Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Seykan »

kozz84 pisze: 29 cze 2023, 15:40 IMO kolejność kupowania przystań -> złoty wiek ---> zdobycze --------------------> pieśń nocy

przystań i złoty wiek to klasyka. Zdobycze również są bardzo dobre, ale trochę komplikują grę.
Spoko, to może chapnę sobie te trzy i powinno styknąć. Jeśli ktoś mi powie, że Pieśni nie warto, to chętnie odpuszczę :P

Tym bardziej, że widziałem, że IUVI szykuje Allies, Adventures i Dark Ages i te dodatki chyba ciekawiej wyglądają niż Pieśń.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: staniach21 »

Ta polecam poczekać sam kupiłem tylko Złoty Wiek i czekam na Adventures, gdzie też masz te same pomarańczowe karty co w Przystani, a dodatek jest znacznie ciekawszy i fajniejszy :D
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Pieśń nocy jest dodatkiem dla "twardych" dominionowców i w takim gronie daje z siebie najwięcej. Dla osób planujących mieć w kolekcji dwa-trzy rozszerzenia warto dobrać coś innego, obecnie najlepiej Złoty Wiek i Zdobycze (oraz Intrygę, ale nie orientuję się czy jest obecnie w sprzedaży).
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: AndreV »

Jeszcze kilka dni temu były dostępne w kilku sklepach bo zamawiałem
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Abizaas »

Zagraliśmy dziś pierwszy raz i ta gra jest o niebo lepsza od Star Realms, które zniechęciło nas do czystych deckbuilderów. To jak mocno można manipulować kartami i najbardziej nam się podoba i na pewno niedługo ogramy więcej.

Jak Waszym zdaniem Dominion chodzi w 3/4 osobowym gronie?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Abizaas pisze: 30 lip 2023, 16:12 Zagraliśmy dziś pierwszy raz i ta gra jest o niebo lepsza od Star Realms, które zniechęciło nas do czystych deckbuilderów. To jak mocno można manipulować kartami i najbardziej nam się podoba i na pewno niedługo ogramy więcej.

Jak Waszym zdaniem Dominion chodzi w 3/4 osobowym gronie?
3 to moim zdaniem idealny układ ;). Na 4 bardzo lubię, ale tylko w gronie ludzi, którzy znają grę na wylot i grają super sprawnie (prawie automatycznie) ;). Nauka gry w 4 osoby może nie należeć do przyjemnych ;).
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Abizaas »

Mam jeszcze pytanko, w jaki sposób przechowujecie grę, jeżeli macie parę dodatków? Pytam bo możliwości zdaje się być sporo - inserty / skrzynie. Jak sprawdzają się inserty od reDrewno?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Przez dłuższy czas grałem tylko online i tam gra śmiga w tempie ekspresowym. Od jakiegoś czasu gram z rodziną na 3 osoby i jest ok. Trochę wolniej, ale też fajnie. Jest czas na spokojne tasowanie talii.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Abizaas pisze: 30 lip 2023, 16:30 Mam jeszcze pytanko, w jaki sposób przechowujecie grę, jeżeli macie parę dodatków? Pytam bo możliwości zdaje się być sporo - inserty / skrzynie. Jak sprawdzają się inserty od reDrewno?
Poszukasz wyszukiwarką w tym wątku? Padały tu różne propozycje.
Ja na razie używam tylko jednego dodatku, więc trzymam w oryginalnych pudłach.
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: samszef »

Seykan pisze: 29 cze 2023, 15:44 Jeśli ktoś mi powie, że Pieśni nie warto, to chętnie odpuszczę :P

