów.
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Mogę się wypowiedzieć jak to wygląda na BGA bo miałem takie sytuacje.
Otóż:
1) gdy akcją "Zwierzęta" wybierałem zwierzę stadne miałem możliwość umieszczenia go do już obsadzonego przez innego roślinożercę wybiegu
2) w innej grze miałem gotowy pusty wybieg i wybrałem do akcji "zwierzęta" zwierzę stadne. Gra zapytała mnie czy chcę skorzystać ze zdolności zwierzęcia "zwierzę stadne", a gdy zdecydowałem że tak, zwierzę weszło do mojej puli a wybieg pozostał pusty. Była to o tyle istotna decyzja, że obok miałem kiosk więc jak się domyślam z tego wybiegu nadal nie otrzymam dochodu. Uważam to o tyle za dziwne, że jeśli wybieg jest pusty, to teoretycznie mogę tam wsadzić każde zwierzę- nie tylko roślinożercę. No chyba że to kwestia wizualizacji, a gra będzie pamiętać, że ten wybieg ma swoje ograniczenia. Swoją drogą ta rozgrywka na BGA jeszcze u mnie trwa ;)

Czy to jest właściwe postępowanie tego nie potrafię powiedzieć gdyż nie mam swojego egzemplarza gry, więc weryfikacja zasad może być utrudniona. W każdym razie tak to działa na BGA
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: staniach21 »

Flock ability działa w momencie kiedy chcesz zwierzę z taką zdolnością dołożyć do ZOO po prostu sprawdzasz czy masz roślinożerce w ZOO o tym samym lub większym rozmiarze wybiegu i tyle :D Nic nie przekręcasz nic nie dokładasz :D Co ciekawe jeśli nastepnie wesprzesz jakiś projekt gdzie wypuścisz tego roślinożerce to odwracasz wybieg i masz 1 dodatkowy wolny, a zwierząt jest tyle samo co przed dołożeniem roślinożercy z cechą Flock na polski to chyba stadny :D
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: MaciekK5454 »

Czy wykonując akcje sponsora polegajacą na przesunięciu kawy i wzięciu odpowiedniej ilości pieniędzy, zgodnie z siłą danej karty mogę przesunąć kawę o mniej pół niż wynika to z siły karty i jednocześnie wziąć mniej pieniedzy? Chodzi o to, że w innych miejscach jest napisane w instrukcji "wykonaj akcje, silą co najmniej rowną pozycji danej karty". Tu się tego nie dopatrzyłem stąd wątpliwość. A może to być przydatne, jeżeli chciałbym uniknąć jeszcze przerwy, ale potrzebuje niewielką ilość kasy na jakąś akcję.
sasquach
Posty: 1827
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 585 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: sasquach »

Masz wyraźnie napisane, że masz przesunąć znacznik o X pól, nie mniej, nie więcej.
sferoida
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: sferoida »

Czy biorąc sponsora ze specjalnym elementem planszy (my u siebie nazywamy to "zapychaczem") to możemy odwrócić go na lewą stronę? Kręcić dowolnie to rozumiem, ale położyć stroną niezadrukowaną?
Do tej pory tak nie robiliśmy, ale jedno ze zdjęć na BGG https://boardgamegeek.com/image/7539829 ... ine-worlds pokazuje takie ułożenie. A nie ukrywam czasami może się to przydać.

Edit.
Teraz widzę, ze to nowy typ zapychacza i leży awersem do góry, ale pytanie aktualne
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Montesque »

sferoida pisze: 06 sie 2023, 21:54 Czy biorąc sponsora ze specjalnym elementem planszy (my u siebie nazywamy to "zapychaczem") to możemy odwrócić go na lewą stronę?
Nie.
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Montesque »

Myślałem, że to już niemożliwe, ale BGA nauczyło mnie lepszego zrozumienia zasady zwierząt stadnych. Zagrywając zwierzę stadne nie bierzemy pod uwagę wybiegów, jak do tej pory sądziłem, lecz już innych zagranych roślinożerców (zgodnie z glosariuszem). To prowadzi do kilku sytuacji, w których do tej pory grałem błędnie "na stole", gdy aplikacja nie prowadziła mnie za rękę.

Przykład 1:
W swoim zoo mam zagrany wyłącznie pusty wybieg o rozmiarze 3. Odpalam akcję zwierząt na 5, zagrywam do wybiegu tapira (wymaga wielkości 2), a następnie zagrałbym jelenia (zwierzę stadne, wybieg 3), ale to niezgodne z zasadami. Jelenia nie mogę zagrać.

