Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: kuleczka91 »

AFM pisze: 17 sie 2023, 08:22 Jeszcze nie próbowałam i też mam takie obawy. Ale jeśli ktoś bardzo obawia się o żywotność kafli to koszulki te pasują jak szyte na miarę.
Wrzuć z ciekawości zdjęcie jak to wygląda w koszulkach i najlepiej z 5 kafli obok siebie (każdy z innej strony + środkowy) :)
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: scraber »

Ja ubrałem w paladiny i tragedii nie ma

Spoiler:
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: RaYell »

A próbowałeś kafelek startowy również "ubrać"?
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: scraber »

RaYell pisze: 17 sie 2023, 11:45 A próbowałeś kafelek startowy również "ubrać"?
W sumie nie, zaraz sprawdzę jak to wygląda.

Bardziej mi na tych kaflach lochu/azylu zależało, z racji że są "tasowane"
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: konradstpn »

BTW do czego my zmierzamy z jakością gier ? Zostało nam jeszcze jedynie koszulkowanie mepli i kości...
Gram, więc jestem.
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: RaYell »

E tam, za kilka lat Awaken Realms zrobi Speszjal Edyszyn Brzdęka z akrylowymi żetonami za 2000 papierów.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: scraber »

RaYell pisze: 17 sie 2023, 11:45 A próbowałeś kafelek startowy również "ubrać"?
Na startowy nachodzą marginesy z 2 koszulek i jest trochę nadmiar.
Można ewentualnie przyciąć

Spoiler:
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: RUNner »

Tymczasem kolejna partia 2-osobowa. Uwinęliśmy się w około 45 minut, więc jak dla mnie rewelacja. Uratowałem jednego więźnia, ale niestety nie miałem korony i nie dostałem 5 punktów na koniec gry, więc mech… Tutaj muszę wprowadzić jakiś homerule, bo ratowanie więźnia się niezbyt opłaca. Po prostu zazwyczaj szkoda na to wytrycha. Ogólnie grało się świetnie!
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Rayos
Posty: 86
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:30
Has thanked: 12 times
Been thanked: 19 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Rayos »

ale jak uwalniasz wiezniow (korzystajac z wytrycha), to uwalniasz dwojke, wiec jest calkiem spora szansa, ze ktorys fajnie zapunktuje :)
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: scraber »

Mógł też zdobyć tego jednego przy zakupie karty.
Nie pamiętam nazwy, ale wiem, że co najmniej jedna z nich ma "Zdobycie: Uwalniasz 1 więźnia"

Edit:
RUNner pisze: 17 sie 2023, 13:45 Po prostu zazwyczaj szkoda na to wytrycha.
Chyba nie doczytałem :lol:
Awatar użytkownika
Rayos
Posty: 86
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:30
Has thanked: 12 times
Been thanked: 19 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Rayos »

chyba tak ;) więźnia zdobytego z karty po prostu bierzesz do siebie, bez wytrycha :D
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: RUNner »

Rayos pisze: 17 sie 2023, 13:49 ale jak uwalniasz wiezniow (korzystajac z wytrycha), to uwalniasz dwojke, wiec jest calkiem spora szansa, ze ktorys fajnie zapunktuje :)
Ale ze mnie cymbał, bo nie doczytałem że uwalnia się 2:) Nie no jak 2 to warto poświęcić wytrych.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: tomp »

z więźniami to różnie bywa.
kafelki były tasowane, na 4 stosach.
ja miałem sytuację, że w pierwszej grze wylosowałem jednocześnie 2 wieśniaków (i to każdy z innego stosu). W drugiej przy pełni życia więźnia co leczy, drugi to miecze(to akurat przydało się w turze).
Z kolei brat podczas gry kupił woluminy (3x7 punktów) i wracając ("szkoda nie wykorzystać wytrychu") uwolnił więźniów, co dają punkty za parę woluminów.
Przykłady wg mnie alegoryczne, ale chyba oddają to, że to jest loteria, nigdy nie wiadomo co się dostanie. Taki lekki hazard / decyzja czy zużyć wytrych na więźniów.
Raz będzie sporym bonusem, innym razem będzie się żałować wydanego klucza.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
AFM
Posty: 52
Rejestracja: 14 sty 2020, 17:14
Has thanked: 9 times
Been thanked: 23 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: AFM »

