Trailblazers (Ryan Courtney)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Trailblazers (Ryan Courtney)

Post autor: wrojka »

BGG: Trailblazers (2023)
Liczba graczy: 1-8 (zależnie od wersji, 1-4 lub 1-8)
Czas rozgrywki: 30 minut (równoległe tury, niezależność od liczby graczy)

Obrazek
Nowa gra Ryan Courtney (Pipeline, Curious Cargo) to ewolucja jego zamiłowania do łączenia rur/taśmociągów.
W Trailblazers na przestrzeni 4 rundy przyjdzie nam budować ścieżki (trekking, biking, kayaking) za pomocą specjalnych kart. Runda zaczyna się od dobrania 8 kart, wyłożenia 1 z 3 obozów i wybrania 2 z 8 kart jakie położymy w tej turze. Niewykorzystane karty trafiają draftem do kolejnego gracza, a my otrzymujemy 6 nowych od poprzedniego gracza (kończąc draft na 2 kartach które odrzucamy).
Punktujemy za ukończone pętle, cele 'kto pierwszy ten lepszy' (np. 2 obozy z 3 pętlami), oraz cele końcowe (np. najwięcej zestawów 3 różnych pętli). Jednym z ciekawych gimmicków jest możliwość kładzenia kart na tych już położonych, co pozwala na modyfikację tras w locie.

Dodatkowe moduły wprowadzają meplee turystów poruszających się na szlakach (toteż trzeba je na bieżąco dobudowywać i pilnować by się nie urwały), oraz możliwość dokładania fauny na trasach (co daje ekstra punkty, ale nie pozwala na zakrywanie ich innymi kartami). No i jest też tryb mega-solo.

Plusy:
Prosta, szybka i przyjemna rozgrywka niezależnie od liczby graczy.
Możliwość kombinowania i swoiste push your luck czy uda nam się podomykać trasy.
Świetna produkcja (plastikowe karty, meeple, kompaktowość)

Minusy:
Trochę mało celów (mają dodać w zapowiedzianym dodatku)
Przy większej liczbie osób robi się stołożerne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby grać na podłodze / oddzielnych stołach.

Gierę idzie już chyba wyłapać na Amazonie. Rozpiska wersji:
Spoiler:
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Trailblazers (Ryan Courtney)

Post autor: kaszkiet »

Jestem po dwóch rozgrywkach.
Podobało mi się, chcę jeszcze pograć, ale najważniejszym spostrzeżeniem jest, że to jest dużo bardziej wymagająca gra, niż można by się spodziewać.
Oczywiście, żaden to ciężki euras, ale też i nie radosna lajcikowa układanka o przyrodzie, w której zawsze "coś" się ułoży.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Re: Trailblazers (Ryan Courtney)

Post autor: wrojka »

Jestem już po czwartej grze (w tym dwie z żoną) i to pierwszego dnia :D

Krótki czas rozgrywki w połączeniu ze z góry ustaloną liczbą tur (12) prowadzi do sytuacji gdzie po położeniu ostatniej karty (24.) ma się ochotę rozegrać jeszcze jedną turę, albo chociaż jeszcze jedną kartę dołożyć i domknąć szlak. Mogę się założyć, że przy większej liczbie graczy będą próby demokratycznego obalenia reguł i dogrania tury więcej (wbrew mniejszości graczy, którzy uwinęli się w porę z domykaniem pętli).

Dowód:
Spoiler:
Kolejna pozytywna uwaga, to emocje jakie towarzyszą przy podejmowaniu wielkich decyzji na całą grę i radości, kiedy akurat podejdą idealne karty domykające. Jednym z celów było otoczenie rzeką obozu kajakowego i rowerowego. Już od pierwszej rundy podjąłem się tego zadania i sporo musiałem kombinować by to się udało, ale było warto (pic w spoilerze)
Spoiler:
Nie mogę się doczekać ogrywania zwierzaków i turystów/wędrowców (jak się okazuje, należy łączyć ich z modułem zwierzaków).
No i tego co może wprowadzić dodatek.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Trailblazers (Ryan Courtney)

Post autor: feniks_ciapek »

Czy ma sens kupowanie wersji deluxe?
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Re: Trailblazers (Ryan Courtney)

Post autor: wrojka »

feniks_ciapek pisze: 07 lip 2023, 23:58 Czy ma sens kupowanie wersji deluxe?
(Sam kupiłem Deluxe dla siebie a dla znajomej Super Travel + Travel Friendly Expansion)

Karty PVC robią mega robotę, więc tylko Deluxe, albo Super Travel.
Jeżeli zależy Ci głównie na rozgrywce dla 1-4 graczy to brałbym Super Travel. Może być ciężko wyhaczyć ten Travel Friendly Expansion teraz, Doczytałem właśnie, że podobno ten Friendly Travel Expansion jest już w środku Travel Edition. Potwierdzę to jeszcze jak znajoma odpakuje :D

Wtedy jedyne czym odstaje od Deluxe to gracze 5-8
Zdjęcie Travel Friendly Expansion:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 29 lis 2023, 00:03 przez wrojka, łącznie zmieniany 1 raz.
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Trailblazers (Ryan Courtney)

Post autor: mrozy16 »

Bardzo zainteresowała mnie ta gra. Myślicie, że będzie możliwość kupienia gdzieś za normalniejsze pieniądze wersji delux? Jak na razie to tylko w Ameryce mają, chyba, że nie umiem szukać.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Trailblazers (Ryan Courtney)

Post autor: khuba »

mrozy16 pisze: 10 lip 2023, 18:54 Bardzo zainteresowała mnie ta gra. Myślicie, że będzie możliwość kupienia gdzieś za normalniejsze pieniądze wersji delux? Jak na razie to tylko w Ameryce mają, chyba, że nie umiem szukać.
W PM Zoo Vadis ma być dostępne, może jakiś sklep zamówi.
link: www.kickstarter.com/projects/bitewingga ... ts/3848913


Edit:
Będzie reprint+ dodatek: www.kickstarter.com/projects/bitewingga ... -expansion
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Trailblazers (Ryan Courtney)

Post autor: mrozy16 »

Kampania ruszyła. Dodatek umożliwia grę kooperacyjną ze zdrajcą. Ktoś myślał o zamówieniu grupowym?
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Trailblazers (Ryan Courtney)

Post autor: mczlonka »

Czy jest tu jakaś (negatywna) interakcja między graczami?
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Re: Trailblazers (Ryan Courtney)

Post autor: wrojka »

mczlonka pisze: 28 lis 2023, 20:24 Czy jest tu jakaś (negatywna) interakcja między graczami?
Praktycznie brak. Każdy ma swoje prywatne poletko do budowania. Jedyna występująca interakcja:

w draftowaniu kart pomiędzy sobą (jeżeli widzisz, że przeciwnikowi po twojej lewej idealnie podejdzie karta którą masz teraz na ręce, to możesz ją spróbować wykorzystać u siebie by nie trafiła do niego)

wyścig w zdobywaniu celów (2 cele są 'in-game', kto szybszy ten lepszy, a 2 cele są 'end-game' czyli sprawdzane na koniec gry kto sobie lepiej poradził)
ODPOWIEDZ