Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tytus
Posty: 154
Rejestracja: 12 sty 2010, 21:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: tytus »

A ja mam pytanie do lepiej zaznajomionych z tytułem - czy myślicie, że opłaca się brać wersję Ultimate jak nie maluję figurek? Czy pozostać jednak przy najprostszej wersji z meeplami (plus monety, kocham monety :D)?
WinyloKINO - najpiękniejsza muzyka filmowa spod igły!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: warlock »

Wiesz co grałem przez lata niepomalowanymi Cykladami i było spoko, frakcje graczy są kolorowe więc sporadycznie pojawiające się potwory/bohaterowie w odcieniach szarości nie psują estetyki ;). To nie Zombicide, gdzie przez planszę przetacza się szara lawina :D.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: karmazynowy »

tytus pisze: 30 cze 2023, 01:34 A ja mam pytanie do lepiej zaznajomionych z tytułem - czy myślicie, że opłaca się brać wersję Ultimate jak nie maluję figurek? Czy pozostać jednak przy najprostszej wersji z meeplami (plus monety, kocham monety :D)?
Meeple jednostek graczy to jeszcze w miarę spoko, ale potwory jako żetony to już smutnie wygląda.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: michcic »

Jak to jest z wersjami językowymi przy takich projektach? Odpowiadają za nie lokalni wydawcy, którzy wydają wersję retail na danym rynku? Czy wiadomo kto będzie odpowiadał za polską wersję? Na BGG póki co nie są wymienieni żadni partnerzy. Oryginalny wydawca to stosunkowo nowy podmiot, ale przy poprzedniej grze (Northard) współpracowali z Czacha Games. Czy to właściwy trop? ;)
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Hardkor »

michcic pisze: 30 cze 2023, 08:53 Jak to jest z wersjami językowymi przy takich projektach? Odpowiadają za nie lokalni wydawcy, którzy wydają wersję retail na danym rynku? Czy wiadomo kto będzie odpowiadał za polską wersję? Na BGG póki co nie są wymienieni żadni partnerzy. Oryginalny wydawca to stosunkowo nowy podmiot, ale przy poprzedniej grze (Northard) współpracowali z Czacha Games. Czy to właściwy trop? ;)
Nie pisali nic, więc można założyć, że oni odpowiadają. Jednak tez jest szansa, że retail już dogadany i to on tłumaczy, tylko nie zostało to ujawnione. Polskie cyklady wydawał Rebel.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: warlock »

Cały czas się zastanawiam, co robić ;). Graficznie podoba mi się mniej niż stara wersja, zawartości też jest mniej niż w starej wersji, ale podoba mi się idea "wersji reżyserskiej" i stworzenia jednej spójnej gry (czasem łączenie dodatków w Cykladach powodowało problemy interpretacyjne jeśli chodzi o zasady).

Rosnące progi licytacyjne wydają się dość ciekawe (przyspieszą licytację).

Automatyczna budowa budynków po wyborze danego boga też przyspieszy grę, ale nie wiem czy nie spłyci mocno ekonomii.

Modularna plansza wydaje się być mocno na plus, przy czym gra traci trochę ze swojego wyspiarskiego charakteru (to takie połączenie planszy z tytanów i podstawki). Ale całościowo wygląda mi to na świetny kompromis.

Kurczę, sam nie wiem ;).
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: ave.crux »

Przede wszystkim cena odstrasza. 550 z vat+ 30 euro wysyłka to za drogo jak na cyklady z figurkami.
Strecz gole też nie napawają optymizmem na ten moment.

Jedyne co bym przytulił to nowego Zeusa i modularną planszę.
Wymóg postawienia budynku wymusza żonglowanie bogami, bo już nie będzie ci się opłacało kilka razy pod rząd brać ateny za półdramo(bo nikt jej nigdy nie chce) i zbudować metropolii, bo budynki się poniszczą.
Z jednej strony fajnie wygląda ta licytacja progresywna, ale z drugiej strony myślę, że to zwyczajny dupochron dla gracza, który koniecznie chce zdobyc danego boga. Przy ogranych graczch różnice w złocie przy rozpoczęciu licytacji nie były za duże i była to kwestia 1-4 żetonów zlota. W tym momencie wchodząc na licytację za 10 mam zapewnione, że nikt nie wrzuci 15, bo po prostu nikogo na to nie stać.
Za tę cenę gra jest niestety Podstawką Plus, a powinna mieć w sobie na ten moment wszystko co się da. Nie ma hadesa, nie ma monumentów, płytki kapłanek nie istnieją, kapłani, którzy dają rabat w licytacji zostali zamienieni na kapłanki z hadesa przy wyborze zeusa.
Tryb 2 osobowy to rozgrywka na 2 ręce.

