Niezbadana Planeta / Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1624
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: nidhog »

A ja dodam, że gra jest mega przyjemna nawet w podstawowej wersji. nie wiem co Portal wyda jako dodatek ( eventy, cele, asymetryczne planety, asymetryczne korporacje), bo się średnio interesowałem jako posiadacz wersji KS.
Za to mogę odpowiedzieć na kilka pytań :)
Czy przewidywana cena = dużo w przeliczeniu na elementy? Tak.
Czy przewidywana cena = dużo w przeliczeniu na czas gry? Moim zdaniem nie.

Co cechuje tą grę, to jej duza regrywalność, miodność, łatwo nauki oraz dużą satysfakcję z rozgrywki. I to wytestowane nawet na graczach bardzo zaawansowanych. ( jeden uważał, że drogo i nie kupi - pograł i już wie, że kupi).
Ważna zaleta oprócz łatwych zasad - znikomy czas setupu. W wersji deluxe po prostu wyciąga się lazy Suzan, rozdaje planszetki i planety i gra.
Dlatego polecam spróbować zagrać (przed zakupem jeśli odstrasza cena).
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: pcyzm »

No i ruszyła przedsprzedaż. Tradycyjnie tak skrojona bonusami by brać bezpośrednio ze sklepu wydawnictwa... mam tu na myśli szczególnie zestaw dodatków.

Ale sama podstawka w zwykłym sklepie trzeba przyznać z całkiem niezłą ceną, spodziewałem się, że będzie gorzej.
sngt
Posty: 127
Rejestracja: 26 lut 2014, 21:49
Has thanked: 22 times
Been thanked: 3 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: sngt »

Jak myślicie: opłaca sie kupować z Portalu i mieć te bonusy: plastik oraz nowa planeta z podstawki?
Moja kolekcja - klik
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: rand »

Też się nas tym zastanawiałem ale koło 130 zł różnicy to jednak sporo. Ja zamówiłem w sklepie. Szczerze mówiąc drewniane znaczniki wydają się solidniejsze i nie wiem czy wolałbym używać tych plastikowych. Jakby w retail była tektura to wtedy pewnie bym zainwestował. Natomiast dodatkowa planeta to regrywalność ale u mnie i tak żywotność gier jest stosunkowo krótka więc zrezygnowałem ;-)
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: pcyzm »

sngt pisze: 12 sie 2023, 11:50 Jak myślicie: opłaca sie kupować z Portalu i mieć te bonusy: plastik oraz nowa planeta z podstawki?
Za póżno na takie rozkminy, zestaw ulepszeń z bonusem wyprzedał się już piątkowego wieczoru. Na stronie niby można dodać do koszyka, ale potem wyskakuje komunikat o braku dostępności.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: karmazynowy »

sngt pisze: 12 sie 2023, 11:50 Jak myślicie: opłaca sie kupować z Portalu i mieć te bonusy: plastik oraz nowa planeta z podstawki?
Z tego co widać na fotce, w sklepie Portalu to te plastikowe meteoryty i kapsuły wyglądają nieciekawie. Jak dla mnie, skoro bazowo są drewniane, które wyglądają schludnie to nie widzę sensu dopłaty. Chyba wezmę normalnie w sklepie.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: pcyzm »

No i szanujmy hasło "bonus".

Zestaw ulepszeń z bonusem się wyprzedał na pniu, potem produkt był wyszarzony by za chwilkę powrócić w niższej cenie... tak, rozumiem, że niby brak bonusu to i taniej wychodzi, no ale właśnie to wtedy nie bardzo pasuje tutaj słowo bonus.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Bart Henry »

Z tego co widzę, to w wersji retail nie na dwuwarstwowych (czy też w tym przypadku - trójwarstwowych) plansz korporacji. Mówiąc w skrócie - gra oparta na suwakach ma płaską planszę do przesuwania kosteczek. Dla mnie zestaw ulepszeń to must have w takim przypadku, ale to też oznacza, że gra nie kosztuje dla mnie 200 zł, tylko ok. 340 zł. Sklepy nie mają tych plastikowych znaczników, ale mniejsza o to.

