Age of Steam (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
thufir hawat
Posty: 45
Rejestracja: 04 maja 2020, 19:37
Has thanked: 115 times
Been thanked: 37 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: thufir hawat »

mckil pisze: 22 maja 2023, 13:23 BTW kiedyś wpadłem na takie cudo ... niestety od dłuższego czasu wyprzedane no i to Japonia to też nie była by tania zabawa.
Mówisz i masz
https://gamefound.com/projects/eagle-gr ... s/comments
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: mckil »

thufir hawat pisze: 22 maja 2023, 20:09
mckil pisze: 22 maja 2023, 13:23 BTW kiedyś wpadłem na takie cudo ... niestety od dłuższego czasu wyprzedane no i to Japonia to też nie była by tania zabawa.
Mówisz i masz
https://gamefound.com/projects/eagle-gr ... s/comments
O WOW. Dziękuję za informacje bo nie śledzę wspieraczek praktycznie wcale. Ciekawe jak będzie cena i co za mapy wypuszczają? No i czy te pudełko na akrylowe tory będzie miało sensowną wypraskę dzielącą tory na poszczególne typy? Poczekamy zobaczymy ale wskakuje mocno na radar...
Matcase
Posty: 34
Rejestracja: 22 maja 2019, 21:23
Has thanked: 32 times
Been thanked: 22 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Matcase »

Witam mam pytanie, która mapa z tych dostępnych w nowej podstawce od Portalu działa najlepiej na trzech graczy?
Gra ma już trochę lat i domyślam się że są tu osoby, które znają dobrze tę grę. Niby większość jest od 3 - 6, ale słyszałem opinie, że np "pas rdzy" najlepiej działa na czterech.
Za nami pierwsza partia w ten zacny tytuł.
Co prawda na początku było nas czwórka, ale najmłodsza latorośl wymiękła i zostało nas trzech.
I to będzie chyba optymalny skład dla tego tytułu. Dodam, że siadło i będzie grane. Zobaczymy czy to taki sam evergreen jak Brass (Birmingham) .
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: siepu »

Matcase pisze: 25 maja 2023, 19:35 ...
W podstawce nie ma ani jednej mapy przyzwoicie działającej na 3 graczy. Najlepiej pewnie standardowy Rust Belt (Barbados & St Lucia to zabawki na 1-2, Germany & Southern US to duże mapy na więcej graczy, Western US w sumie w żadnym gronie nie jest dobre, ale na 3 może być najlepsze).

EDIT: w sumie Western US może zadziałać, zacznijcie wszyscy na wschodzie mapy.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: MataDor »

Wie ktoś może czy Portal coś wspominał czy planuje wydać też pozostałe zestawy map do gry ?
Wczoraj pierwszy raz zagrałem w AoS, we 2ch na mapie Nowa Anglia. Gra nam bardzo podeszła. Mi w szczególności bo bardzo lubię takie starcia "na noże" gdzie dosłownie każda decyzja ma bardzo duże znaczenie. W związku z powyższym chce kupić resztę map i nie wiem czy poczekać na Portal czy brac angielskie póki są dostępne.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: michaldz1 »

MataDor pisze: 12 cze 2023, 15:51 Wie ktoś może czy Portal coś wspominał czy planuje wydać też pozostałe zestawy map do gry ?
Na razie nie ma decyzji. Jak się zadowalająco sprzeda (nie wiem czy chodzi o podstawkę, czy pierwszy zestaw map). To następne zestawy będą wydawane.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: trance-atlantic »

@MataDor

Ja się skusiłem na angielską, ale... volume IV, który na razie nie ma nawet jeszcze swojej strony na BGG. ;)

Ponieważ jednak Planszostrefa obiecała dodatkowe mapy na 1-2 graczy, więc rzutem na taśmę złożyłem zamówienie i pozostaje mi tylko czekać. :)

Odpowiadając jednak na wątpliwość dotyczącą PL/EN wydań, wydaje mi się, że przy tak ogromnej niezależności językowej, nie ma specjalnie znaczenia, czy gra (tzn. dodatek) będzie po polsku czy nie. Chyba że są tam jakieś mapy, które wymagają dodatkowych komponentów jak - poprawcie mnie jeśli się mylę - Lincoln Funeral Car, gdzie jest nakładka na plansze akcji, no to wtedy faktycznie może to trochę utrudniać życie, jeśli komuś tak bardzo zależy na tym, żeby nie mieszać języków. Ewentualnie kwestia ceny, wiadomo, że polskie będzie trochę tańsze, ale nie ma pewności co do Portalu czy się za to weźmie.