Mocne nie. Jako giga fan cyklad pozostaje przy swojej wysłużonej wersji.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: bajbaj »

Ja wahałem się od dłuższego czasu, gdy tylko pojawiły się pierwsze doniesienia o grze i wypowiedzi Bruna. Gdy tylko zobaczyłem kampanię, to zrezygnowałem. Mnie akurat skutecznie odrzucił styl graficzny a la Similo. To chyba jedyny styl graficzny, którego nie akceptuję w grach i masz ci los... Co do zmian mechanicznych, to podzielam zdanie warlocka - w sumie ciekawe i w dużej mierze uzasadnione, ale ja chyba lubię tę siermiężność i niewybaczalność błędów oryginału.

Na swój zestaw podstawka + Hades + Hekate + Monumenty nie narzekam, więc pomieszkamy ze sobą dłużej :D
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Zet »

A ja powoli zmieniam budżet żeby uciułać te ok. 150 euro +przesyłka. W tym miejscu zapraszam wszystkich do mojego wątku sprzedażowego 8)
I pamiętajcie, że ichnie ceny już zawierają VAT, więc przynajmniej o tym nie trzeba pamiętać.
Same grafiki dla mnie, czyli subiektywnie, na plus, czego nie mogłem powiedzieć o Kemecie Blood and Sand.
MichalCh132
Posty: 215
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 132 times
Been thanked: 77 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: MichalCh132 »

ave.crux pisze: 30 cze 2023, 09:25
Z jednej strony fajnie wygląda ta licytacja progresywna, ale z drugiej strony myślę, że to zwyczajny dupochron dla gracza, który koniecznie chce zdobyc danego boga. Przy ogranych graczch różnice w złocie przy rozpoczęciu licytacji nie były za duże i była to kwestia 1-4 żetonów zlota. W tym momencie wchodząc na licytację za 10 mam zapewnione, że nikt nie wrzuci 15, bo po prostu nikogo na to nie stać.
Są jakieś zmiany w licytacji?

Edit: 3x czytalem zasady dotyczace licytacji a nie spojrzałem, ze jest nowy tor :lol: Temat wyjaśniony, w sumie fajna zmiana bo powinna mocno skrócić licytacje
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: ave.crux »

MichalCh132 pisze: 30 cze 2023, 13:22
Są jakieś zmiany w licytacji?
Z tego co czytałem to nie ma zniżek w licytacji. Zeus teraz daje ci kapłanki zamiast kapłanów (których też nie widziałem), a świątynia standardowo zmniejsza koszt potworów.

Licytacja zamiast 1/2/3/4/5/6/7/8/9/10/itd. ma 1/2/3/5/7/10/15/20/25
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: kuchar »

ave.crux pisze: 30 cze 2023, 13:31
MichalCh132 pisze: 30 cze 2023, 13:22
Są jakieś zmiany w licytacji?
Z tego co czytałem to nie ma zniżek w licytacji. Zeus teraz daje ci kapłanki zamiast kapłanów (których też nie widziałem), a świątynia standardowo zmniejsza koszt potworów.

Licytacja zamiast 1/2/3/4/5/6/7/8/9/10/itd. ma 1/2/3/5/7/10/15/20/25
Karty kapłanek obniżają koszt podczas licytacji. Dodatkowo taka karta służy do przedłużenia 'żywotności' potwora, którego wystawiamy na jedną turę. Jeżeli chcemy aby nasz potwór został na planszy, odrzucamy kartę kapłanki.
Spoiler:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: warlock »

Co więcej, odrzucając kartę kapłanki możemy przestawić potwora w inne miejsce ;).
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: gogovsky »

Nie skróci licytacji tylko ją spłyci :p
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: warlock »

Ja i tak czuję że wejdę w to all-in, pogramy przez ten dwa lata w ekipie w moje stare Cyklady a potem się porówna z nową edycją.

