Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Fojtu »

EsperanzaDMV pisze: 18 sie 2023, 13:16 Dla mnie to wygląda jak jakiś trolling, bo to są te same karty, przecież tu nie ma żadnej różnicy w odcieniach :D może na żywo to trochę inaczej wygląda, ale po tym zdjęciu ciężko mi wskazać różnicę.
Na karcie po prawej dość wyraźnie widać "fakturę", lewa jest bardziej "płaska".

Ja po jednej grze mam wrażenia mieszane. Randomfest jest przekosmiczny, w zasadzie nie ma kompletnie co planować, wszystko lecimy tak jak dobierzemy i jakoś to będzie. Chyba jednak wolę jakiekolwiek planowanie w podstawce, niż zerową sterowalność strategią na grę. Podobały mi się chyba kostki duchów, wprowadzają spore zamieszanie i presję na leczenie się i uciekanie nawet dla graczy bez większej ilości brzdęku.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Chudej »

Zagrałem 2 razy w 2 graczy i u mnie z kolei uczucia pozytywne. Graliśmy wcześniej ze 3 razy w Brzdęka w kosmosie i on też był spoko, niczego nie urywał, tak samo zresztą jak i ten, ale brakuje mi w kolekcji lekkich gier to się skusiłem na zakup i póki co nie żałuję. Prawie żałowałem po tym, jak pierwsza gra zajęła nam około 2h (szukaliśmy najdroższych artefaktów i sobie odkrywaliśmy na spokojnie mapę każdy w swoją stronę to się przeciągnęło).

Nie rozumiem zarzutów co do losowości, przecież ta gierka w co najmniej 2 swoich odsłonach, które znam to prawie, że roll 'n move (raczej draw 'n move [or not]), branie tego na poważnie i mówienie o jakimś planowaniu jakby to były szachy mnie śmieszy, ale jak ktoś chce obierać tutaj jakąś strategię, to będzie się ona po prostu minimalnie różnić od tej z poprzednich części, co jest moim zdaniem zmianą na plus. Trzeba dużo odkrywać i liczyć na kafelek z lepszym artefaktem, nadrabiając braki więźniami, pieniędzmi i kartami po drodze. Mi się podoba, że w trakcie robi się z tego labirynt i droga do wyjścia niekoniecznie się skraca z każdym odkrytym kafelkiem, w ostatniej partii miałem dzięki temu dodatkowy dreszczyk emocji czy zdążę uciec.
Spoiler:
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: RaYell »

EsperanzaDMV pisze: 18 sie 2023, 13:16 Dla mnie to wygląda jak jakiś trolling, bo to są te same karty, przecież tu nie ma żadnej różnicy w odcieniach :D może na żywo to trochę inaczej wygląda, ale po tym zdjęciu ciężko mi wskazać różnicę. Może to kwestia mojego ekranu.
Lewa z Katakumb, prawa z Wesołej Kompanii. Różnica jest jeśli się naprawdę przypatrzysz, ale moim zdaniem podczas gry nikt na to nie zwróci uwagi. A jeśli ktoś widzi wyraźnie różnicę to zawsze można karty zakoszulkować koszulkami z nieprzezroczystym tyłem.
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: samuraj1369 »

Jestem po pierwszej rozgrywce. Jest to mój puerwszy Brzdęk! kiedykolwiek i jestem zakochany :D Wygrałem z partnerką, obydwoje uciekliśmy z artefaktami, ale stres jak byłem krok od przegranej był niesamowity :D Jeden atak smoka by mnie zmiótł z planszy :D

Dawno czegoś takiego nie czułem w grze! Chcę więcej!
Dodatek dla 6 osób dokupiony :D
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Gatzky »

