Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Namurenai »

Haniel pisze: 10 cze 2022, 14:11Tę grę był wrzucił do kategorii easy to learn, hard to master :)
O to to ;)

Dla mnie TM to idealny przykład gry, która nie jest skomplikowana (stosunkowo mała liczba zasad), ale nie jest też prosta (akcje graczy mają następstwa, których z reguły nie widać na pierwszy rzut oka dla osoby, która nie grała wcześniej).

Ale takie Projekt Gaja już określiłbym mianem gry skomplikowanej - choć jest bardziej pasjansowata, to ma więcej rodzajów surowców, większą liczbę akcji i sumarycznie więcej niezbyt jasnych (przy pierwszym podejściu) możliwości, co powoduje, że ciężej się połapać niż w TM.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2022, 16:43 przez Namurenai, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Namurenai pisze: 10 cze 2022, 15:31 (..) Projekt Gaja już określiłbym mianem gry skomplikowanej
Tu się zgadzam, nawet ostatnio widziałem taki wątek na forum bgg dot. Projekt Gaja:
Obrazek

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Niewodnik »

Nie nazwałbym gry, którą tłumaczy się 30 minut jako "easy to learn".
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Namurenai »

Niewodnik pisze: 13 cze 2022, 07:48 Nie nazwałbym gry, którą tłumaczy się 30 minut jako "easy to learn".
"Hard to teach quickly" nie musi z automatu oznaczać "trudne do nauczenia".
TM jest na pewno grą trudną do grania w pełni kompetetywnie i świadomie, ale niekoniecznie trudną do zagrania "na pewno nie optymalnie, ale nadal całkiem spoko".

Jest masa gier, w które bardzo łatwo nauczyć się grać (pojąć zasady tak, żeby nie dopytywać w trakcie), a tłumaczy się je dość długo jeśli tłumaczący chce pokryć wszystkie corner-case'y.

Terra Mystica do "a teraz zagramy zgodnie z zasadami" jest do wyjaśnienia w 15-20min (osobom, które miały styczność z takim kalibrem gier).
Oczywiście czym innym jest tłumaczenie do "a teraz zagramy tak, żeby wszyscy mieli szansę na zwycięstwo i rozumieli każdą jedną możliwą zależność występującą w grze" - tym tropem to i Fantastyczne Światy można tłumaczyć dłużej niż potrwa sama rozgrywka ;)
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Niewodnik »

Namurenai pisze: 13 cze 2022, 10:57
Niewodnik pisze: 13 cze 2022, 07:48 Nie nazwałbym gry, którą tłumaczy się 30 minut jako "easy to learn".
"Hard to teach quickly" nie musi z automatu oznaczać "trudne do nauczenia".
TM jest na pewno grą trudną do grania w pełni kompetetywnie i świadomie, ale niekoniecznie trudną do zagrania "na pewno nie optymalnie, ale nadal całkiem spoko".

Jest masa gier, w które bardzo łatwo nauczyć się grać (pojąć zasady tak, żeby nie dopytywać w trakcie), a tłumaczy się je dość długo jeśli tłumaczący chce pokryć wszystkie corner-case'y.

Terra Mystica do "a teraz zagramy zgodnie z zasadami" jest do wyjaśnienia w 15-20min (osobom, które miały styczność z takim kalibrem gier).
Oczywiście czym innym jest tłumaczenie do "a teraz zagramy tak, żeby wszyscy mieli szansę na zwycięstwo i rozumieli każdą jedną możliwą zależność występującą w grze" - tym tropem to i Fantastyczne Światy można tłumaczyć dłużej niż potrwa sama rozgrywka ;)
Tym "osobom, które miały styczność z takim kalibrem gier" mógłbym zamknąć całą rozmowę, bo sama ta wypowiedź przeczy idei easy to learn (gdzie masz prerequisite posiadania doświadczenia w dosyć specyficznej dziedzinie, która sama w sobie oznacza "nie-easy").

