Creature Comforts / Dobry Rok (Roberta Taylor)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok (Roberta Taylor)

Post autor: kuleczka91 »

kuba32 pisze: 02 sie 2022, 19:28 Powyżej widzę głosy, że to gra odprężająca :lol: tak, niezmiernie się odprężam gdy od wyrzuconej wartości na kości zależy to czy cokolwiek w rundzie zrobię
yyy przecież od tego masz w grze plasterki, które czasami pomagają odwrócić Twój zły rzut ;p
Awatar użytkownika
Vallarr
Posty: 92
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:46
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok (Roberta Taylor)

Post autor: Vallarr »

Zaryzykowałem i kupiłem, jak znalazłem wersję deluxe w dobrej cenie... z myślą trochę o zachęceniu na to jakie ładne, jakie komponenty fajne, do wciągania nowych. Problem delikatny taki, że chcę zabrać na jakieś spotkanie planszówkowe w kawiarni i nie chcę, by trwało 2h+ na kilka osób. Macie jakieś usprawnienia zasad, poza osobnymi kosteczkami dla każdego? :) Skrócenie do 6 rund? Przygarnę dobre rady, chcę zachęcić na coś innego niż imprezówki, a nie zabić nudą.
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok (Roberta Taylor)

Post autor: Luk83bb »

Możesz skrócić rundy, możesz zaopatrzyć się w więcej kostek białych i każdy w równym czasie obmyśla ruchy - powinno trochę pomóc, ale dla mnie gra była niegrywalna powyżej 3 osób, ogólnie pupy nie urwała, pod koniec się dłużyła każdemu i bez żalu poszła w świat:(
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Creature Comforts / Dobry Rok (Roberta Taylor)

Post autor: Blue »

Ja zagrałem 2 partie. 1 w gronie 4 osobowym i jedna w trzyosobowym. Moje odczucia sa akurat pozytywne, downtime jest, obie partie zajęły ok 2 godzin, z tym że pierwsza była w gronie ogranym i w wersji pełnej, a druga rodzinnie i w wersji skróconej. Liczę na to że kolejne partie poleca troche sprawniej. Co do wariantu z kostkami - mam wątpliwości czy to dużo zmieni, coś na pewno usprawni, ale jednak rozpatrywanie musi być w kolejności tak długo jak są robotnicy pod sową i przy warsztacie, mam wrażenie że jak wszyscy zaczną jednocześnie rozpatrywać to się zrobi chaos, ale może sie mylę. Co do losowości to ja nie odczułem tego że tu się nie da nic zaplanować, swoje kostki znasz, to raz, to nie jest catan żeby losowość aż tak bolała, do tego fajnie jednak na późniejsze rundy mieć żetony +- w razie "W". Jak kogoś nadal boli to można kombinować z zasadą która płacąc pieniądzem/ksiązką(to są 1/2pkt zwycięstwa) albo dokładając jakiś dodatkowy żeton wart jakieś punkty na koniec gry jeżeli nie będzie użyty pozwoliłaby przenieść robotnika już przy rozpatrywaniu. Tak czy owak tych żetonów to u nas było po 2-4 na osobę przez całą grę mimo że nie raz albo wypadała tona wyokich, albo tona niskich, czy tych samych wartości. Zawsze są też pola które dokupują gracze kiedy można po prostu olać to co nie weszło i wrzucić swoje kości nad planszę.

Dla mnie to.... pierwsza naprawdę ładna gra która mi siadła, wcześniej miałem wrażenie że co gram w grę ładną to jest kiepska ;). Co do Everdell to zupełnie nie moja para kaloszy, zbyt duzo tekstu na kartach(to powoduje dużo wolniejsze pierwsze rozgrywki), zbyt ciasne powiązania, zbyt teoretycznie bolący "brak jednego surowca", a finalnie i tak wyniki jakies takie zbliżone i mało satysfakcjonujace, do tego losowość na 2-3 osoby tragiczna przez to, że sporo decku nigdy nie wejdzie na stół, więc sobie można planować jakieś combo którego nigdy nie będzie szansy zrealizować. No i w moim gronie rozgrywki w Everdell trwały nawet dłużej niż w Dobry Rok ;D.

A Epoka kamienia jest spoko, ale jakoś nigdy nie chciałem jakoś specjalnie jej mieć w swojej kolekcji, a nad Dobrym Rokiem się zastanowię.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Creature Comforts / Dobry Rok (Roberta Taylor)

Post autor: Blue »

Zagrałem dzisiaj z żoną z dodatkowymi kośćmi i generalnie jestem "na tak" dla tej opcji. Trzeba każdemu dorzucić 4 kości wioski w kolorze gracza(najlepiej by było transparentne, żeby się wystarczająco różniły od rodzinnych) i dzięki temu faktycznie można jednocześnie rozłożyć kości, ba jeżeli tylko jedna osoba rozstawiła robotników pod sową albo przy warsztacie to można całą rundę zrobić jednocześnie. Choć u nas i tak weszło zamulanie przy optymalizacji kolejności, wyboru surowca do taczek z wyprzedzeniem, żeby na pewno nie brakło go na koniec rundy itp itd i całość(wersja skrócona) zajęła i tak ponad godzinę. Tylko że sądzę iż to "nasz" problem(przykładowo brzdęk też schodzi w naszym domu przesadnie długo jak na tak prostą grę, chyba tylko wsiaść do pociągu leci pi razy drzwi tak szybko jak powinno) i faktycznie jeżeli ktoś we 2 osoby grał w te pudełkowe 45 minut to może tak urwać z tego czasu dodatkowe 15, a im więcej graczy tym bardziej odczuwalne to urywanie czasu może być, bo tak długo jak kilka osób nie obstawi warsztatu albo sowy na miejscu doboru karty z rynku to mogą spokojnie robić ruch razem z kimś.