Tym bardziej, że widziałem, że IUVI szykuje Allies, Adventures i Dark Ages i te dodatki chyba ciekawiej wyglądają niż Pieśń.
Kwestia gustu, ale Pieśń Nocy wprowadza nową fazę do gry oraz atrakcyjne karty, które aktywują się tylko w niej. Jakie to ma konsekwencje dla poznanych strategii budowy talii?
Otóż wywala zgrane schematy do góry nogami.
Nie jestem "twardym Dominionowcem" . Złoty Wiek i Przystań dodałem po 60+ rozgrywkach w podstawkę, dość szybko dodałem Pieśń Nocy i nie żałuję, bo gra otworzyła się na nowo.
Jeśli chcesz zachować "vanilla" Dominion to nie kupuj Nocturne i Dark Ages. Jeśli chcesz głębszej rozgrywki to bez wahania.
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 157
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Mrukar »

Pieśń nocy to byl moj pierwszy zakup po podstawce. Super urozmaicił on grę, ale też pozwolił bardziej docenić gołą podstawkę. Chętnie zagram w jedno i drugie. Jedyna problematyczna rzecz to nie faza nocy, ale setup gdzie poza 10 kartami królestwa trzeba czasem wyjąć kilka innych kart.
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: samszef »

Mrukar pisze: 03 sie 2023, 10:49 Jedyna problematyczna rzecz to nie faza nocy, ale setup gdzie poza 10 kartami królestwa trzeba czasem wyjąć kilka innych kart.
Nie demonizowałbym :) To raptem kilka stosów więcej +- Pamiątka zamiast startowego Miedziaka.
Sprawdzenie czy wszystko mamy dobrze przygotowane to kwestia zerknięcia na jedno miejsce w instrukcji.
Zresztą po kilku partiach zaczyna się kojarzyć kartę typu LOS ze stosem ŁASK i Błędnym ognikiem.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Abizaas »

Na ile niezbędne są tekturowe podkładki graczy z dodatku Przystań? Pytam, ponieważ insert od reDrewno ma dwie wersje, z miejscem na nie lub bez.

Karta wyspy zdaje się nie wymagać podkładki - wystarczy odkładać karty z innej strony niż stos kart odrzuconych.
Wioska tubylców - to samo co powyżej, jednak co jeżeli używamy zarówno karty wyspy i wioski tubylców? Zdaje się, że będzie można się łatwo pogubić, ale w sumie sytuacja w której mamy obie te karty w grze jest rzadka i można wtedy jasno zaznaczyć tę sytuację i wyznaczyć miejsca na stole lub sposób w jaki te karty będą odkładane.

Co myślicie?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Przyszłe dodatki wprowadzają karty z innymi matami, wiec może być zamieszanie.

Wyspę można traktować jako kartę następstwa, która do końca gry zostaje na stole (tylko nie liczyć jej jako karty w grze).

Bez maty do wioski rybackiej ciężko grać IMO.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Abizaas »

Mam jeszcze inne pytanko, podstawka bardzo fajnie nam siadła - jakie dodatki polecacie by urozmaicić grę? Zwiększenie ciężaru samej gry nie ma dla nas znaczenia.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Przystań, złoty wiek albo zdobycze. 3 bardzo dobre dodatki. Przystań i zloty wiek są jednymi z pierwszych jakie wyszły do gry, zdobycze to najnowszy; wyszedł w zeszłym roku.

Zdobycze to troczę połączenie i rozwinięcie pomysłów ze złotego wieku i przystani. Ma zarówno karty skarbu jak i karty następstw.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Abizaas pisze: 03 sie 2023, 21:54 Mam jeszcze inne pytanko, podstawka bardzo fajnie nam siadła - jakie dodatki polecacie by urozmaicić grę? Zwiększenie ciężaru samej gry nie ma dla nas znaczenia.
Dla urozmaicenia? Zdecydowanie Imperium - https://www.olx.pl/d/oferta/dominion-im ... WkRYp.html (ciężko to już dostać po polsku, wrzucam jakąś pierwszą lepszą ofertę z OLX) ;).

Ale najlepiej będzie jak wejdziesz sobie na https://wiki.dominionstrategy.com/index.php/Main_Page (albo w wersji polskiej https://www.dominion.przystanekplanszow ... 2%C3%B3wna) i, jak już znasz grę, poczytasz sobie poszczególne karty i na tej bazie wybierzesz to co Cię interesuje ;).
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

warlock pisze: 04 sie 2023, 08:23 poczytasz sobie poszczególne karty i na tej bazie wybierzesz to co Cię interesuje :wink:
Ja też tak lubię :)

A więcej o poszczególnych rozszerzeniach można znaleźć np. tu.