Ale nie czepiając się jednego zdania, zgadzam się, że jak na wielkość i sążność tytułu TM jest stosunkowo spójna i nietrudna do wytłumaczenia a gracze, którzy po raz pierwszy do niej podchodzą nie maja wielkich problemów z pierwszą partią i rzadko zdarza się sytuacja, że ktoś poddaje się już przy tłumaczeniu zasad. Nie zmienia to niestety faktu, że jeśli zestawisz ten tytuł z prawdziwymi klasykami Easy to Learn - Hard to Master (Szachy, Carcassonne), to jasnym stanie się, że próbujesz zestawić kobyłę z grami, które można wytłumaczyć w 3 minuty i rozpocząć rozgrywkę.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: BartP »

Jak dla mnie to zakłamywanie rzeczywistości. Terra Mystica nie jest łatwa do nauczenia; z powodów wymienionych powyżej. Nie zmienia to faktu, że to bardzo dobra gra z wciąż żywą społecznością. Zasad jest sporo, są do ogarnięcia, no ale bez przesady. Gra jest średnio-ciężka i takież są zasady.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Cyel »

Jeśli tytuł nie posiada swojej własnej wikipedii to jest prostą grą.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: bardopondo »

Cyel pisze: 14 cze 2022, 16:16 Jeśli tytuł nie posiada swojej własnej wikipedii to jest prostą grą.
https://docs.google.com/document/d/1cas ... cvHMy0/pub

Wikipedia to to nie jest, ale niezła publikacja na kilkanście wieczorów.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Cyel »

Abizaas pisze: 14 cze 2022, 18:50
Cyel pisze: 14 cze 2022, 16:16 Jeśli tytuł nie posiada swojej własnej wikipedii to jest prostą grą.
A podasz numer ustawy i w którym kodeksie, bo zaspałem na wykładzie :D
To osobista zasada, dzięki której w swojej głowie czuję się fajniejszy ;)

Co do Terry, to choć uważam ją za raczej nieskomplikowaną grę, to faktycznie z jakiegoś powodu kręcenie maną często nie trafia od razu u nowych graczy. Nie wiem czemu, ale rzeczywiście tak jest.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: SickMind »

Siema.
Wiem że pewnie to nie to miejsce ale przewertowałem i nie mogę nigdzie znaleźć wątku. Chodzi mi o tłumaczenie tego mini dodatku do Terra mystica , najbardziej to znaczenia i zastosowania tych nowych terenów.

Obrazek
Awatar użytkownika
prz616
Posty: 47
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:26
Has thanked: 117 times
Been thanked: 18 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: prz616 »

https://capstone-games.com/board-games ... nnovation/

Capstone Games wystartowało w USA przedsprzedaż Age of Innovation, kolejnej gry w świecie TM. Na BGG wisi też od kilku dni instrukcja.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: aaxxee »

SickMind pisze: 21 lis 2022, 11:12 Siema.
Wiem że pewnie to nie to miejsce ale przewertowałem i nie mogę nigdzie znaleźć wątku. Chodzi mi o tłumaczenie tego mini dodatku do Terra mystica , najbardziej to znaczenia i zastosowania tych nowych terenów.

https://boardgamegeek.com/filepage/1734 ... lki-terenu
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Jiloo »

Szukam jakiegoś rozwiązania na insert do Terra Mystica Big Box (ten najnowszy, ze wszystkimi dodatkami).
Są gotowe rozwiązania, nawet spoko wyglądające, ale w bardzo niezachęcającej cenie (insert droższy od gry to już dla mnie przesada).

Całkiem spoko rozwiązaniem wydaje się użycie dwóch insertów od Folded Space. Oryginalny mieścił podstawkę oraz Ogień i lód, a drugi jest do Kupców. Patrząc jednak na BGG widzę drobne różnice w rozmiarach pudeł i mam obawy czy te inserty wejdą na szerokość do Big Boxa. Może jakaś dobra duża posiadająca te inserty może podać realne wymiary, żebym mógł sprawdzić przed zakupem? Folded Spec podaje wymiary zewnętrzne pudełka, ale patrząc na BGG to też nie do końca takie same jak podaje FS.

Robiłem już inserty z płyty piankowo-kartnowej, więc w ostateczności pewnie sam coś sklecę.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: the_ka »

ktoś kojarzy jakieś plany/informacje odnoścnie dodruku dodatków?
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: aaxxee »

Korzystał może ktoś z was z automy do gry 2os?
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Mamy 3 osoby do snellmana, czy ktoryś z forumowiczów chciałby dołaczyc jako czwarty gracz? Gramy korespondencyjnie, staramy sie minimum 1 ruch dziennie. Dla osób ktore nie graly na snelmanie - po przyzwyczajeniu jest bardzo czytelnie, ale na pierwszy rzut oka interfejs może być nieintuicyjny. Wszyscy mamy maks 10 partii w TM. W razie co proszę o wiadomość prywatną.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Gun3R
Posty: 127
Rejestracja: 13 wrz 2020, 23:10
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 34 times
Been thanked: 44 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Gun3R »