U nas pierwsza rozgrywka w Katakumby była najszybszym Brzdękiem do tej pory. Wraz z małżonką zeszliśmy z kafla startowego na dodatkowe azyle. Ja zebrałem dwóch więźniów z jajami, smok plus dwa. Żona po zakupach na rynku wrzuciła przeciwnika do pokonania głęboko dającego +1 kostkę przy smoczym ataku. Żeby nie być gorszym sam zebrałem jajo z małego artefaktu i w ten sposób nie wychodząc poza pole azylu smok atakował z siłą 6 :D więc trzeba było czym prędzej wyskoczyć po najblizszy artefakt i wracać z powrotem :)
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: samuraj1369 »

Czy drodzy forumowicze mają jakiś pomysł skąd wziąć jakieś małe figurki zastępujące mepple graczy? Najlepiej jakby byly w kolorach kostek.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Dako »

samuraj1369 pisze: 18 sie 2023, 21:01 Czy drodzy forumowicze mają jakiś pomysł skąd wziąć jakieś małe figurki zastępujące mepple graczy? Najlepiej jakby byly w kolorach kostek.
Kupić dodatki do "Brzdęka: Legacy" czyli "Drużyna Zarządu" lub/i "Drużyna C" i pomalować ?
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: tekknoboy »

W tańszej wersji plastelina/modelina i trochę samozaparcia
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: lukaszkuch »

Szybkie pytanie... Czy w waszych pudełkach jest arkusz pomocy? U mnie brakuje a w instrukcji jest wymieniony...
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Apos »

lukaszkuch pisze: 19 sie 2023, 11:47 Szybkie pytanie... Czy w waszych pudełkach jest arkusz pomocy? U mnie brakuje a w instrukcji jest wymieniony...
Z opisem tokenów? Tak, jest taki arkusz.
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: prib4 »

Jestem dzisiaj po 2 grach na 2 osoby. Gra jest dokładnie tym czym się spodziewałem, że będzie - czyt. wesoła, losowa i szybka. Odkrywanie kafelków daje mega radochę, super są też dylematy w stylu 'mam już artefakt, muszę uciekać, którą drogą najlepiej? Dam radę jeszcze wstąpić tam do sklepu?'. Coś czego się też nie spodziewałem to sporo efektów do palenia kart (wydaje mi się, że w pierwowzorze tego prawie nie było) co dla mnie jest ogromnym plusem. Od 'nie drażnij smoka' odbiłem się po 2 grach ale katakumby mają pewne miejsce w kolekcji. Polecam :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: seki »

Świetna część. Gralem w Brzdęk ze smokiem wraz z dodatkami oraz wersję w kosmosie. Katakumby to dla mnie poziom wyżej satysfakcji z rozgrywki i w gruncie rzeczy przestałem widzieć sens w posiadaniu pierwowzoru z dodatkowymi mapami. Mapy i tak były zawsze statyczne w tu element zmienności lochów bardzo przypadł mi do gustu. Na tyle, że już po pierwszej partii reszta poszła na sprzedaż. Zostawię sobie tylko drużynę C jako urozmaicenie talii startowych. Co do wykonania to jasne, kafle są cienkie ale jak dla mnie jakość wydania jest wystarczająca. Nie widzę sensu w koszulkowaniu kafli. Są sztywne, dobrze się tasują, nie robi się z nimi niczego co miało by je zniszczyć. Ewentualnie karta pomocy ze spisem więźniów i innych nagród mogła by być na grubszym papierze. Tym trochę się macha, podaje, przewraca i prawdopodobnie szybko się ta karteczka pogniecie. Losowość dobieranych kafli świetnie wpisuje się w lekkość gry i emocje jaką ona generuje w wytrychy to świetny element tej części. Dochodzi decyzja odnośnie momentu ich wykorzystania a wydawanie ich na lewo i prawo może skończyć się tragicznie dla rozrzutnego poszukiwacza przygód. Łatwo bowiem utknąć na dobre bądź wydłużyć sobie znacząco drogę unikając ścieżek bez kłódek.
focar
Posty: 146
Rejestracja: 19 gru 2017, 20:47
Has thanked: 6 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: focar »

bobiaczek pisze: 14 sie 2023, 15:46
poxi pisze: 14 sie 2023, 15:39 Czy tylko ja nie miałem dołączonej karty promo?
A była obiecana karta promo?