Natomiast warto wziąć poprawkę na to, że bardzo mało sklepów w PL sprowadzało dodatki angielskie (samą podstawkę w zasadzie też), wiec jeśli Portal nie pójdzie krok dalej, to mogą w pewnym momencie być out of stock no i trzeba będzie trochę na nie poczekać a i pewnie cena pójdzie automatycznie w górę, patrząc na naszą wspaniałą politykę finansową ostatnich lat...
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: siepu »

MataDor pisze: 12 cze 2023, 15:51 Wie ktoś może czy Portal coś wspominał czy planuje wydać też pozostałe zestawy map do gry ?
Wczoraj pierwszy raz zagrałem w AoS, we 2ch na mapie Nowa Anglia. Gra nam bardzo podeszła. Mi w szczególności bo bardzo lubię takie starcia "na noże" gdzie dosłownie każda decyzja ma bardzo duże znaczenie. W związku z powyższym chce kupić resztę map i nie wiem czy poczekać na Portal czy brac angielskie póki są dostępne.
Ciekawe, ta mapa to pasjansowate ćwiczenie w efektywności - nikt sobie za bardzo nie przeszkadza i chodzi o żyłowanie wyniku. Raz zagrałem, było przyjemnie, ale nie mam zamiaru powtarzać. Przynajmniej fajnie, że mapa jest mniej więcej grywalna na 2 i ma w miarę standardowe zasady. Większość map na 2 to bardziej łamigłówki inspirowane AoS (ciężko inaczej uzyskać ciasnotę standardowej gry).
Mam dwóch graczy i milion map do ogrania, daj znać, spokojnie zgadamy się na partię.
trance-atlantic pisze: 12 cze 2023, 18:21 Odpowiadając jednak na wątpliwość dotyczącą PL/EN wydań, wydaje mi się, że przy tak ogromnej niezależności językowej, nie ma specjalnie znaczenia, czy gra (tzn. dodatek) będzie po polsku czy nie. Chyba że są tam jakieś mapy, które wymagają dodatkowych komponentów jak - poprawcie mnie jeśli się mylę - Lincoln Funeral Car, gdzie jest nakładka na plansze akcji, no to wtedy faktycznie może to trochę utrudniać życie, jeśli komuś tak bardzo zależy na tym, żeby nie mieszać języków.
Bardzo wiele map zmienia akcje specjalne, dodatkowy komponent na to jest rzadkością. Nie ma problemu, żeby zapamiętać jedną zmianę. Dlatego nie rozumiem Portalu, gra jest totalnie niezależna językowo, ale narzekać nie będę.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: trance-atlantic »

Ale nie rozumiesz Portalu w związku z czym? Że nie wydał od razu wszystkiego? Rzucanie od razu czterech pudeł na rynek, czyli cirka about 1k peelenów w detalu, to na dzień dzisiejszy niemały wysiłek finansowy dla niejednego gracza, zwłaszcza że to tylko trochę kartonu i cherlawe monety. Chyba że chodziło Tobie o to, że w ogóle tę grę wziął na warsztat, ale... why not?

No i strach pomyśleć co będzie dalej, przecież każdy z nas doskonale wie, że map do AoS jest więcej niż ludzi grających w tę grę. ;)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: siepu »

trance-atlantic pisze: 12 cze 2023, 20:07 Ale nie rozumiesz Portalu w związku z czym? Że nie wydał od razu wszystkiego? Rzucanie od razu czterech pudeł na rynek, czyli cirka about 1k peelenów w detalu, to na dzień dzisiejszy niemały wysiłek finansowy dla niejednego gracza, zwłaszcza że to tylko trochę kartonu i cherlawe monety. Chyba że chodziło Tobie o to, że w ogóle tę grę wziął na warsztat, ale... why not?