Abizaas pisze: 08 wrz 2023, 21:11 Mamy 3 osoby do snellmana, czy ktoryś z forumowiczów chciałby dołaczyc jako czwarty gracz? Gramy korespondencyjnie, staramy sie minimum 1 ruch dziennie. Dla osób ktore nie graly na snelmanie - po przyzwyczajeniu jest bardzo czytelnie, ale na pierwszy rzut oka interfejs może być nieintuicyjny. Wszyscy mamy maks 10 partii w TM. W razie co proszę o wiadomość prywatną.
a nie wygodniej zagrać na BGA? bardziej spopularyzowana platforma
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Spoiler:
BGA ma sporo gier, które zazwyczaj są słabo zoptymalizowane i często niezbyt czytelne. Do tego wymaga abonamentu. Snellman wygląda jak wygląda - mi to nie przeszkadza, ale jest za to czytelny i nie wymaga żadnych opłat.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Czy Merchants of the Sea, Fire&Ice i minidodatek mieszczą się do pudełka od podstawki, czy lepiej zaopatrzyć się w big boxa + minidodatek?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: staszek »

Nie mieszczą się niestety
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

staszek pisze: 19 paź 2023, 10:18 Nie mieszczą się niestety
Myślę nad wzięciem Big boxa, mini expansion (bo big box nie zawiera landscapes) i skrzyni bez insertu (bo insert do skrzyni wygląda niezbyt egronomicznie). Ale tu znowu obawiam się o Anniversary edition o której ucichło po premierze AoI.

W ogóle to pudełko od Big Boxa jest stanowczo zbyt duże, z tego co widzę na filmikach jest tam pełno wolnego miejsca wewnątrz a ja tu walczę o każdy centymetr w moim Kallaxie 2x2.

Link do skrzynki dla zainteresowanych:
https://laserox.net/terra-mystica-crate

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Jiloo »

Abizaas pisze: 19 paź 2023, 11:03 (...) W ogóle to pudełko od Big Boxa jest stanowczo zbyt duże, z tego co widzę na filmikach jest tam pełno wolnego miejsca wewnątrz a ja tu walczę o każdy centymetr w moim Kallaxie 2x2.
Pudełko jest duże, tu się zgodzę. Natomiast z tym, że jest za duże i jest dużo wolnego miejsca zupełnie nie.
Spoiler:
Ale są przynajmniej dwie wersje Big Boxa, ja mam tego z dwoma dodatkami i automą.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Spoiler:
Gdybyś wchodził od nowa do TM to też brałbyś Big Boxa + mini exp po landscapy? Kurcze, coraz bardziej się przekonuje do big boxa, ale trochę się obawiam że np. za miesiąc wyjdzie info o Anniversary Edition.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Jiloo »

Abizaas pisze: 19 paź 2023, 14:42
Spoiler:
Gdybyś wchodził od nowa do TM to też brałbyś Big Boxa + mini exp po landscapy? Kurcze, coraz bardziej się przekonuje do big boxa, ale trochę się obawiam że np. za miesiąc wyjdzie info o Anniversary Edition.
Ja kiedyś miałem TM, sprzedałem, jakiś czas temu kupiłem ponownie.
Wiedząc, że jest Big Box poczekałem aż będzie znów dostępny w sklepach.
Landscapes kiedyś miałem, teraz sobie odpuściłem. Połowa tego dodatku jest w BB, a pozostała część mi nie potrzebna.

Też się zastanawiałem czy czekać na Anniversary, ale z braku info wziąłem BB. W razie czego rasy z AE będzie można dokupić osobno. Reszta to tylko zmiany wykonania komponentów. Czego mi tak naprawdę brakuje w TM to porządnej mapy dla dwóch graczy. Póki co używamy wariantu z BGG, ale szkoda, że przez tyle czasu autorzy sami czegoś nie zaproponowali.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Jiloo pisze: 19 paź 2023, 16:19
Spoiler:
Też się zastanawiałem czy czekać na Anniversary, ale z braku info wziąłem BB. W razie czego rasy z AE będzie można dokupić osobno. Reszta to tylko zmiany wykonania komponentów. Czego mi tak naprawdę brakuje w TM to porządnej mapy dla dwóch graczy. Póki co używamy wariantu z BGG, ale szkoda, że przez tyle czasu autorzy sami czegoś nie zaproponowali.
Może warto wypróbować wariant z Terra Nova?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
ODPOWIEDZ