Amerigo (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Amerigo

Post autor: Tomzaq »

Może mi ktoś powiedzieć do czego służy żeton planowania? Stoi w instrukcji, że należy go położyć obok obszaru gry, ale po co to już nie mogę się doczytać. Ślepym, czy co?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: MichalStajszczak »

Tomzaq pisze:Może mi ktoś powiedzieć do czego służy żeton planowania? Stoi w instrukcji, że należy go położyć obok obszaru gry, ale po co to już nie mogę się doczytać.
Na bgg też było takie pytanie, bo faktycznie w instrukcji jest tylko mowa o tym, żeby go położyć obok neutralnych elementów krajobrazu. Być może to jakaś pozostałość wcześniejszej wersji przepisów. A może jest przeznaczony dla graczy, którzy podczas planowania zapominają, który element chcieli na planszy położyć i tym żetonem mogą go zaznaczyć
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: Veridiana »

Też się zastanawiałam, ale podczas kilku pierwszych partii okazał się niezwykle przydatny, bo notorycznie myliło nam się, który kolor to planowanie, a który budowanie :D Jedno spojrzenie na znacznik i wątpliwości umykały.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Amerigo

Post autor: mig »

Wrażenia po pierwszej rozgrywce na 3 osoby bardzo dobre. Może nie jest to Trajan czy Macao, ale grało się świetnie. Rzeczywiście może trochę za szybko straciły sens akcje pływania, ale innych możliwosci było tyle, że tym się specjalnie nikt nie przejmował. Już bardziej bolały całkowicie nieprzydatne technologie, wychodzace na sam koniec gry...
Mechanizm z wieżą, dostepnymi akcjami itd - bardzo fajny. Niby drobiazg, gadżet a emocji budził mnóstwo. Wizualnie mogłoby być lepiej, ale czytelność i przejrzystość planszy była zapewniona. Nie ma co narzekac :)
Tak czy inaczej, na pewno jeszcze nie raz do gry usiądziemy.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Amerigo

Post autor: Tomzaq »

Posiada ktoś wiedzę czy, w którymś z polskich sklepów da się kupić dodatki?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Amerigo

Post autor: warlock »

Po sześciu latach wróciłem do Amerigo (miałem naprawdę mgliste wspomnienie o rozegranej wówczas 4-osobowej partii) i cholera, jaki to jest piekielnie dobry Feld ;). Prościusieńki, czysty, emocjonujący. I nie spodziewałem się, jak świetnie będzie śmigać na dwie osoby. Wczoraj poszły dwie partyjki (dwu i trzy-osobowa) i bawiłem się przy tym znakomicie.

Grałem ostatnio w Marrakesh (inny Feld z wieżą z Szoguna) i teraz widzę, że Amerigo jest wszystkim tym, czym chciałem, żeby był Marrakesh ;). Nie jest tak przekombinowany, a oferowane przez niego ścieżki do zwycięstwa spinają mi się tu po prostu w spójniejszą całość, nie widzę tu szwów na minigierkach ;). No i jeśli ktoś lubi pozyskiwać kafelki z unikalnymi zdolnościami specjalnymi - ma tu tego pod dostatkiem.

Jak dla mnie to jest w tej chwili perfekcyjnie skrojone euro wagi średniej. Aż zamówiłem na Amazonie wszystkie minirozszerzenia, bo czuję że Amerigo nie będzie schodził ze stołu. ;)

Wrzucałem posta o Amerigo na grupę facebookową i od razu pojawiły się śmieszki kilku osób w stylu że "hoho, wieża nie działa i nie łapie kostek, przez całą grę złapała nam jedną, 2/10". A ja właśnie w tym momencie wrzucałem do wieży 7 czerwonych kostek, a wyleciały z niej 2 czerwone, 1 czarna i 1 zielona. I ja w takich sytuacjach naprawdę nie wiem, czy ludzie trollują, czy źle zmontowali puzzle z 3 elementów. ;) Wieża jest absolutnie krwiożercza.

Jeśli chodzi o FRAJDĘ z grania, to Amerigo jest w tej chwili u mnie w absolutnym feldowym topie. To nie jest najcięższa ani najbardziej zakręcona mechanicznie gra Stefana. Patrząc umysłem - Feld robił bardziej intrygujące planszówki. Ale za to serducho mówi naprawdę coś innego i wszystko tu spina mi się w taką idealną mieszankę. Czułem, że po prostu świetnie spędzam czas przy planszy. I - o dziwo - chyba pierwszy raz w życiu podpierałem się klimatem tłumacząc zasady gry Felda :D.

Obrazek
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Amerigo

Post autor: MichalStajszczak »

warlock pisze: 17 sie 2023, 09:12 Wrzucałem posta o Amerigo na grupę facebookową i od razu pojawiły się śmieszki kilku osób w stylu że "hoho, wieża nie działa i nie łapie kostek, przez całą grę złapała nam jedną, 2/10". A ja właśnie w tym momencie wrzucałem do wieży 7 czerwonych kostek, a wyleciały z niej 2 czerwone, 1 czarna i 1 zielona.
Proponuję przesłać śmieszkującym link do tego artykułu.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Amerigo

Post autor: Dziami »

warlock pisze: 17 sie 2023, 09:12 Po sześciu latach wróciłem do Amerigo (miałem naprawdę mgliste wspomnienie o rozegranej wówczas 4-osobowej partii) i cholera, jaki to jest piekielnie dobry Feld ;). Prościusieńki, czysty, emocjonujący. I nie spodziewałem się, jak świetnie będzie śmigać na dwie osoby. Wczoraj poszły dwie partyjki (dwu i trzy-osobowa) i bawiłem się przy tym znakomicie.

...
Mialem Amerigo lata temu z wszystkimi promkami. Poszła w świat i po dziś dzień żałuję.
A poszła dlatego, że w tych czasach grałem wyłącznie w dwie osoby i mimo, że grało sie ekstra to jednak gra trochę traciła przy walkach o wyspy.
Teraz mając większą ekipę z chęcią bym do niej wrócił...
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Amerigo

Post autor: nakago »

czy ktoś wie czy Queen Games będzie robił reedycję Amerigo? wygadali się gdzieś już może?
ODPOWIEDZ