No i strach pomyśleć co będzie dalej, przecież każdy z nas doskonale wie, że map do AoS jest więcej niż ludzi grających w tę grę. ;)
Nie rozumiem, czemu ktokolwiek wydał tą grę po polsku :) Jak mówię, nie narzekam, może łatwiej będzie mi znaleźć graczy / chętnych na odkupienie map, ale od strony biznesowej sensu nie widzę.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: trance-atlantic »

Portalowi przecież i tak zaczyna się inwestycja zwracać w momencie gdy upchnie gry po detalistach, a towar biorą nie tylko sklepy z grami planszowymi. Gdyby pozostać przy wersji EN, to w ilu sklepach byłaby ona dostępna? A dodatki? Chyba nawet taki gracz jak Rebel nie miał w ofercie podstawki, o reszcie nie wspominając.

Dla mnie to nawet nie tyle kwestia ceny, ile tego, że spolszczona wersja pójdzie z dodrukiem, więc jest szansa na uniknięcie błędów na mapach. To zresztą fenomen, że w grze z tak prostackimi elementami można się rypnąć w nadrukach na planszy... Przy Volume III ktoś zwrócił uwagę na misprint, ale chyba jeszcze nie dostał odpowiedzi, więc może to tylko domysły, ale z tego co pamiętam to do podstawki były dodrukowane poprawione mapy, bo łatwiej było to zrobić w tej formie niż dawać jakieś naklejki czy coś...

Więc lepiej niech Portal trzyma się tej linii wydawniczej. langsam aber sicher! :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: predki »

trance-atlantic pisze: 13 cze 2023, 11:56 ... ale z tego co pamiętam to do podstawki były dodrukowane poprawione mapy, bo łatwiej było to zrobić w tej formie niż dawać jakieś naklejki czy coś...
Były naklejki dla wspierających na Kickstarterze, wspierający dostawali takie coś:
Spoiler:
Potem wydrukowali nową wersję map, ale za nie trzeba było zapłacić, tylko było to bardziej po kosztach.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Fojtu »

Zagraliśmy ze znajomymi trzecią grę, tym razem Niemcy. Gierka wypas, trzyma w napięciu, piękne przetasowania i zwroty akcji. Mapa dość ciekawa, bo nie można robić częsciowych torów, co dość mocno zmienia planowanie, ale mamy jeden mały problem z tą mapą - po co są tam te punkty odbioru na brzegach. Czy tylko nam się wydaje, że ogólnie one mają niemalże zerowy sens? Może w jakimś ultra lategame można się podpiąć, żeby nagle coś przewieźć, ale przez 80% gry one w zasadzie nie mają prawa zadziałać?
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: siepu »

Fojtu pisze: 13 cze 2023, 15:10 Zagraliśmy ze znajomymi trzecią grę, tym razem Niemcy. Gierka wypas, trzyma w napięciu, piękne przetasowania i zwroty akcji. Mapa dość ciekawa, bo nie można robić częsciowych torów, co dość mocno zmienia planowanie, ale mamy jeden mały problem z tą mapą - po co są tam te punkty odbioru na brzegach. Czy tylko nam się wydaje, że ogólnie one mają niemalże zerowy sens? Może w jakimś ultra lategame można się podpiąć, żeby nagle coś przewieźć, ale przez 80% gry one w zasadzie nie mają prawa zadziałać?
Dodatkowe rynki zbytu, kiedy już masz mniej więcej rozbudowaną sieć i jakiś dochód. Tak, raczej w późniejszych etapach gry. Mają sens. Mapa duża i potrzebuje dodatkowego wsparcia dla budowy torów na krawędziach, ale kolejne miasta to byłoby zbyt dużo.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Fojtu »

siepu pisze: 13 cze 2023, 16:35
Fojtu pisze: 13 cze 2023, 15:10 Zagraliśmy ze znajomymi trzecią grę, tym razem Niemcy. Gierka wypas, trzyma w napięciu, piękne przetasowania i zwroty akcji. Mapa dość ciekawa, bo nie można robić częsciowych torów, co dość mocno zmienia planowanie, ale mamy jeden mały problem z tą mapą - po co są tam te punkty odbioru na brzegach. Czy tylko nam się wydaje, że ogólnie one mają niemalże zerowy sens? Może w jakimś ultra lategame można się podpiąć, żeby nagle coś przewieźć, ale przez 80% gry one w zasadzie nie mają prawa zadziałać?
Dodatkowe rynki zbytu, kiedy już masz mniej więcej rozbudowaną sieć i jakiś dochód. Tak, raczej w późniejszych etapach gry. Mają sens. Mapa duża i potrzebuje dodatkowego wsparcia dla budowy torów na krawędziach, ale kolejne miasta to byłoby zbyt dużo.
Problem w tym, że to musi być ostateczne miejsce dostawy, więc ich zastosowanie jest mega rzadkie. Zazwyczaj ten sam kolor jest już gdzieś sensowniej wpięty i nawet dobicie się do niego kiedy nie mamy tego połączenia jest prostsze. A cena tylko zwiększa barierę wejścia, która i tak jest wysoka, sam nie wiem. U nas nikt tego nawet nie rozważał, tak bardzo bez sensu te miejsca były.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Cezary1916 »