U mnie brak. Napisalem maila, zobaczymy co odpowiedza.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Dako »

focar pisze: 20 sie 2023, 15:14
bobiaczek pisze: 14 sie 2023, 15:46
poxi pisze: 14 sie 2023, 15:39 Czy tylko ja nie miałem dołączonej karty promo?
A była obiecana karta promo?

U mnie brak. Napisalem maila, zobaczymy co odpowiedza.
Jesli zamawialiście w przedsprzedaży to było info tutaj, na FB oraz w emailu...
Cytat:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Montesque »

Mam rozegrane pewnie setki partii w różne Brzdęki i zgadzam się z większością, że to najlepsza część. Losowość jest duża, ale emocjonująca, nie frustrująca. Zestaw kart pozwala na "prawdziwy" deckbuilding, wreszcie dość łatwo wyrzuca się startowe karty, a i zarządzanie brzdękiem przez nowe klejnoty jest ciekawsze. Bardzo lubię też kartę trubadura, zwłaszcza gdy dostaniemy ich na rękę dwóch lub dojdzie wraz z lutnią (świetna sprawa!). Podoba mi się zdobywanie złota na ołtarzach, bo już każdy ma w miarę równy dostęp do towarów na rynku. Więźniowie też są ok, zazwyczaj wzięcie dwóch daje porównywalny bonus, co wydanie wytrychu na większy sekret, choć fakt, są nierówni. Generalnie po kilkunastu partiach jestem bardzo na plus :)

Przy okazji: czy nie macie wrażenia, że na karcie zasłony dymnej jest błąd? Wydaje się, że jej koszt jest zbyt wysoki, jak na to, co oferuje. Czy ktoś z angielską wersją może porównać?
Spoiler:
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: seki »

Montesque pisze: 21 sie 2023, 07:54 Przy okazji: czy nie macie wrażenia, że na karcie zasłony dymnej jest błąd? Wydaje się, że jej koszt jest zbyt wysoki, jak na to, co oferuje. Czy ktoś z angielską wersją może porównać?
Spoiler:
Myślę, że wycena karty jest ok. Uwalnia 1 więźnia a więc realnie karta daje 2+conajmniej kilka punktów za 5 kasy. To dobry przelicznik. Dodatkowo nie zapycha talii jak woluminy.
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: prib4 »

Montesque pisze: 21 sie 2023, 07:54 Zestaw kart pozwala na "prawdziwy" deckbuilding, wreszcie dość łatwo wyrzuca się startowe karty, a i zarządzanie brzdękiem przez nowe klejnoty jest ciekawsze.
Czyli pomimo tylko 3 gier w 'Nie drażnij smoka' miałem dobre obserwacje - to jest wg mnie bardzo ważna rzecz i jakoś nie widziałem, żeby ktoś to poruszał. W starym brzdęku deckbuilding dla mnie nie istniał - co z tego, że możemy sobie kupić nawet 2 mocne karty, które ze sobą super działają, skoro i tak jest szansa, że nigdy ich obu na ręce mieć nie będziemy. Brakuje mi jeszcze jakiegoś palenia kart za złoto np. w kapliczkach.

Co do zasłony dymnej - coś jest na rzeczy, prawdopodobnie zabrakło tekstu '-1/-2 Brzdęk' (gdybym miał strzelać).
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: lukaszkuch »

prib4 pisze: 21 sie 2023, 08:03 Co do zasłony dymnej - coś jest na rzeczy, prawdopodobnie zabrakło tekstu '-1/-2 Brzdęk' (gdybym miał strzelać).
Wygląda na to, że w oryginale jest tak samo:

https://boardgamegeek.com/image/7635637 ... catacombs
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Montesque »

lukaszkuch pisze: 21 sie 2023, 08:31
Wygląda na to, że w oryginale jest tak samo:
No nic, czyli się nie znam :D
Argument z punktami przekonuje mnie tylko do tego, by ją kupić, gdy wiem, że już nie przemielę talii (kilka ostatnich rund) i akurat nie stać mnie na wolumin. W początkowej fazie gry dla mnie jest zapychaczem rynku...
Wkadca
Posty: 9
Rejestracja: 16 lip 2023, 03:09
Has thanked: 1 time