W nowej wersji naprawdę podoba mi się to, że nie muszę się zastanawiać z jakimi modułami grać i co z czym się potencjalnie gryzie. Wyciągam i gram. A i tekst na kartach potworów znacznie usprawni grę ;).

Wiecie, licytacja może być spłycona albo i nie - będzie decyzja, czy gracz chce sterować potworami które zakupił przez dłuższy okres (przez co odrzuca kapłanki) czy chce zbierać kapłanki i mieć duże zniżki, co pozwoli wskoczyć na drogi wyższy próg bez większego bólu ;). Moim zdaniem decyzje dotyczące ekonomii mogą się tu po prostu troszkę inaczej rozkładać, ale może wcale nie z jakąś wielką szkodą dla miodności rozgrywki.
Vasquez
Posty: 39
Rejestracja: 09 kwie 2020, 10:05
Has thanked: 21 times
Been thanked: 21 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Vasquez »

Korci trochę wersja Cyklad. Zakładam, że feeling gry będzie inny (nie wiem czy to dobrze). Może i bym zaryzykował, ale data premiery - grudzień '24, mocno odstrasza. Pewnie się przesunie na połowę 2025. Część wspierających może nie dożyć, a bdb gier, w międzyczasie wyjdzie sporo, na które też warto mieć kasę w pogotowiu
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 148
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: OlazRed »

Też macie wrażenie, że ta cała kampania na KS jest rozegrana jakoś... wyjątkowo kiepsko?

Od początku wszelkie stretch goals są niezbyt interesujące (pierwszych kilka to były głównie alternatywne figurki dla istniejących jednostek...). Spodziewał bym się, i chyba nie tylko ja, bardziej dodatków do gameplayu, które go rozbudowują (nowe potwory, bohaterowie, może nawet bogowie). Tych, póki co, było wyjątkowo mało. Mogli to rozegrać nieco inaczej, np wrzucać te figurki między bardziej spektakularne cele, żeby mieć jakieś zapychajki i chwalić się później ilością odblokowanych celów. Przebijanie kolejnych celów, już przez to wszystko, szlo wyjątkowo długo, a dodatkowo kolejne cele były rozstawiane między sobą dość szeroko, jak na tempo tej kampanii. Teraz, w końcu, udało się odblokować Antygonę i jako kolejny cel dostaliśmy... Pudełka na jednostki? Co więcej, to cel dla wersji z plastikowymi figurkami (meple go nie dostają). Nie wiem jak Wy, ale ja bym się bał takiej formy przechowywania (powyginane elementy, lub co gorsza, połamane, bo się tłuką po pudełku). Nie jest to standard, którego bym się spodziewał dla ultimate pledge, zwłaszcza za taki pieniądz. Co więcej, twórcy do tej pory nie zapewnili żadnej klaryfikacji, które z odblokowanych elementów są ekskluzywne dla kampanii KS. W komentarzach już wcześniej widziałem, że pisali, że część z nich trafi poza kampanię w ten czy inny sposób (ogólnie brak konkretów). Szczerze mówiąc, to na logikę, nie opłaca się brać nic w tej kampanii, bo taniej będzie kupić potem w retail, zwłaszcza, że ceny wysyłki są dość wyśrubowane (dodatkowo nie ma szczegółów jak cena zmienia się przy grupowym zamówieniu).

Wygląda mi na to, że ekscytacja dość mocno opadła i wszystko będzie szło teraz tylko wolniej, bo 3 dni od startu minęły, a to przeważnie w crowdfundingu najbardziej aktywne i krytyczne godziny (przebijanie kolejnych celów, budowanie jeszcze większej ekscytacji, nabicie jak najwięcej $$$ przez spowolnieniem w kolejnych tygodniach). Wszystko to ciągnie się jak krew z nosa i kampania jest mega nudna.