To co mnie ciekawi, to reklamowanie wersji retail przez Portal zdjęciami z trójwarstwowymi planszetkami. To jawne wprowadzanie klienta w błąd. W opisie nawet nie ma wzmianki o tym, aby chociaż spróbować naprostować klienta. Takowa wzmianka znajduje się za to w tekście udostępnionym sklepom, tylko tam też dochodzi do pomieszania z poplątaniem.
Możesz rozwinąć swój egzemplarz gry do wersji kickstarterowej dokupując dodatek Zestaw Ulepszeń, w którym znajdziesz dodatkowych 6 Planet, 2 Korporacje i trójwarstwowe planszetki dla wszystkich Korporacji, a także dostępny tylko w naszym sklepie bonus - zestaw plastikowych znaczników Kapsuł i Meteorytów.
:roll:
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: karawanken »

Ja kupiłem wersje sklepową, gra ma dobre oceny, jest polecana i nie trwa długo. Jednak nie zamierzam dopłacać prawie dwa razy tyle za dodatkowe elementy. Faktycznie na zdjęciach są planszetki z miejscami na kosteczki (nawet nie zwróciłem na to uwagi). Ciekawe ile osób się zasugeruje i zdziwi.
Haysahi
Posty: 26
Rejestracja: 07 sty 2020, 21:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 2 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Haysahi »

Bart Henry pisze: 13 sie 2023, 09:51 To co mnie ciekawi, to reklamowanie wersji retail przez Portal zdjęciami z trójwarstwowymi planszetkami. To jawne wprowadzanie klienta w błąd. W opisie nawet nie ma wzmianki o tym, aby chociaż spróbować naprostować klienta. Takowa wzmianka znajduje się za to w tekście udostępnionym sklepom, tylko tam też dochodzi do pomieszania z poplątaniem.
Możesz rozwinąć swój egzemplarz gry do wersji kickstarterowej dokupując dodatek Zestaw Ulepszeń, w którym znajdziesz dodatkowych 6 Planet, 2 Korporacje i trójwarstwowe planszetki dla wszystkich Korporacji, a także dostępny tylko w naszym sklepie bonus - zestaw plastikowych znaczników Kapsuł i Meteorytów.
:roll:
Przecież na stronie sklepu zdjęcia wyraźnie pokazują, że planszetki nie są dwuwarstwowe.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Bart Henry »

Haysahi pisze: 13 sie 2023, 11:10
Bart Henry pisze: 13 sie 2023, 09:51 To co mnie ciekawi, to reklamowanie wersji retail przez Portal zdjęciami z trójwarstwowymi planszetkami. To jawne wprowadzanie klienta w błąd. W opisie nawet nie ma wzmianki o tym, aby chociaż spróbować naprostować klienta. Takowa wzmianka znajduje się za to w tekście udostępnionym sklepom, tylko tam też dochodzi do pomieszania z poplątaniem.
Możesz rozwinąć swój egzemplarz gry do wersji kickstarterowej dokupując dodatek Zestaw Ulepszeń, w którym znajdziesz dodatkowych 6 Planet, 2 Korporacje i trójwarstwowe planszetki dla wszystkich Korporacji, a także dostępny tylko w naszym sklepie bonus - zestaw plastikowych znaczników Kapsuł i Meteorytów.
:roll:
Przecież na stronie sklepu zdjęcia wyraźnie pokazują, że planszetki nie są dwuwarstwowe.
Jak patrzę teraz na to na komputerze, to widzę, że chyba masz rację. Niektóre kostki są nieco bokiem postawione. Grafiki tych torów sugerują wgłębienie i dałem się oszukać na telefonie. Wycofuję zatem zarzut i przepraszam za niedopatrzenie.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Bruno »

Bart Henry pisze: 13 sie 2023, 13:40
Haysahi pisze: 13 sie 2023, 11:10
Bart Henry pisze: 13 sie 2023, 09:51 To co mnie ciekawi, to reklamowanie wersji retail przez Portal zdjęciami z trójwarstwowymi planszetkami. To jawne wprowadzanie klienta w błąd. W opisie nawet nie ma wzmianki o tym, aby chociaż spróbować naprostować klienta. Takowa wzmianka znajduje się za to w tekście udostępnionym sklepom, tylko tam też dochodzi do pomieszania z poplątaniem.

