Sushi Go! a Sushi Go Party! (Phil Walker-Harding)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Sushi Go! a Sushi Go Party! (Phil Walker-Harding)

Post autor: Legun »

Dziwne, że ta gra nie ma swojego wątku.
Zapewne jest to jedyna forma sushi, którą jestem w stanie się cieszyć, więc popytam:
- czy SGParty jest samodzielną grą, czy tylko dodatkiem do SG?
- czy jak się kupi SGP to zakup SG jest już bez sensu, czy też druga się nie zawiera w pierwszej?
- pytanie nie do mózgotrzepofilów, tylko do miłośników gier lekkopółśrednich - jak jest z regrywalnością?
- czy interakcja sprowadza się do blokowania i konkurencji, czy też można się jakoś pożywić tym, co upichcili inni (na wzór gildii w 7 Cudach)?

Pewnie jest to gdzieś ukryte w wątku Rebela, lecz jaka jest perspektywa polskiego wydania SGP?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Sushi Go a Sushi Go Party

Post autor: Ryslaw »

Legun pisze: - czy SGParty jest samodzielną grą, czy tylko dodatkiem do SG?
Samodzielna gra
Legun pisze: - czy jak się kupi SGP to zakup SG jest już bez sensu, czy też druga się nie zawiera w pierwszej?
SG zawiera się w SGP, ale warto mieć też z powodu poręczności. SGP to znacznie większe pudło.
Legun pisze: - pytanie nie do mózgotrzepofilów, tylko do miłośników gier lekkopółśrednich - jak jest z regrywalnością?
Tak kilkadziesiąt razy lepiej niż w SG :)
Legun pisze: - czy interakcja sprowadza się do blokowania i konkurencji, czy też można się jakoś pożywić tym, co upichcili inni (na wzór gildii w 7 Cudach)?
Nie pamiętam wszystkich kart, ale chyba jest coś, co pozwala korzystać z sushi przeciwnika.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Sushi Go a Sushi Go Party

Post autor: rand »

Odkopie stary wątek, ale w czasach kwarantanny mocno zagrywam się w sushi go na boardgamearena. Gra jest lekka i przyjemna, grało mi się na tyle dobrze, ze zamówiłem wersje fizyczną, ale pokusiłem się o sushi go party, żeby urozmaicić sobie karty. Gra jeszcze w drodzę ale już instrukcja przeczytana i tu mocno zaskoczyła mnie jedna zmiana zasad. W sushi go party po każdej rundzie zbieramy karty, wtasowujemy desery i rozdajem karty na nowo. Jestem mocno zaskoczony bo w sushi go przygotowuje sie jedną talie i gra się nią całe 3 rundy. Tak więc teoretycznie można przewidywać co w kolejnych rundach się pojawi, co troszkę pomaga w planowaniu rund. Jeżeli wyszło 5 deserów w pierwszej rundzie, można zakładać że w kolejnych 2 rundach deser będzie wyjątkiem i warto go brać itp.
Czy ktoś grał w obie wersje i podzieli się doświadczeniami? Jak bardzo zmienia gre zasada z sushi go Party ( bo wiadomo że staje siebardzo losowa). Czy mocno to popsuło rozgrywkę?
See21
Posty: 8
Rejestracja: 29 wrz 2019, 12:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Sushi Go a Sushi Go Party

Post autor: See21 »

Zbierasz wszystkie karty prócz deserów, one zostają i są podliczane dopiero po wszystkich 3 rundach. W grze od 2 do 5 graczy w pierwszej rundzie w tali jest 5 deserów w drugiej dokładasz dodatkowe 3, i w ostatniej 2. Tak wiec dalej jesteś w stanie obliczyć ile deserów zostało w tali.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Sushi Go! a Sushi Go Party! (Phil Walker-Harding)

Post autor: rand »

