Aldebaran Duel (Vladimír Suchý)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Aldebaran Duel (Vladimír Suchý)

Post autor: XLR8 »

Obrazek
In the glow of the rays of the orange giant, an interplanetary clash of two empires is approaching...

In Aldebaran Duel, you are the leader of a space fleet with which you want to control as much of a newly available planetary system as possible. Over three epochs, you will discover new planets, populate them, use their mineral wealth to build spaceships, and try to gain superiority over your opponent.

During the game, you obtain cards that represent planets, shuttles, mining stations, and colonized parts of planets. Planet building is one of the game's key mechanisms, and using it correctly can be a crucial winning strategy. By building a fleet of merchant, diplomatic, and battle ships, you gain influence in the explored universe — and in the laboratories, your scientists might discover new technologies that can turn the duel in your favor at the right moment.

At the same time, however, you can — and must! — use cards as raw materials to build your empire, so during the game you are always considering how to use them most effectively. Is it better to play out the card — or pay with it? Laying out the right combinations of cards will allow you to have better and more varied options in subsequent turns. Whoever builds the best functioning new civilization after three epochs wins.

https://boardgamegeek.com/boardgame/383 ... baran-duel
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Aldebaran Duel (Vladimír Suchý)

Post autor: EsperanzaDMV »

Hmm nie jestem pewien, czy ta nazwa to dobry pomysł - pierwsze co mi przyszło do głowy, to od razu "Alderaan Duel" i nawiązanie do Star Wars. Coś jak "Bohaterowie Tenefyru" - znajdźcie mi kogoś, kto mówi na to inaczej niż "Bohaterowie Teneryfy", ja nie znam :D
HorribleNick
Posty: 69
Rejestracja: 12 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 9 times

Re: Aldebaran Duel (Vladimír Suchý)

Post autor: HorribleNick »

Na BGG w newsach wrzucono designer diary dotyczące m. in. Aldebaran Duel.

https://boardgamegeek.com/blogpost/1513 ... ldebaran-d
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Aldebaran Duel (Vladimír Suchý)

Post autor: yosz »

EsperanzaDMV pisze: 23 sie 2023, 10:31 Hmm nie jestem pewien, czy ta nazwa to dobry pomysł - pierwsze co mi przyszło do głowy, to od razu "Alderaan Duel" i nawiązanie do Star Wars.
A ja od razu pomyślałem, że to ma związek z komiksem Leo: https://egmont.pl/Aldebaran,17700875,p.html
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Aldebaran Duel (Vladimír Suchý)

Post autor: karawanken »

Są jakieś przecieki o polskim wydaniu? Chyba większość gier Suchego zostało wydane przez któregoś z polskich wydawców.

Ps. Mi tytuł też skojarzył się z komiksem Leo :D
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Aldebaran Duel (Vladimír Suchý)

Post autor: Irka »

Moim zdaniem gra jest zbyt długa i zbyt droga w stosunku do tego, co zawiera i oferuje.

Jest już dostępna w Czechach w wersji CZ/SK (choć gra jest w niezależna językowo).
To pierwsza gra, którą kupiliśmy w ciemno, no i...

- standardowe pudło wypełnione jest w 1/3 (bo plansza z torami nie składa się na pół...).
- graficznie nuda i przepaść w porównaniu do różnorodności kart w Ekspedycji Ares (podobna cena na czeskim rynku), czy choćby w malutkich 7 cudach świata - Pojedynku. Dla sportu policzyłam, ile grafik wykorzystano na kartach:
3 grafiki na 64 karty planet + 1 identyczne tło dla wszystkich, co rzuca się w oczy kiedy te karty układa się razem
15 grafik na 53 karty pozostałych obiektów, choć mogłyby być wszystkie różne, szczególnie w dobie AI
- rozwiązanie z odrzucaniem minimum jednej karty (nawet jeśli ma się wystarczającą produkcję zasobów) jest dodane na siłę (wg samego autora - żeby uniknąć efektu kuli śnieżnej), więc pojawia się krótka kołderka i brak satysfakcji z budowy silnika

Widzę też kilka plusów:
- dwuwymiarowa plansza do ustalania wypadkowej przewag ekonomicznej, militarnej i dyplomatycznej - czyli dużo ciekawsze rozwiązanie niż w 7 cudach świata - Pojedynku
- czuć atmosferę wyścigu o te przewagi, które są chyba kluczowe, bo można wygrać ze słabszym poziomem zasobów
- zasady są łatwe i można je komuś wytłumaczyć w ciągu kilku minut - mamy tylko dwa proste ruchy do wyboru, natomiast trzeba się nagłowić, żeby je dobrze wykorzystać i nie zostać w tyle za przeciwnikiem i rosnącym poziomem kosztów

Odczucie z gry można chyba porównać do tego co oferuje 7 cudów świata - Pojedynek, w który gramy rzadko.
Jednak Aldebarana po dwóch partiach oceniamy niżej, daje nam mało frajdy (to będzie chyba pierwsza gra, którą wystawię na sprzedaż).
Ciekawa jestem opinii innych :)
ODPOWIEDZ