IUVI Games zapowiedziało, że wyda po polsku wszystko, co wyszło w serii Dominion :)
I wydają to w najnowszych wersjach (niektóre rozszerzenia zostały zmienione przez autora - głównie polega to na wycofaniu części kart i wprowadzeniu nowych, które mają działać lepiej).
Możesz więc też kierować się tym, co już jest lub czekać na to, co będzie niedługo.

Wyszły już: Złoty Wiek, Przystań, Pieśń Nocy, Zdobycze.

W tym roku mają jeszcze wyjść: Sojusznicy (Allies), W nieznane! (Adventures).

Życzę dobrej zabawy przy wybieraniu i radości grania :)
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Abizaas »

Skoro IUVI wyda wszystko to nie widzę sensu brania Imperium, chyba wezmę po prostu jeden z dodatków które wypuściło IUVI i tyle. Zastanawiam się też jak pomieścić te wszystkie karty gdy ilość dodatków się rozrośnie, z tego co liczyłem to nawet w skrzyniach może być problem z pomieszczeniem zakoszulkowanych kart.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: noowy »

Z wszystkich 4 dodatków, które do tej pory wydało IUVI najbardziej siadł nam Złoty Wiek. Karty skarbu z ciekawymi efektami, żetony zwycięstwa oraz kolonie i platyny wprowadzają bardzo fajne urozmaicenie. W porównaniu do podstawki jest poczucie przepychu i gry na bogato z mocniejszymi akcjami i znacznie większą ilością kasy. Najłatwiej też było go wprowadzić porównując np. do kart następstwa z Przystani, nie mówiąc już o fazie nocy itd. z Pieśni Nocy.

Co oczywiście nie znaczy, że inne dodatki są słabe. Podobają mi się wszystkie, nawet trochę demonizowana Pieśń Nocy i uważam, że każdy wnosi coś fajnego i ciekawego. Jeśli miałbym szeregować to imo Złoty Wiek > Zdobycze > Przystań > Pieśń Nocy.

Czy tylko ja nie mieszam wszystkiego jak leci i zawsze gram kartami tylko z 1 lub 2(5+5) pudeł? :)
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Karty następstw potrafią być skomplikowane gdy gra się offline (online wszystko automatyzuje). Większość starych kart robiła coś tylko gdy je się zagrywało i na początku następnej tury. Teraz w różnych momentach się odpalają i gdy jest 4-5 w królestwie ciężko to ogarnąć.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Abizaas »

Zamówiłem Przystań i Złoty Wiek, jak siądzie to wezmę kolejne dwa od IUVI i poczekam co dalej, jak wydawnictwo nie będzie się śpieszyć z kolejnymi dodatkami to może wezmę coś z olx'a od GFP. Tak to zamówiona skrzynia - bo koszulkuję wszystkie karty i przeliczyłem że z insertem szybko skończy nam się miejsce. Ogólnie gra jest genialna, jestem fanem ciężkich gier i to jest najprawdopodobniej moja ulubiona lekka gra planszowa, dziś graliśmy nawet dwie rozgrywki z rzędu co u nas się normalnie nie zdarza.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Moim zdaniem świetny wybór ;). Szkoda że nie masz jeszcze Intrygi (GFP), na tym zestawie można grać dziesiątki (jeśli nie setki) partii ;). Udanych partyjek! Dawaj znać jak wrażenia po ograniu.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

wiadomo już kiedy i jaki następny dodatek po polsku? jakieś przecieki?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Z zapowiedzi wynika, że w tym roku Adventures i Allies. Pewnie nie wcześniej niż w październiku (tak jak w zeszłym roku było). ¯\_(ツ)_/¯
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
ODPOWIEDZ