kuleczka91 pisze: 17 sie 2023, 09:37 Wrzuć z ciekawości zdjęcie jak to wygląda w koszulkach i najlepiej z 5 kafli obok siebie (każdy z innej strony + środkowy) :)
Bardzo proszę, zdjęcie w spoilerze :)
Spoiler:
magrat
Posty: 7
Rejestracja: 17 lut 2021, 14:59

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: magrat »

Pierwsza partia 2-osobowa. Bardzo pozytywne wrażenia, szybki setup i niecała godzina rozgrywki, duża przyjemność grania.
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: samuraj1369 »

scraber pisze: 17 sie 2023, 11:20 Ja ubrałem w paladiny i tragedii nie ma

Spoiler:
Co to za paladiny dokładnie?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: eveni »

Paladin Thanatos
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: menelobej »

Pierwsza rozgrywka dwuosobowa i odczucia zdecydowanie pozytywne. Losowa plansza na duży plus jeśli chodzi o klimat eksploracji nieznanych korytarzy. Obsługa wykładania kafli bezproblemowa. Ale kilka razy musieliśmy nasz labirynt przesuwać, żeby się zmieścić na stole.
bydluck
Posty: 9
Rejestracja: 13 paź 2016, 12:44

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: bydluck »

kuleczka91 pisze: 17 sie 2023, 01:11 Ja w kapsuły wcisnęłam sekrety małe i duże, może jeszcze uda się ustrzelić gdzieś takie duże na więźniów, bo 35mm były za małe jak dzisiaj sprawdzałam :roll:
Jakie rozmiary kapsli pasują na poszczególne żetony?
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: samuraj1369 »

Czy ktoś się orientuje, czy dodatek Wesoła Kompania ma jakieś inne odcienie rewersów kart względem Katakumb? Chcę dokupić dodatek, widzę, że jest w sklepach, ale może warto poczekać na dodruk, który już do nas leci?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: karmazynowy »

samuraj1369 pisze: 18 sie 2023, 08:44 Czy ktoś się orientuje, czy dodatek Wesoła Kompania ma jakieś inne odcienie rewersów kart względem Katakumb? Chcę dokupić dodatek, widzę, że jest w sklepach, ale może warto poczekać na dodruk, który już do nas leci?
Jest różnica w odcieniu. WP kupiona w zeszłym roku.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: samuraj1369 »

karmazynowy pisze: 18 sie 2023, 09:02
samuraj1369 pisze: 18 sie 2023, 08:44 Czy ktoś się orientuje, czy dodatek Wesoła Kompania ma jakieś inne odcienie rewersów kart względem Katakumb? Chcę dokupić dodatek, widzę, że jest w sklepach, ale może warto poczekać na dodruk, który już do nas leci?
Jest różnica w odcieniu. WP kupiona w zeszłym roku.
Duża jest to różnica? Można zobaczyć zdjęcie?
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: RaYell »

samuraj1369 pisze: 18 sie 2023, 09:08 Duża jest to różnica? Można zobaczyć zdjęcie?
Spoiler:
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: samuraj1369 »

RaYell pisze: 18 sie 2023, 11:22
samuraj1369 pisze: 18 sie 2023, 09:08 Duża jest to różnica? Można zobaczyć zdjęcie?
Spoiler:
Dzięki, jest to dla mnie do zaakceptowania :)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: EsperanzaDMV »

Dla mnie to wygląda jak jakiś trolling, bo to są te same karty, przecież tu nie ma żadnej różnicy w odcieniach :D może na żywo to trochę inaczej wygląda, ale po tym zdjęciu ciężko mi wskazać różnicę. Może to kwestia mojego ekranu.