Przykład 2:
W swoim zoo mam wyłącznie pusty wybieg o rozmiarze 3. Odpalam akcję zwierząt na 5, zagrywam do wybiegu kangura (wymaga wielkości 3), a następnie jelenia (zwierzę stadne, wybieg 3). W kolejnej turze wypuszczam kangura i odwracam wybieg na stronę "pusty". Następnie w kolejnej akcji zwierzęta zagrywam zebrę i żyrafę (oba zwierzęta stadne i min wybieg 3), ale wybieg pozostaje pusty!
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: gogovsky »

Na pewno bym tak nie gral, ale ok.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Coen »

Czyli zwierzaki gdzieś są w zoo, ale nie wiadomo gdzie 😅
Trochę dziwne, ale jeśli glosariusz tak mówi, to tak trzeba grać.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Coen pisze: 14 sie 2023, 09:59 Czyli zwierzaki gdzieś są w zoo, ale nie wiadomo gdzie 😅
Trochę dziwne, ale jeśli glosariusz tak mówi, to tak trzeba grać.
Jak to kozy i inne mają w zwyczaju, chodzą gdzieś pomiędzy odwiedzającymi :D
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

Montesque pisze: 14 sie 2023, 08:51 Przykład 2:
W swoim zoo mam wyłącznie pusty wybieg o rozmiarze 3. Odpalam akcję zwierząt na 5, zagrywam do wybiegu kangura (wymaga wielkości 3), a następnie jelenia (zwierzę stadne, wybieg 3). W kolejnej turze wypuszczam kangura i odwracam wybieg na stronę "pusty". Następnie w kolejnej akcji zwierzęta zagrywam zebrę i żyrafę (oba zwierzęta stadne i min wybieg 3), ale wybieg pozostaje pusty!
Bez sensu. Gdzie to jest w glosariuszu?
Może po prostu miałeś gdzieś jakiś inny wybieg z roślinożercą i tam algorytm wpakował te dwa zwierzęta stadne (zebrę i żyrafę)? Inaczej nie ma to najmniejszego sensu, a i zgodności z zasadami też nie widzę.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: aeiou871 »

No tak to działa: zagrywając zwierzę stadne patrzysz wyłącznie na wymagania na kartach zwierząt już w swoim zoo, a nie na wybiegi, co może doprowadzić do takich kuriozalnych sytuacji, ale takie po prostu są zasady. Zwierzęta nie mają przypisanych wybiegów na grę, dlatego też nie rozumiem sensu stosowania znaczników zwierząt.
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Gosterq »

Ano, zwierzęta nie są przypisane do konkretnego wybiegu, więc się patrzy tylko na wymagania zagrywa ej karty. Zwierzę stadne wymaga innego zwierzęcia lub pustego wybiegu do zagrania i tyle Podobnie jest z wypuszczaniem zwierząt. Nie wypuszczamy zwierzęcia z konkretnego wybiegu, tylko szukamy najmniejszego wybiegu spełniającego dane wymagania.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

aeiou871 pisze: 14 sie 2023, 10:20 No tak to działa: zagrywając zwierzę stadne patrzysz wyłącznie na wymagania na kartach zwierząt już w swoim zoo, a nie na wybiegi, co może doprowadzić do takich kuriozalnych sytuacji, ale takie po prostu są zasady. Zwierzęta nie mają przypisanych wybiegów na grę, dlatego też nie rozumiem sensu stosowania znaczników zwierząt.
Czyli zebra z żyrafa dzielą wybieg z kangurem, którego już dawno na tym wybiegu nie ma, więc i ich tam nie ma. Taaaa, to ma sens. :roll:
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Coen »

bogas pisze: 14 sie 2023, 10:25
aeiou871 pisze: 14 sie 2023, 10:20 No tak to działa: zagrywając zwierzę stadne patrzysz wyłącznie na wymagania na kartach zwierząt już w swoim zoo, a nie na wybiegi, co może doprowadzić do takich kuriozalnych sytuacji, ale takie po prostu są zasady. Zwierzęta nie mają przypisanych wybiegów na grę, dlatego też nie rozumiem sensu stosowania znaczników zwierząt.
Czyli zebra z żyrafa dzielą wybieg z kangurem, którego już dawno na tym wybiegu nie ma, więc i ich tam nie ma. Taaaa, to ma sens. :roll:
No nie tak. Kangur dzieli wybieg z jeleniem, kangura wypuszczasz, wybieg odwracasz na pusty, ale w zoo pozostał jeleń. I do jelenia dokładasz zebrę i żyrafę nie odwracając żadnego wybiegu na zajęty.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