Desery to tylko przykład i w sumie faktycznie nietrafiony. Ale dam inny: w pierwszej rundzie wchodzi na stół 7 kart sashimi i 2 karty tempury. W tej sytuacji w drugie rundzie dostając na rękę sashimi można zakładać, że uzbierać je będzie ciężko bo dużo kart już poszło w pierwszej rundzie, jest więc dylemat czy nie lepiej w inne karty pójść. Natomiast wg zasad sushi go party wszystkie karty po pierwszej rundzie się zbiera i tasuje czyli ponownie może wyjść na przykład 7 kart sashimi w rundzie numer 2. Gra staje się chyba bardziej losowa, stąd moje pytanie czy ktoś zauważył różnice przy grze w pierwszą i drugą wersje :wink:
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Sushi Go! a Sushi Go Party! (Phil Walker-Harding)

Post autor: Legun »

Po 3 latach się złamałem i po wypróbowaniu na BGA zamówiłem od razu "party". Kolejna bardzo przyjemna rodzinna rozrywka. Rzeczywiście rozszerzenie podnosi do sześcianu uroki gry, przez konstruowanie za każdym razem nowego menu. Jak już pisałem, w realu sushi nie trawię, lecz w tej formie pewnie będzie lądować na stole prawie codziennie :). Wczoraj dziewczyny nawet pod moją nieobecność zaserwowały sobie Sushi-Maminotake zaraz po obiedzie.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Sushi Go! a Sushi Go Party! (Phil Walker-Harding)

Post autor: SmallFighter »

Grałam w obie wersje i wg mnie SGP jest lepsze. Po pierwsze, mam wiele typów kart co zwiększa regrywalność oraz urozmaica rozgrywkę. Po drugie, to że karty są wtasowywane do talii, sprawia, że mam większe pole manewru w kolejnej rundzie.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Sushi Go! a Sushi Go Party! (Phil Walker-Harding)

Post autor: Legun »

Gra przyjęła się u nas w domu świetnie i raz na kilka dni trafia na stół - zwykle w charakterze deseru ;). Wczoraj odkryłem, że jest kilka mini-rozszerzeń wydawanych jako "promo". Czy jest też ich polska wersja? Na stronie Rebela niczego takiego nie ma, lecz może kart promo tam nie wrzucają. W każdym razie gra ma potencjał do tworzenie dodatków, zaś te cztery nowe potrawy to już razem na coś takiego się nadają. Reguły "sake" są urocze ;).
https://boardgamegeek.com/boardgame/192 ... expansions
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Sushi Go! a Sushi Go Party! (Phil Walker-Harding)

Post autor: Leviathan »

Jeżeli ktoś jest zainteresowany obejrzeniem jak wygląda Sushi Go Party! oraz jak chodzi, to zapraszam do filmów na Wojennik TV:

Wojennik TV # 367: Sushi Go Party - unboxing (PL)
Wojennik TV # 384: Sushi Go Party - recenzja (PL)
Awatar użytkownika
MCSilvia
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2019, 11:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Sushi Go! a Sushi Go Party! (Phil Walker-Harding)

Post autor: MCSilvia »

Dzisiaj przyszło do mnie zamówione Sushi Go Party (zamówiłam tylko dla kart promo). Po otworzeniu paczki wydawało mi się, że pudełko od gry jest jakby grubsze. Jako, że mam już grę postanowiłam sprawdzić czy są jakieś różnice pomiędzy starym a nowym a nowym dodrukiem. Jakby kogoś zainteresowało, to poniżej różnice jakie zauważyłam:
1. Rzeczywiście nowe pudełko jest trochę wyższe od starego:
Obrazek

2. W nowym pudełku jest zupełnie inny układ wypraski. W starym pudełku były osobne wgłębienia na poszczególne karty, w nowym są wgłębienia na dany rodzaj kart. Dodatkowo są one podpisane.
Obrazek

3. Ułożyłam wszystkie karty w starej wersji:
Obrazek
Na pewno nie wszystkie karty promo zmieszczą się w zagłębienia. Chyba, że ktoś je bardzo powciska. Ratunkiem może być zagłębienie przeznaczone na pionki. Wtedy umieszczamy tam karty promo, a pionki obok.
Natomiast jeżeli kafelki menu są ustawione na pionowo, to pudełko niestety po włożeniu planszy i instrukcji się nie zamyka.