A wracając do Katakumb: grałem w poprzednie Brzdęki (więcej w tego kosmicznego i to z dodatkami) i muszę powiedzieć, że Katakumby to najlepsza gra z tej trójki.
Po pierwsze - klimat fantasy! Zanim zainteresowałem się pierwszym Brzdękiem, to już pojawiła się wersja s-f z modularnymi kawałkami planszy, czyli coś co brzmiało na dużo bardziej regrywalny tytuł (i faktycznie taki był). Ale z drugiej strony generyczne sci-fi totalnie do mnie nie przemawia :roll: (dlatego też zawsze Hero Realms > Star Realms). Grałem na cudzych egzemplarzach, czekając, marudząc i kręcąc nosem czekałem na coś nowego w temacie Brzdęka w upragnionym klimacie fantasy by trafił Brzdęk i na moją półkę i cieszę się, że się doczekałem :)

Po drugie, Brzdęk! był dla mnie bardzo fajną grą przygodową. Wiadomo, chodzi o punkty na koniec gry, ale jednak czuć było też ten klimat, bo jednak bez dotarcia chociaż do bezpiecznej strefy punkty do niczego nie były potrzebne. Generujemy jak najmniej hałasu, by nie prowokować ataków, skradamy się etc., wszystko było dobrze dopasowane tematycznie, do tego klimatyczne i zabawne przypisy na kartach. I tutaj ten klimat zejścia do niezbadanych katakumb wręcz się wylewa podczas gry - to jest kapitalne uczucie jak decydujesz się pójść "w nieznane" i sięgasz po nowy kafelek. Nie rozumiem zupełnie zarzutu o jakiś zwiększony downtime, decyzja jak obrócić i dołożyć kafelek to dosłownie chwila i gramy dalej. Ten dreszczyk emocji to jest coś, co brakowało mi w poprzednich grach - co to za lochy/obcy statek, gdzie znasz cały rozkład pomieszczeń? ;) ba, W! Kosmosie! wiedzieliśmy nawet od początku gdzie jest jaki artefakt. Tutaj to "nieznane" to jedna z większych zalet tej gry, i nawet nie chodzi o regrywalność, tylko właśnie o ten dreszczyk emocji.

Jeśli chodzi o losowość, to oczywiście że ona jest, jednak nie czuję, by ona tutaj przeszkadzała, a nawet wprost przeciwnie - patrz akapit wyżej, to nie jest taka "chamska" losowość pt. "wygrałeś tylko dlatego, bo miałeś farta" (ale oczywiście wiadomo, że szczęście w Brzdęku trzeba mieć, zwłaszcza pod koniec gry jak wyciąga się coraz więcej i więcej kosteczek :D), tylko losowość powodująca ekscytację i coraz większy fun z gry. Powtarzam się, ale to jest naprawdę kapitalny element gry.

Ostatnie słowo o komponentach - podobnie jak przedmówcy, czytając o jakości komponentów bałem się otwierać swoje pudełko, a tymczasem jest naprawdę w porządku, przyznam szczerze że nie rozumiem zarzutów co do jakości komponentów. Karta pomocy faktycznie mogła by być na grubszym papierze, ale karty są jak najbardziej ok (i tak jak to w deckbuilderze trzeba wszystko zakoszulkować), żetony wytrychów są trochę małe, ale tragedii nie ma... Szkoda, że nie ma jakiejś plastikowej wypraski w pudełku, bo żetonów jest całkiem sporo, ale jakiś mały organizer po śrubkach powinien załatwić sprawę.

tl;dr: podpisuję się rękami i nogami pod stwierdzeniem, że to najlepszy Brzdęk!
ODPOWIEDZ