Władcy Oceanu / Dominant Species Marine - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Brzeszczot
Posty: 2
Rejestracja: 06 cze 2021, 19:47

Władcy Oceanu / Dominant Species Marine - pytania i wątpliwości

Post autor: Brzeszczot »

Chciałem się upewnić jak rozpatrywać akcję dominacja.
Czy w sytuacji gdy gracz (np ma dominację 8) wybierający akcję dominacja źle przeliczył swoje możliwości zdobycia dodatkowego pionka specjalnego bo przegrywa z innymi graczami (np ktoś ma 10), to i tak otrzymuje pionek, gdy jego wynik dominacji przebija znacznik sygnalizujący aktualny poziom dominacji danego pionka zasobu ( np jest na 6)?
Czy w takiej sytuacji pionek powinien otrzymać gracz, który faktycznie dominuje dany zasób? (Ten z 10 skorzystałby na błędzie gracza i uzyskał efekt jego akcji)
Czy po prostu jest to sygnał dla innego gracza ( tego z 10), który wyliczyła że ma lepszą dominację by szybko odbić pionek z rąk poprzedniego gracza?

No i jeszcze jedna kwestia, według mnie ujęta w instrukcji nie zbyt jasno.
Czy po upadku asteroidy, gdy ma napić rozkładanie jest to sygnał końca gry? W tym momencie rozkładanie nie następuje. W szczególności nie występuje tez wtedy efekt akcji regresja i nie ma miejsca kasowanie zasobów pomiędzy 3 znacznikami erupcji. Gra toczy się po prostu nagle.Jest to szczególnie ważne dla rozpatrzenia końcowej akcji wymierania i przetrwania.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Władcy Ocenów / Dominant Species Marine - pytania i wątpliwości

Post autor: RasTafari »

Brzeszczot pisze: 08 lip 2023, 08:09 wybierający akcję dominacja źle przeliczył swoje możliwości zdobycia dodatkowego pionka specjalnego
Takie kwestie to już musicie rozstrzygać między sobą 😉 My mamy ogólną zasadę, że jak się pomylisz to trudno, jeśli możesz oddaj co zyskałeś (w tym przypadku nie bierze/zwraca pionek, ergo jego akcja jest pusta) i tyle, no ale my nigdy nie walczymy o złotą patelnię 😉
Brzeszczot pisze: 08 lip 2023, 08:09 No i jeszcze jedna kwestia, według mnie ujęta w instrukcji nie zbyt jasno.
Czy po upadku asteroidy, gdy ma napić rozkładanie jest to sygnał końca gry? W tym momencie rozkładanie nie następuje. W szczególności nie występuje tez wtedy efekt akcji regresja i nie ma miejsca kasowanie zasobów pomiędzy 3 znacznikami erupcji. Gra toczy się po prostu nagle.Jest to szczególnie ważne dla rozpatrzenia końcowej akcji wymierania i przetrwania.
Gracie do końca "rundy" czyli do momentu aż odpali się kolejne rozkładanie. Na ostatniej stronie instrukcji jest to opisane w ramce jeśli mnie pamięć nie myli 😊
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 35 times

Re: Dominant Species: Marine (Chad Jensen)

Post autor: doczek »

Czy jest jakieś ograniczenie co do ilości pionków specjalnych posiadanych przez jednego gracza?
Yodynka
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2021, 11:02

Re: Dominant Species: Marine (Chad Jensen)

Post autor: Yodynka »

Mam 3 pytania

1.Czy akcję tektonika należy wykonać na kaflu gdzie już mamy nasz gatunek czy może być to pusty kafel ?

2.Czy akcję dominacja może wykonać gracz który nie ma przewagi w danym zasobie ale "zaklepał" akcję dominacja swoim pionkiem jako pierwszy ?

3.Czy przy rozpatrywaniu kart ewolucji mój gatunek na danym kaflu jest zagrożony to nie wybieram karty i nie aktywuję efektu punktowania kafla czy tylko punktuje kafel ?
ari23
Posty: 20
Rejestracja: 14 mar 2018, 08:38
Been thanked: 1 time

Re: Władcy Ocenów / Dominant Species Marine - pytania i wątpliwości

Post autor: ari23 »

1. Może to być pusty kafel.
2. Dominacje mozesz wykonać nawet jak po przeliczeniu sytuacji na planszy nie dominujesz w danym zasobie. ALe jeżeli masz większą ilość punktów od miejsca w którym leży żeton dominacji zasobu na torze punktacji to przejmujesz ten pion.
3.Punktujesz kafel ale nie rozpatrujesz karty ewolucji.
ari23
Posty: 20
Rejestracja: 14 mar 2018, 08:38
Been thanked: 1 time

Re: Władcy Ocenów / Dominant Species Marine - pytania i wątpliwości

Post autor: ari23 »

Mam parę pytań:
1. Na początku rozgrywki znaczniki dominacji są na polu 1. Czyli żeby przejąć znacznik trzeba mieć co najmniej 2 punkty? Rozumiem że jak pion dominacji jest w ogólnej puli ale mam tylko 1 pkt to go nie przejmuje?

2. Czy zeton zasobu moge polozyc na rogu kafelka ktory lezy na krawedzi planszy? Szczegolne ma to znaczenie w przypadku kafli erupcji bo tam bedzie bezpieczny i akcja ze lezy pomiedzy 3 kafelkami nigdy go nie bedzie dotyczyla.

3.
Spoiler:
4.
Spoiler:
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Władcy Ocenów / Dominant Species Marine - pytania i wątpliwości

Post autor: ave.crux »

ari23 pisze: 28 wrz 2023, 09:03 Mam parę pytań:
1. Na początku rozgrywki znaczniki dominacji są na polu 1. Czyli żeby przejąć znacznik trzeba mieć co najmniej 2 punkty? Rozumiem że jak pion dominacji jest w ogólnej puli ale mam tylko 1 pkt to go nie przejmuje?
Musisz mieć więcej niż znacznik na torze punktacji.
ari23 pisze: 28 wrz 2023, 09:03 2. Czy zeton zasobu moge polozyc na rogu kafelka ktory lezy na krawedzi planszy? Szczegolne ma to znaczenie w przypadku kafli erupcji bo tam bedzie bezpieczny i akcja ze lezy pomiedzy 3 kafelkami nigdy go nie bedzie dotyczyla.
Tak, pożywienie zawsze możesz kłaść na jakimkolwiek nie zajętym wierzchołku kafla terenu
ari23 pisze: 28 wrz 2023, 09:03 3.
Spoiler:
Potrzebuje zdjęcie karty żeby wiedzieć o co chodzi.
ari23 pisze: 28 wrz 2023, 09:03 4.
Spoiler:
j.w.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ari23
Posty: 20
Rejestracja: 14 mar 2018, 08:38
Been thanked: 1 time

Re: Władcy Ocenów / Dominant Species Marine - pytania i wątpliwości

Post autor: ari23 »

Sorry w 4 pkt chodziło mi o kartę żywa skamieniałość. Poniżej zdjęcia kart do pkt 3 i 4
Spoiler:
ODPOWIEDZ