Coen pisze: 14 sie 2023, 10:32
bogas pisze: 14 sie 2023, 10:25
aeiou871 pisze: 14 sie 2023, 10:20 No tak to działa: zagrywając zwierzę stadne patrzysz wyłącznie na wymagania na kartach zwierząt już w swoim zoo, a nie na wybiegi, co może doprowadzić do takich kuriozalnych sytuacji, ale takie po prostu są zasady. Zwierzęta nie mają przypisanych wybiegów na grę, dlatego też nie rozumiem sensu stosowania znaczników zwierząt.
Czyli zebra z żyrafa dzielą wybieg z kangurem, którego już dawno na tym wybiegu nie ma, więc i ich tam nie ma. Taaaa, to ma sens. :roll:
No nie tak. Kangur dzieli wybieg z jeleniem, kangura wypuszczasz, wybieg odwracasz na pusty, ale w zoo pozostał jeleń. I do jelenia dokładasz zebrę i żyrafę nie odwracając żadnego wybiegu na zajęty.
Świetne. 8)
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: gogovsky »

Czyli wg Was mogę zagrać 15 zwierząt i nie mieć zajętego wybiegu w zoo?:D Moim zdaniem odwracasz wybieg jeśli nie ma tam zwierząt, żeby oznaczyć, że jest pusty i tyle. Tak gralismy. Dzielić można tylko zajęty wybieg.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Glosariusz mówi, że może być taka kuriozalna sytuacja, że 3 zwierzęta stadne będą żyły poza wybiegiem. Co do znaczników zwierząt, to one dopiero "sens" wprowadzają do rozgrywki.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Gun3R
Posty: 127
Rejestracja: 13 wrz 2020, 23:10
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 34 times
Been thanked: 44 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Gun3R »

Szukałem odpowiedzi na pytanie "po co jest taki cel który daje więcej punktów ochrony przyrody im mniej masz zabudowanych pól w zoo". Wygląda na to że chyba tylko ma to sens grając właśnie pod roślinożerców;p
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: gogovsky »

No dobra, niech będzie mam kangura dogrywam jelenia wypuszczam kangura odwracam wybieg, zagrywam zebrę i dziobaka i jaki wybieg wybieram? Skoro mam 1 wybieg to muszę obrócić ten 1 bo zebra nie może ztriggerowac zdolności stadnej tylko normalnie ja zagrywam, a dorzucam dziobaka do niej. Juz nie mówię o tym, że najsensowniej jeśli korzystałem ze stadnych to wypuszczenie 1 nie powinno zwalniać wybiegu tylko usunąć kartę odjąć tickety i dodać ochronę przyrody i tyle caly problem się rozwiązuje.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

Gun3R pisze: 14 sie 2023, 10:50 Szukałem odpowiedzi na pytanie "po co jest taki cel który daje więcej punktów ochrony przyrody im mniej masz zabudowanych pól w zoo". Wygląda na to że chyba tylko ma to sens grając właśnie pod roślinożerców;p
To na pewno dobrze współgra z roślinożercami, ale też bardzo dobrze sprawdza się jak nastawiamy się na wypuszczanie zwierząt na wolność. 8)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: bogas »

gogovsky pisze: 14 sie 2023, 11:13 No dobra, niech będzie mam kangura dogrywam jelenia wypuszczam kangura odwracam wybieg, zagrywam zebrę i dziobaka i jaki wybieg wybieram? Skoro mam 1 wybieg to muszę obrócić ten 1 bo zebra nie może ztriggerowac zdolności stadnej tylko normalnie ja zagrywam, a dorzucam dziobaka do niej. Juz nie mówię o tym, że najsensowniej jeśli korzystałem ze stadnych to wypuszczenie 1 nie powinno zwalniać wybiegu tylko usunąć kartę odjąć tickety i dodać ochronę przyrody i tyle caly problem się rozwiązuje.
Nie chce mi się sprawdzać, ale zakładam, że dziobak to nie jest zwierzę stadne i ma mniejszy wybieg niż zebra.
Dlatego dziobak musi mieć nowy wybieg, a zebra hasa sobie gdzieś z jeleniem i nie obchodzi jej co i gdzie w tym czasie robi dziobak. Tak ja to zrozumiałem. Po prostu zagrywając zebrę nie sprawdzasz planszy w poszukiwaniu pasującego wybiegu tylko przeglądasz karty czy masz może roślinożercę, który wymaga wybiegu o takim samym rozmiarze co zebra lub większego.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: gogovsky »

Z dziobaka zrobiłem stadne :p ale przykład z 1 wybiegiem w.calym.zoo na sens.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
ODPOWIEDZ