Co ciekawe mimo trochę innych strategii u nas wyniki się powtórzyły. Wczoraj grałem na jedną kartę na której za zestawy 6 żetonów dostawało się 8 pkt. Dziś po prostu wykładałem kolejne karty, które się udało lekko dobrać i dostałem te ledwo +7 pkt z ich skilli. Przypomnę gra skrócona, czyli na 6 rund, wczoraj było 60 do 77, dziś 60 do 76, w obu partiach czułem, że wiem co robię, mimo że się układały trochę inaczej, oczywiście kilka razy robotnik wrócił z żetonikiem +-. Niestety żona stwierdziła że w przeciwieństwie do mnie gry "nie czuje" więc niestety ale na półkę nie powędruje po tym jak ta kopia wróci do znajomego. Tak czy owak polecam i ten pomysł z dodatkowymi kośćmi na pewno wart jest wypróbowania.
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok (Roberta Taylor)

Post autor: K@mil »

Blue pisze: 09 paź 2022, 15:37 Niestety żona stwierdziła że w przeciwieństwie do mnie gry "nie czuje" więc niestety ale na półkę nie powędruje po tym jak ta kopia wróci do znajomego. Tak czy owak polecam i ten pomysł z dodatkowymi kośćmi na pewno wart jest wypróbowania.
A w jaką wersję graliście, tę "deluxe" z dwoma dodatkami czy "zwykłą"?

Nie ma klimatu? Wydaje mi się więc, że nie znajdę czegoś lepszego w temacie urządzania zwierzęcych norek.

Ciekawe, czy będzie dodruk wersji deluxe.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok (Roberta Taylor)

Post autor: kuleczka91 »

K@mil pisze: 06 lip 2023, 14:26 Ciekawe, czy będzie dodruk wersji deluxe.
Nie będzie, Lucrum przecież od samego początku trąbiło, że więcej deluxa nie będzie i w przedsprzedaży to była jedyna szansa zakupu. Prędzej z drugiej ręki znajdziesz. A jak nie to czekaj na Klonową dolinę ;)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Creature Comforts / Dobry Rok (Roberta Taylor)

Post autor: Blue »

K@mil pisze: 06 lip 2023, 14:26
Blue pisze: 09 paź 2022, 15:37 Niestety żona stwierdziła że w przeciwieństwie do mnie gry "nie czuje" więc niestety ale na półkę nie powędruje po tym jak ta kopia wróci do znajomego. Tak czy owak polecam i ten pomysł z dodatkowymi kośćmi na pewno wart jest wypróbowania.
A w jaką wersję graliście, tę "deluxe" z dwoma dodatkami czy "zwykłą"?
Zwykłą.
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok (Roberta Taylor)

Post autor: K@mil »

kuleczka91 pisze: 06 lip 2023, 17:13 A jak nie to czekaj na Klonową dolinę ;)
Niestety przegapiłem.
Chyba będę musiał wziąć zwykłą i skombinować ładniejsze znaczniki przynajmniej w części, bo tekturowe "plasterki" jestem w stanie znieść, ale już drewno powinno być drewniane :wink: . Dwa minidodatki można na szczęście jeszcze dokupić. Może pojawią się kolejne dodatki, bo koncept jest ciekawy i z pewnością będzie rozwijany.

Czy jest gdzieś dostępna zawartość Klonowej Doliny? Ona nie będzie miała kostek, tylko karty, jak w Everdelu?
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok (Roberta Taylor)

Post autor: kuleczka91 »

K@mil pisze: 06 lip 2023, 18:35 Czy jest gdzieś dostępna zawartość Klonowej Doliny? Ona nie będzie miała kostek, tylko karty, jak w Everdelu?
Tutaj pobierz instrukcję, tam jest cała lista i ilość komponentów :) https://boardgamegeek.com/filepage/258646/english-rules
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok (Roberta Taylor)

Post autor: K@mil »

kuleczka91 pisze: 06 lip 2023, 19:37
Tutaj pobierz instrukcję, tam jest cała lista i ilość komponentów :) https://boardgamegeek.com/filepage/258646/english-rules
Obejrzałem też filmiki na yt i jednak zdecyduję się na Dobry Rok, nawet w wersji "zwykłej", jest ciekawszy tematycznie jako prezent dla 6 letniego dziecka.
Dzieci lubią rzucanie kostkami.
ODPOWIEDZ