:roll:
Przecież na stronie sklepu zdjęcia wyraźnie pokazują, że planszetki nie są dwuwarstwowe.
Jak patrzę teraz na to na komputerze, to widzę, że chyba masz rację. Niektóre kostki są nieco bokiem postawione. Grafiki tych torów sugerują wgłębienie i dałem się oszukać na telefonie. Wycofuję zatem zarzut i przepraszam za niedopatrzenie.
Może grafiki na płaskich planszetkach sugerują cieniowanem obecność zagłębień? Taki oszukańczy :wink: patent zastosowano w Brazil.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Bart Henry »

Bruno pisze: 13 sie 2023, 15:44
Bart Henry pisze: 13 sie 2023, 13:40
Haysahi pisze: 13 sie 2023, 11:10

Przecież na stronie sklepu zdjęcia wyraźnie pokazują, że planszetki nie są dwuwarstwowe.
Jak patrzę teraz na to na komputerze, to widzę, że chyba masz rację. Niektóre kostki są nieco bokiem postawione. Grafiki tych torów sugerują wgłębienie i dałem się oszukać na telefonie. Wycofuję zatem zarzut i przepraszam za niedopatrzenie.
Może grafiki na płaskich planszetkach sugerują cieniowanem obecność zagłębień? Taki oszukańczy :wink: patent zastosowano w Brazil.
Tak to właśnie wygląda na zdjęciach. Dwuwarstwowe planszetki dla ubogich. ;)

Tak, czy inaczej, ja z zakupem się wstrzymuję. Gdyby w wersji retail były wielowarstwowe plansze, to chętnie bym te kilkadziesiąt złotych dopłacił i sprawdził u siebie. Może będzie okazja sprawdzić u kogoś.
Spoiler:
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: buhaj »

Bart Henry pisze: 13 sie 2023, 15:52
Bruno pisze: 13 sie 2023, 15:44
Bart Henry pisze: 13 sie 2023, 13:40

Jak patrzę teraz na to na komputerze, to widzę, że chyba masz rację. Niektóre kostki są nieco bokiem postawione. Grafiki tych torów sugerują wgłębienie i dałem się oszukać na telefonie. Wycofuję zatem zarzut i przepraszam za niedopatrzenie.
Może grafiki na płaskich planszetkach sugerują cieniowanem obecność zagłębień? Taki oszukańczy :wink: patent zastosowano w Brazil.
Tak to właśnie wygląda na zdjęciach. Dwuwarstwowe planszetki dla ubogich. ;)

Tak, czy inaczej, ja z zakupem się wstrzymuję. Gdyby w wersji retail były wielowarstwowe plansze, to chętnie bym te kilkadziesiąt złotych dopłacił i sprawdził u siebie. Może będzie okazja sprawdzić u kogoś.
Spoiler:
Możesz dokupić te planszetki warstwowe
Marbel
Posty: 219
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Marbel »

Ja wziąłem zaraz po ogłoszeniu przedsprzedaży w sklepie Portalu. Miałem tym razem chęć wesprzeć Portal a i te bonusy są spoko, a że szybko się wyprzedały i jest trochę żali, że nie wszyscy zdążyli to trochę mniej boli wyższa cena nuż w sklepach. Najtaniej komplet wyszedł ok100 zł więcej niż w najtańszym DragonEye. Czekałem na tę grę, wiec będę też miał chwilę wcześniej.
Awatar użytkownika
tytus
Posty: 154
Rejestracja: 12 sty 2010, 21:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: tytus »

Zestaw ulepszeń jest też dostępny w przedsprzedaży w innych sklepach planszówkowych. I taniej niż w oficjalnym Portalu. Jedyny minus to brak planszy zaprojektowanej przez Ignacego, choć trudno to nazwać minusem tbh :D zwłaszcza, że nie wiemy jak wygląda :)
WinyloKINO - najpiękniejsza muzyka filmowa spod igły!
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: pcyzm »

tytus pisze: 13 sie 2023, 16:58 Zestaw ulepszeń jest też dostępny w przedsprzedaży w innych sklepach planszówkowych. I taniej niż w oficjalnym Portalu. Jedyny minus to brak planszy zaprojektowanej przez Ignacego, choć trudno to nazwać minusem tbh :D zwłaszcza, że nie wiemy jak wygląda :)
No nie jedyny minus, bo wszystko się rozbija o te plastikowe kapsuły i meteoryty widoczne na wyszarzonym produkcie zestawu ulepszeń, ten dostępny w sklepiku portalu już tego nie ma.

