Coś fantasy dla początkującej pary :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
D.a.r.k.ELF
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2023, 13:10

Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: D.a.r.k.ELF »

Witam miłośników planszówek! Jestem tutaj nowy i wychodzę z pytankiem o jakąś strategiczną lub RPG planszówkę czy też karciankę (najlepiej taką i taką) dla początkujących męża i żony :) Coś co by nie trzeba było przez godzinę rozkminiać instrukcji ;) Pozdrawiam serdecznie i czekam na podpowiedzi.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: arturmarek »

Władca Pierścieni: Konfrontacja - super emocjonująca gra pojedynkowa w świecie władcy pierścieni. Reguły są bardzo proste, jedynie obie grakcje są asymetryczne i mają po 9 jednostek z unikalnymi zdolnościami, więc pierwsze 2 rozgrywki, póki nie pozna się ich wszystkich, może być mniej płynnych.
Spór o Bór - bardzo prosta emocjonujące pojedynkowa karcianka, trochę na mechanice pokera. Tematyki właściwie nie ma żadnej, ale grafiki są bardzo ładne, fantasy.

Oczywiście wybór jest gigantyczny, jeśli zawężyłbyć poszukiwania jeszcze bardziej, możnaby precyzyjniej polecić. Czas rozgrywki, tryb (rywalizacyjna, kooperacyjna) itp. No i nie wiem na ile ważny jest warunek "fantasy" z tytułu.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: Mr_Fisq »

Ja bym dopytał jeszcze o preferowaną relację między graczami w trakcie rozgrywki:
- Kooperacja (wspólnie do celu)
- Konfrontacja (z tego pokoju może wyjść tylko jedno z nas)
- Konkurencja/Wyścig (Kto pierwszy ten lepszy/Kto uzbiera najwięcej punktów)
?

I jaki budżet :)

Możecie rzucić okiem na:
Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie (dobrze tylko wcześniej obejrzeć jakąś rozgrywkę, czy gra nie będzie zbyt złożona)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: Sloth »

Hero Realms - karcianka fantasy. Konfrontacja, kooperacja, tryb kampanijny. Wedle potrzeb.

Małe epickie podziemia - planszówka fantasy z figurkami za 100 zł.

Wiedźmin - sam bym kupił ale nie mam z kim w to grać.
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 157
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: Mrukar »

Fantasy, rpg, dla początkujących = Destinies
Gra prowadzona przez aplikację, 5 scenariuszy, które dadzą wam około 15 godzin rozgrywki. Będziecie wykonywać proste testy oparte na trzech statystykach i rzutach kośćmi, zbierać przedmioty i rozmawiać z npcami. Zasady są proste, rozkładacie i gracie. Jeśli gra podejdzie to są dodatki z kolejnymi scenariuszami.
D.a.r.k.ELF
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2023, 13:10

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: D.a.r.k.ELF »

Wielkie dzięki za odpowiedzi :) Właśnie chodziło mi o to by to były wciągające gry RPG, ale nie skomplikowane :) Raczej na zasadzie albo kooperacji albo rywalizacji, nic z rzeczy typu kto więcej punktów itp. Coś takiego jak np Spór o Bór to trochę zbyt dziecinne, chodzi mi o dojrzalsze tytuły. Kilka z tych co tutaj pisaliście sobie sprawdzę, może jeszcze kilka propozycji? :)
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1490
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: Tringa »

+1 ode mnie dla Destinies

Ostatnio z chłopakiem gramy sobie w Cupheada planszowkowego. Tylko po ang, ale tekstu jest niewiele. Mocno wyczuwalny klimat gry, no i dużo turlania kostkami. Bardzo przyjemne, akurat na wieczór. :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: Emil_1 »

Runebound,
Descent,
Talizman ( od zera)
Podróże przez Śródziemie ( sexy gra z apką)
Miłego dnia! :)
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: Cyel »

D.a.r.k.ELF pisze: 27 cze 2023, 15:25 Wielkie dzięki za odpowiedzi :) Właśnie chodziło mi o to by to były wciągające gry RPG, ale nie skomplikowane :)
Zależnie od podejścia z planszówkowym RPG może być albo bardzo łatwo albo niemożliwie trudno.