Jak to wygląda w nowej wersji:
Obrazek
Miejsca jest więcej niż w starej wersji. Poukładałam karty zgodnie z podpisami. W pierwszym wgłębieniu na przystawki, niestety nie zmieściły się wszystkie przystawki :(. Nawet po ściśnięciu nie ma szans żeby je tam wszystkie upchnąć. Trochę szkoda, że nikt tego nie sprawdził. Musiałam część przystawek włożyć do wgłębienia podpisanego "EXTRAS". Reszta bez problemu się zmieściła. Następnie dołożyłam karty promo. Karty specjalne promo zmieściły się nawet do swojego wgłębienia. Natomiast karty przystawki promo, dołożyłam do tych we wgłębieniu EXTRAS, bo co innego mi zostało. Pionki też mają swoje podpisane zagłębienie. Tutaj wyjaśnia się zagadka czemu nowe pudełko jest wyższe. Kafelki menu mogą stać pionowo, pudełko po włożeniu planszy i instrukcji normalnie się zamknie. Nie wiem po co są te białe kartoniki po obu stronach. Zaobserwowałam, że jeżeli karty menu są na poziomo, to plansza położona na wierzchu opiera się właśnie na tych kartonikach. Chociaż jeżeli karty manu ustawione są na pionowo, to plansza opiera się na nich.

Innych różnic nie zaobserwowałam, plansza, instrukcja, pionki są takie same. Karty menu i karty są jakościowo podobne, widać różnice w kolorystyce. Sprawdziłam jeszcze jak wygląda sprawa z rewersami kart promo. Porównałam kartę ze starej wersji, z nowej wersji i kartę promo. Wszystkie trzy mają inne odcienie, więc karta się będzie wyróżniać.

EDIT: Różnice w kartach i pionkach jednak występują. Moja wina, że tego nie zauważyłam wcześniej. Bije się w pierś i szybko poprawiam powyższy opis.

4. Pionki w nowej wersji są minimalnie niższe i inaczej wyprofilowane niż w tej starej oraz trochę ciemniejsze kolorystycznie. Myślę, że to nie robi większej różnicy podczas gry. (lewa - stara wersja, prawa - nowa)
Obrazek

5. Karty menu są takich samych rozmiarów, ale mają trochę inaczej zaokrąglone brzegi i rogi. Karty menu w kartach promo mają takie same brzegi jak w nowej wersji. To też nie robi większej różnicy, bo te karty i tak wykłada się na planszy i nic więcej. (lewa - stara, środek - nowa, prawa - promo)
Obrazek

6. Jeśli chodzi o karty, to tu już jest gorzej. Nowe karty są mniejsze na wysokość od starych o jakieś 3mm, szerokość jest ta sama. Karty promo są rozmiarów nowych kart.
Obrazek
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Sushi Go! a Sushi Go Party! (Phil Walker-Harding)

Post autor: Legun »

Znalazłem oferty z trzema różnymi dodatkami prom: Sake, Inari i Suneroku:
https://i-szop.pl/szukaj:sushi+go+party ... :cena.html
Czy jest szansa, żeby zdobyć wszystkie trzy dodatki? Z postów wyżej wnoszę, że trzeba kupić nową grę, bo się rozmiar nieco rozjechał - to jest do przeżycia, bo stara jest już nieco złachana i po 131 partiach można przyjąć, że zarobiła na nową :). Lecz może ktoś wie jak się załapać na wszystkie dodatki, bo nie bardzo mam czas na szperanie za tym samodzielnie.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ODPOWIEDZ