Co do planety, pomysł nawet fajny, ale jakim cudem nie jest jeszcze skończona skoro wysyłka preorderów względnie niedługo. No gdzie tu czas na testy? No chyba, że to "marketingowa mgła".
Awatar użytkownika
Velsu
Posty: 150
Rejestracja: 19 kwie 2023, 18:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 37 times
Been thanked: 3 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Velsu »

Te plastikowe kapsuły itp takie istotne ? Pytam jako laik.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: kurdzio »

Velsu pisze: 13 sie 2023, 17:41 Te plastikowe kapsuły itp takie istotne ? Pytam jako laik.
Z tego co rozumiem to w ogóle nie są istotne, w grze dołączone są drewniane.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: pcyzm »

kurdzio pisze: 13 sie 2023, 17:54
Velsu pisze: 13 sie 2023, 17:41 Te plastikowe kapsuły itp takie istotne ? Pytam jako laik.
Z tego co rozumiem to w ogóle nie są istotne, w grze dołączone są drewniane.
Tyle tylko, że teraz średnio się w ogóle opłaca zakup bezpośrednio ze sklepu Portalu. Traci się wyłącznie bonusową planetę (a ty ich tak jest sporo) no i szybszą wysyłkę.
Awatar użytkownika
tytus
Posty: 154
Rejestracja: 12 sty 2010, 21:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: tytus »

pcyzm pisze: 13 sie 2023, 17:19 No nie jedyny minus, bo wszystko się rozbija o te plastikowe kapsuły i meteoryty widoczne na wyszarzonym produkcie zestawu ulepszeń, ten dostępny w sklepiku portalu już tego nie ma.
Chodziło mi o to, że zestaw ulepszeń - ten sam co w sklepie Portalu MINUS planeta (z tymi Kickstarterowymi komponentami, jak plastikowe znaczniki czy dwuwarstwowe planszetki gracza) jest już dostępny w przedsprzedaży w innych sklepach i w niższej cenie. Nie ma potrzeby dla mnie brać go ze sklepu Portalu dla samej planety Ignacego za te plus 50 zł :) Tyle :)
WinyloKINO - najpiękniejsza muzyka filmowa spod igły!
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: pcyzm »

Polecam materiał Starych Kości, naprawdę sporo można się dowiedzieć o wrażeniach z rozgrywki:
Awatar użytkownika
tytus
Posty: 154
Rejestracja: 12 sty 2010, 21:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: tytus »

pcyzm pisze: 13 sie 2023, 20:59 Polecam materiał Starych Kości, naprawdę sporo można się dowiedzieć o wrażeniach z rozgrywki:
Ja ogólnie polecam Stare Kości, są super! A ta recenzja baaaardzo wyczerpująca! :)

W kwestii samej gry polecam jeszcze materiały od The Broken Meeple i Board Game Hangover. Natomiast playthrough jak zawsze w ramach Game Night na BGG (czterech graczy) i Ant Lab Games (dwóch graczy). Właśnie taki zestaw przekonał mnie do zakupu mimo różnych podawanych w tych filmach wątpliwości.
WinyloKINO - najpiękniejsza muzyka filmowa spod igły!
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: Bart Henry »

tytus pisze: 13 sie 2023, 20:26
pcyzm pisze: 13 sie 2023, 17:19 No nie jedyny minus, bo wszystko się rozbija o te plastikowe kapsuły i meteoryty widoczne na wyszarzonym produkcie zestawu ulepszeń, ten dostępny w sklepiku portalu już tego nie ma.
Chodziło mi o to, że zestaw ulepszeń - ten sam co w sklepie Portalu MINUS planeta (z tymi Kickstarterowymi komponentami, jak plastikowe znaczniki czy dwuwarstwowe planszetki gracza) jest już dostępny w przedsprzedaży w innych sklepach i w niższej cenie. Nie ma potrzeby dla mnie brać go ze sklepu Portalu dla samej planety Ignacego za te plus 50 zł :) Tyle :)
Plastik to exclusive Portalu.
https://sklep.portalgames.pl/niezbadana ... szen-bonus
Awatar użytkownika
tytus
Posty: 154
Rejestracja: 12 sty 2010, 21:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Planet Unknown (Ryan Lambert, Adam Rehberg)

Post autor: tytus »

Bart Henry pisze: 13 sie 2023, 22:03 Plastik to exclusive Portalu.
https://sklep.portalgames.pl/niezbadana ... szen-bonus
Wow, czyli zestaw ulepszeń w innych sklepach to tylko same karty planet i korporacji? Za blisko 150 ziko?
WinyloKINO - najpiękniejsza muzyka filmowa spod igły!
ODPOWIEDZ