Generalnie w ogromnej większości planszówek brak tego elementu odgrywania postaci i jej kształtowania przez wybory i dialogi jak w faktycznym RPG. Dostajemy np postać wojownika ale żadnych narzędzi pozwalających sprawić by nasz wojownik był cynicznym brutalem albo melancholijnym stoikiem - każdy gracz zawsze będzie miał takiego samego a decyzje podejmuje takie jak dyktuje optymalizacja w ramach mechaniki gry a nie "dlatego, że moja postać by tak zrobiła".

Są gry pozwalające podejmować decyzje fabularne i dzięki temu jakoś kształtować charaktery naszych bohaterów, np Łowcy 2114, ale to chyba najczęściej gry-molochy nienadające się dla początkujących za bardzo.

Z drugiej strony w prawie każdą grę, włączając (nie całkiem abstrakcyjne) euro o stukaniu punktów można grać jak w RPG. Podczas gry mówić tylko "w klimacie", przyjąć jakiś charakter odgrywanej postaci (czy to doktor w Pandemii czy rolnik w Agricoli czy przedsiębiorca w Brassie) i podejmować akcje zgodne z tym charakterem. Np: "Wiem, że w porcie ten zasób jest tańszy, ale moja postać od czasu gdy straciła oko w powstaniu w Indochinach nie ufa obcokrajowcom i ich towarom"

W ten sposób można sprawić że każda gra jest trochę RPGiem.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: arturmarek »

Planszówki, które mają RPGowy vibe w moim odczuciu i bardzo dobrze chodzą na 2 osoby:

7th Continent: najbardziej RPGowa planszówka dla mnie. Niestety dostępne tylko z drugiej ręki i po angielsku.
Tainted Grali: bardziej nastawione na fabułę.

Poleciłbym też przyjrzeć się gra detektywistycznym. Wielka trójka, dla mnie to Kroniki Zbrodni, Detektyw i Sherlock Holmes.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 872
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: Dako »

A może Posiadłość Szaleństwa?
Gra z aplikacją (a nawet dwoma), próg wejścia niski, kooperacyjna, ciekawa a gdy podjedzie to jest kilka dużych i mniejszych dodatków które dają dużo dobra.
Podpisze się również pod propozycją gry Destinies.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: Grellenort »

Popieram na początek Hero Realms wraz z dodatkiem Ruiny Thandaru. Powody:

- Nie zeżre domowego budżetu,
- Można kooperacyjnie,
- Można rywalizacyjnie,
- Szybko i nieprzesadnie skomplikowanie, w sam raz dla początkujących,
- Historia i klimat klasycznego fantasy,
- Jak się spodoba można dokupić przeróżniste dodatki, a jak nie, sprzedać z bliską zeru stratą,
- Ładnie i kolorowo.

No jak ulał, bym powiedział. :wink:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: eveni »

Brzdęk: Nie drażnij smoka lub Brzdęk: Katakumby (niedługo ma być premiera).
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: Beskid »

rozważcie też O Mój Zboże!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: Mr_Fisq »

Beskid pisze: 06 lip 2023, 17:50 rozważcie też O Mój Zboże!
Mam na zbyciu, ale nie wpadłbym żeby wciskać to jako grę fantasy à la RPG :mrgreen:
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: Beskid »

Też o tym pomyślałem zanim napisałem :wink:
Ale podtrzymuję bo na początek dla pary to jest zaskakująco przyjemny tytuł :)
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Coś fantasy dla początkującej pary :)

Post autor: The Fifth Horseman »

D.a.r.k.ELF pisze: 27 cze 2023, 15:25 Wielkie dzięki za odpowiedzi :) Właśnie chodziło mi o to by to były wciągające gry RPG, ale nie skomplikowane :) Raczej na zasadzie albo kooperacji albo rywalizacji, nic z rzeczy typu kto więcej punktów itp. Coś takiego jak np Spór o Bór to trochę zbyt dziecinne, chodzi mi o dojrzalsze tytuły. Kilka z tych co tutaj pisaliście sobie sprawdzę, może jeszcze kilka propozycji? :)
Nie jest to stricte fantasy, ale ostatnio z kolegami demolujemy Assassin's Creed: Brotherhood of Venice. Ma dosyć mechaniki żeby było miejsce na kombinowanie, ale jak złapiesz zasady to gra jest bardzo wartka. Szczęki Lwa jest bardziej w klimacie fantasy ale jak na nasze odczucie mechanika nie tylko stoi tam nad klimatem ale i go trochę ubija dłużyznami.
ODPOWIEDZ