Rozszerzenie nr 1 zawiera 9 dodatkowych map


Polska
Francja
Finlandia
Węgry
Nowa Anglia
Pittsburgh
Szwajcaria
Upadłość Detroit
Heavy Cardboard
Mógłby ktoś udzielić informacji odnośnie ilości graczy do poszczególnej mapy.
eyrmin
Posty: 128
Rejestracja: 22 lis 2010, 23:39
Lokalizacja: Kraków/Portsmouth

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: eyrmin »

Link do kampanii Vol 4 na Gamefound

Mniej wiecej w polowie strony jest podana ta informacja dla kazdego dodatku Vol 1 - 4
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: trance-atlantic »

Żeby nie szukać po stronach zewnętrznych, wklejam informacje odnośnie wszystkich dodatkowych map z wydanych i planowanych "paczek":

EV I:
Switzerland (3-4 players)
New England (2 players)
Pittsburgh (3 players)
France (3-6 players)
Poland (3-6 players)
Hungary (3-5 players)
Finland (3-6 players)
Heavy Cardboard (4-6 players)
Detroit Bankruptcy (1-5 players)

EV II:
Portugal (3-6 players)
Italy (3-6 players)
Seattle Metro (1-3 players)
Scotland (2 players)
Great Britain (3-6 players)
Texas, Oklahoma & NM (3-6 players)
1890 Berlin (3-6 players)

EV III:
Pacific Electric (4-6 players)
Sweden Recycling (3-6 players)
Osaka (2-5 players)
Lincoln Funeral Car (4-6 players)
Southern China (3-5 players)
Disco Inferno (3-6 players)

EV IV:
England (4-6 players)
Balkans (3-4 players)
Ukraine (3-5 players)
Trisland (3-players)
Blizzard of '77 (3-6 players)
Death Valley (2-3 players)
South Carolina (2-players)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: siepu »

Jak ktoś z niezrozumiałych dla mnie powodów gra w AoS solo, ew. w dwójkę to Alban wypuścił paczkę map dla takich ludzi o tutaj. Grubszy karton zwinięty w rulon (ja przykrywam pleksą i działa świetnie). W te nie grałem, ale mam dużo jego rzeczy, mapy na ogół przyzwoite do bardzo dobre (ew. wtopy możecie odkupić ode mnie w temacie sprzedażowym :P).
Awatar użytkownika
anoptichtys
Posty: 148
Rejestracja: 23 sty 2017, 05:29
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: anoptichtys »

Na bgg jest dużo map do własnego druku np. Moon. Jednak mam problem bo w dziale files są często same mapy, jednak nie ma dla nich setupu/zasad. Przyznam, że w grę się dopiero wgryzam i byłbym wdzięczny za pokierowanie gdzie można się dokopać do informacji nt. setupu/zasad dla takich map :)
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Fojtu »

anoptichtys pisze: 26 wrz 2023, 08:18 Na bgg jest dużo map do własnego druku np. Moon. Jednak mam problem bo w dziale files są często same mapy, jednak nie ma dla nich setupu/zasad. Przyznam, że w grę się dopiero wgryzam i byłbym wdzięczny za pokierowanie gdzie można się dokopać do informacji nt. setupu/zasad dla takich map :)
Szukaj na stronkach konkretnych map. Moon to oficjalna mapa, więc ma swój expansion na BGG:
https://boardgamegeek.com/boardgame/199 ... nsion-moon

Tam ktoś wrzucił mapę z zasadami z tego co widzę.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: _Berenice_ »

I parę słów od nas:

Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
ODPOWIEDZ