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wkadca »

Gdzie można kupić tę grę?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Mr_Fisq »

Wkadca pisze: 21 sie 2023, 09:00 Gdzie można kupić tę grę?
Obecnie nigdzie (w każdym razie wersji PL); przedsprzedaż u wydawcy się skończyła, a sklepy jeszcze nie mogą sprzedawać tego co zamówiły. Premiera ma być 28.VIII, wtedy pewnie będzie pewnie można już grę normalnie kupić.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: seki »

Montesque pisze: 21 sie 2023, 08:34
lukaszkuch pisze: 21 sie 2023, 08:31
Wygląda na to, że w oryginale jest tak samo:
No nic, czyli się nie znam :D
Argument z punktami przekonuje mnie tylko do tego, by ją kupić, gdy wiem, że już nie przemielę talii (kilka ostatnich rund) i akurat nie stać mnie na wolumin. W początkowej fazie gry dla mnie jest zapychaczem rynku...
I to właśnie dowód na to, że każdy gracz może mieć swój plan na rozgrywkę. Ty byś ją kupił ewentualnie w końcowej fazie gry. A ja chętniej bym ją kupił w początkowej zamiast woluminu. Po pierwsze daje podobny przelicznik punktów jak woluminy czyli prawdopodobnie około 1pkt za 1 wydaną wiedzę ale może być też tak, że daje lepszy przelicznik punktów niż wolumin np gdy dociągnięty więźnia, który da nam na koniec gry conajmniej 3 punkty. Ale co najważniejsze właśnie ta karta nie zapcha talii tak jak woluminy bo będzie generować wiedzę. Także w początkowej fazie gry wolał bym kupić ją niż wolumin. W końcowej fazie pewnie wybrał bym już wolumin czyli zupełnie na odwrót niż Ty.
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Yappen »

Mr_Fisq pisze: 21 sie 2023, 09:14
Wkadca pisze: 21 sie 2023, 09:00 Gdzie można kupić tę grę?
Obecnie nigdzie (w każdym razie wersji PL); przedsprzedaż u wydawcy się skończyła, a sklepy jeszcze nie mogą sprzedawać tego co zamówiły. Premiera ma być 28.VIII, wtedy pewnie będzie pewnie można już grę normalnie kupić.
Dzisiaj pojawiła się przedsprzedaż w rebelu, pewnie lada moment w innych sklepach.
https://www.rebel.pl/gry-planszowe/brzd ... 18496.html
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Montesque »

seki pisze: 21 sie 2023, 09:35
I to właśnie dowód na to, że każdy gracz może mieć swój plan na rozgrywkę. W końcowej fazie pewnie wybrał bym już wolumin czyli zupełnie na odwrót niż Ty.
No nie, nie zrozumiałeś. Oczywiście, że na koniec kupuje się woluminy, a tylko gdy na nie brakuje sprawności, dokupuje się cokolwiek, co da jak najwięcej punktów, np zasłonę dymną. W pierwszej połowie gry wolałbym kupić choćby zwiad, który do tego jest o wiele tańszy, niż kartę, która zapunktuje mi kiedyś tam, a w trakcie gry da niewiele.

O wiele silniejszą kartą jest choćby zadyma, która oprócz zasobów pozwala też wyczyścić talię, daje więźnia i jest tańsza (wiem, że kosztem wydanego za każdym razem brzdęku).
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: samuraj1369 »

Wkadca pisze: 21 sie 2023, 09:00 Gdzie można kupić tę grę?
Można już składać przedsprzedaże, np. w dragonEye mi się wyświetliło, że już dostępne.
ODPOWIEDZ