Pokuszę się o stwierdzenie, że jest spora szansa, że ta kampania zostanie odwołana i wróci w zmienionej formie w przyszłości. Bądź co bądź, jest to arcy znany tytuł i spodziewał bym się tutaj O WIELE wyższego wyniku finansowego do tej pory. Myślę, że podobną obserwację mogą mieć teraz twórcy.

Co sądzicie? Zbyt dramatycznie na to patrzę?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: japanczyk »

OlazRed pisze: 01 lip 2023, 23:00 Pokuszę się o stwierdzenie, że jest spora szansa, że ta kampania zostanie odwołana i wróci w zmienionej formie w przyszłości. Bądź co bądź, jest to arcy znany tytuł i spodziewał bym się tutaj O WIELE wyższego wyniku finansowego do tej pory. Myślę, że podobną obserwację mogą mieć teraz twórcy.
Przy fundingu 400k i 3,5k backerow wydaje sie to wysoce nieprawdopodobne
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 148
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: OlazRed »

Hm, no nie wiem. Wg Kicktraq, staty kampanii wyhamowały bardzo mocno. Obym się mylił.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: japanczyk »

OlazRed pisze: 02 lip 2023, 15:31 Hm, no nie wiem. Wg Kicktraq, staty kampanii wyhamowały bardzo mocno. Obym się mylił.
Standardowo po pierwszych 48h
bosik111
Posty: 296
Rejestracja: 12 gru 2013, 13:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 32 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: bosik111 »

Raczej cudów nie będzie, było widać po tym że dali alt sculpty dla figurek jako zapychacze na start, żeby jeszcze z inną bronią albo coś a tu zwykle zmiany pozy i nic więcej. Szkoda że nie dorzucili też czasowych unlocków bo byłoby na co czekać, a teraz będziemy się dobijać do kolejnych SG ślimaczym tempem.
Kefas
Posty: 16
Rejestracja: 26 sty 2022, 13:22
Has thanked: 1 time

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Kefas »

Witajcie,
Mam trochę dylemat. Mam wszystkie dodatki do Cyklad, bardzo lubię tą grę, wiem że to dobry i pewny tytuł. Zastanawiam się nad legendary edition, mocno kusi ta plansza, którą można modyfikować i wiele innych rzeczy. Jak myślicie, warto brać? Może by w przyszłości jakoś łączyć C:LE z Hadesem, tytanami itp. proszę o opinie :)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Atamán »

Mnie zastanawia dlaczego tyle ludzi poszło w wariant Ultimate z platikowymi budynkami i metropoliami. Figurki rozumiem, ale po co komu te budynki? Wyglądają przeciętnie, są mniej wygodne do składowania itp.

Ale najbardziej mnie ciekawi mnie jak to ma działać z metropoliami - przecież w wersji z żetonami one mają oznaczenia z symbolem różnych bonusów, które zdobywa się po zbudowaniu oraz po utracie metropolii. Te plastikowe nie będą miały takiego symbolu - to co, gracz obok plastikowej położy też żeton? Jak inaczej to ma działać?
bosik111
Posty: 296
Rejestracja: 12 gru 2013, 13:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 32 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: bosik111 »

Atamán pisze: 14 lip 2023, 21:45 Mnie zastanawia dlaczego tyle ludzi poszło w wariant Ultimate z platikowymi budynkami i metropoliami. Figurki rozumiem, ale po co komu te budynki? Wyglądają przeciętnie, są mniej wygodne do składowania itp.

Ale najbardziej mnie ciekawi mnie jak to ma działać z metropoliami - przecież w wersji z żetonami one mają oznaczenia z symbolem różnych bonusów, które zdobywa się po zbudowaniu oraz po utracie metropolii. Te plastikowe nie będą miały takiego symbolu - to co, gracz obok plastikowej położy też żeton? Jak inaczej to ma działać?
Standardowo większość ludzi idzie w all in, a że cena przystępna to dla przeciętnego kickstarterowca to wręcz okazja :)
Frozenwar
Posty: 70
Rejestracja: 02 paź 2019, 07:48
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Cyclades: Legendary Edition / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Frozenwar »

Kampania dalej złożona z zapychaczy, myślałem że coś ciekawego dostanę, a tutaj sam plastik upiększający grę. Odpadam
ODPOWIEDZ